Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2006., 22:59   #21
da nadodam (čitaj: ispravim):

sva ova tri proizvoda razlikuje postotak konačne suhe tvari. marmelada se radi od tzv. voćne pulpe, uz dodatak pektina, zaslađivača i limunske kiseline (ovisno od vrste upotrebljenog pektina).

džem se pravi od cijelih plodova voća (za razliku od marmelade) i ostalih dodataka, ovisno o početnoj suhoj tvari sirovine, dok je pekmez u pravilu proizvod koji se kuha od voća s visokim sadržajem pektina, bez dodatka zaslađivača.

vrijeme kuhanja kod ovih proizvoda ovisi isključivo od konačne suhe tvari koja se mora postići (mjeri se obično refraktometrijski), a koja će ovisiti o suhoj tvari voća, količini upotrebljenog zaslađivača i vrsti pektina (visoko ili nisko esterificirani i sl.). količina suhe tvari (1) je industrijski parametar (iz pravilnika) koji, uz vrstu upotrebljene sirovine (2), definira naziv konačnog proizvoda.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 02:09   #22
Čitala sam ovih dana o džemu od smokava i breskve-zvuči zanimljivo,možda probam.
Inače volim marelice i višnje i od šipka ali samo domaći no to nisam jela jedno poduže stoljeće.
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 09:39   #23
Džem od dunja
ica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 20:15   #24
eh sada... ne znam jeli dzem, marmelada ili pekmez, ali...
najvise volim bakino nesto od mandarinki jer bude onako malo gorkasto-kiselo... i tetkino nesto od sljiva jer doda vrlo malo secera pa bude kiselo...
inace, kod necega od smokava mi se svidaju one mrvice (spice, kao) sta pucketaju pod zubima, al mi je to nesto preslatko
 
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 21:44   #25
miješana, šljive, marelice
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 10:32   #26
od dunja i od smokava
luigi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 12:03   #27
od kupovnih, samo i iskljucivo "domaci pekmez od sljiva" by podravka, to je onaj s kariranim crvenobijelim poklopcem.
od domacih iskljucivo pekmez od domacih marelica by moj majka i pekmez od sljiva s narandjama i cimetom by moja punica.
Fixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 12:18   #28
Ja uopce ne volim ni marmelade ni dzemove. Ni domace.
Ona Podravkina od pecenih sljiva bez dodataka secera, imala je crveno-bijelo karirani poklopac.... ajde...
Za palacinke najdraza mi je ona Podravkina od sipka, ali palacinke volim koliko i marmeladu, jela sam ih zadnji put prije hmmmmm......17- 18 godina
Radila muzu prosli vikend On najvoli Podravkinu mijesanu, zadnje smece...
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 03:34   #29
1. marmelada = pekmez
čak ne znam da li je pekmez književna riječ.
džem od komada voća, mada je to sve ....


2.mrzim marmeladu, džem, pekmez i bilo šta od šljiva. Tio je nešto odvradno.
Gnjusno.
Pogotovo ako je dobro zaslađeno.
Čak mi je i bolji pekmez od divljih šljiva - amula, cibora.


3. Kako to da niko nije spomenuo pemez od smokava?
Niste ga ni probali ili?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 03:35   #30
4. Jeste li kad napravili ili bar probali homemade pekmez?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 15:19   #31
ajme stava, ja sam glavni i ja sam najpametniji, ja sam ris, a vi svi drugi ste sirevi?! ili sam bar ja tako protumacila ono pronadeno medu redovima...

OT: ja pravila to nesto od smokava prije par dana jer je dida poceo pravit paniku da on bere smokve a nitko ih ne jede pa ce na kraju sve ili baciti u smece ili strunut po podu i ja se uhvatila posla... al mislim da sam pogrijesila jer sam im ogulila koru, a cini mi se da lani nisam, al nisam sigurna. uglavnom, nije ni vazno.

ove godine nesto nije u redu s amulom... ne bih znala sta, al bila je puna cvijeta, a ploda uopce nije bilo?!
 
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 18:22   #32
Quote:
Ri§ kaže:
4. Jeste li kad napravili ili bar probali homemade pekmez?

svake godine kad je sezona radim džem od kupina
teichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 18:58   #33
meni od smokava nije baš nešt.
a šljive - to je tvoj ukus da ne voliš. meni je džem od šljiva odličan, volim i pekmez (iako mi ima boljih), ali pekmez od šljiva je onako neka konstanta - od njega postoje i bolji, ali i lošiji
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 05:30   #34
Quote:
Fixi kaže:
od kupovnih, samo i iskljucivo "domaci pekmez od sljiva" by podravka, to je onaj s kariranim crvenobijelim poklopcem.

Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 17:46   #35
evo upravo sam napravila jednu od boljih kombinacija. inače, džemove radim dosta stihijski od sezonskog voća koje ne stignem potrošiti. u malim količinama, pa s manje šećera tih par bočica čuvam u hladnjaku dok ne potrošim i napravim nešto drugo. evo današnjeg:

500 g malina
500 g jabuka
700 g šećera
mljeveni komorač
cimet

jabuke sam smiksala u kašu, dodala malinama koje se tako i tako raspadnu prilikom kuhanja, zatrpala smeđim šećerom i začinima i kuhala miješajući sat vremena. izlijem u zagrijane staklenke, odmah zatvorim, okrenem i poslije u friž.

inače, maline su dosta kisele, ovdje jabuka daje notu svježine i slada, zajedno s komoračem, a i džem bolje steže jer je jabuka bogata pektinom.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 19:42   #36
Zna li ko recept za džem od DRENJINA?
daj pliz treba mi mami...
 
Odgovori s citatom
Old 06.09.2006., 18:41   #37
Quote:
lavica_st13 kaže:
Zna li ko recept za džem od DRENJINA?
daj pliz treba mi mami...
Quote:
http://www2.serbiancafe.com/kuvar/ kaže:
Sastojci
drenjine
voda
šećer

Priprema
Zrele drenjine očistiti, oprati, naliti vrelom vodom i ostaviti 5 min. da stoje. Izvaditi ih iz vode, propasirati, staviti u šerpu i preko naneti šećer.

Na 1 kg pasiranih drenjina stavi se 1 kg šećera. Kuvati 3 sata na umerenoj temperaturi uz neprestano mešanje. Kuvati dok se mase ne zgusne.

Još vruć pekmez sipati u čiste i tople tegle, staviti u toplu rernu (100°C) oko 15 min. Tegle povezati celofanom ili hermetičkim zatvaračima i ostaviti na suvo mesto.
__________________
Through frozen rice fields,
moving slowly on horseback,
my shadow creeps by
1rice is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2006., 18:59   #38
Quote:
Ljelja kaže:
s manje šećera
Quote:
Ljelja kaže:
700 g šećera
ovo mi se ne cini bas kao manje secera?! ja sam na dva kilograma sljiva stavila 25dag secera?! i to nesto mi je savrseno, ni prekiselo ni preslatko

al o ukusima se ne raspravlja, jelte?!
 
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 17:05   #39
imam ja jedan recept za MARMELADU OD LUKA:

4 ljubičasta luka
2 žlice maslaca
2 žlice maslinovog ulja
1 žlica smeđeg šećera
500 ml crnog vina
60 ml vinskog octa
2 žlice aceta balsamica
timjan

luk narezati na tanke ploške.
maslac i maslinovo ulje pomiješati i staviti na vatru.
dodati luk i propirjati.
dodati šećer i pustiti da se lagano karamelizira, dodati timjan, crno vino i ocat.
kuhati 1,5 sat dok tekućina ne ispari i nastane sirup.
-servirati s kozjim sirom.
frenchkiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 18:19   #40
najbolja marmelada?
kupovna: DONA od borovnica, ali ona za strano tržište. Kod nas ih nema. Dobio ga iz Slovenije.
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.