Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2013., 09:54   #21
Quote:
Natlitug kaže: Pogledaj post
Ovo što ti pišeš o proizvodnji, može da poveća nivo BDP ali nikako ne utječe na kvalitetu života.
Obračun BDP-a je samo ono što je plaćeno ili što će biti plaćeno, znači novčani izražaj.
U solidarnim društvima, kao što je naše, ovaj vid obračuna često ima iskrivljenu računicu jer, još uvijek, imamo bake i dede koji rado čuvaju unučad negol vrtići, kuću grade složna braća i prijatelji, susjed nas rado odbaci do dućana, itd... To su te neke besplatne vrijednosti kojih nema u društvima gdje vlada čist račun a koje utječu na stvarnu statistiku i ekonomsku sliku.
pa dobro, nas su na faksu učili da nema ekonomije u svijetu u kojoj sve ide preko računa, samo ovisi u kojem omjeru....2004.god. u hrvatskoj se procjenjivalo da je iznos sive ekonomije oko 30% GDP-a, a npr. u BIH je bio tada oko 40%.. naravno, to su procjene i teško je utvrditi precizan broj
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 09:58   #22
Quote:
Princess Daisy kaže: Pogledaj post

Ne shvacam.

BDP ,koliko ja citam u enciklopediji, je GDP (znaci, prestanite te ga zvati GDP je pricamo o istoj stvari). Taj BDP vec racuna uvoz izvoz jer BDP pokazuje neto izvoz (znaci, izvoz minus uvoz).

:
zašto zovemo GDP?

GDP je bruto domaći proizvod...naši novinari ga prevode kao BDP, a nazivaju ga bruto društveni proizvod, a to su dva različita pojma...pa da nebi bilo zabune, zahvalnije je koristiti američku verziju GDP koja se ustalila kao standardna oznaka, za razliku od nestandardizirane hrvatske verzije
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 10:08   #23
Koliko ja znam najbogatiji Hrvat zivi u Balama, tako sam citao u jednom clanku, a ostatk bogatih Hrvata u glavnom zive u Zagreb na Tuskancu. Eto zasto Zagreb je najbogatiji,a onda Zagrebacka zupanija je puno siromasnija..... jer naravno svi ti ljiudi sto imaju firme u Zagrebu i okolici zele zivjeti u elitnom Tuskancu . Zato Zagreb ima 6 puta jaci BDP od Istre.... a Zagrebacka zupanija je medu siromasnijim
ali prosjecni Hrvat jos uvijek vjeruje u floskule politicara.Tako ako Flegic u Istri govori kako su oni najbogatija Zupanija poslje Zagreba,prosjecni hrvat ce popiti tu pricu i mislit ce kako on zaista zaraduje puno vise od nekoga u Rijeci ,Splitu, Dubrovniku ili Osijeku.


eh,sada ovdje smo svi pametni,ali u svakoj temi o zupanijama, ekonomiji i tako dalje, svi forumasi se prepucavaju o BDP-u po stanovniku.
Princess Daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 12:46   #24
Ne moramo mi tu mantrati o bdp-u,gdp-u, kada svi znamo gdje se najbolje živi i gdje ima posla.

Tamo odakle se bježi nije dobro...i to je ovdje, u Slavonij gdje se ništa ne dogadja..

__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 12:49   #25
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
Ne moramo mi tu mantrati o bdp-u,gdp-u, kada svi znamo gdje se najbolje živi i gdje ima posla.

Tamo odakle se bježi nije dobro...i to je ovdje, u Slavonij gdje se ništa ne dogadja..

Nista se ne dogada jer vjerojatno nemate ideja........vec sam rekao u drugoj temi da imate u Vinkovcima ili u Osjeku (eto,ti si iz Osijek pa mozes mi reci) zeljeznicku centralu (ne mislim kolodvor, vec upravno centralu) jos iz vremena Marije Terezije.

Vidio sam snimke na televiziji i to su prekrasne stare poluge, gumbi, itd. iz Austro-Ugarskog razdbolja.
To ce neka budala vjerojatno modernizirati i skinuti, umjesto da pozozve UNESCO da zastiti tako ocuvanu centralu iz doba Marije Terezije i da se pokrene neki turizam u sredistu za posjetu te starinske upravne centrale.
Princess Daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 16:17   #26
Quote:
Princess Daisy kaže: Pogledaj post
Otvaram temu ovdje jer mislim da je vezana uz politiku. U politici se stalno gleda BDP po zupanijama i sve se vrti tko je bogatiji a tko je siromasniji.

sada se pitam: na koji nacin se racuna BDP?

hocu reci. BDP je koliko svaki stanovnik zaradi u godinu dana, jel tako?

Sada cu napraviti jedan primjer u malim brojkama samo da shvatim gdje je problem.

Recimo da u jednom selu zive 10 radnika .

9 radnika zaraduju 100 eura a 1 zaraduje 10.000 eura.

Kako sada se racuna BDP?

(9*100+10.000)/10= 1090.

Jel to se ovako broji?

znaci u selu BDP je 1090 eura po stanovniku.

No prava slika je drukcija: ima 9 siromasnih seljaka i 1 tajkun.

Na primjer zaista prosjecni Zagrepcanin ili Istranin je bogatiji od prosjecnog Slavonca ili Dalmatinca?

Ako na primjer u Istri postoji jedan tajkun sto ima lanac hotela i zaraduje 10 milijuna eura godisnje, on dize prosjek stanovnistva za 50 eura po stanovniku.
Sada, recimo da u Istri ima 10 tajkuna ,oni podizu prosjek od 500 eura po stanovniku.
Isto je za Zagreb. U Zagrebu su koncentrirane mnoge firme i logicno je da zivi puno tajkuna sto podizu prosjek.

Evo, htio bi znati kako se tocno racuna BDP po stanovniku? jel to obicna matematicka racunica ili ipak se izradi jedna statistika koja moze dati jednu realniju sliku svake zupanije?
GDP ili bio koji drugi ekonomski agregat ili pokazatelj nije mjera kvaliteta života. On je samo jedan od agregata koji može služiti makreoekonomistima i vladama, investitorima itd. o stanju neke ekonomije i njenim trednovima.

Bilo koji od načina mjerenja GDP-a da se koristi, svejedno se iz tog agregata ne mogu izvući kvalitetni zaključci o tome kako živi stanovništvo neke regije ili države. Zato se osim tog agregata koriste i mnogi drugi pokazatelji, a naročito oni koji se tiču ekonomskog razvoja kao daleko kompleksnijeg područja od golog GDP-a, tipa (škoskla sprema i stečene vještine stanovništva, smrtnost novorođene djece, zdravstvena slika stanovništva, demografska kretanja, ekonomski rast, političke i ekonomske slobode itd. itd.)

Dakle iz samog GDP-a se ne mogu izvlačiti relevantni zaključci o stanju ekonomije i životnom standardu.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 01:16   #27
Quote:
Princess Daisy kaže: Pogledaj post
Otvaram temu ovdje jer mislim da je vezana uz politiku. U politici se stalno gleda BDP po zupanijama i sve se vrti tko je bogatiji a tko je siromasniji.

sada se pitam: na koji nacin se racuna BDP?

hocu reci. BDP je koliko svaki stanovnik zaradi u godinu dana, jel tako?

Sada cu napraviti jedan primjer u malim brojkama samo da shvatim gdje je problem.

Recimo da u jednom selu zive 10 radnika .

9 radnika zaraduju 100 eura a 1 zaraduje 10.000 eura.

Kako sada se racuna BDP?

(9*100+10.000)/10= 1090.

Jel to se ovako broji?

znaci u selu BDP je 1090 eura po stanovniku.

No prava slika je drukcija: ima 9 siromasnih seljaka i 1 tajkun.

Na primjer zaista prosjecni Zagrepcanin ili Istranin je bogatiji od prosjecnog Slavonca ili Dalmatinca?

Ako na primjer u Istri postoji jedan tajkun sto ima lanac hotela i zaraduje 10 milijuna eura godisnje, on dize prosjek stanovnistva za 50 eura po stanovniku.
Sada, recimo da u Istri ima 10 tajkuna ,oni podizu prosjek od 500 eura po stanovniku.
Isto je za Zagreb. U Zagrebu su koncentrirane mnoge firme i logicno je da zivi puno tajkuna sto podizu prosjek.

Evo, htio bi znati kako se tocno racuna BDP po stanovniku? jel to obicna matematicka racunica ili ipak se izradi jedna statistika koja moze dati jednu realniju sliku svake zupanije?
Za početak, definicija (Chechetti) : BDP je tržišna vrednost finalnih proizvoda i usluga proizvedenih u jednoj zemlji u toku jedne godine.

Razmotrimo :

Tržišna vrednost : uzima se tržišna cena proizvoda A * količina proizvedenih proizvoda A + tržišna vrednost proizvoda B * količina proizvedenih proizvoda B...
Finalnih proizvoda i usluga : međuproizvodi ne ulaze u obračun.
U jednoj zemlji : hrvatska firma ako posluje u Sloveniji, poslovanje te firme ulazi u obračun slovenačkog BDP-a.
U toku jedne godine : uzima se obračunski period, najčešće godina.

Ima 3 metoda obračuna, redom :

(Pretpostavka : država proizvodi samo proizvode x i y)

I metod : BDP = tržišna cena proizvoda X * količina proizvedenih proizvoda X + tržišna cena proizvoda Y * količina proizvedenih proizvoda Y

(delilac je uvek procenjen broj stanovnika sredinom godine, ako hoćeš po stanovniku)

II metod : suma ukupno isplaćenih prihoda proizvodnim činiocima, uključuje zarade zaposlenih, prihodi od vlasništva nad zemljom i kapitalom. Prema američkom izveštaju o prihodima i proizvodima, razlikujemo sledeće kategorije prihoda :

1) Zarade zaposlenih
2) Profiti korporacija
3) Prihodi vlasnika
4) Neto kamatni prihodi
5) Prihodi od iznajmljivanja

III metod : uzima u obzir da je prodaja finalnih proizvoda i usluga samo poslednja instanca, kojoj prethode mnoge aktivnosti. Stoga uračunava svaku aktivnost i tretira je kao dodatu vrednost.

to je za nominalni BDP. Problem kod nominalnog BDP-a je što je stopa rasta proizvod, sa jedne strane, porasta proizvodnje, sa druge strane, rast nivoa cena. Stoga se uvodi kategorija realni BDP. Najpre se određuje bazna godina (u Srbiji je 2002., za Hrvatsku na znam). Pa se BDP računa :

Realni BDP = količina proizvedenih proizvoda X * tržišna cena proizvoda X u baznoj godini + količina proizvedenih proizvoda Y * tržišna cena proizvoda Y u baznoj godini.

A može i po formuli (činioci potražnje) :
Y = C + I + G + X

Gde je :
Y : BDP
C : privatna potrošnja
I : investicije, obuhvataju investicije u zalihe (neto povećanje zaliha) i investicije u postrojenja i opremu (uključuje i stanogradnju)
X : neto izvoz, X = Ex - Im, izvoz - uvoz
G : državna potrošnja (uključuje plate činovnika, i nabaku npr. vojne opreme...)

Nadam se da sam malo pomogao

Zadnje uređivanje NebojsaNS : 17.11.2013. at 01:33.
NebojsaNS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 01:20   #28
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
zašto zovemo GDP?

GDP je bruto domaći proizvod...naši novinari ga prevode kao BDP, a nazivaju ga bruto društveni proizvod, a to su dva različita pojma...pa da nebi bilo zabune, zahvalnije je koristiti američku verziju GDP koja se ustalila kao standardna oznaka, za razliku od nestandardizirane hrvatske verzije
Različit je obuhvat. Bruto društveni proizvod mislim da računa sve rezidente (fizička i pravna lica), a bruto domaći proizvod sam objasnio. Imaš i neto, ne računa amortizaciju, stoga je veći, kao i nacionalni dohodak... Iskreno, učio sam na prvoj godini, a sad sam kraj, pa sve već i ne sećam toga, uglavnom, nije greška novinara, nego su različiti pojmovi, a greška je jer oni koriste iznos za domaći, a označe društveni.
NebojsaNS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 01:22   #29
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
GDP ili bio koji drugi ekonomski agregat ili pokazatelj nije mjera kvaliteta života. On je samo jedan od agregata koji može služiti makreoekonomistima i vladama, investitorima itd. o stanju neke ekonomije i njenim trednovima.

Bilo koji od načina mjerenja GDP-a da se koristi, svejedno se iz tog agregata ne mogu izvući kvalitetni zaključci o tome kako živi stanovništvo neke regije ili države. Zato se osim tog agregata koriste i mnogi drugi pokazatelji, a naročito oni koji se tiču ekonomskog razvoja kao daleko kompleksnijeg područja od golog GDP-a, tipa (škoskla sprema i stečene vještine stanovništva, smrtnost novorođene djece, zdravstvena slika stanovništva, demografska kretanja, ekonomski rast, političke i ekonomske slobode itd. itd.)

Dakle iz samog GDP-a se ne mogu izvlačiti relevantni zaključci o stanju ekonomije i životnom standardu.
GDP/c ima svoje nedostatke, i nije najbolja mera za društveno blagostanje zbog :
1) !najvažnije : ne govori ništa o raspodeli
2) nije toliko svaobuhvatan : ne uzima u obzir aktivnost domaćica
3) ne uzima u obzir da kvalitet proizvoda raste i opada
...

Doduše, ima i tu za raspodelu GINI koeficijent. Uzima u obzir prihode gornje i donje petine, pa nešto računa. Poslednji put kad sam proveravao, negde 2010., Srbija je bila odmah do skandinavskih zemalja mada bih rekao da je to srpsko lažiranje, kao što smo lažirali naviše stope rasta BDP-a od 2006.-2009., što je pre par godina razotkriveno.

Zadnje uređivanje NebojsaNS : 17.11.2013. at 01:36.
NebojsaNS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 12:35   #30
BDP po glavi stanovnika se dobije kada se podjeli godišnji BDP jedne države sa brojem stanovnika. A ovo je kako se računa godišnji BDP:

Quote:
BDP
Bruto domaci proizvod (BDP, engleski Gross domestic product, GDP) je makroekonomski indikator koji pokazuje vrijednost finalnih dobara i usluga proizvedenih u zemlji tijekom dane godine, izraženo u novcanim jedinicama.
BDP se izražava kao tijek proizvodnje (BDP = C + I + G + X, gdje je C = osobna potrošnja, I = investicije, G = državna potrošnja i X = razlika izvoza i uvoza)
danny junior is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 19:45   #31
U osnovi je zivot u Zagrebu najkvalitetniji u Hrvatskoj jer se tamo lagano nade posao , dok recimo u Slavoniji zene si ne mogu naci nikakav posao , rade samo muskarci. U Slavoniji je nezaposlenost sigurno 60 posto.
racunajnamene is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 02:49   #32
Quote:
racunajnamene kaže: Pogledaj post
U osnovi je zivot u Zagrebu najkvalitetniji u Hrvatskoj jer se tamo lagano nade posao , dok recimo u Slavoniji zene si ne mogu naci nikakav posao , rade samo muskarci. U Slavoniji je nezaposlenost sigurno 60 posto.
Ali je opet lakše biti nezaposlen u kući na selu, nego u stanu u ZG.
Jer ako si imalo sposoban, možeš si nešto sam proizvesti.
A usput se i rekreiraš, pa vodiš i zdraviji život :-)
ivanhoe1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 14:19   #33
BDP per capita, lako izračunaš...BDP podjeljeno sa brojem stanovnika...
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 17:19   #34
BDP je ukupan iznos svih dobara i usluga unutar jedne drzave u godinu dana. Standard gradana pojedine zemlje se najbolje mjeri usporedbom BDP PPP,to uzima u obzir paritet kupovne moci u toj zemlji. Odnosno,koliko kosta roba i usluge u toj zemlji u odnosu na BDP te zemlje. Sam BDP mjeri snagu gospodarske moci te zemlje.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 15:16   #35
Moze li netko objasniti nacin izracunavanja BDPa po paritetu kupovne moci?
Da li je tocan odgovor da se bdp po ppp dobije na nacin da se BDP(izracunat uobicajenim metodama) mnozi sa PPP brojem koji je dodijeljen nekoj zemlji ? Postoji li neka forumula ili je to,to...
10Pack is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 21:57   #36
Quote:
ivanhoe1000 kaže: Pogledaj post
Ali je opet lakše biti nezaposlen u kući na selu, nego u stanu u ZG.
Jer ako si imalo sposoban, možeš si nešto sam proizvesti.
A usput se i rekreiraš, pa vodiš i zdraviji život :-)
Po ovome, mozes ti i u ZG u stanu proizvesti. Umjetnost, razni IT sektor od doma, nekakvo novinarstvo...
Ah, da, vjerojatno ne mozes. Tako ni na selu ne mozes. To sto mozda netko ima komad zemlje, ne znaci da se moze unovciti da od toga zivis. Vidi bi sto bi se na moru zivilo da nestane turizma. Dzaba stanovi, kafici, rekreacijski tereni i sve ostalo kad nitko u gradu nema kunu za to.
Na selu ni gostione više ne rade.
I nemoj mi o seoskom turizmu, jer je to ideja ravna tome da zadraninu koji nema posao predlozia da otvori hotel ili rekreacijsku oazu.

Znam da je post star, no pitanje je visilo u zraku.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 10:10   #37
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
bdp je totalno nebitan podatak koji u post industrijskom svijetu ne znači ništa....

njemačka kurva odradi svojih pola sata i poveća njemački bdp za sto eura,
hrvatska kurva napravi isto i ništa, hrvatski bdp ostaje isti.

američki zubar izvadi zub i poveća bdp za 300 dolara,
deset kineskinja ima da šije cijeli dan i da izveze svoje proizvode širom svijeta da bi dodale 300 dolara na kineski bdp
Ispravi me ako griješim

Plaća li njemačka kurva porez na datu uslugu? A hrvatska? Plaća li grčki, hrvatski, kineski, davatelj usluge porez na statistički istovjetan način kao njemački radilo se o stanu, jelu ili o kurvaluku? Zar to nije jedan od razloga u razlici u - ne nužno i osobnoj - kvaliteti društvenog materijalnog života u Ateni, Zagrebu, Bukurest itd. naspram Gelsenkirchen? I mjerilo GDP ili koji god se termin i mjerilo rabio?
__________________
"Ne funkcionira BiH zato sto je podjeljena, vec je podjeljeljena zato sto ne funkcionira"
Tomba17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 22:27   #38
"Godišnje utaje poreza iznosee 20 milijardi eura"
James Angelos. Viditi poveznicu dolje.

Ima li ovo ikakve veze sa GDP, BDP, stanje zdravstva, školstva, materijalnog društva uopće, posebno dio koje bi se trebalo financirati fiskalnim sredstvima (bez rasprave o monetizaciji) ili prodaji prirodnih resursa ili samih većih dijelova zemlje kao grčki otoci.

Ima li ovo ikakve veze sa stanjem - navedenih iznad - sa stanjem u RH?

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/s...zavne-blagajne
__________________
"Ne funkcionira BiH zato sto je podjeljena, vec je podjeljeljena zato sto ne funkcionira"
Tomba17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:27.