Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2015., 17:27   #1241
e,da ne kuha se sok od bazge.
imam babski recept za sok,koji traje u špajzu i više od godinu dana.

na 1 litru vode ide 10 većih cvijetova bazge
1 kilogram šećera
1 veći limun
1 vrećica limuntusa 20g
koliko tko litara soka želi tako dupla sastojke.

bazga se zalije vodom i odstoji 24h procijedi se
doda šećer kad se šećer otopi uz miješanje
doda se limunov sok procijeđen (kroz gazu)
i limuntus(limunska kiselina).
to je inače sirup koji se kasnije razređuje vodom.
dobiješ za 5 kuna litru domaćeg sirupa.
od 2 litre vode dobije se malo više od 3 litre soka.

bilo jučer šećera po 4kune u konzumu.

kak´me taj sok vrati u djetinjstvo
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 06:02   #1242
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
jbmg.
Probat ću posijati bob na drugu stranu vrta uz kupine.
Reče mi prijatelj da je dobro ljutu papriku (1 čajnu žlicu) razmutiti u 2 litre vrele vode. Pustiti da se ohladi cca 2 sata i dobro okupati bob s time. Nisam probao, ali ako ne bude koristi od koprive, trebat će isprobati i to. A za bubamare bi trebalo napraviti sklonište za zimu, da ih bude više u proljeće....Ima negdje na netu savjet kako spasiti dobre insekte od oštre zime.
Webgraf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 10:11   #1243
Quote:
Webgraf kaže: Pogledaj post
Reče mi prijatelj da je dobro ljutu papriku (1 čajnu žlicu) razmutiti u 2 litre vrele vode. Pustiti da se ohladi cca 2 sata i dobro okupati bob s time. Nisam probao, ali ako ne bude koristi od koprive, trebat će isprobati i to. A za bubamare bi trebalo napraviti sklonište za zimu, da ih bude više u proljeće....Ima negdje na netu savjet kako spasiti dobre insekte od oštre zime.
Možeš probati ovo sa ljutim papričicama ali nema koristi od toga.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 15:10   #1244
Ne ču, promijenil si sliku, nisi više fora.......
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 15:29   #1245
Ne ču
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 21:23   #1246
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ne ču, promijenil si sliku, nisi više fora.......
Malo za promjenu...kaj nisam lepi?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 21:32   #1247
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
Ne ču
Drago mi je da je netko primjetio
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 22:27   #1248
a morala sam ...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 23:16   #1249
Oprošteno........
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 08:16   #1250
hvala
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 23:43   #1251
Izvještaj. Sve u kurtzu...

Krumpir frče listove prema gore, paprika u sličnom stanju ko Michael Schumacher, mrkva niknula na parove razbrojs, salata još manje...

Ali ono najgore- pazi sad ovo ! Cikla, blitva, grah, tikvica, lubenica-sve imaju sfrkane listove. I reko koji je sad ovo k***. I idem pogledati, skoro me herc strefio kad sam to danas skužio...Uši..

To je praktički epidemija, mislim, ja nisam nikad čuo za uši na tikvicama ili cikli i blitvi.
Uglavnom, pošpricao sam sa Calypsom pa kaj bude, iako nikad u životu nisam špricao ništa osim sumpora i cupra blau, evo sad sam prvi puta jer jednostavno je to previše toga da mi propadne..

Ustvari, ajde, dobar mi je paradajz, kelj i zelje.. pljuc,pljuc, pljuc(da ne ureknem)..
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 13:12   #1252
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ne ču, promijenil si sliku, nisi više fora.......
Ljudi moji - hvala vam što ova tema i dalje radi vas živi

Meni je diabolica bio zanimljiv u ono vrijeme kad je na slici bila njuška, ali ova promjena kod Biljka112 je OK - sve u skladu sa današnjim vremenom - i sama dok idem gradom po institucijama osjećam se kao da gledam serijal Mućke.

A bome tak mi izgleda i cijelo ministarstvo poljoprivrede: http://www.jutarnji.hr/sokantan-ogla...atskoj/249673/

Čitala sam o razminiranju Hrvatske iz srpskih medija kako se kod nas sa GMO biljkama razminirava Hrvatska, a sad sam saznala i kako: "uzgajaju duhan koji ne uništava živote, nego ih spašava. Iako procedura razvoja te GMO biljke nije jednostavna, način otkrivanja mina nije nimalo kompliciran. Na sumnjivo se područje posadi sjeme i nakon 60 dana ono izraste u zelenoj boji na svim mjestima osim na onima ispod kojih je skrivena mina. Na njemu biljka izraste u crvenoj boji, regirajući tako na kemijske tvari koje ispušta eksploziv."

Jel je taj GMO duhan isto upotrebiv za pušenje ?

Zbog mojih drugih interesa sa vrtlarenjem sam ove godine kasnila pa je kod mene sve na početku i uglavnom dobro. Ona praksa diabolice da popisuje ubiranje plodova mi je omogućilo spoznaju da sam prošle godine bila jako uspješna vrtlarica. Prošle godine sam kupila 20 bala slame za vrt, a ove godine 22 su mi premalo - trebart ću još bar 10 bala.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 16:17   #1253
@komar, članak je prilično senzacionalistički napisan i k tome nelogičan.
Da bi se neka biljka posijala treba pripremiti zemlju, preorati je, istanjurati i pofrezati da se površina što bolje usitni. Sad bi volio da mi lumen koji je pisao tekst objasni kako sijati bilo kakav nasad na misnkom polju.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 18:43   #1254
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
@komar, članak je prilično senzacionalistički napisan i k tome nelogičan.
Da bi se neka biljka posijala treba pripremiti zemlju, preorati je, istanjurati i pofrezati da se površina što bolje usitni. Sad bi volio da mi lumen koji je pisao tekst objasni kako sijati bilo kakav nasad na misnkom polju.
to su oni garant u suradnji s Dynamom posijali

nego jel bere tko šta iz vrta?
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 19:53   #1255
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
@komar, članak je prilično senzacionalistički napisan i k tome nelogičan.
Da bi se neka biljka posijala treba pripremiti zemlju, preorati je, istanjurati i pofrezati da se površina što bolje usitni. Sad bi volio da mi lumen koji je pisao tekst objasni kako sijati bilo kakav nasad na misnkom polju.
Da, ovaj članak sam po sebi i ne prikazuje vjerodostojno stvarno stanje i posao na terenu, ali zadnje tri godine sam nalazila kroz druga pisanja kako se piše o GMO-u u Hrvatskoj i o razminiravanju Slavonije u kojem sudjeluje kakti Monsanto... u ovim starijim člancima se navode drugi. A sad da bi se nešto posijalo može se samo bacati sjeme pa dok se ne primi - tak sam i ja bez oranja bacala sjeme djeteline dok se nije dobro sama primila i raširila.

Moj vrtek raste, raste, rajčica je u cvatu, sve je nekak od 5 do 15 cm, a jedino što si koristim je naravno mladi luk, salata i peršin. Ove godine sam stavila u zemlju u više kućica sjemena buća koje po deklaraciji mogu narasti do 100 kg i eto veselim se i pomisli da bi mogla dobiti ih od 15 kg sad kad sam vidla od vrtlarice da se buće mogu rezati u rezance, sušiti te koristiti tako u svakom vremenu.

cikla, špinat, grašak, paprika, kelj, zelje i dr. raste, ali sve je daleko od konzumacije... sretna sam da sve ide nekak osim paprike.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 20:53   #1256
ja ne berem ništa...beru puževi, fazani i zečevi...na dnu vrta gdje zalaze u šumicu sam posijala grah i kukuruz više kao branu za prednji dio, mislila sam nek naraste pa nek papaju kukuruz i najedu se dok dodju do paradajza ..
međutoa..dvaput sijala kukuruz, sve pobrčkaju i pozobaju, vrlo stručno...
i grah koji je niknuo su, a bolje reći uništili..

najezda puževa je stala zbog visokih temperatura a do sada su tamanili papriku , pa sam i nju dosadila i kupus...

u jednom dijelu vrta mi se već kod tri paradajza desilo to da su jednostavno nestali ..samo ih netko usisa odozdo, ostane uvijek samo jedna usahla grančica...sva sreća pa imam viška presadnica ...
jel zna tko jel to možda rovka? voluharica?
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 21:17   #1257
A ne, baš sam sad nabro jednoo 10 puževa, zemem drvo i samo puža na pol steram u zemlju, ne raste niš od njega , al pognoji.
Nego, berem blitvu i to "tone", (srbi me dlan, da odigram loto?, did aj mis sam leter ?), deca su se pretvorila u železo, makar ne jedu baš nekaj, moram im pustiti 3 x interstelar movie, i objasniti im da samo najjači opstaju, a to su oni kaj jedu samo blitvu....
raste mi luk ko lud, jedini raztlog je kaj ga zalevam ko lud, nego dobil sam onaj elefant češnjak prošle godine, posadil u jesen, rasto super i sad mi se stvara cvjet ?, ja sam ga pojeo, mislim cvjet, kaj bu kaj od toga. Sused me pital kaj je to poriluk ????
Berem i salatu, jagode, deca nekaj trešnji i tak to..........
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 23:36   #1258
Quote:
LaPerLa31 kaže: Pogledaj post
to su oni garant u suradnji s Dynamom posijali

nego jel bere tko šta iz vrta?
Za razliku od prošle godine ove godine je obilje u vrtu

Šparoge više ne berem jer nam ih je dosta a i u zamrzivaču ih ima brdo

Prošlu subotu nabrala prvu turu graška (u toku tjedna brala ga još triput), za koji dan bit će i prvih tikvica, nađe se i koja konkretna mrkvica

Rotkvice smo već davno pojeli, ljetni špinat će isto u berbu za koji dan

Jagode su rodne, krenule su i maline i ribizli
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 18:10   #1259
neopisiv je to osjećaj zadovoljstva,kad čovjek ubere plod svoga rada.
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
ja ne berem ništa...beru puževi, fazani i zečevi...na dnu vrta gdje zalaze u šumicu sam posijala grah i kukuruz više kao branu za prednji dio, mislila sam nek naraste pa nek papaju kukuruz i najedu se dok dodju do paradajza ..
međutoa..dvaput sijala kukuruz, sve pobrčkaju i pozobaju, vrlo stručno...
i grah koji je niknuo su, a bolje reći uništili..

najezda puževa je stala zbog visokih temperatura a do sada su tamanili papriku , pa sam i nju dosadila i kupus...

u jednom dijelu vrta mi se već kod tri paradajza desilo to da su jednostavno nestali ..samo ih netko usisa odozdo, ostane uvijek samo jedna usahla grančica...sva sreća pa imam viška presadnica ...
jel zna tko jel to možda rovka? voluharica?
ti baš nemaš sreće s tim fazanima i ostalom divljači
hoće li kod tebe biti išta za ubrati?
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 21:30   #1260
hvala na brizi ...pa nadam se , ne znam više...prošle godine sam imala puno graška, mladog graha i mahuna, sad trošim zadnje zalihe iz škrinje...
ove godine sam kao i prošle posadila baš puno paradajza pa se nadam da će mi bar dio ostaviti za škrinju i ne daj bože ukuhavanje...
ali uši.....ove godine ih imam posvuda, na cvijeću, bobu, blitvi, mahunama...prskala otopinom od koprive, pa nekakvim babskim napitcima ( voda, mlijeko, ulje, sapun, ne znam, tri kapi zmijskog znoja...) malo su se primirile al ako opet buknu pucam ...

čekala sam kišu danas al ništa, baš nas je mimoišla...ako noćas ne padne, ujutro zalijevam...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.