Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2007., 21:47   #21
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Da li bi u domu vegetarijanaca insistirao da ti iznesu zapečenog praščića?
U njgovom domu ne vladaju moji zakoni,a u mojem moji,jel sad OK? Kako uskladiti odnose da nam bude nenametljivo,a obostrano ugodno?Zar trazim mnogo?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 07.11.2007., 21:50   #22
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
U njgovom domu ne vladaju moji zakoni,a u mojem moji,jel sad OK? Kako uskladiti odnose da nam bude nenametljivo,a obostrano ugodno?Zar trazim mnogo?
Ne tražiš. Dođi kod mene i bit ćeš poslužen.
Derviš is offline  
Old 07.11.2007., 21:54   #23
Quote:
Halveti kaže: Pogledaj post
svaka je pita pitica a burek je pitac. da sam mislio rec burek rekao bi burek. pa nisam lud da na tebe trosim meso
mozes dobit krompirusu ili maksimalno zeljanicu
U tvom domu imat ces puno postivanje s moje strane.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 07.11.2007., 21:55   #24
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Ako mi musliman dodje u goste iz postovanja njegove religije necu na trpezu iznjeti nist od svinjskog mesa.Kad dodjem kod njega u goste dal je duzan mene ugostiti sa svinjskim mesom s obzirom da isto konzumiram. Ako nije,kako dalje razvijati ravnopravno goscenje da nitko ne bude podredjen?Hvala.
A kako bi ti, Koko, upravo iz pristojnosti i postovanja njegove religije, o kojima govoriš, tražio da ti musliman ili židov u svojoj kući stave svinjetinu? Zar bi imao srca za to? Ja mislim da se ti slažeš da muslimana trebaš poštovati kako u svojoj kući tako i u njegovoj vlastitoj. Slažeš li se sa tim? Na koncu, Imaš milion vrsta hrane, može ti se i kavijar pristavit. Što si baš za svinjetinu zapeo.

Ako kod mene dodješ i tražiš, ja ti je neću stavit i reći ću ti: "Tebi, Koko, u BIBLIJI piše da je svinjetina haram, pa ja hoću da ti u mojoj kući poštuješ svoju knjigu" Je li bi te zadoboljio takav odgovor? Pozdrav!
Shady is offline  
Old 07.11.2007., 21:59   #25
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Ne tražiš. Dođi kod mene i bit ćeš poslužen.
Ma imam ja mnostvo muslimana kucnih prijatelja i sve je OK.Samo sam htjeo da ukazem na moguce nesporazume u svezi trpeze.Hvala na pozivu,preferiram mladu jagnjetinu,al tek od V. mjeseca.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 07.11.2007., 22:03   #26
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
U njgovom domu ne vladaju moji zakoni,a u mojem moji,jel sad OK? Kako uskladiti odnose da nam bude nenametljivo,a obostrano ugodno?Zar trazim mnogo?
Puno riječi koje nisu odgovor na moje , vrlo jednostavno, pitanje...
Da li bi insistirao od prijatelja vegetarijanaca da ti za ručak iznesu pečenog praščića?
I kako bi premostio takav "nesporazum u svezi trpeze"?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 07.11.2007., 22:06   #27
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
A kako bi ti, Koko, upravo iz pristojnosti i postovanja njegove religije, o kojima govoriš, tražio da ti musliman ili židov u svojoj kući stave svinjetinu? Zar bi imao srca za to? Ja mislim da se ti slažeš da muslimana trebaš poštovati kako u svojoj kući tako i u njegovoj vlastitoj. Slažeš li se sa tim? Na koncu, Imaš milion vrsta hrane, može ti se i kavijar pristavit. Što si baš za svinjetinu zapeo.

Ako kod mene dodješ i tražiš, ja ti je neću stavit i reći ću ti: "Tebi, Koko, u BIBLIJI piše da je svinjetina haram, pa ja hoću da ti u mojoj kući poštuješ svoju knjigu" Je li bi te zadoboljio takav odgovor? Pozdrav!
Grijeh izlazi iz usta,a ne u usta!Nisam trazio nist u tudjem domu iz pristojnosti,neg jedem sto je postavljeno.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 07.11.2007., 22:08   #28
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Puno riječi koje nisu odgovor na moje , vrlo jednostavno, pitanje...
Da li bi insistirao od prijatelja vegetarijanaca da ti za ručak iznesu pečenog praščića?
I kako bi premostio takav "nesporazum u svezi trpeze"?
Tebi izgleda treba nacrtati.U tudjem domu se ponasam u skladu obicaja domacina.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 07.11.2007., 22:19   #29
Pa ako je tako, Koko, onda nam je svima drago.

I nadam se da onda nećeš reć da muslimani ne žele
navod: "razvijati ravnopravno goscenje da nitko ne bude podredjen",
- time što ti nisu stavili krmka, nego recimo ribu.


Riba je kršćanski znak, čak mnogo prije krsta.


Prema tome, ja tebi, smjernom kršćaninu, obećavam par kalifornijskih pastrmki, kada me posjetiš.
(a ovdje kod nas ima jedan od najvećih ribnjaka u cijeloj Ex-Yu) samo da znaš. Srdačan pozdrav
Shady is offline  
Old 07.11.2007., 22:33   #30
Molim Dervisa da mi da misljenje sta kaze Islam u svezi Benazir Buto.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 07.11.2007., 22:52   #31
Quote:
kokobill; kaže:
Molim Dervisa da mi da misljenje sta kaze Islam u svezi Benazir Buto.
Islam nije poslan da bi govorio o Benazir Buto. Ona je osoba čije ime bolje pristaje na politici nego ovdje na religiji. Njene težnje za demokratizacijom vojno umornog Pakistana su čista politika. Samo Bog zna njene namjere. Amerika i Musharaf s jedne a ona sa druge strane. Mada ima mišljenja da je i ona poslana od Amerikanaca. Tek kada i ako dođe na vlast, možemo po djelima saznati njene namjere i shodno tome polemizirati.
Uglavnom, čista politika.

P.S. Molio bih te da na ovoj temi ne zahtjevaš odgovore od posebnih nickova. Time kod drugih možeš izazvati ljubomoru, a to nije lijepo.
Derviš is offline  
Old 07.11.2007., 23:31   #32
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Da li bi u domu vegetarijanaca insistirao da ti iznesu zapečenog praščića?

Ne mora da bude Prascic ali mislim da nebi ostao samo na zelenilu..!!
Ernesto is offline  
Old 08.11.2007., 00:24   #33
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Zašto se muslimani klanjaju meteoru (al-Hajar-ul-Aswad) i ljube ga?
Zabiljezeno je da kad aje Muhammed s.a.v.s usao u Meku kao pobjednik u okolici Kabe je bilo oko 360 idola.Muhammed s.a.v.s. je ocistio Kabu i njenu okolicu od idola, i potvrdio da je jedino monoteizam istina, i jedini nacin ( vjerovanje) ispravan kod Boga.Zbog toga besmisleno je reci da se muslimani klanjaju bilo cemu , pa makar i crnom kamenu.

Sa fizicke strane crni kamen nema nikakvu specijalnu moc niti vaznost.Omer ra , koji je bio drugi kalifa, je rekao da potpuno shvata da crni kamen je samo kamen i da on zbog toga nema nikakve moci da nekome pomogne niti da mu nasteti.Zbog toga sto crni kamen nije niti 'posrednik' do Boga, niti moze ista uciniti da nasteti ili pomogne nekome, on se ne moze smatrati 'idolom' niti predmetom obozavanja i klanjanja.

Kao razlog zasto je Crni kamen u zidu Kabe moze se reci :
a)on simbolizira pocetnu tacku tokom obilaska Kabe, pa na taj nacin prestavlja orijentir i neku vrstu 'brojaca krugova' oko kabe(logicno posto je on pocetna tacka, a posto se kruzi oko Kabe to znaci da je on i zavrsna tacka, tj orijentir za brajanje krugova u obilasku Kabe)
b)u momentu obilaska, kada muslimani prodju pored ove 'tacke' neki koji su blizu ga dodirnu , oni udaljeniji podignu ruke prema njemu, a sve to ima tek simbolicko znacenje 'obnavljanja' zadate rijeci(hajde da kazem zavjeta) o vjerovanju o jednog Boga.O ovom simbolickom znacenju , Crni Kamen je simbol prisege na "Allahovu ruku"(prema ovoj simbolici Kaba je 'Kuca Bozija' a ugao u kojem je kamen je "desna ruka Bozija" ...naravno ovo sve treba shvatiti simbolicki a ne bukvalisticki)
Adura is offline  
Old 08.11.2007., 07:21   #34
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Islam nije poslan da bi govorio o Benazir Buto. Ona je osoba čije ime bolje pristaje na politici nego ovdje na religiji. Njene težnje za demokratizacijom vojno umornog Pakistana su čista politika. Samo Bog zna njene namjere. Amerika i Musharaf s jedne a ona sa e strane. Mada ima mišljenja da je i ona poslana od Amerikanaca. Tek kada i ako dođe na vlast, možemo po djelima saznati njene namjere i shodno tome polemizirati.
Uglavnom, čista politika.

P.S. Molio bih te da na ovoj temi ne zahtjevaš odgovore od posebnih nickova. Time kod ih možeš izazvati ljubomoru, a to nije lijepo.
Postujem!
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 08.11.2007., 07:23   #35
Priblizava se kurban Bajram,molim nesto podrobnije o namjeni kurbana i njegovoj podjeli.Hvala.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 08.11.2007., 10:49   #36
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Jel blizu Bugojna?
vile nema, izgorjela je kao i sve što je valjalo u tom gradu.
Ribe ima jer voda ne gori

kažu da je i pastrmka na vrelu Bune dobra, a ugođaj je još bolji...

ali preporučujem da požurite jer je u RS-u prokopan nekakav tunel pa se očekuje da će sve rijeke u okolini uključujući i Neretvu značajno usahnuti!

Kurban- bajram je sjećanja ne zrtvu Ibrahima a.s.s i njegovog sina Ismaila a.s.

Ibrahimu je bilo naređeno da kao kurban prinese svoga sina...

inače Kurbansko meso, izuzev jedne trećine koja ide domaćinu se mora razdijeliti rodbini i siromašnim kako bi i oni osjetili radost bajrama.
Kurban se može zaklati jedino u vrijeme Kurban-bajrama koji traje 4 dana i još je bitno ponovititi da se ništa od kurbana ne baca izuzev rogova nekih untrešnjih organa i papaka, ali to se ionako ne jede.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 08.11.2007., 11:17   #37
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
izuzev jedne trećine koja ide domaćinu se mora razdijeliti rodbini i siromašnim kako bi i oni osjetili radost bajrama.
.
Molim pojasnjenje,siromasnim,u cemu, duhovno il materijalno? Redovito svake godine od komsija muslimana dobijam kurban,kojeg iskljucivo upotrebljavam za ishranu(znaci meze ne dolazi u obzir).I sad mi nest nije jasno dal sam siromasan,ak jesam na osnovu cega se vrsi procjena.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 08.11.2007., 14:45   #38
vjerujem da je Gorcin nehoticno zaboravio napisati da i komsijama ide dioba kurbana,tako da se ti @kokobil ne moras smatratit siromasnim ako si dobio kurban od komsije muslimana...
a komsija kod muslimana je nesto sto treba cuvati,postovati i obilaziti,paziti itd.ali to je vec drugo pitanje......
u svakom slucaju,kurban se dijeli i rodbini i komsijama i svakako siromasnim a to trecina se ne bi trebalo bukvalno odnosti na trecinu jednog cijelog...hocu da kazem da je onome ko kolje kurban dovoljno da od istog uzme i za jedan rucak sto je manje od trecine,a da sve ostalo podijeli,sto je opet vise od dvije trecine....

@Gorcin,selam tebi a i ostalima,i halali sto dopunjavam
spoplava is offline  
Old 08.11.2007., 19:56   #39
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Zašto se muslimani klanjaju meteoru (al-Hajar-ul-Aswad) i ljube ga?
Ne klanjaju se muslimani meteoru. Ne bih ti preporučio da čitaš o Islamu sa stranica Islamomrzaca. Ako te već zanima nešto o Islamu čitaj iz "normalnih" izvora a ne onih koji su ispunjeni mržnjom i lažima


Kada je Allah poslanika s.a.v.s uzdigao u miradž i pokazao mu nebeska prostranstva i svoja stvaranja,, na tom putu mu je pokazao i raj i pakao. Taj kamen Hajar-ul-Aswad je pratio poslanika s.a.v.s iz raja. Pa kad se poslanik s.a.v.s vratio na zemlju i kamen je s njim došao i stao na već poznatom mjestu..

Taj kamen bijaše bijel na početku ali je vremenom pocrnio zbog ljudskih grijeha koje rade ovdje na zemlji
__________________
Etdhikru qadmayta d'min 'alma d'ana na ALLAHA, wa layt toob ilah, wa layt akwatee
Ibn_Tejmije is offline  
Old 08.11.2007., 20:07   #40
Quote:
Ibn_Tejmije kaže: Pogledaj post
Taj kamen Hajar-ul-Aswad je pratio poslanika s.a.v.s iz raja. Pa kad se poslanik s.a.v.s vratio na zemlju i kamen je s njim došao i stao na već poznatom mjestu.
Znači muslimani vjeruju da je taj kamen došao iz raja?
PIPBoy 2000 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.