Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2012., 22:21   #1
Zvjezdane staze



Sjecate li se prvog serijala Zvjezdanih staza?
Zacetnici nove vrste SF-a, po meni legendarna i jedna od najgledanih serija ne samo tog vremena nego i kasnije.

Kada sada pogledam neku epizodu djeluje smijesno, filmski efekti slabi za ovo nove vrijeme, njihove tadasnje "moderne spravice" sada vec i nisu vise tako moderne jer su neke izmisljenje a neke na dobrom putu da to budu.
Kasnije su serije napredovale ali komercijalizacija je ucinila svoje pa po meni zadnji dijelovi nisu vise bili kao oni prije njih.

Ono sto me zanima, da li mislite da serije i filmovi tog tipa uticu na podsvijest ljudi koji se kasnije u zivotu nesvjesno ili svjesno trude da osmisle inovacije koje idu u tom smijeru.
Ustvari da li napredak nase tehnologije, medicine...i slicno ima za zelju postizanje stvari kao sto su one koje smo u djetinjstvu gledali na TV-u.
Sami ste bili svjedoci naslovu u novinama gdje se nudi 10 M dolara onome ko izumi Trikorder.

Takodje tu je i "Univerzalni prevoditelj" koji je izumljen ove godine od strane Microsoftovih naucika.

Izraelci su navodno izumili vizir koji omogucuje slijepima da vide (naravno jos uvijek ne u serijskoj proizvodnji) sto ste takodje mogli procitati mislim na 24sata.

U to vrijeme su bile ismijavane kao nerealne ideje o mobitelima, tablet racunalima a sada je to sve realnost.

Za ocekivati je onda teleporte i replikatore i za mene najjacu stvar Holodek.
Milioni ljudi su fanovi Zvjezdanih staza, mnogi su naucili nepostojeci Klingonski jezik sa kojim se sluze u medjusobnoj komunikaciji.

Da nije bilo Zvjezdanih staza u kojem smijeru bi se uopce kretala znanost ?


Za one koji zele bolje da se upoznaju sa Zvjezdanim stazama ili samo da se podsjete nekih stvari link u produzetku :

http://sector023.host.sk/index.php?action=tehnologija
__________________
Ovo malo duse

Zadnje uređivanje dinozi : 27.03.2012. at 22:30.
dinozi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 23:24   #2
Quote:
dinozi kaže: Pogledaj post


Sjecate li se prvog serijala Zvjezdanih staza?
Zacetnici nove vrste SF-a, po meni legendarna i jedna od najgledanih serija ne samo tog vremena nego i kasnije.

Kada sada pogledam neku epizodu djeluje smijesno, filmski efekti slabi za ovo nove vrijeme, njihove tadasnje "moderne spravice" sada vec i nisu vise tako moderne jer su neke izmisljenje a neke na dobrom putu da to budu.
Kasnije su serije napredovale ali komercijalizacija je ucinila svoje pa po meni zadnji dijelovi nisu vise bili kao oni prije njih.

Ono sto me zanima, da li mislite da serije i filmovi tog tipa uticu na podsvijest ljudi koji se kasnije u zivotu nesvjesno ili svjesno trude da osmisle inovacije koje idu u tom smijeru.
Ustvari da li napredak nase tehnologije, medicine...i slicno ima za zelju postizanje stvari kao sto su one koje smo u djetinjstvu gledali na TV-u.
Sami ste bili svjedoci naslovu u novinama gdje se nudi 10 M dolara onome ko izumi Trikorder.

Takodje tu je i "Univerzalni prevoditelj" koji je izumljen ove godine od strane Microsoftovih naucika.

Izraelci su navodno izumili vizir koji omogucuje slijepima da vide (naravno jos uvijek ne u serijskoj proizvodnji) sto ste takodje mogli procitati mislim na 24sata.

U to vrijeme su bile ismijavane kao nerealne ideje o mobitelima, tablet racunalima a sada je to sve realnost.

Za ocekivati je onda teleporte i replikatore i za mene najjacu stvar Holodek.
Milioni ljudi su fanovi Zvjezdanih staza, mnogi su naucili nepostojeci Klingonski jezik sa kojim se sluze u medjusobnoj komunikaciji.

Da nije bilo Zvjezdanih staza u kojem smijeru bi se uopce kretala znanost ?


Za one koji zele bolje da se upoznaju sa Zvjezdanim stazama ili samo da se podsjete nekih stvari link u produzetku :

http://sector023.host.sk/index.php?action=tehnologija

Teleporteri i replikatori su veliki veliki problem, čak veći od warp pogona (za kojeg postoje argumenti u fizici). Naime, energija je problem. Samo da rastavio i ponovno sastavio čovjeka ti treba nekoliko stotina puta veći izvor energije od Sunca, koji je jedna ne baš jako mala zvijezda. Ista stvar s replikatorom (tehnologija je zapravo vrlo slična).

Što se holodeka tiče, realno je očekivati nešto slično u narednih par desetljeća.

Znanost i tehnologija se kreću u smjeru u kojem bi se i kretale. Kompjuteri, razvoj masovne komunikacije, eksperimenti sa povezivanjem elektroničkih komponenti s organizmom - sve to je starije od Zvjezdanih staza, koje čak nisu uspješno predvidjele ni Internet, daleko važniji izum od smartphonea.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 23:26   #3
Sjajna serija,medjutim danasnja znanost i tehnologija je daleeko daleeko od teleportera,warp brzina,replikatora.....i ostale tehnlogije zvijezdanih staza,otici na mjesec i dalje je opterecenje za Americki proracun i ogroman podhvat.To je tehnologia koja pripada nekim buducim stoljecima ako je uopce i dosegnemo,mozda je nemoguce jer se vec danas govori o skorom tehnoloskom maximumu. Bila je emisija na HTV bas neki dan gdje mnogi strucnjaci prognoziraju skori tehnoloski maximum posebno jer konstantno dosad je napredovala iskljucivo elektronika dok materijali,pogonski sustavi i sl kaskaju desetljecima ili stoje na mjestu.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 13:58   #4


Nije to prvi serijal! Blasfemičaru

Ovo je prvi :

__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:29   #5
Da!!! Sramtebilo!!!!

O´š reć da je Deana Troy ili Seven Of Nine bolja od poručnice Uhura!!!!????

Blasfemičaru!!!!!!!!!!!!!!!!!! Rasisto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!! Homo...

Zadnje uređivanje haram : 28.03.2012. at 15:45.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:40   #6
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Da!!! Sramtebilo!!!!

O´š reć da je Deana Troy ili Seven Of Nine bolja od poručnice Uhura!!!!????

Blasfemičaru!!!!!!!!!!!!!!!!!! Rasisto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!! Homo...
Uf, Deana Troy nije bolja ni od Rikera (no homo).
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 19:25   #7
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Uf, Deana Troy nije bolja ni od Rikera (no homo).
Kaj god! Meni je ona (uz Spocka i Picarda) najdraži lik u Zvjezdanim stazama.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 20:33   #8
Gore navedena serija je najbolji uradak svih vremena!
Rekla bih da sam malkoc nesretna što neću doživjeti takvu evoluciju čovjeka.
Sama pomisao na društvo bez novca me ushićuje, što hoće reći da smo mi bića sposobna za beskrajno puno više od pukog stjecanja materijalnog bogatstva.

Dat ću se zalediti u Americi i reći da me ožive kada ljudsko društvo prijeđe u neki viši denzitet.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 23:17   #9
Zanimljivo je da su Zvijezdane staze pokazale veliko licemjerje amerikanaca. Prikazana im je serija u kojoj je društveno uređenje zapravo najsličnije komunizmu, a svi su ih gledali kao simbol američkih sloboda i usput govorili kako je komunizam zlo.
xyxyxyxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 16:33   #10
Quote:
xyxyxyxy kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da su Zvijezdane staze pokazale veliko licemjerje amerikanaca. Prikazana im je serija u kojoj je društveno uređenje zapravo najsličnije komunizmu, a svi su ih gledali kao simbol američkih sloboda i usput govorili kako je komunizam zlo.
ajd objasni po cemu su ZS slicne komunizmu
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 17:15   #11
Razvojem umjetne inteligencije i autonomnih biokibernetskih sustava ljudska vrsta će sve više gubiti na značaju.

Njega ili njemu slične čekamo...
John Stooges is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:58   #12
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post


Nije to prvi serijal! Blasfemičaru

Ovo je prvi :

Nisam rekao da je prvi ali je meni najdrazi

Ko bi odolio sedmici u onim helankicama heheehhe.
__________________
Ovo malo duse
dinozi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 22:45   #13
Quote:
SinnFein kaže: Pogledaj post
ajd objasni po cemu su ZS slicne komunizmu
erm... nema klasa, vlasnistva, kapitala, svi rade za "dobro zajednice", ne za novac i te fore Cisti komunizam
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 07:47   #14
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
erm... nema klasa, vlasnistva, kapitala, svi rade za "dobro zajednice", ne za novac i te fore Cisti komunizam
... i možda najbitniji elemenat: svi imaju koliko im treba, u svakom pogledu... i nema raznih -izama ni -fobija (a su svi na neki način pomalo queer )...

Mora se priznati da je za svoje doba prvobitna serija bila vrlo napredna: u jeku stvarnog hladnog rata, žute, crvene i crne opasnosti (u SAD), propagirala je nenasilje (čak ni fejzeri ne ubijaju) i zajedništvo (u posadi su Rus i kinez, i Vulkanac ofkors, pa čak i Crnkinja)...
nešto što ni danas razne "duhovne/alternativne vođe/uzori" u svojim komercijalno-populističkim pohodima i njihovi sljedbenici nemogu nikako shvatit ni dohvatit...


Starship Edelweiss

Zadnje uređivanje haram : 31.03.2012. at 08:49.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 09:03   #15
Postoji već priličan broj izuma što nalikuju na razno-razne stvarčice iz Zvjezdanih Staza i sve mi se čini da je Gene Rodenberry bio veliki vizionar.
A što se tiče društvenog uređenja; zaista mnogi kažu da je izrađeno po uzoru na komunizam. Donekle sam fan serijala i moram priznati da mi se sviđa ponajviše ideja da čovjek ne ovisi o novcu. I ne volim da se to prlja nekom totalitarnom ideologijom i političkim pokretom.
__________________
Aliens exist!
LaserCut is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 09:15   #16
tu je jos hiper sprej koji je bio inspiriracija za stvaranje uredjaja kojim se daje inzulin...imamo i jednu banalnu stvar za koju je zasluzan st : pokretna vrata koja nisu postojala prije emitiranja st-a .


ima jos dosta izuma ciji su pronalazaci bili inspirirani star trekom
touch brain is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 13:43   #17
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
erm... nema klasa, vlasnistva, kapitala, svi rade za "dobro zajednice", ne za novac i te fore Cisti komunizam
Ne znam baš..ne možeš svaku viziju egalitarnog društva izjednačavati s komunizmom. Takve ideje su starije od komunističkog pokreta i manifesta komunističke partije...

Futurističke vizije egalitarnog društva ne baziraju se na istim zamislima kao komunizam.

Komunizam je zamislio besklasno društvo jednakih u zemljama koje su živjele od primarnih djelatnosti poput poljoprivrede i industrije i to sve u uvjetima oskudnih resursa.

Futurističko egalitarno društvo bazira se na pretpostavci da resursi u budućnosti nisu oskudni. Primjerice, samoreplicirajući nanoroboti proizvode novi proizvod po cijeni koja je sasvim blizu nule. Kombinacija fuzijskih rektora, supravodljivosti na visokim temperaturama, ili izgradnja energetskih Dysonovih sfera čine granični trošak proizvodnje i distribucije energije sasvim beznačajnim..

Iz navedenog proizlazi da je komunizam ipak značajno veća utopija nego 'star trek' društveno uređenje...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 14:23   #18
manifestacija je razlicita, ali osnovna ideja je ista
uostalom da bi doslo do takve situacije mora se tehnologija slobodno razvijati, sto vec zahtjeva neki shift u pristupu jer je za razvoj tehnologije presudan kapital, a kapital se nerado sljeva gdje ne vidi nikakav interes
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 14:47   #19
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
manifestacija je razlicita, ali osnovna ideja je ista
uostalom da bi doslo do takve situacije mora se tehnologija slobodno razvijati, sto vec zahtjeva neki shift u pristupu jer je za razvoj tehnologije presudan kapital, a kapital se nerado sljeva gdje ne vidi nikakav interes

Hm, ne ide to baš tako odjednom. Kompanija koja prva proizvede nešto jeftinije od ostalih je konkurentnija ...Prve generacije kompanija koje bi osmislile neke revolucionarne nove proizvode po niskim cijenama bi enormno zaradile...

Promjene se ne događaju preko noći..kompanije proizvode sve bolje, jeftinije i ekološki prihvatljivije proizvode jer su vođene načelom nevidljive ruke - da njima bude bolje.

Konačni multiplikativni efekt je da je svima nama bolje, jer nam se podiže životni standard..

Recimo da netko danas počne proizvoditi električne automobile koji su jeftiniji i sigurniji od benzinskih ili dizela, a imaju slične performanse i troškove održavanja. Time bi ta kompanija dosta zaradila, a nama bi se podigao životni standard i imali bi neusporedivo čišći okoliš..

Ti se efekti s vremenom akumuliraju...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 14:53   #20
ima smisla
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:35.