Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2008., 00:07   #1
Bošnjaci u Hercegovini nestaju

http://www.bileca.org/images/vijesti/smajkic1.gif

http://www.bileca.org/modules.php?na...ticle&sid=1154

Bošnjaci u Hercegovini nestaju!

Faruk Vele

Bošnjaci u Hercegovini nestaju! Ovo dramatično upozorenje, koje je u nekoliko navrata sasvim otvoreno iznio mostarski muftija Seid ef. Smajkić, unijelo je zebnju i strah među hercegovačke Bošnjake.

Iako najveći vjerski lider Bošnjaka na jugu naše zemlje svoju bolnu spoznaju temelji na sasvim konkretnim faktima, bošnjački politički lideri i intelektualci na sve su ostali potpuno nijemi do kraja ignorirajuć i muftijine tvrdnje.

http://www.bileca.org/vijesti/Statis...Hrcegovina.gif
malesevac is offline  
Old 25.06.2008., 00:45   #2
Hercegovačko-neretvanski kanton-Hrvati većina, grad Mostar-Hrvati većina, Zapadno-hercegovačka županija-Hrvati većina...
Pametnome dosta
Michael Collins is offline  
Old 25.06.2008., 01:26   #3
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Hercegovačko-neretvanski kanton-Hrvati većina, grad Mostar-Hrvati većina, Zapadno-hercegovačka županija-Hrvati većina...
Pametnome dosta

Pa eto vidiš imate večinu i šta čemo sad?
specijalac is offline  
Old 25.06.2008., 22:10   #4
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Pametnome dosta
Uvijek se nasmijem kad cujem ovaj izraz....
de ponovi jos koji put...
pametnome pa dosta...
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 25.06.2008., 22:50   #5
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Uvijek se nasmijem kad cujem ovaj izraz....
de ponovi jos koji put...
pametnome pa dosta...
tebi je to smjesno ?
u Stocu vas ima u pola manje , Trebinje vam se gubi svaki trag ..
Osim fizičkog nestanka Bošnjaka, zatiru se i materijalni tragovi vašeg postojanja. aa nekoliko godina, teško će biti dokazati da su Bošnjaci ikada postojali u istočnoj Hercegovini.
samo se ti smij
frane2110 is offline  
Old 25.06.2008., 23:05   #6
Zadnji povratak u Federaciji se trenutno odvija za Hrvate u Travnik, a za Bosnjake u Hercegovinu. Nema masivnog povratka, ali se vracaju u manjim grupama, izbori u Oktobru ce pokazati uspjesnost povratka do sada

Za istocnu Hercegovinu i tzv RS podatci su losi, ali to je kraj sa visokom stopom iseljavanja i sa ogromnom negativnom razlikom rodjeni/umrli, starci ne mogu odrzavati ekonomiju, vidjet ce te za nekoliko godina da ce Srbi moliti Bosnjake da se tamo vrate
BOSHNJAK is offline  
Old 25.06.2008., 23:06   #7
Homogenizovanost i grupisanje naroda izgleda da je jos uvek bitna odlika Balkana.
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 25.06.2008., 23:13   #8
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
tebi je to smjesno ?
u Stocu vas ima u pola manje , Trebinje vam se gubi svaki trag ..
Osim fizičkog nestanka Bošnjaka, zatiru se i materijalni tragovi vašeg postojanja. aa nekoliko godina, teško će biti dokazati da su Bošnjaci ikada postojali u istočnoj Hercegovini.
samo se ti smij
Frane, ne raduj se tuđoj nesreći. U nekim predjelima biološki nestaju, ali većina Bošnjaka to doživljava kao tragediju, odnosno njezin produžetak.

Što se tiče istočne Hercegovine, pa tu ih nikad i nije bilo nešto mnogo.
Povijest&Politika is offline  
Old 25.06.2008., 23:16   #9
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Zadnji povratak u Federaciji se trenutno odvija za Hrvate u Travnik, a za Bosnjake u Hercegovinu. Nema masivnog povratka, ali se vracaju u manjim grupama, izbori u Oktobru ce pokazati uspjesnost povratka do sada

Za istocnu Hercegovinu i tzv RS podatci su losi, ali to je kraj sa visokom stopom iseljavanja i sa ogromnom negativnom razlikom rodjeni/umrli, starci ne mogu odrzavati ekonomiju, vidjet ce te za nekoliko godina da ce Srbi moliti Bosnjake da se tamo vrate
... i to na koljenima.

Ovako, demografsko stanje u istočnoj Hercegovini jeste loše (iseljavanje i bijela kuga), ali taj kraj je primio dosta Srba iz Mostara i doline Neretve.

Tako danas opština Nevesinje ima 18.000, a 1991. 14,000 stanovnika.
Opština Trebinje ima 36,000 sa 31,000 1991.
Ovo su procjene, jer nema popisa.
Tel Aviv is offline  
Old 25.06.2008., 23:17   #10
Quote:
sdespot kaže: Pogledaj post
Homogenizovanost i grupisanje naroda izgleda da je jos uvek bitna odlika Balkana.
Upravo je nehomogenost i "leopardova koža" prouzrokovala krvoproliće u BiH.
Tel Aviv is offline  
Old 25.06.2008., 23:41   #11
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
... i to na koljenima.

Ovako, demografsko stanje u istočnoj Hercegovini jeste loše (iseljavanje i bijela kuga), ali taj kraj je primio dosta Srba iz Mostara i doline Neretve.

Tako danas opština Nevesinje ima 18.000, a 1991. 14,000 stanovnika.
Opština Trebinje ima 36,000 sa 31,000 1991.
Ovo su procjene, jer nema popisa.
Da cak i na koljenima, zato sam ja protiv etnickog ciscenja bosnjackih dijelova (da se razumijemo ipak zelim bosnjacku vecinu i vlast) BiH, jer iseljavanje u bilo kojem obliku ostavlja rupe u ekonomiji.

Iseljavanje iz istocne Hercegovine traje i od prije rata, a sada i ti dodjosi se pakuju za Bijeljinu, BL i Srbiju.

Rodjeni/umrli za Nevesinje: 131/167, za Trebinje: 255/370.

sa ovim brojkama nema sanse da Nevesinje ima 18 000 a Trebinje 36 000 stanovnika, n e m o g u c e !

A sto je jos gore udio staraca u stanovnistvu raste zbog godinama loseg nataliteta i produzetka u prosjecnom dobi zivota. Prava glavobolja tek slijedi, jer valja izmedju ostalog i o tim ljudima brinut.
BOSHNJAK is offline  
Old 25.06.2008., 23:44   #12
Mislio sam na celokupna kretanja svih triju naroda ka ''svojim'' delovima... Ne samo BiH,vec i SRB i HR. Pa tako Albanci iz Preseva se sele na Kosovo,Hrvati u HR ili Hercegovinu (ako su izbegli iz RS ili sa poteza severnije od Zenice i Konjica) a Bosnjaci opet (ko ce ga znati da li je zaista tako,jer se mnogi od njih sa tim ne slazu) idu severnije od Zenice i Konjica. Srbi iz Krajine zavrsili u Sremu i Backoj,Srbi sa Kosova u Toplickom,Pcinjskom,Jablanickom,Raskom kraju i po Sumadiji... Mnogo raseljenih,napustenih domova,unisten suzivot.

Eto,kod tebe Tel Aviv ima li povratnika Bosnjaka u Janju i Bijeljinu i Novo Naselje?
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 25.06.2008., 23:47   #13
Uopste,da li je istina ono da se Srbi iz istocne Bosne ili RS,kako vam drago iseljavaju za Srbiju,kako je jedan forumas Srbin iz Visegrada napisao? Ja nisam primetio,mada Banat nije mnogo privlacan za taj deo populacije... Ja znam za odredjenu populaciju Srba iz Vukovara i okoline koji dolaze u Novi Sad,i to je sve.
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 25.06.2008., 23:47   #14
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Da cak i na koljenima, zato sam ja protiv etnickog ciscenja bosnjackih dijelova (da se razumijemo ipak zelim bosnjacku vecinu i vlast) BiH, jer iseljavanje u bilo kojem obliku ostavlja rupe u ekonomiji.

Iseljavanje iz istocne Hercegovine traje i od prije rata, a sada i ti dodjosi se pakuju za Bijeljinu, BL i Srbiju.

Rodjeni/umrli za Nevesinje: 131/167, za Trebinje: 255/370.

sa ovim brojkama nema sanse da Nevesinje ima 18 000 a Trebinje 36 000 stanovnika, n e m o g u c e !

A sto je jos gore udio staraca u stanovnistvu raste zbog godinama loseg nataliteta i produzetka u prosjecnom dobi zivota. Prava glavobolja tek slijedi, jer valja izmedju ostalog i tom ljudima brinut.
To su ti procjene. Za koji period - ne znam.
Našao sam ih i u wikipediji i u zvaničnim internet stranicama pomenutih opština.
Čak i da više nije toliki broj, bar je jednak onom iz 1991.
Tel Aviv is offline  
Old 25.06.2008., 23:49   #15
Quote:
sdespot kaže: Pogledaj post
Eto,kod tebe Tel Aviv ima li povratnika Bosnjaka u Janju i Bijeljinu i Novo Naselje?
U Janju da, u grad Bijeljinu mnogo, mnogo manje.
Tel Aviv is offline  
Old 25.06.2008., 23:52   #16
Quote:
sdespot kaže: Pogledaj post
Uopste,da li je istina ono da se Srbi iz istocne Bosne ili RS,kako vam drago iseljavaju za Srbiju,kako je jedan forumas Srbin iz Visegrada napisao? Ja nisam primetio,mada Banat nije mnogo privlacan za taj deo populacije... Ja znam za odredjenu populaciju Srba iz Vukovara i okoline koji dolaze u Novi Sad,i to je sve.
Kod onih u brdima na južno od Zvornika i ima iseljavanja, ali i to će se smanjiti ekonomskim oporavkom.

Ovdje u Semberiji ne.
Tel Aviv is offline  
Old 25.06.2008., 23:57   #17
Quote:
Povijest&Politika kaže: Pogledaj post
Frane, ne raduj se tuđoj nesreći. U nekim predjelima biološki nestaju, ali većina Bošnjaka to doživljava kao tragediju, odnosno njezin produžetak.

Što se tiče istočne Hercegovine, pa tu ih nikad i nije bilo nešto mnogo.
gdje si ti vidio da se radujem ??
meni je ionako sve isto
frane2110 is offline  
Old 26.06.2008., 00:07   #18
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
... i to na koljenima.

Ovako, demografsko stanje u istočnoj Hercegovini jeste loše (iseljavanje i bijela kuga), ali taj kraj je primio dosta Srba iz Mostara i doline Neretve.

Tako danas opština Nevesinje ima 18.000, a 1991. 14,000 stanovnika.
Opština Trebinje ima 36,000 sa 31,000 1991.
Ovo su procjene, jer nema popisa.
sasvim normalno da ih negdje smjestite ,izgradise im nova naselja , odlaskom bosnjaka i dolaskom novih srba u Nevesinje broj st bi tribao biti poprilicno identican 91 .
http://storage.canalblog.com/12/52/92110/27219945.jpg
primjetija sam da ih takvih ima mnogo oko Bjeljine
frane2110 is offline  
Old 26.06.2008., 00:09   #19
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Za istocnu Hercegovinu i tzv RS podatci su losi, ali to je kraj sa visokom stopom iseljavanja i sa ogromnom negativnom razlikom rodjeni/umrli, starci ne mogu odrzavati ekonomiju, vidjet ce te za nekoliko godina da ce Srbi moliti Bosnjake da se tamo vrate
I ako sam ubedjen da su Srbima Hrvati, Bošnjaci i Crnogorci najbliži (najsličniji), ipak zbog naše "zajedničke, veoma zbudljive istorije" bi radije da dodju Ukrajinci, Kinezi, Vietnamci i drugi. Ukrajinci verovatno nece doci, ali za Vietnamce, Kineze, Pakistanece, Inde i druge ljude iz jugoistočne Azije mozemo da racunamo!!! A to su vecinom dosta fini i nekonfliktni ljudi!!!!
NoNick is offline  
Old 26.06.2008., 00:26   #20
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
tebi je to smjesno ?
u Stocu vas ima u pola manje , Trebinje vam se gubi svaki trag ..
Osim fizičkog nestanka Bošnjaka, zatiru se i materijalni tragovi vašeg postojanja. aa nekoliko godina, teško će biti dokazati da su Bošnjaci ikada postojali u istočnoj Hercegovini.
samo se ti smij

ispao si glup ko x puta do sad pa jos pokusavas skrenuti paznju sa vlastite gluposti?
Cerekaj se varesanima u lice (ex-varesanima a danasnjim svjetskim stanovnicima). Ako je iko demografski ljohnuo, to su Hrvati iz BiH. Nigdje ih u Posavini i srednjoj Bosni. ono malo jada po Hercegovini i to je to ali ni izbliza onoj masi koja je zivjela u posavini i sr. bosni.
Zboris istocna hercegovina?A gdje su otisli gačani? U mostar, mahom. Gdje su nevesinjci?u mostaru.
A sta se to bitno desava i koliko je ljubinje sada?
Nigdje ih. grad staraca i oronulih kucica.Jos malo pa kupreska visoravan.
Pola stocana?
sinko medeni, prodji malo tim stocem. Pa mahni koji put tom svojom tupavom repinom pa da vidis sta se desava. Bijah na utakmici Turska-Hrvatska u stocu. Na samom kraju stoca, i to prema onim famoznim montaznim naseljima (gdje se nalaze izborna janjad) bijase okacena turska zastava. Malo po centru hrvatskih maica pa onda opet crvene majice. Neko rece, bilo problema. Nije. Hrvatići spičili a policija ih je morala cuvati da ne ostanu poderanih gaća i sa masnicama. Ne samo da ste upolovili broj Bosnjaka u Stocu vec ih je bilo nestalo. Nije bio niko. Nekim cudom vratise se toliko da sam jedva vozila auto od djece i naroda u setnji. Svaka cast stocanima.

PS haj jos jednom "pametnome dosta"
valjaj se u vlastitoj gluposti. Pametnome nikad nije dosta. Taj izraz su izmislili i koriste kretenasta djeca.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Received Infraction
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.