Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2003., 10:18   #1
Statičar

Ima li tko iskustva sa statičarima? Naime, planiramo rušiti nekoliko zidova, za koje na prvi pogled vidim da su samo pregradni, ali htio bih biti siguran. Budući da smo najdonji kat, ne bih želio riskirati da mi se cijela zgrada sruši na glavu. Još k tome su susjedi iznad također radili preinake, pa bi i to moglo utjecati na statiku našeg stana...i tak, sve u svemu dat ću tih X kuna da dobijem lijepo od kvalificiranog čovjeka 'Potvrdu-sa-žigom-da-se-to-i-to-smije-rušiti'. Neki mi savjetuju ma ne treba ti to, odmah se vidi koji je nosiv a koji nije itd itd bla bla ali ja želim biti 100% siguran i osiguran.
Kako vi gledate na to? Oni koji su radili adaptacije s rušenjem, jeste li zvali statičara ili ste 'odoka' rušili? Npr. ti moji budući susjedi iznad su tak napravili sa statičarem pa ću najvjerojatnije zvati baš njega.
I, da - koliko to košta?
 
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 13:49   #2
Rušila sam dio pregradnih zidova tako da sam to napravila na svoju ruku... a i ti pregradni zidovi su u mojem stanu samo forme radi... stan se sastoji od 3 kvadrata 4x4 metra i sve njihove stranice su nosivi zidovi... tako da ovi pregradni imaju funkciju da fizički i vizualno odjele prostor i da se kroz njih mogu preovesti instalacije...
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 14:09   #3
pregradni zidovi se mogu rušit bez statičara.
pitanje je samo kakva je stropna konstrukcija?
ako je ab-ploča, onda ruši.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:32   #4
o.5o eura ko kvadratu
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:44   #5
Pa sto ce ti staticar ako si siguran da je zid pregradni, samo ces baciti novce!?!. Pregradni zid ne "nosi" nista; nije bitno kakva je stropna konstrukcija, jer sigurno nije oslonjena na pregadnom zidu. A ako bas i nisi siguran da li se radi o pregadnom zidu, malo istemaj na vrhu zida (neposredno ispod ploce), pa ce ti biti jasno o kakvom se zidu radi!
 
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:53   #6
i ne treba ti staticar, ako ces dirati samo pregradne...

i nemoj stemat da bi trazio koji su nosivi, mora postojat negdje nacrt zgrade, nije tako tesko doc do njega.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 22:54   #7
a usput provjeri da li kroz taj zid idu instalacije ... u tom slučaju bilo bi pametno pitat stručnjaka kuda ćeš kasnije s tim instalacijama
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 15:55   #8
Netko je rekao: 0,5€/m2, dakle za moj stan od 70m2 bi to bilo 350€...uffffff

Ma brine me jedan zid - cigla na kant, ziher je pregradni - ali fora je u tome što su susjedi iznad baš taj zid ostavili...pa će mi onda njihov zid opterećivati strop...ali ipak pregradni je pregradni a 350€ je 350€...
A kontrukcija stropa...betonska deka, pa šuta i trstika, pa drvene grede...
 
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 18:11   #9
Pripazi da pregradni zid zapravo nije nosivi... nije prvi put da se ukrade materijala iz ostalih zidova pa da to moraju nadoknađivati "nenosivi" zidovi Nemoj da se zgrada počne urušavati
Xebarax is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 20:06   #10
ukoliko te brine nazovi staticara, pa se probaj dogovorit, cijena od 0.50 eura je okvir. ali stvarno prije njega ili rusenja ustedit ces ako dodjes do nacrta zgrade. nisam sigurna ali to bi trebalo biti u dr. arhivu (znam da je na gornjem gradu) narucis, dodjes za 2 dana i platis 50 kn.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 09:13   #11
Quote:
Bari Kent kaže:
Netko je rekao: 0,5€/m2, dakle za moj stan od 70m2 bi to bilo 350€...uffffff
Ajme mene budale...
0,50 * 70 = 35!!!
 
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 13:10   #12
a jos bi i skonto

sretno s rusenjem!
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 13:13   #13
Upravo sam u jeku tik i takvih radova "milih" mi novih susjeda iznad. Bogu hvala da je dio njihovih radova vezan za zajedničke dijelove te sam, da bi im dala suglasnost tražila izjavu nadzornog inženjera da radovi neće ugroziti postojeću statiku objekta...

Inače.. rušenje pregradnih zidova u stanu, ma koliko on bio tvoje vlasništvo, je rekonstrukcija. Ako želiš imati čiste papire od stana trebaš za radove tog tipa tražiti građevinsku dozvolu u Uredu za graditeljstvo. Oni rade proračune statike itd. i sve to lijepo dobiješ napismeno, ucrta ti se u nacrt kuće, i sve pet.

Ako ti se žuri i ne želiš vaditi građevnu dozvolu, postoje inženjeri građevine ili arhitekture koji su se specijalizirali baš za statiku. Ne znam niti jedno ime u ZG-u ali danas mi je baš jedna osoba spominjala jednog... pa ako ti je potrebno...
__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 13:17   #14
ne treba ti gradjevinska za rusenje pregradnih, samo za zajednicke prostorije i fasadu.
nijedan arhitekt ne radi statiku, vec gradjevinar!
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 13:39   #15
OK, posipam se pepelom. Nazvala sam sad Onog koji zna

Dakle u principu bi ti trebala dozvola, ali to nitko ne traži tak da nemoj ni ti
Pošto si na najdoljnjem katu možeš slobodno rušiti pregradne zidove, ali ako nisi siguran da su pregradni zovi nekog da ti pogleda to sve.

Da to radi netko tko je na katu moglo bi biti zeznuto (to se meni desilo) jer je susjed porušao pregradne zidove i time "odteretio" deku (stara gradnja - grede, šuta, daske). Čim je to napravio meni se jedan pregradni zid odvojio od stropa, a i svi ostali zidovi su mi popucali uz spoj sa stropom.

Kužiš, da sam neka s kojom se ne može dogovoriti i da pozovem građevnu inspekciju itekako bi mom susjedu trebala građevna dozvola

U principu, stvar je ovakva. Nikakve dozvole ti ne trebaju ako si siguran u to što radiš i da se neće dogoditi nekakvo sranje. Čim se dogodi sranje - kako si uopće mogao to i raditi bez građevne dozvole.
__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 13:40   #16
Poslao sam zahtjev za uvid u projektnu dokumentaciju zgrade u Državni arhiv, pa kad bum to imal onda bum videl
 
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 14:09   #17
susjed koji je rusio iznad tebe nije samo dirao pregradene zidove.. nadam se da je platio nastalu stetu.

da nesto rusim u svom stanu, i da pozoves inspekciju (u kojoj nije neki tvoj poznanik) a ukoliko nemam gradjevinsku, (naravno, pod uvjetom da nisam bas pocela ugrozavat statiku zgrade) nece mi naplatiti nikakvu kaznu. ali zato ja znam ko mi je poslao
pa podrazumjeva se da neces dirat pregradne zidove po vlastitoj volji i time ugrozit druge ljude, zato pozoves staticara ili pogledas nacrte...

toliko
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 14:20   #18
Quote:
Bari Kent kaže:
Poslao sam zahtjev za uvid u projektnu dokumentaciju zgrade u Državni arhiv, pa kad bum to imal onda bum videl
Bari, jel moze malo detalja oko tog zahtjeva? Nama bi trebao isto nacrt zgrade (ne zbog zidova, vec zbog instalacija), a nemam pojma kome se obratiti i koliko to kosta. I koji podaci njima uopce trebaju u tom zahtjevu?
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 14:52   #19
Quote:
Lei kaže:
Bari, jel moze malo detalja oko tog zahtjeva? Nama bi trebao isto nacrt zgrade (ne zbog zidova, vec zbog instalacija), a nemam pojma kome se obratiti i koliko to kosta. I koji podaci njima uopce trebaju u tom zahtjevu?
DRŽAVNI ARHIV U ZAGREBU
Opatička 29
10000 Zagreb
4851-375

Na ovaj broj faxa pošalješ dopis i opišeš kaj ti treba (stan, adaptacija, rušenje, nacrti...). Obavezno navesti točnu adresu stana tj. zgrade. Onda njima treba par dana da to pronađu i kad bude spremno pozovu te (napišeš br.telefona) da dođeš u čitaonicu to pogledati. Onda si možeš kopirati što te zanima, a koliko košta ne znam (mislim da je netko gore spomenuo nekih 50ak Kn).
Ak se dobro sjećam, ti si iz Rijeke - onda vjerojatno trebaš potražiti ekvivalentnu ustanovu u svom gradu (ako nazoveš ove vjerojatno će ti reći, a možeš probati i na imenik.htnet.hr).
Javim kad me nazovu.
 
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 15:43   #20
Hm, ima i drzavni arhiv i u Rijeci. No, cula sam da su u arhivi samo planovi zgrada ciji je izvodjac propao i vise ne postoji
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.