Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2015., 08:09   #281
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Thnx. Ako sam dobro skuzio prijateljicu koja mi je ispunila i predala poreznu prijavu, ja ne mogu dobiti veci povrat za 2014. jer dijete treba prijaviti na poreznoj, ne mozes ga samo tako navesti u prijavi za povrat poreza?

Opcija s navođenjem djeteta prilikom podnošenja prijave i ostvarivanje prava na povrat mi više odgovara jer ne mogu znati tko ce imati veca primanja, ja ili supruga.

U temi sam procitao i da bake/djedovi mogu staviti dijete na svoju karticu, da li to vrijedi iskljucivo ako su clanovi istog kucanstva te u slucaju da je netko drugi clan kucanstva (npr stric), da li on moze navesti dijete tj. dobiti olakšicu?
i bit je porezne prijave da ostvariš olakšicu na dijete koje ti nije bilo na poreznoj kartici pa u cijeloj godini nisi mogao ostvarivati olakšicu na njega.
znači možeš dvije stvari:
1. staviti dijete na poreznu karticu i onda svaki mjesec dobiješ x više neto plaće zbog veće olakšice
2. predati poreznu prijavu i onda dobiješ za cijelu godinu povrat, tj. to je onda zbroj onoga što bi dobivao u toku cijele godine da imaš ovo pod 1.
za ovo pod 2. nije potrebno stavljati dijete na poreznu karticu

samo predaj poreznu prijavu da ti i 2014. godina ne pobjegne

ovo za bake i stričeve ne znam

Zadnje uređivanje vlovrec : 26.02.2015. at 08:10. Reason: .
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 01:11   #282
Quote:
tamagoci kaže: Pogledaj post
Ili nisi dobro shvatio prijateljicu ili ti nije dobro objasnila
Znaci dijete prijavljujes na poreznoj tj."stavljaš" ga na PK karticu i onda imaš uvećani osobni odbitak i nešto veću neto placu (tu PK karticu odneseš poslodavcu ali pazi da ti je placa ugovorena u bruto iznosu)
Ili ga ne staviš na PK pa prijaviš dijete kao uzdržavanog člana na poreznoj Prijavi i razliku dobiješ kao povrat ( nigdje dijete ne mora biti prijavljeno na poreznoj)
Trebao si do sad dobiti IP obrazac od poslodavca, na njemu su ti navedene sve uplaćene plaće i porezi, pa tamo vidi šta ti piše pod osobni odbitak, ako je faktor 1 ili 2200 kn onda dijete nije prijavljeno na PK pa možeš tražiti povrat po poreznoj Prijavi, treba ti samo ispunjeni obrazac DOH, IP od poslodavca i rodni list djeteta.
Ako je supruga radila dio prošle godine ( ako sam dobro shvatila na porodiljnom je) i ona može tražiti povrat poreza.
Uzdržavani članovi obitelji mogu biti samo oni u direktnoj liniji, znaci unuk može biti olakšica ali nećak ne, i ne moraju biti članovi kućanstva čak ni ne trebaju biti na istoj adresi.
Aha, sad kužim tj. ovo s rodnim listom je sve pojasnilo zato jer nisam vidio kako raja u poreznoj može znati da imam dijete. Ne samo zbog muljanja već od sljedeće godine više ne treba predavati zahtjev već sve ide automatski. Valjda će im automatikom označiti da imaš dijete čim ga prijaviš u općini.

Supruga nije radila prošle godine, bila je na bolovanju (čuvanje trudnoće), a zatim na porodiljnom.

Hvala! I vlovrecu također!
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 07:37   #283
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Aha, sad kužim tj. ovo s rodnim listom je sve pojasnilo zato jer nisam vidio kako raja u poreznoj može znati da imam dijete. Ne samo zbog muljanja već od sljedeće godine više ne treba predavati zahtjev već sve ide automatski. Valjda će im automatikom označiti da imaš dijete čim ga prijaviš u općini.

Supruga nije radila prošle godine, bila je na bolovanju (čuvanje trudnoće), a zatim na porodiljnom.

Hvala! I vlovrecu također!
ovo boldano smo baš neki dan raspravljali. netko zna kako će to točno ići? na čijoj pk je dijete taj će morati imati olakšicu za njega? šta ako nije na ničijoj nego se predaje porezna prijava? mi oboje radimo kod privatnika i imamo dogovorenu neto plaću, i poslodavac bi uštedio samo na našim doprinosima a neto bi opet dobili isto. ovako dobijemo povrat kad predano prijavu.
a šta ako onome na čijoj pk bude dijete bude recimo na bolovanju cijele godine, pa se bude htjelo ostvariti povrat na drugog roditelja?
ili će nas i tu za...?
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 08:44   #284
Kao i sa svim novim zakonima i pravilnicima u našoj državi detalji će se vjerovatno znati u zadnjem trenutku, ili će se rješavati "u hodu"
Ono sto je meni najzanimljivije je to da će PU izdavati rješenja do 30.6. a do sad su prijave morale biti predane do 28.2., ja i muž smo prethodnih godina povrat dobivali u 5 i 6 mj.
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 11:25   #285
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
ovo boldano smo baš neki dan raspravljali. netko zna kako će to točno ići? na čijoj pk je dijete taj će morati imati olakšicu za njega? šta ako nije na ničijoj nego se predaje porezna prijava? mi oboje radimo kod privatnika i imamo dogovorenu neto plaću, i poslodavac bi uštedio samo na našim doprinosima a neto bi opet dobili isto. ovako dobijemo povrat kad predano prijavu.
a šta ako onome na čijoj pk bude dijete bude recimo na bolovanju cijele godine, pa se bude htjelo ostvariti povrat na drugog roditelja?
ili će nas i tu za...?
Ako je moja prijateljica u pravu trebat ćeš otići na poreznu "prijaviti" da imaš dijete te navesti na čiju prijavu poreza ga želiš navesti kao olakšicu.

Druga opcija je da dijete više nećeš moći navesti na godišnjoj prijavi već isključivo na pk kartici tj. kako si rekao - za...
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 12:13   #286
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ako je moja prijateljica u pravu trebat ćeš otići na poreznu "prijaviti" da imaš dijete te navesti na čiju prijavu poreza ga želiš navesti kao olakšicu.

Druga opcija je da dijete više nećeš moći navesti na godišnjoj prijavi već isključivo na pk kartici tj. kako si rekao - za...
ali ja ga ne želim navesti na nikoga! jer ne želim da moj poslodavac profitira od toga, on će plaćati manje doprinose i poreze, a ja ću dobivati isti neto!
u tome je stvar
no, možda bude neko rješenje
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 19:17   #287
Pozdrav, trebam roditi za mjesec dana i bicu 1. godinu na porodiljnom , muz ne radi.Moze li dijete biti prijavljeno kod mog tate, tj. djeda na poreznoj?ili kod mog brata tj ujaka? Ako ne moze, dal moze dijete biti na nicijoj kartici godinu dana , mozda i vise ? Napominjem da ne zivimo u istom kucanstvu.
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 20:25   #288
Quote:
Stefani kaže: Pogledaj post
Pozdrav, trebam roditi za mjesec dana i bicu 1. godinu na porodiljnom , muz ne radi.Moze li dijete biti prijavljeno kod mog tate, tj. djeda na poreznoj?ili kod mog brata tj ujaka? Ako ne moze, dal moze dijete biti na nicijoj kartici godinu dana , mozda i vise ? Napominjem da ne zivimo u istom kucanstvu.
kolko ja znam ne
cak i da zivite zajedno
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 22:19   #289
Quote:
Stefani kaže: Pogledaj post
Pozdrav, trebam roditi za mjesec dana i bicu 1. godinu na porodiljnom , muz ne radi.Moze li dijete biti prijavljeno kod mog tate, tj. djeda na poreznoj?ili kod mog brata tj ujaka? Ako ne moze, dal moze dijete biti na nicijoj kartici godinu dana , mozda i vise ? Napominjem da ne zivimo u istom kucanstvu.
Ne morate uopce prijavljivati dijete na poreznu karticu, mozete naknadno kad ti ili muz pocnete raditi ali ni tad nije obavezno, ovisi dali vam se isplati i kome se vise isplati.
To je do sad tako bilo ali posto se spominju opet neke izmjene u vezi prijavljivanja poreza na dohodak tko zna sta ce biti
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 08:52   #290
Hvala na odgovoru, zato i pitam, mislila sam da su promjene vec stigle, a kako stoje stvari ovo sa djedom? Mogu li na karticu moga tate stavit bebu? Jer ni na vidiku nije da ce muz pocet radit, u nasem gradu se sve zatvara.
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 15:03   #291
Ljudi imam pitanje, jednostavno i vjerojatno je već pisano o tome ali ne stignem sad sve čitat jer zadnja tri dana letim po gradu i sređujem dokumentaciju i već mi je pun kufer svega jer nikad ništa ne obavim do kraja, jedni govore jedno, drugi drugo, sve u svemu luda sam. Mene jednostavno zanima sljedeće-mala je prijavljena na supruga a ja je sad želim prijaviti na sebe pa me zanima koja je procedura...da li samo ja dođem na poreznu sa svojom karticom i njenim rodnim listom i to sredim...ili nam treba i on...
maza28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 19:59   #292
Quote:
maza28 kaže: Pogledaj post
Ljudi imam pitanje, jednostavno i vjerojatno je već pisano o tome ali ne stignem sad sve čitat jer zadnja tri dana letim po gradu i sređujem dokumentaciju i već mi je pun kufer svega jer nikad ništa ne obavim do kraja, jedni govore jedno, drugi drugo, sve u svemu luda sam. Mene jednostavno zanima sljedeće-mala je prijavljena na supruga a ja je sad želim prijaviti na sebe pa me zanima koja je procedura...da li samo ja dođem na poreznu sa svojom karticom i njenim rodnim listom i to sredim...ili nam treba i on...
Ne treba muž ići, treba njegova porezna kartica i OIB i vaša porezna i rodni list za svaki slučaj, uglavnom referenti na PU to odrade bez one druge strane
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 12:53   #293
Pozdrav! Ispričavam se ako je već bilo govora o ovome ali molim da mi netko odgovori ako zna.
Ako krenemo od pretpostavke da muž i ja imamo istu plaću, a imamo dvoje djece, isplati li se više da svatko od nas ima po jedno dijete prijavljeno na sebe ili je bolje da jedno od nas dvoje ima oboje prijavljenih na svojoj poreznoj kartici? Ili je svejedno i dode na isto?

Pretpostavljam da je stvar čiste matematike ali uopće se ne razumijem u to računanje...

Unaprijed hvala!
__________________
01.09.10. - my precious!!!
Illy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 19:25   #294
Quote:
Illy kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Ispričavam se ako je već bilo govora o ovome ali molim da mi netko odgovori ako zna.
Ako krenemo od pretpostavke da muž i ja imamo istu plaću, a imamo dvoje djece, isplati li se više da svatko od nas ima po jedno dijete prijavljeno na sebe ili je bolje da jedno od nas dvoje ima oboje prijavljenih na svojoj poreznoj kartici? Ili je svejedno i dode na isto?

Pretpostavljam da je stvar čiste matematike ali uopće se ne razumijem u to računanje...

Unaprijed hvala!
stvar je ciste matematike, i ako se toga igrate, bolje je ne staviti na nikoga, pa ih staviti u poreznoj prijavi (nakon sto se poigrate)

vodite racuna da neki poslodavci isplacuju dar za djecu samo roditelju koji ima prijavljenu djecu na svoju karticu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 10:25   #295
plus provjerite kako je reguliran iznos neto/bruto place u svakoj od firmi da se ne zeznete ... neki poslodavci ugovaraju sa djelatnikom bruto iznos place (iznos prije nego se odbiju svi porezi, prirezi i sl.) drugi pak ugovaraju neto cifru, znaci onu koju u konacnici dobijes na tekuci sto znaci da se uopce ne bi isplatilo stavljat dijete na poreznu karticu jer bi to samo islo u korist poslodavca (njemu bi se smanjio bruto iznos koji placa) - u takvim slucajevima je bolje uopce ne stavljat dijete na poreznu karticu nego u veljaci zatrazit povrat poreza
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 20:52   #296
pa mislim da već godinama u ugovoru o radu mora pisati bruto iznos plaće

no, mene samo zanima kako će to funkcionirati kad će porezna sama računati povrat. kako će oni znati da ja imam dijete ako ga nisam prijavila na poreznu karticu?
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 18:31   #297
Pozdrav,

ovako pocela sam odrađivati pripravnicki staz početkom 11mj, zanima me imam li pravo na povrat poreza, i sto trebam popuniti/prijaviti?!?
anita_4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 11:19   #298
A kakve olaksice imas? Djecu?
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 14:06   #299
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
no, mene samo zanima kako će to funkcionirati kad će porezna sama računati povrat. kako će oni znati da ja imam dijete ako ga nisam prijavila na poreznu karticu?
Ako dijete nije na pk, porezna za njega ne zna i u tom slučaju onaj tko želi koristiti olakšicu predaje zahtjev za posebnim postupkom obračuna poreza tzv. ZPP DOH obrazac i u prilog ide rodni list djeteta.
Isto važi i ako se želi koristiti olakšica za nekog drugog člana obitelji (roditelj, supružnik...).

Quote:
anita_4 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

ovako pocela sam odrađivati pripravnicki staz početkom 11mj, zanima me imam li pravo na povrat poreza, i sto trebam popuniti/prijaviti?!?
ako si platila porez imaš pravo na povrat. Ne predaješ ništa, porezna će to sama obraditi i poslat ti rješenje kući.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 22:08   #300
Mi smo lani dobili povrat pa smo ove godine dobili pisani poziv iz Porezne da ispunimo obrazac (piše koji) i dostavimo skupa s dokumentima (ne piše kojima)

priložit ćemo IP, rodne listove djece, presliku tekućeg i osobne, samo treba kupiti taj obrazac u NN
__________________
Siromašna država se treba sramiti svojih bogataša a bogata država svojih siromaha
mačkonja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.