Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2010., 09:26   #1
Natječaj za posao - žalbe i pitanja

Nakon provedenog natječaja u jednoj lokalnoj upravi (općini) nisam dobio posao jer je, naravno, natječaj bio namješten, žalio sam se te mi je žalba odbijena sa smiješnim argumentima. u odgovoru na žalbu nema pravnog lijeka. kome se sada mogu žaliti, može li me to financijski koštati ako me (pretpostavljam Upravni sud) odbije, može li se žalba poslati e-mailom??
__________________
da
prndelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 16:26   #2
Poništenje natječaja u javnoj službi

Pozdrav, forumaši, !

Prosvjetar sam po struci. Tražim posao. Neki dan izašao je natječaj kojim se traži profesor te i te struke. Prima se na neodređeno vrijeme.
Natječaju se morala priložiti domovnica, životopis, diploma, uvjerenje o nekažnjavanju i potvrdu o položenom stručnom (za one koji su ga položili).

Došao je dan zasjedanja školskog odbora i ravnatelj je ponudio samo jednog kandidata. Naglašavam da je taj kolega imao kvalifikacije kao i mi ostali, uz tu razliku što je radio u školi na 60 dana bez natječaja (na što škola ima pravo).

Uglavnom, školski odbor odbio je njegov prijedlog i neki su zatražili da se predloži netko drugi od nas troje.
Ravnatelj pak nikog drugog nije htio predložiti (prečuo je taj zahtjev) i odlučio je poništiti natječaj.

Stoga me zanima, što ja kao kandidat koji nije niti bio u igri, a imam kvalifikacije kao i taj predloženi, mogu učiniti protiv ravnatelja, jer očito je sve namještaljka, .
Razumijem da mu se taj kolega svidio i iskazao u radu, ali ako je odbor odbio njegov prijedlog, pa onda je valjda trebao ići dalje s kandidatima.
Ovako mi se čini da se dotični ponaša kao da je škola njegova prćija....

Ima li tko kakvih savjeta ili je ipak stvar čista i on ima pravo poništiti natječaj jer je ravnatelj?

Hvala vam, !
SOHO_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 08:28   #3
Premda nema komentara na ovaj događaj, vjerujem da nas ima prilično koji smo doživjeli slično iskustvo (moj je slučaj opisan u postu "žalba na natječaj za posao"). Bilo bi dobro da nam stručni forumaši daju određene smjernice, a iskustva onih koji su išli "do kraja" bila bi neprocjenjiva, jer namještaljke u natječajima za posao u državnim poduzećima i tijelima uprave su redovita praksa!
__________________
da
prndelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 00:06   #4
Quote:
prndelj kaže: Pogledaj post
Premda nema komentara na ovaj događaj, vjerujem da nas ima prilično koji smo doživjeli slično iskustvo (moj je slučaj opisan u postu "žalba na natječaj za posao"). Bilo bi dobro da nam stručni forumaši daju određene smjernice, a iskustva onih koji su išli "do kraja" bila bi neprocjenjiva, jer namještaljke u natječajima za posao u državnim poduzećima i tijelima uprave su redovita praksa!
Nažalost istina.Ovih dana u Samoboru je raspisan javni natječaj za radno mjesto pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti. Naravno već se zna da je to radno mjesto namjenjeno isključivo jednom kandidatu.
igla bode is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 13:47   #5
Što kada se javi osoba s int. teškoćama?

Pozdrav,

Molim vas za pomoć u ovom- meni vrlo važnom problemu- pitanje vezano za žalbu koju želim napisati na odluku o izboru kandidata.

Raspisan je natječaj za zamjenu za servirku u jednom domu- uvjet je bio završena OŠ, PK i možda malo radno iskustvo- dakle, kriteriji koje mnogo ljudi zadovoljava. Moja sestra je radila na istom mjestu, odnosno zamjeni za tu istu osobu radila dvije godine, posljednjih godinu dana nije zbog drugih pravnih razloga (nevezanih uz nju). Naravno, zadovoljava kriterije i iznad postavljenih (završena ugostiteljska škola, mnogo radnog iskustva van i na istom radnom mjestu, također bili su vrlo zadovoljni njenim radom…).

Međutim, na natječaj se javila osoba sa posebnim potrebama, odnosno intelektualnim poteškoćama, koja prema politici nadležnog ministarstva, ima prednost pred ostalim kandidatima. Sestri je savjetovano da napiše žalbu, jer će najvjerojatnije (zbog straha ili prisile- čega već) odabrati tu drugu osobu. Ona je inače završila školu po posebnom programu – u Centru za odgoj i obrazovanje. Mene zanima ima li ovdje elemenata za žalbu- da li je takav obrazovni program izjednačen s regularnim OŠ obrazovanjem? Također, ona je imala uvjete za invalidsku mirovinu, ali nije željela prihvatiti umirovljenje. Znači li to da je prošla prvostupanjsko/ drugostupanjsko tijelo vještačenja? Mogu li se na to pozivati? Riječ je o zahtjevnijem poslu, psihički, a pogotovo fizički- mogu li se pozivati na to da je isključen bolji kandidat?

Što mogu napraviti u ovom konkretnom slučaju? Molim vas, pomagajte, pravni znalci.
trystana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 17:37   #6
Odbor za državnu službu-iskustvo?

Ljudi pozdrav.

Ja imam malo drugačije iskustvo, naime prošao sam na natječaju za jedno ministarstvo, natječaj je još od 8 mjeseca 2013.
2013-12 dobio sam rješenje u prijemu u službu, ja i još par kandidata.
Rješenje o početku nisam još dobio, jer kako su mi rekli iz kadrovske, uložena je žalba. Na ostale hrpimice, na mene nažalost jedna i to zadnji dan roka.

Vele da nisam bio meta zbog iskustva i kvalifikacija (ono što se može vidjeti na rješenju).Da sam bio žnorist, nebih ovdje pisao. Fakat imam sve kvalifikacije i iskustvo i spremao sam se za natječaj.

U svakom slučaju, prošla su 2 mjeseca od kako je žalba na Odboru za državnu službu.

Ima li itko iskustva s tim tijelom, koliko dugo taj Odbor može vijećati? Koliko dugo rješavaju u praksi, jer su im izbacili 30+30 dana. Ono što sam guglao (Carina u Imotskom?) je prestrašno.

THX.
__________________
Ak se glasa kao patka, i izgleda kao patka, onda je patka!!!
PolarBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 11:12   #7
Državna poduzeća niti nemaju obvezu javnog natječaja tako da tamo nažalost ima svega.

Obveza javnog natječaja postoji za državne i javne službe. Ne znam kako to ide u prosvjeti, jer se kandidati inače sami javljaju na natječaje, ne predlaže ih šef ili netko treći:/.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 19:18   #8
Žalba zbog negativanog odgovora za posao

Kao prvo, isprika ako sam fulao mjesto gdje trebam napisat novu temu ili ako je već ima. Radi se o sljedećem: raspisam je javni natječaj za jedno radno mjesto, i u kojemu se trazilo ili SSS,VŠS,VSS, 1 god radnog iskustva.

Nakon slanja svih potrebnih dokumenata, i naravno imam sve predispozicije (VŠS, 4god iskustva baš u toj ''branši''), dobio sam odgovor: '' Niste primljeni u radni odnos.''

To je sve. Niti sam pozvan na razgovor, ništa. Osoba je dobila posao, namješteno naravno (iz pouzdanih izvora). Bio sam kod odvjetnika, rekao mi je da se ili žalim, ili da pišem predstavku njima, ministarstvu obrazovanja, te da pozovem državni ispektorat.

Ono što sam vas htio zamoliti, da li je netko imao sličan problem, te ima li netko primjer nekakve žalbe, predstavke kako da to napišem. Ili što drugo da radim, jer mi je muka ove korumpirane države.

Hvala svima!
jasamivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 19:25   #9
Žalba se piše onoj ustanovi koja je raspisala natječaj. U žalbi kratko navedeš o kojem natječaju se radilo, svoje osobne podatke i dio na koji se žališ-pretpostavljam to da ispunjavaš sve uvjete a nisi bio pozvan na razgovor.
Ne vidim o ćemu bi obavijestio inspektorat . Ukoliko nemaš čvrstih dokaza da je počinjeno neko kazneno djelo ili prekšaj nije baš dobro upirati prstom u nekoga da ti se ne bi obilo o glavu.
Predstavku Ministarstvu imaš pravo pisati kao i svaki drugi građanin, ali to nije žalba i temeljem nje sigurno nečeš dobiti posao.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 19:46   #10
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Žalba se piše onoj ustanovi koja je raspisala natječaj. U žalbi kratko navedeš o kojem natječaju se radilo, svoje osobne podatke i dio na koji se žališ-pretpostavljam to da ispunjavaš sve uvjete a nisi bio pozvan na razgovor.
Ne vidim o ćemu bi obavijestio inspektorat . Ukoliko nemaš čvrstih dokaza da je počinjeno neko kazneno djelo ili prekšaj nije baš dobro upirati prstom u nekoga da ti se ne bi obilo o glavu.
Predstavku Ministarstvu imaš pravo pisati kao i svaki drugi građanin, ali to nije žalba i temeljem nje sigurno nečeš dobiti posao.
i što mi točno predlažeš? hvala
jasamivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 19:50   #11
Quote:
jasamivan kaže: Pogledaj post
i što mi točno predlažeš? hvala
Pa napiši žalbu. Obavezno ju pošalji preporučeno ili odnesi osobno i zahtjevaj urbroj ili potvrdu službene osobe da su ju primili. Jedino tako češ i dobiti njihov službeni odgovor.
A sad koliko će ti to pomoći u RL da u toj ustanovi dobiješ posao...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 19:52   #12
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Pa napiši žalbu. Obavezno ju pošalji preporučeno ili odnesi osobno i zahtjevaj urbroj ili potvrdu službene osobe da su ju primili. Jedino tako češ i dobiti njihov službeni odgovor.
A sad koliko će ti to pomoći u RL da u toj ustanovi dobiješ posao...
ok, hvala, pošto se radi o jednoj osnonoj školi da li je bolje slati njoj, ili na ministarstvo obrazovanja, i dali netko ima nekakav primjer takve žalbe?
jasamivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 19:35   #13
Quote:
prndelj kaže: Pogledaj post
Nakon provedenog natječaja u jednoj lokalnoj upravi (općini) nisam dobio posao jer je, naravno, natječaj bio namješten, žalio sam se te mi je žalba odbijena sa smiješnim argumentima. u odgovoru na žalbu nema pravnog lijeka. kome se sada mogu žaliti, može li me to financijski koštati ako me (pretpostavljam Upravni sud) odbije, može li se žalba poslati e-mailom??
Što ima veze da li ima ili nema pravnog lijeka, uvjek ih možeš tužiti, ili prvo njima napiši prigovor ili žalbu, pa ti onda oni moraju odgovoriti, moraš poslati preporučeno ili odi tamo pa urudžbiraj. Ima zakonski rok u kojem ti oni moraju odgovoriti, a ako stvar, predmet ide dalje na sud pripremi dokazni materijal, jer inače si pljuga i ti i tvoj novčanik.

Ići će putem građanske parnice kasnije eventualno.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 14:02   #14
Slučajno naišla na temu pa da podijelim osobno iskustvo.

Radim u prosvjeti već nekoliko godina. U pravilu, ravnatelj ima pravo izabrati kandidata koji odgovara uvjetima natječaja. Znači da je njegovu odluku teško osporiti... Osobno mi je ravnatelj tako rekao kad sam spomenula da u prethodnoj školi (u kojoj sam radila 2,5 godine) nisam pozvana ni na jedan od dva natječaja za stalni posao. Znači, čak ni činjenica da si radio u nekom kolektivu ne znači apsolutno ništa u takvim slučajevima. P.S. Na jedan od tih natječaja primljena je žena od 45 god. koja nikad nije radila u školi i nema stručni, niti ništa.Samo potrebni VSS. Ja sam pak imala i stručni, i godine iskustva baš u toj školi, i sve ostalo... I mlađa sam od 30 godina.

Može se pisati žalba školskom odboru, na donešenu odluku. Naravno, to najčešće bude samo mali ispušni ventil jer oni nisu dužni opozvati istu ukoliko odabrani kandidat ima kvalifikacije tražene natječajem.

Može se pisati i inspekciji, ali zapravo im nemate što ponuditi jer je sve po zakonu.

Možete se žaliti Ministarstvu obrazovanja, ali oni su svi povezani do razine osobnih prijateljstava...

Ukoliko čak i imate potrebne kvalifikacije za neko radno mjesto, a zaposleni kandidat NE, opet ispadne isto sranje... Rekla mi je prijateljica da je na natječaju za ravnatelja primljen tip koji uopće nije imao potrebne uvjete, pokraj nje koja ih je imala i više nego dovoljno. Pokrenula je zahtjev za sudskim postupkom/tužbom/što li već, no apsolutno nikad to nije pokrenuto. Čak ni sad nakon tri godine... Daklem, kao što se protiv Bandića 200 kaznenih prijava skriva negdje u ladici državnog odvjetništva, tako se i mnogi drugi dokumenti 'izgube u prijevodu'.

Doduše, nakon svega ovoga ne znači da se ne treba pobuniti i barem izraziti nezadovoljstvo. Jesi razmišljao o članku u novinama?
Nekako imam osjećaj da nam preostaju samo Latinice i dnevni listovi...

Btw, sretno!
Želimirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 13:59   #15
Quote:
SOHO_ kaže: Pogledaj post
Pozdrav, forumaši, !


Uglavnom, školski odbor odbio je njegov prijedlog i neki su zatražili da se predloži netko drugi od nas troje.
Ravnatelj pak nikog drugog nije htio predložiti (prečuo je taj zahtjev) i odlučio je poništiti natječaj.

Stoga me zanima, što ja kao kandidat koji nije niti bio u igri, a imam kvalifikacije kao i taj predloženi, mogu učiniti protiv ravnatelja, jer očito je sve namještaljka, .
Razumijem da mu se taj kolega svidio i iskazao u radu, ali ako je odbor odbio njegov prijedlog, pa onda je valjda trebao ići dalje s kandidatima.
Ovako mi se čini da se dotični ponaša kao da je škola njegova prćija....

Ima li tko kakvih savjeta ili je ipak stvar čista i on ima pravo poništiti natječaj jer je ravnatelj?

Hvala vam, !
Quote:
Želimirka kaže: Pogledaj post
Slučajno naišla na temu pa da podijelim osobno iskustvo.

Radim u prosvjeti već nekoliko godina. U pravilu, ravnatelj ima pravo izabrati kandidata koji odgovara uvjetima natječaja. Znači da je njegovu odluku teško osporiti... Osobno mi je ravnatelj tako rekao kad sam spomenula da u prethodnoj školi (u kojoj sam radila 2,5 godine) nisam pozvana ni na jedan od dva natječaja za stalni posao. Znači, čak ni činjenica da si radio u nekom kolektivu ne znači apsolutno ništa u takvim slučajevima. P.S. Na jedan od tih natječaja primljena je žena od 45 god. koja nikad nije radila u školi i nema stručni, niti ništa.Samo potrebni VSS. Ja sam pak imala i stručni, i godine iskustva baš u toj školi, i sve ostalo... I mlađa sam od 30 godina.

Btw, sretno!
Prema Zakonu oodgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi o zasinivanju i prestanku radnog odnosa odlučuje ravnatelj uz suglasnost školskog odbora.
Ako bi školski odbor uskratio suglasnost za zasnivanje randog odnosa s predloženim kandidatom onda ravnatelj predlaže drugu osobu ( što se u vašem slučaju nije dogodilo ).
Ako se školski odbor i ravnatelj ne slože oko zasnivanja radnog odnosa s određenom osobom onda škola mora ponovno raspisati natječaj.
Nažalost, to ispada da mora biti kako ravnatelj kaže, a školski odbor ili se slaže ili ne. Ako ne - opet ide natječaj.
Svaki kandidat ima pravo da se mu da na uvid natječaja dokumentacija, a može probati se žaliti i inspekciji ( mada u ovom slučaju i nema baš osnove za žalbu).

Što se drugog slučaja tiče, i tu je sve prema zakonu, osobe koje imaju stručni ispit nisu u prednosti pred osobama koje ga nemaju, a nije niti iskustvo bitno.
Nažalost, tako kod nas to funkcionira.
Postoje institucije kojima se čovjek može žaliti, ali u ovakvim slučajevima, osobno mislim, da nema smisla.
Cherry is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 17:29   #16
Kako poništiti natječaj s kojeg su me nepravedno diskvalificirali?

Javila sam se na natječaj u jednoj državnoj službi gdje se tražilo:
- dokaz o državljanstvu - presliku osobne iskaznice, putovnice, vojne iskaznice ili domovnice,
- dokaz o stručnoj spremi – presliku svjedodžbe
- uvjerenje o nevođenju kaznenog postupka (ne starije od 6 mjeseci),
- presliku uvjerenja o položenom državnom stručnom ispitu,
- dokaz o dosadašnjem radnom iskustvu - presliku radne knjižice ili potvrdu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje,
- potvrdu poslodavca ili drugi odgovarajući dokument (ugovor o radu, rješenje i sl.) o radnom iskustvu ostvarenom na poslovima odgovarajuće stručne spreme i struke u trajanju od najmanje jedne godine,
- životopis.

Ps. Ono što su raspisali je bio ekvivalent da tražite SSS medicinske škole za radno mjesto neurokirurga jer to što su tražili nije dovoljno visoka stručna sprema za opis poslova koji je u igri.

Ok, javila sam se i priložila svoje dokumente:
1. Dokaz o državljanstvu – preslika domovnice
2. Dokaz o stručnoj spremi – preslika diplome
3. Uvjerenje o nekažnjavanju
4. Dokaz o dosadašnjem radnom iskustvu – preslika radne knjižice
5. Odgovarajući dokument (ugovor o radu) o radnom iskustvu ostvarenom na poslovima odgovarajuće stručne spreme i struke u trajanju od najmanje jedne godine
6. životopis + molba


Dobila sam odbijenicu jer mi je prijava, citiram: nepotpuna.

Mogu li se žaliti i kojoj instituciji radi ove odluke?
Naime, iz svojih nekih krugova sam primila informaciju da je natječaj već unaprijed bio namješten.

Je li preslika diplome "nepotpun dokaz"? Je li Ugovor o radu na neodređeno "nepotpun dokaz"?

Jako sam ljuta i htjela bih nekako reagirati na ovu nepravdu.
Što mi predlažete da učinim, hvala!
Cedevitka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 19:58   #17
Quote:
Cedevitka kaže: Pogledaj post
Javila sam se na natječaj u jednoj državnoj službi gdje se tražilo:

Provjeri da nisu možda tražili ovjerenu presliku diplome.
FIRST is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 20:57   #18
Quote:
Cedevitka kaže: Pogledaj post
Je li preslika diplome "nepotpun dokaz"? Je li Ugovor o radu na neodređeno "nepotpun dokaz"?
A gdje ti je potvrda o položenom državnom ispitu?
Po tome ti prijava nije potpuna.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 19:19   #19
Pozdrav!!
Evo već mi se nekoliko puta dogodilo da pošaljem životopis i zamolbu na objavljeni natječaj za jedno poduzeće a javi mi se skroz neko drugo poduzeće koje je dobilo moje papire od ovih prvih jer su oni popunili svoje radno mjesto. zanima me je li dozvoljeno da se moji osobni podaci tako prosljeđuju? a najviše me frustrira što me na razgovor obavezno zovu poduzeća gdje se radi na proviziju i doslovno moraš stajati na ulici i vući ljude za rukav da bi nešto zaradio. Hvala.
ssaanjnjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 17:24   #20
Quote:
ssaanjnjaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav!!
Evo već mi se nekoliko puta dogodilo da pošaljem životopis i zamolbu na objavljeni natječaj za jedno poduzeće a javi mi se skroz neko drugo poduzeće koje je dobilo moje papire od ovih prvih jer su oni popunili svoje radno mjesto. zanima me je li dozvoljeno da se moji osobni podaci tako prosljeđuju? a najviše me frustrira što me na razgovor obavezno zovu poduzeća gdje se radi na proviziju i doslovno moraš stajati na ulici i vući ljude za rukav da bi nešto zaradio. Hvala.
E,to to!
Znam dvije firme koje se time bave,može razmjena imena!
U ovom slučaju jedna proizvdna za drugu proizvodnu,kao traži radnike.
Zatim ta druga pod također pod lažnim radnim mjestom traži komercijalistu!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:40.