Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2012., 19:39   #2001
sve, sve
eleonora.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 20:01   #2002
Imam za sada samo gricku vjesticu..
sad citam o nekom zavodniku...a ja volim zavodnike..u kojoj je to knjizi
maslacak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 20:11   #2003
Quote:
maslacak7 kaže: Pogledaj post
Koje knjige preporucujete pod obavezno
Plameni inkvizitori
Gordana
Grička vještica
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 20:31   #2004
Quote:
maslacak7 kaže: Pogledaj post
sad citam o nekom zavodniku...a ja volim zavodnike..u kojoj je to knjizi
U svakoj

Konkretno Tomo Crni je u Plamenim Inkvizitorima, oni su vec izasli. Kupi onda za prvo Kci Lotrscaka, tamo je Divljan
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 20:32   #2005
Quote:
maslacak7 kaže: Pogledaj post
Koje knjige preporucujete pod obavezno
Ha, gle, koga god to upitaš - dobit ćeš vjerojatno različite odgovore. No, četiri su djela doista nezaobilazna:
  • Tajna Krvavog mosta s kojom se Zagorka uspinje na prijestolje carice žanra;
  • "izvorna" Grička vještica (koja se, nakon prvotnog objavljivanja [pred početak I. svjetskog rata] u novinskim nastavcima i sveščićima) izvorno sastojala od 3 knjige, a koje danas, pretvorene u dvije, poznajemo pod naslovima Kontesa Nera i Malleus Maleficarum). Ostatku ciklusa (napisanog nakon I. svjetskog rata) možeš se vratiti kasnije, premda ćeš to teško uspjeti, jer ćeš dotad vjerojatno biti već posve zaražena Zagorka-virusom!
  • Kći Lotrščaka, u koju su, pored vrlo zanimljive osnovne radnje utkane i mnoge ovdašnje legende koje bi bilo šteta pobliže ne upoznati (legenda o nastanku Zagreba, vrelu Manduševac, spašavanje čudotvorne Bogorodičine slike iz velikog požara itd.)

Ugodno čitanje!
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 22:18   #2006
Quote:
Krystle kaže: Pogledaj post
Bolje uzmi od Jutarnjeg. Ova od ŠK ima 900 stranica, debela je i teška ko Biblija, pa dok je čitam u tramvaju izgledam ko luđakinja.
Znam. Citala sam. I dok sam citala, razmisljala sam kako ce sigurno izdati u tri dijela i kupit cu si.
Biblija je laksa.

Quote:
Krystle kaže: Pogledaj post
Kći Lotrščaka, u koju su, pored vrlo zanimljive osnovne radnje utkane i mnoge ovdašnje legende koje bi bilo šteta pobliže ne upoznati (legenda o nastanku Zagreba, vrelu Manduševac, spašavanje čudotvorne Bogorodičine slike iz velikog požara itd.)
Sjecam se jos iz osnovne da smo imali u knjizi kratku pricu o nastanku Zagreba i kad god netko spomene ime Manda sjetim se "zagrabi Manduso".
I onda nekim ljudima nije jasno kako znam neku legendu.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 22:41   #2007
Quote:
Sjecam se jos iz osnovne da smo imali u knjizi kratku pricu o nastanku Zagreba
Aha! Kći Lotrščaka povezuje Mandu iz legende ("Mandušo, zagrabi" = Zagreb) i Mandušu, glavnu junakinju, a legende su upravo odlično uklopljene; meni se osobito svidjela ova o nastanku Zagreba:

- Zlo bi prošao koga bi nečastivi nagnao da se pokuša popeti na bedeme. Ni tursko kopito nije moglo da dosegne naš grad.
- Čuvajte ga, čuvajte da kraljica ne izgubi krunu.
- Kraljica izgubi krunu? Ne znam što mislite.
- Ne znaš? Sveta je to i stara dogodovština. Bila nekoć kraljica i pošla ovom zemljom da vidi kakva je. Ah kad ona amo, zakukala kraljica, videći svuda suhu i nerodnu pješčaru. Od ljute boli pade kraljica na pijesak i gorko zaplače. U suzama joj puče srce. Pala je, umrla i pokrila pustoš svojim tijelom. A od njega nastade lijepa, bogata zemlja. Nabori njezinih svilenih skutova pretvoriše se u bujna šumovita brda, svileno vezivo pretvori se u plodne oranice, zlatne rese u bujne šume, sjajni rubovi njezina plašta u hitre plovne rijeke. Evo, gledaj, rijeka Sava je srebrni pojas, brdo Grič kraljičina glava, a Zagreb njezina kruna. Čuvajte grad da kraljica ne izgubi krunu.
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 07:13   #2008
Quote:
garfield01 kaže: Pogledaj post
Sjecam se jos iz osnovne da smo imali u knjizi kratku pricu o nastanku Zagreba i kad god netko spomene ime Manda sjetim se "zagrabi Manduso".
I onda nekim ljudima nije jasno kako znam neku legendu.
toga se i ja sjećam
i dok su to pričali na vratima se pojavila Manduša pa su svi ostali zapanjeni i ako se ne varam Iglica ili tko već je rekao da ona izgleda baš kao Manduša iz priče
jao danas se bacam na čitanje čim uhvatim vremena
makar na prelistavanje najdražih dijelova
GričkaVještica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 16:44   #2009
I moja kupljena!!

Pokušavam se sjetiti, o čemu se radi u Republikancima? Sve mi se nekako čini da to nisam čitala...
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 17:08   #2010
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
I moja kupljena!!

Pokušavam se sjetiti, o čemu se radi u Republikancima? Sve mi se nekako čini da to nisam čitala...
Ksenija Magdalenić, pastorka ministra policije na bečkom dvoru, zbog careve bojazni da bi se i njemu mogla dogodit revolucija kao u Francuskoj, upućena je kao špijunka u Hrvatsku gdje se navodno nalazi leglo 'demokratskih' revolucionara, no lagano mijenja stav osvješćivanjem svog podrijetla, a napose zbog ljubavi koju ničim izazvana počinje osjećati prema Goroslavu Delivuku, jednom od republikanaca... To bi ukratko bilo to, da ne spojlam i time koga ne naljutim!
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 18:41   #2011
Quote:
Krystle kaže: Pogledaj post
Ksenija Magdalenić, pastorka ministra policije na bečkom dvoru, zbog careve bojazni da bi se i njemu mogla dogodit revolucija kao u Francuskoj, upućena je kao špijunka u Hrvatsku gdje se navodno nalazi leglo 'demokratskih' revolucionara, no lagano mijenja stav osvješćivanjem svog podrijetla, a napose zbog ljubavi koju ničim izazvana počinje osjećati prema Goroslavu Delivuku, jednom od republikanaca... To bi ukratko bilo to, da ne spojlam i time koga ne naljutim!
Mene su na pocetku imena cara i carice zbunili.
Kako on moze biti car?
Vrijeme radnje mi je sve razjasnilo.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 14:01   #2012
Ahhh zašto?!?
Gricka Vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 14:22   #2013
Zato sto nam je grad pun neobrazovanih idiota
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 14:52   #2014
Tako je. Stvar je jasna. Radi se o neobrazovanim muflonima koji su zadnji put vidjeli slova kad su pokušali pročitat Ivo i Ana u početnici, shvatili da nisu u stanju, pa odustali.

Jamačno ni ne znaju čiji su kip zalili, bitno im je da su ostavili svoj smrdljivi potpis. Onaj tko ne zna učiniti nešto vrijedno ili lijepo teško može trpjeti vrijednost i ljepotu.
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 17:19   #2015
sramota. kad bi još i ti huligani imali srama bilo bi super
__________________
"Be yourself, don't change for anyone. If they don't like you at your worst, then they don't deserve you at your best."
gordanač is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 17:56   #2016
pa svasta
__________________
This time next year, we'll be Millionaires
ellaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 15:09   #2017
Zašto će opet sjeckati Čemu ide Kamen na cesti u dva djela I Republikanci isto...

Koliko djelova oni imaju u originalu?
__________________
No estudio para saber más, sino para ignorar menos. (Juana Inés de la Cruz, México, 1651- 1695)
Maria Mexicana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 15:53   #2018
Quote:
Maria Mexicana kaže: Pogledaj post
Zašto će opet sjeckati Čemu ide Kamen na cesti u dva djela I Republikanci isto...

Koliko djelova oni imaju u originalu?
Republikanci su u jednoj knjizi podijeljeni na tri dijela.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 18:55   #2019
Nije mi jasno zašto se svi toliko ljute što se ova džepna izdanja dijele na više malih knjižica.... Meni je to baš praktično, onako, za čitanje u tramvaju, nošenje u torbi i slično.

Evo, Republikanci su baš dobar primjer. Tvrdo ukoričeno izdanje Školske knjige ima 936 stranica i knjiga je lijepa za obiteljsku biblioteku, ali teška za držat u ruci (nepraktično npr. u krevetu) i posve neprikladna za nošenje okolo i, npr. čitanje u vlaku, tramvaju, čekaonicama itd.

Zanimljivo je, inače da su Republikance uvijek svi u tvrdo ukoričenom izdanju tiskali u jednoj knjizi, dok Jadranku koja ima po prilici isti broj stranica gotovo uvijek tiskaju u dvije knjige (svi osim Stvarnosti sedamdesetih)...

Kako li bi tek izgledala knjiga od hiljadu stranica u paperbacku mogu si samo zamisliti: kao cigla. Ovako, podijeljeni u tri dijela (što je i ok jer se djelo i sastoji od tri dijela: 'Careva špijunka', 'Krvava poljana' i 'Delivuk'), imat će baš prikladan broj stranica za paperback-izdanje: tristotinjak...
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 19:17   #2020
Quote:
Krystle kaže: Pogledaj post
Kako li bi tek izgledala knjiga od hiljadu stranica u paperbacku mogu si samo zamisliti: kao cigla. Ovako, podijeljeni u tri dijela (što je i ok jer se djelo i sastoji od tri dijela: 'Careva špijunka', 'Krvava poljana' i 'Delivuk'), imat će baš prikladan broj stranica za paperback-izdanje: tristotinjak...
I listovi bi brzo poceli ispadati.

Pretpostavljala sam da ce Republikance izdati u tri dijela. Zanimaju me naslovnice.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:28.