Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2011., 19:52   #121
da, studiram na FFDI
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 17:50   #122
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
da, studiram na FFDI
Šta studiraš? Ako nije tajna
mariaanamaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 18:05   #123
kolko ljudi bude obično na predavanjima? vanredni slušaju zajedno s redovnima? dal možeš sam tak doć/otić usred predavanja?
benizg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 20:38   #124
Quote:
mariaanamaria kaže: Pogledaj post
Šta studiraš? Ako nije tajna
filozofiju i religijske

još imaš fil i latinski i čistu filozofiju


Quote:
benizg kaže: Pogledaj post
kolko ljudi bude obično na predavanjima? vanredni slušaju zajedno s redovnima? dal možeš sam tak doć/otić usred predavanja?
ovisi kako kod koga. 20-30 na onima gdje se baš nemora redovito dolaziti, a 40-50 na onima gdje se mora biti svaki put..

ovo odlaženje/dolaženje ti ovisi od profesora do profesora, no to ti na početku odmah kažu.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 20:52   #125
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
filozofiju i religijske

još imaš fil i latinski i čistu filozofiju

.
Mene zanima samo filozofija
mariaanamaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 21:05   #126
Quote:
mariaanamaria kaže: Pogledaj post
Mene zanima samo filozofija
u prvom semestru slušaš gotovo sve iste predmete kao i mi, a u drugom samo filozofiju spoznaje s nama, pa ti tu nemogu baš puno toga reći.
oni koji to studiraju su dosta zadovoljni, raspored je ok, a teže predmete predaju profesori koji imaju razumjevanja, tako da sam čak razmišljala da se na to prebacim jer me ovaj religijski dio nimalo ne zanima
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 23:37   #127
E ovakve stvari mene plaše. Stvarno ne bi željela upisati filozofiju i učiti je samo od nekih svečenika koji na filozofiju gledaju samo sa stajališta katolika. Ja nisam katolik i to mi definitivno ne odgovara
Već sam jednu godinu zeznula i ne mogu ponovno. A ako je ovako kako se tu priča, zeznut ću i ovu zato što ću se ispisati nakon mjesec dana.
Stvarno ne znam više koga da slušam. Jedni govore jedno a jedni drugo.
mariaanamaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 23:45   #128
Quote:
mariaanamaria kaže: Pogledaj post
E ovakve stvari mene plaše. Stvarno ne bi željela upisati filozofiju i učiti je samo od nekih svečenika koji na filozofiju gledaju samo sa stajališta katolika. Ja nisam katolik i to mi definitivno ne odgovara
Već sam jednu godinu zeznula i ne mogu ponovno. A ako je ovako kako se tu priča, zeznut ću i ovu zato što ću se ispisati nakon mjesec dana.
Stvarno ne znam više koga da slušam. Jedni govore jedno a jedni drugo.
nisam ni ja katolik
koga da slušaš?
dođi jedan dan na faks, poslušaj neko predavanje i onda odluči, drugo ti nemogu preporučiti.
samo zato što su neki sjebali vlastite živote lošim izborima faksa, to neznači da će se isto desiti i tebi. a filozofija je stvarno ista svugdje, da, učimo neke katoličke filozofe, ali u globalu se baziramo na one koji su ostavili traga. aristotel je na primjer bio večinom proučavan u uvodu u filozofiju, a sad, jel on bio katolik? ah da, nije
dalje da ne nabrajam.


a prijemni NE POSTOJI!!
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 01:02   #129
Pozdrav svima!
Duže vrijeme pratim raspravu na ovoj temi i osjećam obavezu napisati kako sam ja doživjela studiranje na ffdi-u. Prvo, reći ću par stvari o sebi. Nekad davno, kada sam upisivala ovaj fakultet imala sam sljedeću dilemu: upisati teologiju ili filozofiju? Kada sam čula za studij filozofije i religijskih znanosti zaključila sam da je to idealna kombinacija za mene. Ffdi je bio moj prvi i jedini izbor i srećom - upala sam. Prema tome, ja sam dokaz da na ffdi ne dolaze samo oni koji drugdje nisu zadovoljili kriterije. Vjerujem da nisam jedina.

Fakultet je u potpunosti ispunio moja očekivanja. Smatram da onaj tko voli filozofiju ovdje može puno naučiti. Što je najbitnije, ovdje se učiš "misliti svojom glavom", imati odmak, svoje "ja" i ne prihvaćati slijepo ono što ti društvo nameće.

Što se tiče profesora, bilo je svakakvih. Ipak, do diplome treba položiti skoro 70 ispita tako da smo imali i dosta profesora tako da je i šansa da ćeš naletiti na nekog lošeg - veća. Istina je da su većinom svećenici, ali ovo i je fakultet Družbe Isusove, tako da bi bilo čudno kad bi situacija bila suprotna. Neki od njih doista nemaju nikakav pristup prema studentima - čitati skriptu na predavanju i to smatrati kvalitetno odrađenom nastavom je neoprostivo, ali takav je bio samo jedan profesor. Često sam i za vrijeme mog studiranja znala čuti kritike na račun prof. Šestaka. Iskreno, ubrajam ga među top 3 profesora na fakultetu od kojega bi i sama mogla naučiti kako učenicima prenijeti znanje. Njegova su predavanja uvijek bila sustavna, imala su "glavu i rep". Za ispit je vrijedilo pravilo: "koliko znaš, toliko dobiješ". Osobno nemam nikakvu zamjerku na njegov rad, niti sam kao ne-zagorka bila išta zapostavljenija ili diskriminirana od njegove strane.

Što se tiče pristupa filozofiji, naravno da je dosta prisutno kršćanstvo, ali ne na način da se ono nameće kao nekakva norma. Kao što se npr. uče argumenti za postojanje Boga tako se uče i argumenti protiv. Pa valjda svi mi imamo svoje stavove i nitko nam ne može "isprati mozak". Ljudi od 18 i više godina mogu razlučiti što će od naučenog prihvatiti, a što ne. Bilo je stvari koje su me manje zanimale ali i to treba naučiti kako bi se ispit položio. Nerealno je očekivati da će ti baš svaki kolegij i svaka tema biti jednako zanimljiva. Od filozofa, nije istina da se obrađuju uglavnom kršćanski mislioci: Povijest antičke, povijest filozofije srednjega vijeka, empirizam i racionalizam, kant i klasični njemački idealizam, suvremena filozofija, indijska filozofija... kolegiji su koji donose puno više od samo kršćanskih mislioca. Za slučaj da vas ne zadovoljava ono što se u satnici uspije ispredavati svaki student, ako ga doista zanima određeno područje, lako ode do knjižnice i produbi svoje znanje. Fakultet u svakom slučaju daje odličan temelj za samostalno i kritičko mišljenje. Mogla bi još dosta pisati o ovoj temi, ali kasno je... E da, još moram pohvaliti tajnicu fakulteta - nasmiješena gospođa uvijek spremna pomoći.

Što se tiče ostalih studenata... bilo nas je svakakvih, kao i na svakom fakultetu. Bilo bi dosadno, kad bi svi bili isti. I nije nužno biti katolik kako bi uspješno došao do diplome. Ono što me u početku oduševilo na fakultetu je odnos među studentima. Prijateljska atmosfera u kojoj se stvarno osjećaš kao dio obitelji. Bar je tako bilo u moje vrijeme... uvijek si mogao računati da ćeš bez problema nabaviti bilješke s predavanja koja si propustio, pitanja s ispita, zajedničko pripremanje ispita. Npr. jedna od studentica kojoj je nekim čudom matematička logika išla bolje nego ostatku ekipe organizirala je na fakultetu instrukcije iz tog predmeta i tako je cjela grupa studenata (među kojima sam bila i ja ) prošla ispit zahvaljujući njezinom trudu. Sigurna sam da bi na nekim fakultetima ovakvu pomoć pojedinci dobro naplatili no ona je za uzvrat očekivala samo - hvala!
Profesori su također, većinom, bili spremni pomoći i nije bilo problema ako je trebalo izaći u susret. Nekakve norme trebaju postojati, tako da kritike u stilu "zahtjeva se da se dolazi na predavanja" ili "ne smije ti zvoniti mob na satu" su totalno promašene. Šta stvarno postoje ljudi koji ne shvaćaju da je nekulturno i potpuno neprimjereno tijekom predavanja koristiti mobitel?

Ono što je najvažnije - tamo definitivno nisi samo broj.

Da ne ispadne da samo hvalim treba reći da ima i stvari koje treba popraviti. Smatram da je nedovoljna pažnja posvećena ostalim ne kršćanskim religijama. Istina je da na fakultetu imamo kolegij islam, židovstvo, istočne religije... ali čini mi se da bi dobro došao još koji kolegij sa sličnom tematikom. Isto tako, zamjeram što pojedini profesori imaju preniske kriterije tako da se događa da ispit prolaze ljudi koji su jedva jednom prošli nekakvu skraćenu skriptu. Često se kao najbolji navodi upravo jedan profesor čije si ispite mogao proć učeći 1 eventualno 2 dana. To dovoljno govori o onima koji ga hvale. osobno, ne bi voljela da mi netko od takvih studenata jednoga dana uči dijete filozofiju.

Mogla bi još puno pisati, ali za sad toliko. Nadam se da će ovaj moj upis pokazati da postoje i zadovoljni studenti koji su na ovom fakultetu proveli lijepe godine bez ikakvih psihičkih i sl. frustracija.

Zadnje uređivanje bluexsky : 20.05.2011. at 01:08.
bluexsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 12:13   #130
Može li netko reći nešto o upisima na preddiplomski? Gledam web stranicu i ne vidim nikakve informacije dok mi Google daje ovo za što mi se čini da je prilično stara informacija. Zanimaju me termini upisa, koliko se plaća, koje dokumente treba predati i sl. i naravno, da li je državna matura obavezna za upis ili oni koji su maturiali prije 2010. mogu na osnovu ocjena iz srednje?

Usput, ima li kakav autobus ili nešto što vozi gore do fakulteta? Čini mi se da bi na Kvaternikovom moglo biti nešto i navodno ima neka linija na Kaptolu, ali nemam konkretnijih informacija.
__________________
Denn die Todten reiten schnell.
Enrai is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 13:47   #131
Quote:
Enrai kaže: Pogledaj post
Može li netko reći nešto o upisima na preddiplomski? Gledam web stranicu i ne vidim nikakve informacije dok mi Google daje ovo za što mi se čini da je prilično stara informacija. Zanimaju me termini upisa, koliko se plaća, koje dokumente treba predati i sl. i naravno, da li je državna matura obavezna za upis ili oni koji su maturiali prije 2010. mogu na osnovu ocjena iz srednje?
Na stranicama fakulteta svake godine stave obavijest s informacijama o upisima. Ovo što si ti naveo je iz prošle godine pa ne vjerujem da će se išta promjeniti za ovu godinu. Međutim, najbolje bi ti bilo da nazoveš tajništvo fakulteta jer ćeš tamo dobiti pouzdane odgovore na sva tvoja pitanja.

Quote:
Enrai kaže: Pogledaj post
Usput, ima li kakav autobus ili nešto što vozi gore do fakulteta? Čini mi se da bi na Kvaternikovom moglo biti nešto i navodno ima neka linija na Kaptolu, ali nemam konkretnijih informacija.
S Kvatrića ti za gore ide bus br. 202.
bluexsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 20:14   #132
Quote:
bluexsky kaže: Pogledaj post
Na stranicama fakulteta svake godine stave obavijest s informacijama o upisima. Ovo što si ti naveo je iz prošle godine pa ne vjerujem da će se išta promjeniti za ovu godinu. Međutim, najbolje bi ti bilo da nazoveš tajništvo fakulteta jer ćeš tamo dobiti pouzdane odgovore na sva tvoja pitanja.
hmmm..ali ne piše datum kada se treba donjeti sve to....i ne piše ništa za državnu maturu
mariaanamaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 12:34   #133
Politikanstvo se ovdje više neće tolerirat. Ljudi su zbog ove teme dobivali i parcijale i nemojte misliti da se to vama neće desiti.
Ide mi na jednu stvar kada moram čitat pizdarije o faxu od ljudi kojima je isti samo usputna opcija. Ako se ZNA kakav je fakultet (odnosno kojeg je usmjerenja) onda mi nikako ne ide u glavu zašto pojedinci imaju potrebu na istome studirati.
Dovoljno je opisati kakav je sistem studija, pa i izreći opravdanu kritiku, ali opetovano ponavljanje iste mantre je već prešlo svaku mjeru.

Da - katoličkog je usmjerenja (a pritom i adekvatno konzervativan).
Da - upravo se najviše rade predmeti katoličkog usmjerenja
Da - profesori su takvi kakvi jesu i ima ih boljih i lošijih ()

Take it or leave it.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 13:55   #134
Dosta je!
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 13:59   #135
kolika je šansa za upad na ovom fakultetu? dal je velika navala?
A-psolutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 14:25   #136
Quote:
A-psolutna kaže: Pogledaj post
kolika je šansa za upad na ovom fakultetu? dal je velika navala?
Nije tesko upasti, navala nije velika, jer mnogi znaju da se favorizira katolicka religija. Prosjek studiranja je 7 godina, ali ima mnogih, koji dulje jos studiraju.
Ispiti nisu teski, ali ugodaj je gore specifican. Ako ti se da s time nositi, sretno, inace pisala sam kako mozes otici na Jordanovac i odslusati samostalno nekoliko predavanja i onda odluciti.

Smanjenje skolarine dolazi u obzir ako imas 4,5 prosjek, sto je dosta tesko. Nisam placala skolarinu, ali su mnogi imali problem sa prikupljanjem novca i morali su kadtad platiti sve.
CalvinaXXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 14:32   #137
Quote:
CalvinaXXX kaže: Pogledaj post
Nije tesko upasti, navala nije velika, jer mnogi znaju da se favorizira katolicka religija. Prosjek studiranja je 7 godina, ali ima mnogih, koji dulje jos studiraju.
Ispiti nisu teski, ali ugodaj je gore specifican. Ako ti se da s time nositi, sretno, inace pisala sam kako mozes otici na Jordanovac i odslusati samostalno nekoliko predavanja i onda odluciti.

Smanjenje skolarine dolazi u obzir ako imas 4,5 prosjek, sto je dosta tesko. Nisam placala skolarinu, ali su mnogi imali problem sa prikupljanjem novca i morali su kadtad platiti sve.
nije mi ništa trenutno problem od navedenog, dobro sam i odlučno zagrizla za ovaj faks. državnu maturu polažem, iako sam završila po regularnoj, ali tko zna kakvi će biti rezultati. u srednjoj sam imala prosjecne ocjene, pa me zato i brine upad, bez obzira što nije velika navala, mogu me otkantat samo tako
A-psolutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 14:34   #138
Jučer smo pisali matematiku pa bi i mene zanimalo kolko se lako ovdje može upisat, imala sam 5 iz filozofije i logike, kužim latinski, grčki nisam radila.
Kolko je to koma?
martina_louise_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 14:37   #139
Quote:
A-psolutna kaže: Pogledaj post
nije mi ništa trenutno problem od navedenog, dobro sam i odlučno zagrizla za ovaj faks. državnu maturu polažem, iako sam završila po regularnoj, ali tko zna kakvi će biti rezultati. u srednjoj sam imala prosjecne ocjene, pa me zato i brine upad, bez obzira što nije velika navala, mogu me otkantat samo tako
U redu, predlažem da odeš i vidiš, dok predavanja još traju. Ne brini se za upad, mnogima Jordanovac ije prvi izbor, pa je kao backup poželjan, samo je poslije jako teško zaposliti se, jer već ima 2 fakulteta sa filozofskom tematikom i oni su cjenjeniji. Kvalitetniji profesori predaju na FFZG i tako.

Jordanovac 110, iznad Kvatrića. Dala sam tu link za raspored sati, pa si možeš odabrati dan i satove koje želiš pohađati.

Ako se budeš protivila katoličkom nauku, njihovom načinu života, strogoći, onda bolje razmisli, a ako to voliš, onda samo naprijed.
CalvinaXXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 14:50   #140
Quote:
martina_louise_ kaže: Pogledaj post
Jučer smo pisali matematiku pa bi i mene zanimalo kolko se lako ovdje može upisat, imala sam 5 iz filozofije i logike, kužim latinski, grčki nisam radila.
Kolko je to koma?
Svi koji imaju upite, neka mi se obrate privatno, kako ne bi dolazili u nepotrebne diskusije sa kritičarima i onima koji su nastrojeno suviše neobjektivno.

Ako si imala pet kako kažeš, onda ne bi trebala imati problema. Grčki je teži nešto, traži da znaš katoličke molive čitati i napamet izgovarati na grčkom, isto je i sa hebrejskim, katoličke molitve i tekstove izgovarati na alefbetu.

Na Jordanovcu nije kao na ostalim studijima, nešto je specifičnije, pisala sam dosta, da se ne ponavljam.

Zadnje uređivanje CalvinaXXX : 24.05.2011. at 15:14.
CalvinaXXX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:47.