Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2007., 15:15   #21
Quote:
No123 kaže: Pogledaj post
A jel to ono: gledam svoju gitaru već godinama i ne pada mi na pamet da ju uzmem i nešto zasviram, a onda mi jedan dan padne na pamet da bi mogao malo svirati gitaru, a drugi dan me šogor koji je daleko od mene 600km zove na telefon i kaže mi da na forumu pod glazba imam temu: mala škola gitare?

Ili: sanjam djecu od svog kuma kako se igraju sa dvije lisice, probudim se i upalim TV, prijenos iz Sabora i Šeks govori o planu Lisica??
Može.
Nego, vidite ovu točku iza e u riječi "može"?
Baš sam nju utipkao. I danas, kako jesam tužan, razmišljam o jednoj bivšoj kolegici sa posla. Inače to nikad ne činim. Nismo bili sad nešto jako bliski. Čak se i ne viđamo nikad.
I sad tok sam utipkao tu točku, sa tim mislima, stiže mi poruka da je ona izgubila mobitel, i da nazovem na broj...njezina prijateljica, kolegica sa posla mi to šalje. Ma nemreš belivit!
Imamo real time sync. I sad nek mi netko priča o moru događaja iz kojega biramo značenje.
Borut011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 15:16   #22
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Primjer nije dokaz. To je sve što mogu reći o sinkronicitetu.
Krasan fenomen, ali neće nikom povećati plaću ili napuhati gume na autu.

Neće ali će ti taj nenapuhani auto poslati u prošlost.
Borut011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 15:17   #23
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
nema neuspjelih sinhroniciteta - i negativni događaji su sinkronicitet.
jedan moj prijatelj stalno ponavlja i uronjen je u ideju da mu sve ide naopako; nevjerojano koja količina sranja mu se događa - pa i to je dakle u skladu s idejom da u modeliranju stvarnosti utječu dominantna uvjerenja.
gle, na događaje utječe tako strahovito ogroman broj faktora da dobiješ kaotični sustav. ne možeš ga predviđati, a posebno ne kad još dodaš ljude koji čine nešto svjesno i nisu predvidljivi.
slučajnost itekako postoji.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 15:20   #24
Quote:
Borut011 kaže: Pogledaj post
Može.
Nego, vidite ovu točku iza e u riječi "može"?
Baš sam nju utipkao. I danas, kako jesam tužan, razmišljam o jednoj bivšoj kolegici sa posla. Inače to nikad ne činim. Nismo bili sad nešto jako bliski. Čak se i ne viđamo nikad.
I sad tok sam utipkao tu točku, sa tim mislima, stiže mi poruka da je ona izgubila mobitel, i da nazovem na broj...njezina prijateljica, kolegica sa posla mi to šalje. Ma nemreš belivit!
Imamo real time sync. I sad nek mi netko priča o moru događaja iz kojega biramo značenje.
Koliko puta si na nekog pomislio a da se nije dogodilo baš ništa?

Quote:
Neće ali će ti taj nenapuhani auto poslati u prošlost.
Jedna od rečenica koje ne razumijem. Molim, pojasni. Nismo svi nadareni za poeziju.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 15:26   #25
sal je posve u pravu. i ja isto.

koliko puta ste nešto učinili, a da se nije dogodilo ništa posebno, pa vam je mozak to zaboravio? obrnuti slučajevi se zovu strške, bar se ta riječ pojavila na forumu.

ako se na to obazirete, javljat će vam se sve više i više. kao meni. ja recimo svugdje vidim 1 i 3, a mrzim te brojeve.
jučer pogledam na sat, a ono 23:11 (11 i 11 na analognom satu). maknem pogled, buljim u neke foldere, opet pogledam, a ono 23:13 (11:13). opteretio sam mozak s tim, vjerojatno sam ga naštelao da stalno gleda kad prođe toliko i toliko minuta.

dakle, pamtite ono što želite pamtiti. već sam rekao, kad bi na kraju mjeseca dobili ispis svih mogućih događaja koji su se dogodili u vašoj glavi (sve što ste vidjeli, čuli, pomislili, okusili itd.) sve bi bilo lijepo statistički nevažno.


edit: evo upravo sam pogledao, a ono tri sata i trideset minuta.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 15:51   #26
Upravo je u zamjećivanju i fora. Što više postaješ svjestan svijeta oko sebe, to više sitnih sinkroniciteta i primjećuješ. Na kraju ih ima stvarno puno, a bilo bi ih mnogo više kad bi se više ljudi osvrtalo oko sebe, a ne zujali ko muhe bez glave.
Dakle, sinkronicitete kao mentalnu pojavu nije moguće jednostavno objasniti na fizičkoj razini.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 19:08   #27
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
obrazovanjem ne dobivamo samo smeće. po meni, smeće u obrazovanju uglavnom su godine koje se trebaju pamtiti (iz povijesti ), a ostalo - nije smeće. zašto bi smeće bilo, primjerice, učenje o umjetnosti?
inače, da bi svoj um očistio od "smeća" trebaš potpuno ogoliti svoj identitet, a to nije baš tako jednostavno. zapravo, nije ni bezopasno. kad se ogoliš i rastaviš, vrlo se teško ponovo sastaviš.
Nisam ni napisao da obrazovanjem dobivamo samo smeće. Smeća je vrlo mali postotak, ali može značajno utjecati na razmišljanje. Na pr: danas djecu u osnovnoj školi (na vjeronauku) uće de je Bog starčić s bradom koji sve jako voli i upravlja svijetom. Starčić čini čuda i odlučuje o životu i smrti, bla, bla. To je smeće i to poprilično. Kad djetetu nakon toga kažu da su se živa bića razvila prema Darwinovoj teoriji onda je ono zbunjeno jer je ZNALO da je sve napravio onaj starčić s neba. Kad nakon toga negdje pročita da po Darwinovoj teoriji nije bilo vremena da se razvije čovjek, ostane u totalnoj banani. Nakon toga vidi dokumentarac u kojem ljudi hodaju bosi po žeravici. A ZNA da to nije moguće. Što dijete dalje radi? Vidi da je najbolje ne razmišljati previše, a to je zbilja gadno.
Ima smeća u obrazovanju, puno, previše.
DexCro66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 20:19   #28
Quote:
DexCro66 kaže: Pogledaj post
Nisam ni napisao da obrazovanjem dobivamo samo smeće. Smeća je vrlo mali postotak, ali može značajno utjecati na razmišljanje. Na pr: danas djecu u osnovnoj školi (na vjeronauku) uće de je Bog starčić s bradom koji sve jako voli i upravlja svijetom. Starčić čini čuda i odlučuje o životu i smrti, bla, bla. To je smeće i to poprilično. Kad djetetu nakon toga kažu da su se živa bića razvila prema Darwinovoj teoriji onda je ono zbunjeno jer je ZNALO da je sve napravio onaj starčić s neba. Kad nakon toga negdje pročita da po Darwinovoj teoriji nije bilo vremena da se razvije čovjek, ostane u totalnoj banani. Nakon toga vidi dokumentarac u kojem ljudi hodaju bosi po žeravici. A ZNA da to nije moguće. Što dijete dalje radi? Vidi da je najbolje ne razmišljati previše, a to je zbilja gadno.
Ima smeća u obrazovanju, puno, previše.
1) na rimokatoličkom vjeronauku ne uče da je Bog starčić s bijelom bradom
2) kreacionizam je pseudoznanost
3) po žeravici se uistinu može hodati bos

dijete mora zaključiti da je najbolje što više razmišljati, a pomaže i ako ga roditelji tome nauče.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 21:46   #29
Quote:
DexCro66 kaže: Pogledaj post
Nisam ni napisao da obrazovanjem dobivamo samo smeće. Smeća je vrlo mali postotak, ali može značajno utjecati na razmišljanje.
Quote:
DexCro66 kaže: Pogledaj post
Ima smeća u obrazovanju, puno, previše.
što sad? puno ili malo?
gle, što se tiče vjeronauka, mislim da mu nije mjesto u školi. umjesto njega, treba uvesti predmet koji bi učenicima predstavio različite teorije o postanku svijeta. nije loše djetetu dati što više izvora informacija i potaknuti ga da kritički razmišlja. danas ionako u školama je naglasak prvenstveno na djeci, a ne na profesorima. profesori su tu da pomognu, a na djeci je da uče, budu aktivna, povezuju više različitih stvari u jednu cjelinu. i to je o.k.
puno se stvari u obrazovanju promijenilo otkada sam ja išla u školu. ili ti.
inače, nije sve tako kako si ti napisao. zna se točno kada se koje informacije daju djeci. zato postoji plan i program za osnovnu školu, za sve razrede, od 1. do 8. razreda. taj program propisuje ministarstvo i profesori se moraju pridržavati tog programa. dakle, niti jedan profesor neće na svoju ruku pričati djeci nebuloze. isto tako, djetetu od 6 godina nećeš pričati o stvarima koje ono nije u stanju razumjeti. također,mislim da više različitih informacija o istoj stvari ne moraju nužno dovesti do toga da dijete odustane od svega i prestane razmišljati. baš naprotiv. djeca su znatiželjna i zato im treba pružiti sve moguće informacije.
djecu, koja misle da je najbolje prestati razmišljati, stvaraju upravo uskraćivanje informacija i znanja.
dakle, što bi značilo očistiti um od smeća kako bi bili u stanju primijetiti sinkronicitet? ja bih rekla da to ne znači popljuvati obrazovanje, nego da to jednostavno znači - biti otvoren. ne treba se odreći svega što jesi, samo treba svijet početi promatrati iz šire perspektive.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 22:30   #30
Meni se često dešava taj sinkronicitet.
Imam neke likove u podsvijesti,i kad god pomislim na njih,oni me nazovu.
Ne znam jel' ima kakve veze to što im idem neku lovu ...
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 23:36   #31
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
što sad? puno ili malo?
smeća ima malo u postotku, ali može značajno utjecati na dijete
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
dakle, što bi značilo očistiti um od smeća kako bi bili u stanju primijetiti sinkronicitet? ja bih rekla da to ne znači popljuvati obrazovanje, nego da to jednostavno znači - biti otvoren. ne treba se odreći svega što jesi, samo treba svijet početi promatrati iz šire perspektive.
Ne mislim niti ja da treba popljuvati obrazovanje. Bez njega nebi bili ovo što jesmo, niti bi sad mogli ovdje raspravljati
Ali naglasila si ono bitno: "samo treba svijet početi promatrati iz šire perspektive"! Široj perspektivi ne doprinosi zapadni (materijalni) koncept obrazovanja koji učenike priprema da budu što bolji (čitaj: korisniji) članovi zajednice. Ili da budem potpuno precizan (da me se opet krivo ne shvati): uz većinu korisnog znanja kojeg primamo obrazovanjem dobro bi nam došlo i nešto s tradicionalnog istoka: pogled prema sebi, vlastitom duhu, ljubavi i odnosima na relaciji duhovno-materijalno.
Koliko se meni čini, sinkronicitet nebi bio problematičan za shvaćanje jednog učenika istočnjačke škole (vjere, filozofije ili čega već. Danas mi baš neide izražavanje )
DexCro66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 23:44   #32
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
1) na rimokatoličkom vjeronauku ne uče da je Bog starčić s bijelom bradom
Uče, uče. Jedan sin mi ide u 1. a drugi u 5. razred.
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
2) kreacionizam je pseudoznanost
Zar nije ovo thread "Na rubu..."?
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
3) po žeravici se uistinu može hodati bos
I što kažu u školi o dodiru ljudskog tijela i usijanih predmeta?
DexCro66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 23:55   #33
[QUOTE=DexCro66;7727433]
Quote:
Uče, uče. Jedan sin mi ide u 1. a drugi u 5. razred.
whoa. to se inače protivi rimokatoličkoj doktrini. mogli bi ti vjeroučitelji najebati. onako, posjeti ih opus dei i ujutro ih nađu zakucane na križ

Quote:
Zar nije ovo thread "Na rubu..."?
znanosti. ne pameti.

Quote:
I što kažu u školi o dodiru ljudskog tijela i usijanih predmeta?
ovisi koji je predmet usijan i pod kojim uvjetima postoji dodir. nije isto gacati po užarem željezu i po slabo tinjajućem ugljenu punom pepela. naravno, često nastanu tu i tamo bar blage opekotine, ali neće ti uništiti stopalo kao da ideš hodati po željezu koje ima izvrsnu toplinsku vodljivost za razliku od ovog drugog.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 00:10   #34
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
kad bi netko neovisan o nama pratio naš život i išao bilježiti sve događaje i naše misaone interpretacije istih, vidjeli bi da su "sinkroniciteti" samo statistički normalna pojava, a da je puno više događaja koji su neuspjeli "sinkroniciteti".
gledate na svijet antropocentrično. to je loše. otvorite um
a deterministički kaos??? fraktali??? pročitaj malo stručne literature o tome, najbolje neku s faksa pa reci onda da su slučajnosti slučajne...
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 00:35   #35
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
nije isto gacati po užarem željezu i po slabo tinjajućem ugljenu punom pepela. naravno, često nastanu tu i tamo bar blage opekotine, ali neće ti uništiti stopalo kao da ideš hodati po željezu koje ima izvrsnu toplinsku vodljivost za razliku od ovog drugog.
Vidiš, nisam to znal. Bi štel biti tak ljubazan da mi malo demonstriraš?
Nekak ne vjerujem u priču o hladnom slabotinjajućem ugljenu.
DexCro66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 00:35   #36
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
a deterministički kaos??? fraktali??? pročitaj malo stručne literature o tome, najbolje neku s faksa pa reci onda da su slučajnosti slučajne...
slučajnosti postoje, htio ti to ili ne. promisli se samo koliko čestica ima u jednom molu, pa se sjeti svih mogućih interakcija u koje ulaze. sjeti se neodređenosti.
ti bi predviđao svijet, a nemoguće je predvidjeti gibanja mola tvari.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 00:39   #37
Quote:
DexCro66 kaže: Pogledaj post
Vidiš, nisam to znal. Bi štel biti tak ljubazan da mi malo demonstriraš?
Nekak ne vjerujem u priču o hladnom slabotinjajućem ugljenu.
imali smo raspravu o tome gdje smo zaključili da bi se svi forumaši trebali naći na nekoj plaži i to isprobati.
eh da, zaboravio sam uključiti i efekt podrške skupine.
da, stvarno se može prehodati. I to se čini noću, da bi se tinjanje vidjelo. danju takva staza ne izgleda maštovito. snimke noću, još uz veću osjetljivost filma/CCD-a, daju efekt hodanja po "infernu".
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 00:43   #38
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
slučajnosti postoje, htio ti to ili ne. promisli se samo koliko čestica ima u jednom molu, pa se sjeti svih mogućih interakcija u koje ulaze. sjeti se neodređenosti.
ti bi predviđao svijet, a nemoguće je predvidjeti gibanja mola tvari.

opa sinomire tu si se zeznio.....
vidiš čiko signal i sustavi....ako je moguće diferencijalnom jednadžbom višeg reda opisati ponašanje jednog sustava ( recimo gibanje molekule kisika u zraku) promatrajući je od minus beskonačno do t0 i od t0 do nekoga trenutka t, tada je moguće istu takvu jednadžbu sustava izvesti i za drugu molekulu
pa takvu jednadžbu sustava stanja za treću molekulu...pa tako za milijardu molekula..

a sad što mi nemamo dovoljno snažne i brze računalne sustave za simulaciju mnogo takvih sustava odjednom, to je druga stvar, to je problem iz jedne druge domene koji je sigurno rješiv, jer nevjerujem da će za 5000 godina još uvijek biti procesor pentium četvorka..

e i ak pokušaš nešto drobit.. svako stanje sustava može se opisati, pa čak i vjerojatnost pojavljivanja elektrona u oblaku..
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 00:48   #39
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
slučajnost itekako postoji.
Ako postoji, onda je i statistički dokaziva?
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 00:49   #40
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
...a sad što mi nemamo dovoljno snažne i brze računalne sustave za simulaciju mnogo takvih sustava odjednom, to je druga stvar, to je problem iz jedne druge domene koji je sigurno rješiv, jer nevjerujem da će za 5000 godina još uvijek biti procesor pentium četvorka..
simulacija će uvijek biti aproksimacija
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:33.