Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2015., 21:25   #161
Eto. Bajke ce doc na red kad procitate sve ove za 'male'
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2015., 22:11   #162
snow koliko je star?

ja sam se, veli moja mama, rodila s knjigom u ruci. uvijek mi je najdraža zabava bila knjiga, u zadnje vrijeme ajde čitam internete
ipak, probala sam čitati onu "žene koje trče s vukovima", kao autorica objašnjava šta smo mi to zapravo čitali u djetinjstvu i kakve nam je to misli i stavove napravilo i... moram priznati da ja tu baš ništa ne kužim
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2015., 22:25   #163
16 mj tek

Ali kažem, na prošlom Interlieberu smo se opskrbili knjigama i bajkama, pa da se nađe

Jedino kod nas ne pali čitanje pred spavanje. Kad je umoran, samo želi leći u krevetić, i moramo ga ostaviti samog u sobi i onda on zaspi. Možda uspijem nekako negdje prije toga ugurati priču, vidjet ćemo kako bude išlo
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 05:11   #164
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
16 mj tek

Ali kažem, na prošlom Interlieberu smo se opskrbili knjigama i bajkama, pa da se nađe

Jedino kod nas ne pali čitanje pred spavanje. Kad je umoran, samo želi leći u krevetić, i moramo ga ostaviti samog u sobi i onda on zaspi. Možda uspijem nekako negdje prije toga ugurati priču, vidjet ćemo kako bude išlo
I nemoj ni inzistirati, citaj s njim kad je budan i raspolozen, a price za relaksaciju pred spavanje ce doci kasnije. Ne brini, sve ce te knjige doci na red... i bit ce ti zlo od njih!
(kad se sjetim Gruffala, ili Grubzona na hrvatskom, negdje s kcerine 3 godine--pa procitala sam je valjda 100x, znala sam je napamet).

Mom sinu je skoro 2 godine, bas voli knjige i poznat je u jaslicama po tome da uvijek nosi slikovnice sa sobom i trazi kojoj bi teti sjeo u krilo da cita a uvecer mu je nakon 2 stranice dosta, zeli u svoju vrecu i na spavanje.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 16:14   #165
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Meni stvarno i dalje nije jasno što korisnoga dijete dobiva kad u dobi od 4-5 godina shvati da postoje roditelji koji su u stanju ostaviti vlastitu djecu u šumi??

Sve ostale dobrobiti koje može donijeti jedna bajka-dam ruku u vatru da može donijeti i jedna moderna priča, samo puno manje brutalno..
Skoro svaki tjedan u knjižnici dižemo 4 knjige...postoji more jedno divnih priča,oš filozoskih, oš plastičnih koje prenose divne poruke. I zato mislim da bajke nisu potrebne.
Ja više mislim da je to ostavština iz ne tako davnih vremena dok još nije postojalo toliko slikovnica i knjiga za mlađu djecu, pa je ostalo tradicionalno da se čitaju bajke.
A isto kao što smo evoluirali u mnogo stvari, shvatili da postoji bolje u odgoju, bolje u prehrani, bolje u dohrani-tako mislim da postoji i bolje u knjižnici

Apsolutno potpisujem. Meni su i dan danas neke strasne za citati a kamoli da citam svom djetetu. U svakoj bajci je obrazac da umre majka ili otac, dodje zlocesta maceha ili sestre, svi ju pokusavaju ubiti i slicno, ona jedva zivu glavu izvuce kad ju spasi princ, a maceha i zlostavljac umre nasilnom smrcu. Mislim uzas. Kaj je poruka da dobro uvijek pobjedjuje? Koliko je meni poznato to je jako suprotno od stvarnog zivota, treba se trudiiti biti sto bolji a ne ako si napadnut da ces biti spasen udajom. Glupost ziva u 21.st 2016. Toliko ima drugacijih prica primjerenijih od zastarjelog stiva koje je i pisano na taj nacin, pazi deranje jarca i zrtvovanje životinja koja je poruka, da kad se uda bude sve oprošteno?
zrinka18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 11:13   #166
Jel to do mene ili? Opet imam "problema" sa shvacanjem poante nekih klasicnih prica i pouke koju bi takve price trebale dati djeci. Znam da sam vec pricala o Maci papucarici (ja sam cijelo vrijeme zivjela u uvjerenju da bi pouka trebala biti da spremas stvari, papuce i brines se o njima - na kraju maltene ispalo da tko vise uspije poderat i izgubit obucu da ce dobra Maca sve popraviti i napraviti bolje i ljepse). Jucer citamo Janka/Jakova i carobni grah. Skracenu varijantu vjerojatno, jer se ja sjecam malo drugacije (onu verziju iz Divovske knjige i divovima). I ono sto sam ja iscitala - ako si siromasan ukradi onima koji imaju (i to je jos ful potencirano jer mali ne da ukrade jednom, nego kad im ponestane vraca se po blago jos dva puta), na kraju se rijese diva i zive dugo, sretno i u blagostanju (na tudji racun). Sto djeca nauce iz tako prezentirane bajke, zbilja mi je nejasno!? Jel u redu krasti od nekoga samo zato jer je on zlocest, a ti si siromasan?
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 11:16   #167
je! ko robin hood
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 11:18   #168
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Jel to do mene ili? Opet imam "problema" sa shvacanjem poante nekih klasicnih prica i pouke koju bi takve price trebale dati djeci. Znam da sam vec pricala o Maci papucarici (ja sam cijelo vrijeme zivjela u uvjerenju da bi pouka trebala biti da spremas stvari, papuce i brines se o njima - na kraju maltene ispalo da tko vise uspije poderat i izgubit obucu da ce dobra Maca sve popraviti i napraviti bolje i ljepse). Jucer citamo Janka/Jakova i carobni grah. Skracenu varijantu vjerojatno, jer se ja sjecam malo drugacije (onu verziju iz Divovske knjige i divovima). I ono sto sam ja iscitala - ako si siromasan ukradi onima koji imaju (i to je jos ful potencirano jer mali ne da ukrade jednom, nego kad im ponestane vraca se po blago jos dva puta), na kraju se rijese diva i zive dugo, sretno i u blagostanju (na tudji racun). Sto djeca nauce iz tako prezentirane bajke, zbilja mi je nejasno!? Jel u redu krasti od nekoga samo zato jer je on zlocest, a ti si siromasan?
kad narastu veliku osnuju Zivi zid i bore se sa kradezejem

mislim da ti je mali vec dovoljno veliki da s njim rpicas sto je ok sto nije i da sve sto pise u knjigama nije apsolutna istina.
mene vise brine ovo skracivanje/mijenjanje orginala.
pocet cu po ebayu traziti knjige iz 68' i obnovit znanje njemackog
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 11:21   #169
Lei, smijem se jer sam se i ja nebrojeno puta pitala o porukama koje se kriju u pojedinim pričama i smatrala se ludom. Zato mi je drago da ima još "luđaka" poput mene Ne znam što bih ti rekla. I ja smatram da izdvojene poruke iz pojedinih priča nisu svaki put politički ili moralno korektne. Nekako sam s vremenom naučila prihvatiti da je to tako ili ako me baš nešto bode u oči (a ova tvoja priča s čarobnim grahom (doduše, ja ju nisam pročitala) bi bila jedna od takvih), onda ih zaobiđem.
Mene su jedno vrijeme posebno živcirale priče koje su naglašavale ljepotu princeza i kad je cijela priča vodila tome da se prekrasna princeza zaljubi u prekrasnog princa i onda oni zauvijek žive zajedno sretni, veseli i bogati.
Ma, mo'š mislit'!
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 12:03   #170
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
kad narastu veliku osnuju Zivi zid i bore se sa kradezejem
Ovo mi je prvo palo na pamet Vrlo blisko razmisljanje zapravo u nekim slucajevima imaju
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 13:02   #171
tako je moja mala u vrticu rekla da je pepeljuga glupa jer je slusala zlocestu macehu i sestre
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 14:31   #172
Mi isto uvijek prokomentiramo pricu i ja ga sad vec pitam nel to sto je glavni lik napravio lijepo ili nije, i sad vec ima sluha za to - dobro sam ga naucila
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 20:58   #173
kad naletim na pricu s takvom losom poantom, jednostavno prokomentiram s djetetom nakon citanja kako to NIJE ok i razgovaramo malo sto je u redu i kako bi trebalo biti.

ima stvarno svakakvih slikovnica i ja se ne libim pred njim popljuvati nesto sto je lose, krivo postavljeno ili totalno glupo napisano.
doduse, prvo njega pitam za misljenje i nevjerojatno mi je kako dobro kuzi kad procitamo nekakvu bedastocu bez smislene poante ili nesto sto krive vrijednosti istice kao pozitivne
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 09:05   #174
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Jel to do mene ili? Opet imam "problema" sa shvacanjem poante nekih klasicnih prica i pouke koju bi takve price trebale dati djeci. Znam da sam vec pricala o Maci papucarici (ja sam cijelo vrijeme zivjela u uvjerenju da bi pouka trebala biti da spremas stvari, papuce i brines se o njima - na kraju maltene ispalo da tko vise uspije poderat i izgubit obucu da ce dobra Maca sve popraviti i napraviti bolje i ljepse). Jucer citamo Janka/Jakova i carobni grah. Skracenu varijantu vjerojatno, jer se ja sjecam malo drugacije (onu verziju iz Divovske knjige i divovima). I ono sto sam ja iscitala - ako si siromasan ukradi onima koji imaju (i to je jos ful potencirano jer mali ne da ukrade jednom, nego kad im ponestane vraca se po blago jos dva puta), na kraju se rijese diva i zive dugo, sretno i u blagostanju (na tudji racun). Sto djeca nauce iz tako prezentirane bajke, zbilja mi je nejasno!? Jel u redu krasti od nekoga samo zato jer je on zlocest, a ti si siromasan?
Mislim da je do tebe, u smislu da shvaćaš priče kao odrasli, a ne kao dijete.

Ne znam koliko djece interpretira Macu Papučaricu na način da treba gubiti papuče pa će papuče biti bolje

I nema djeteta koje će na taj način izvesti zaključak iz Jakova i čarobnog graha, ja se te priče sjećam kao nekakve pustolovine, Jakova prevare jer je naivan, ali bude ta čarolija s grahom i on dođe do nekog zlog sebičnog diva i sve je okej, i Jakov ima pravo uzeti zato što da je div dobar, sam bi mu dao nešto zlata s obzirom koliko ga ima.
Nije li to priča o lijevim idejama, a div je ekonomski desničar?


To je meni kao da se bavimo time je li moguće čitav izać iz nečijeg trbuha, pa bih ja sad trebala malome čitati Crvenkapicu i objašnjavati da probava tako ne funkcionira, jer inače će mali biti blesan i odrasti uvjeren da možeš izvaditi živo stvorenje iz želuca

Ili lamentirati je li okej da postoje nekih sedam patuljaka koji radi u rudniku i ne zna čistiti kuću, jel to uvredljivo za ljude koji su patuljci i trla baba lan.

Jesmo mi kao generacija odrasli normalni i jesmo li sposobni razlikovati dobro i zlo iako nam roditelji nisu secirali dječje priče?

Mene nervira ta potreba za korektnošću.

Spomenula sam već, meni je muka od onog Mickey Mouse crtanog gdje pjevaju "Muška miška stvar", al to je zato što sam odrasla pa u glavi imam penis, moj mali to gleda i uživljeno prati gdje je sjajko (koji NIJE penis, koliko god mene asociralo )
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 09:12   #175
daisy, ne zanm jesam.li ti rekla ali hvala ti na ovom miska muska stvar, do sad me samk beskrajno nervirao glas i cijela sinkronizacija, sad se i cerim ko blesava
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 09:49   #176
Miska muska - pa jebo vas, nisamto do sad uopce tak percipirala
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 14:40   #177
ja blagog pojma nemam o cemu vi pricate?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 16:50   #178
juhu juhu juhu pjeva moja mala .
unatoč groznoj sinhronizaciji i onoj cendravoj Mini .
književnost je inače gadna i okrutna stvar, ali i super poligon za razgovor o (ne)prihvatljivom. čini mi se da je ključ u pogađanju dobi u kojoj im se nešto čita ili čitaju.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 18:49   #179
meni su ivica i marica najtuzniji
tata ih primi natrag tek kad dodju doma s lovom i nakon sto je zla maceha umrla
uzas

ili suma striborova
da je bilo interneta snaha-guja bi na ZuDu pisala o svekrvi iz pakla
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 19:06   #180
Ovo za Macu papucaricu je komentar mojeg malog, jer sam ga uspjesno godinama pilala s Macom i pospremanjem i nakon sto smo prvi put procitali pricu bilo je "daaaaaj mama pa vidis da ne treba slagat papuce" I inace je takav da komentira bilo sto nelogicno i ovaj Jakov i grah mu je isto malo bio cudan. Na kraju kad smo isli pricat je rekao da bi bilo bolje da je on tetu Divicu pitao da mu da zlata jer je ona dobra (svaki put bi mu dala kruh i marmeladu), a ne da krade.

Ja tog Mikija ne mogu slusat, pregrozni su mi glasovi. I bas mi je zao jer je crtic inace ful ok i zabavan i poucan za klince. Al kad krenu skvicat, ajme majko.... nerazumljivo skroz Upropastili su cijeli crtic
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.