Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2015., 13:38   #3021
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Na danasnji dan (8.07.1992)pala je Dobor Kula-Jakes,cime su se Srbi spojili glavnom cestom sa Srbijom a ujedno je i poceo pad opcine Odzak.
Tacno u ova doba sam jos bio u Srnavi a spavo sam u nekoj sumi izmedu P.Mahale i Potocana.
Pozdrav D.kuli,evo opet ozivi malo tema,da, tuzni su to bili dani ,od pada Jakesa i Pecnika povlacilo se bez ikakvih borbi bez organizacije i bilo cega.

Koliko vas je bilo u grupi i gdje ste presli u HR?(skela Svilaj ili most)
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 14:00   #3022
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Ta dogadjanja oko rafinerije su ostala do danas tajanstvena.
Ja mislim da je svaka strana pokusavala izvuci korist od toga svega i zbog toga nije dolazilo do velikog ostecenja pogona,tj.nije bilo namjere da se unisti do kraja.

U to vrijeme se pricalo da je bilo oko 200 neprijateljskih vojnika u okruzenju u krugu rafinerije i pred samo oslobadjanje grada oko njih 40.

Pitanje za tebe Cisco Kid:dali ste znali za to pa ste tukli po rafineriji ili je slucajno pogodjena.
Po tvojim opisivanjima dogadjaja da se zakljuciti da si bio artiljerac pa bi volio da nam malo opsirnije opises ta desavanja vaseg ucesca u oslobadjanju grada.
Mi smo bili u modričkom Lugu sa 6 MB120mm i nismo tukli rafineriju

Evo kako je bilo:

Quote:
Kako je rat kod nas stao sve topništvo iz Osijeka je moralo biti preseljeno u Našice, rat se selio u BiH. Svoj posao na MB 120mm smo odlično radili, a prvi vod minobacača 120mm 106-te brigade je pohvaljen od zapovjednika brigade, zapovjednika ZP Osijek i načelika glavnog stožera generala Antuna Tusa kao najbolji vod u zbornom području pa smo se našli s dvojicom dečaka iz SIS-a u birtiji Janje na Zelenom polju u Osijeku i predložili im da pitaju zapovjednika brigade da naš vod minobacača pošalje u Bosnu.

Oni su pitali i zapovjednik brigade je odobrio ali nismo znali kada i gdje idemo. Uskoro nam je načelnik topništva organizirao odlazak za Modriču. U Josipovcu kod Osijeka je bio turnir u malom nogometu za naš divizion i onda je došao naš zapovjednik bitnice MB120mm i rekao nam da za par dana idemo na teren u Modriču, otišli smo u Našice i pripremili sve za teren. Naši su Modriču već dva puta bili zauzimali ali je opet padala u ruke neprijatelju.

28.05.1992. krećemo iz Našica prema Modriči. Kako se nije smjelo znati da ima naše vojske u Bosni sve osobne dokumente i oznake na uniformama smo ostavili kod kuće, naši kamioni idu bez registracijskih oznaka. U 15 h stižemo u Posavsku Mahalu gdje nas čeka zapovjednik akcije pukovnik Ivan Basarac i objašnjava nam situaciju na terenu. Prve rijeci su mu bile: - Ovdje je krvavi rat, ovdje život ne vrijedi kao flis papir. Rekao je da je akcija super dobro organizirana. Krenuli smo u Modrički Lug na naš položaj. Tamo nas je već čekao jedan vod minobacača 120mm iz 3 gbr.

Naš vod MB120mm preuzima zapovjedništvo na paljbenom položaju, ponovo razmještamo minobacače 3gbr jer nisu bili dobro postavljeni, bili su previše blizu jedan drugoga i ako bi neprijatelj opalio po njima jedna granata ih je mogla sve poubijati. Već u 17 h bili smo spremni za pucanje. Okrenuli smo 5 minobacača prema Modriči i jedan prema Miloševcu, prema jednom cilju odakle bi nas mogli gađati.

Sutradan ujutro 29.05.1992 u 5.00 h akcija je počela, iako sam bio zapovjednik prvog voda MB120m u to vrijeme odlučio sam da ja računam elemente za pucanje, odlučio sam se da ću to raditi s priborom za upravljanje paljbom PUV M80 iako smo imali džepno računalo Sharp PC E-500 s programom u basicu kojega sam napisao baš za minobacač 120mm, to sam odlučio radi toga što PUV M80 ima bolju preglednost zbivanja na terenu jer sam na podlogu PUV-a stavio topografsku kartu terena, ja sam računao kutomjer, daljinu gađanja i korekcije, a moj pomoćnik je s džepnim računalom Casio na osnovu daljine gađanja računao daljinar interpolacijom za koju sam napisao kratki program za to računalo i punjenje, isto u programskom jeziku basic. Za računanje elemenata na taj način nam je trebalo desetak sekundi. Htjeli smo ispaliti prvo jednu dimnu minu radi korekcije (dimne i lake imaju iste daljinare za pucanje) ali je odmah bio zastoj jer dimna mina nije izletila iz cijevi radi vlažnog osnovnog punjenja, odmah smo otklonili zastoj i ispalili jednu laku minu s osnovnim minobacačem jer se nismo htjeli više zezati s otklanjanjem zastoja ako ponovo probamo ispaliti dimnu minu pa zataji. Mina je pala oko 150 m od cilja, čini mi se da je popravka po pravcu bila oko 100 metara, a po daljini 50 metara. Odmah smo napravili korekciju i nastavili pucati plotunima s 5 minobacača kako su nas izviđači navodili, štancali smo mine po ulicama ispred naše pješadije. Korekcije smo dobivali od izviđača koji su bili na silosu u Jakešu, 3gbr, odlična ekipa koja zna svoj posao.

Nakon sat vremena neprijatelj je počeo tražiti naš položaj, prvi njihov plotun je pao u polje oko 300 m ispred nas. Odmah smo s onim jednim minobacačem ispalili 30 mina brzom paljbom bez korekcije na cilj prema Miloševcu. Više nas nisu dirali cijeli dan, čini mi se da su se uplašili tako brze reakcije.

Cestom ispred nas samo su fijukala kola prve pomoći s našim ranjenicima.

U jednom trenutku akcije smo dobili koordinate nekog cilja i da po njemu opalimo sa sasređenim snopom, odmah mi je bilo jasno da gađamo nešto važno, ujedno je to bila i jedina takva zapovijed ikada u ratu, odmah sam znao da izviđači rade odlično svoj posao, odredili smo popravke za ostala 4 minobacača u odnosu na osnovni i ispalili plotun, znam da smo po tom cilju ispalili jedan jedini plotun, a kasnije sam nakon rata upoznao Simbu koji je bio u Modriči s 3gbr u pješadiji, on opisuje taj slučaj ovako:
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post

Modriča je bila strava akcija. Moram odati priznanje vama topnicima. Svaka je pogađala u "zjenicu oka".
U jednom smo trenutku bili blokirani iz jednog bunkera na jednom raskrižju i nikako nismo mogli dalje. Javili preko veze, a zapovjednik je samo rekao - samo malo, biti će sređeno. Par minuta kasnije smo ju začuli u zraku - fijuuuuu, a onda bum.! Bunkera više nema.

Bravo dečki!
To je sigurno bio taj slučaj što Simba kaže kada su nam izviđaći rekli sasređenim snopom plotun pali.

Oko 11 h smo javili da nam je nestalo mina. Prestali smo pucati. U stvari mi smo slagali da nemamo više mina, imali smo još 20 komada ali ih nismo htjeli sve ispaliti, na nepoznatom smo terenu i tko zna što može krenuti po zlu, ako bi jedino bila frka onda bi ih ispalili. Kada smo mi prestali pucati uvedene su u igru naše haubice 203 mm koje su bile iza nas, a da mi to nismo ni znali, na njihov prvi plotun svi mi na položaju smo zalegli na zemlju jer nismo znali u prvi mah tko puca. Popodne smo dobili još mina. Oko 18 h grad je bio već zauzet, a mi smo pucali po cesti na izlazu iz Modriče prema Kladarima zaprečnu paljbu da se neprijatelj ne može vratiti u kontranapad. Akcija je bila školski primjer zauzimanja nekog mjesta. U cijeloj akciji smo ispalili 288 mina 120mm. Drugi dan slavili smo dan državnosti, ispekli smo jedno janje (više je bila ovca :-zubati ) i donijeli dvije gajbe piva iz Ođaka. Jedan vozač nam se razbolio od straha, dobio je proljev. Odvezli smo ga u Ođak i zamolili policiju da ga odveze u Slavonski Brod na autobus da se vrati kući. Policija ga je odvezla i on se vratio kući. Ostali smo tamo tjedan dana i nakon toga smo se vratili u Našice, u Đakovu je policija zaustavila našu kolonu u povratku s terena i pitala vozače prometne i vozačke dozvole, samo smo se nasmijali i rekli da nemamo ništa i da li oni uopće znaju gdje smo mi bili, pustili su nas da nastavimo put prema našoj bazi u Našicama bez ikakvih problema. Nakon par dana Modriča je opet pala u ruke neprijatelju, u Našicama u sportskoj dvorani osnovne škole su došle izbjeglice iz Modriče, neke smo i poznavali s tog terena i oni su nas pitali kada ćemo opet ići tamo da vratimo Modriču, nismo im znali ništa reći.
Cisco Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 16:16   #3023
Quote:
Cisco Kid kaže: Pogledaj post
Mi smo bili u modričkom Lugu sa 6 MB120mm i nismo tukli rafineriju

Evo kako je bilo:
Hvala ti na opisu dogadjaja,taj zapis imas i u spomen-knjigi 105 br.HVO modrica.

Tu se spominje i Basarec i kako je rekao da je akcija dobro pripremljena,a u nekim drugim zapisima ili izjavama naprotiv sam citao da je nakon uzimanja grada u nase ruke dosao ljutit u silos u komandu i rekao da grad nije trebalo zauzimati i da ce to sve svejedno za par dana ponovo pasti da idu jake neprijateljske snage na nas.

U zapisu pise da je grad 2 puta padao i vracan nazad sto nije istina,Modrica kao grad od 3.5.92-27.6.92 nikada nije bio u cijelini u neprijateljskim
rukama.Od 3.5.drzali su dobar dio grada (ali ne cijeli)pa do vaseg dolaska 28.-30.5 kada je i oslobodjen.Hvala vam...
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 23:02   #3024
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Pozdrav D.kuli,evo opet ozivi malo tema,da, tuzni su to bili dani ,od pada Jakesa i Pecnika povlacilo se bez ikakvih borbi bez organizacije i bilo cega.

Koliko vas je bilo u grupi i gdje ste presli u HR?(skela Svilaj ili most)
Tesko smo to sve podnijeli.Jednostavno vise nismo mogli izdrzati.Zanimljivo nikada se nismo bojali pada linije desno od nas Pecnika i desno od njega gdje je liniju drzao sb323ar gdje sam tek na forumu saznao ko je je drzao.
Najvise smo se bojali pada Pruda i te linije.
Najveci teret su iznijeli zapovjednici linije Kula-M.Skok dok je zapovjednistvo brigade cinimi se uradilo vrlo malo.
Sad kad vratim sve unazad ubijeden sam da je u vojnim i civilnim strukturama Odzaka bilo ljudi koji su otpocetka radili za drugu stranu,zbog cega i za ciji interes nije mi jasno.
Kako su se samo odnosili prema jednom tako strateski vaznom mjestu nije mi jasno a znalo se da padom te linije pada Odzak.Koliko ja znam a prilicno sam upoznat nikada niko od vodecih struktura vlasti(vojni i civilni)nije nas obisao za ta dva i pol mjeseca sukoba,cast izuzecima nizim casnicima.Cak i poslije pada drugi dan nisu nase zapovjednistvo htjeli ni primiti na razgovor.
I tako prepusteni sami sebi odluceno je da idemo u B.Brod preko i da trazimo samo prolaz kroz R.Hrvatsku
Presli smo poslije 2-3 dana preko mosta i bili smo prvi iza nas je isla sva ta kolona .Nemogu ti reci tacan broj koliko nas je bilo al cca.300 ljudi,nas iz Jakesa.Imam spisak naoruzanja sto smo predali na mostu na drugoj strani ,bijo je to prilican broj .Jedan broj naoruzanja smo dali momcima iz Sijekovca jedini su se ponijeli ljudski u Brodu donijeli nam hranu dok smo bili smjesteni kod neke skole.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 17:54   #3025
Quote:
avayan kaže: Pogledaj post
Ove i kasnije (proboj kod Simnicine kuce iz Kornice) dogadjaje je vec opisao Tvoj zemljak (a mozda si i Ti to bio, ne sjecam se ne mogu sad to vise da nadjem) u ranijim postovima, djelimicno i tacno sve kako i Ti pises. Spominjat je i bus. Dobro znam taj teren... Ja sam bio medju prvima od nase strane ko je dosao u Zasjeku kad je IFOR podizao kamp Colt bas na farmi (preko njive Novo Selo) tamo a isao sam i u grad Samac u komunalno nije mi bilo svejedno jer sam isao bez pratnje a to je januar 1996. godine. Meni je bilo zapanjujuce jer sam shvatio da je bilo boraca koji su ostali u okruzenju skoro do sredine ljeta 1992. pretpostavljam da srbi nisu previse zalazili u Hasic i Tisinu u tom periodu. Puno pozdrava svima nisam se dugo javio na forum usput ko slavi Uskrs zelim mir i svako dobro
Nismo isti,mada je sve slicno,bilo je dosta grupica koje su se izvlacile skoro istim putevima,samo u razlicitom periodu,ova kad je bus naletio je bila najveca grupa,ostale su bile po 20,30 ljudi,moram ponovo rec da sam uvjeren da su se svi mogli izvuci,a ne zavrsiti u logoru,mada ima pojedinaca danas koji kazu niste nas obavijestili,znalo se,ali dosta lhudi nije otislo s nama,bojeci se da cemo bit pobijeni u proboju,na kraju kad se sjetim koliko je bilo i nasih izdajnika i ljudi koji su se ulagivali srbima u to vrijeme pravo je cudo da smo se uspjeli organizirat i izvuc iz vrlo teske situacije.
Zanimljivo kod nas da kad smo izasli iz svojih sela,vecina nas je ostalo na grebnicama,nismo vikali prodali nas itd....,ovdje citam,modrica,odzak,derventa kak je kohe selo palo odmah preko save,zasto recimo garevac,cardak,kladari i ostali nisu nastavili branit jakes i pecnik,mozda bi bilo drukcije
Šamac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 11:31   #3026
Quote:
Šamac kaže: Pogledaj post
Nismo isti,mada je sve slicno,bilo je dosta grupica koje su se izvlacile skoro istim putevima,samo u razlicitom periodu,ova kad je bus naletio je bila najveca grupa,ostale su bile po 20,30 ljudi,moram ponovo rec da sam uvjeren da su se svi mogli izvuci,a ne zavrsiti u logoru,mada ima pojedinaca danas koji kazu niste nas obavijestili,znalo se,ali dosta lhudi nije otislo s nama,bojeci se da cemo bit pobijeni u proboju,na kraju kad se sjetim koliko je bilo i nasih izdajnika i ljudi koji su se ulagivali srbima u to vrijeme pravo je cudo da smo se uspjeli organizirat i izvuc iz vrlo teske situacije.
Zanimljivo kod nas da kad smo izasli iz svojih sela,vecina nas je ostalo na grebnicama,nismo vikali prodali nas itd....,ovdje citam,modrica,odzak,derventa kak je kohe selo palo odmah preko save,zasto recimo garevac,cardak,kladari i ostali nisu nastavili branit jakes i pecnik,mozda bi bilo drukcije
Osvrnut ću se samo na zadnju rečenicu u tvom postu,možda bi bilo drugačije da su se ljudi iz modričkog kraja pridružili,a ne da se ubijaju međusobno na kadru ali dojma sam da i to nebi dugo trajalo,bili smo neustrojeni,nedisciplinirani ali obične ljude ne krivim nego one koji su se prihvatili zapovijedanja,konkretno po selima odžakog kraja ljudi spavaju kod kuće i kad ih se pozove ko hoće ide a tko neće nikom ništa,a o obuci da i ne govorim,jer bilo je pravilo da jedni te iste se tuku sa neprijateljem a ostali kako im volja.
Mogao bih ovdje puno toga napisati nenapisanog a odnosi se na krizni štab u koji sam se javio prilikom prvog dolaska a onda povremeno do pada Odžaka,ali nema potrebe jer bi to neke ljude dodatno naljutilo,uglavnom očekivalo se čudo netko će drugi riješiti naš problem.
Isti iz kriznog štaba nisu nas dočekali u Potočanima kad je većina ljudi već bila na mostu ili u S.Brodu kad smo sa dijelom slvonsko brodske brigade krenuli u pomoć nego smo tamo našli ljude koji su tamo bili praktički neprekidno,ali zbog niza okolnosti nije uspjelo uvezivanje i povukli smo se nazad preko skele.
Nisam rekao ništa novo,sve je već ovo napisano ali čisto kao podsjetnik,ali evo jedne sitnice,ali sad je pitanje koliko se može vjerovati Skavku Lisici u njegovom intervju gdje govori kako je zauzeo B.Brod a dan kasnije u Banjaluci Karadžić ima sjednicu i govori generalima#pa šta ludi Lisica radi u Brodu pa drugačije je dogovoreno#Namjerno plasirana laž ili ...............
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 12:25   #3027
...moje misljenje je da i ako ej bilo nekog dogovora srbi su ga lukavo izigrali odnosno shvatili su strateski da je bolje imat u saci cijelu posavinu nego dio..jer vrlo lako se moglo dogoditi da neka buduca hr vlast ako se promjeni nece postivat kazem jos jednom ako..dogovora boban-karadzic ili milosevic-tuđman...jer da srbi nisu zauzeli bos.brod...uz slobodno orasje i dio brcanske opcine postojali bi temelji da hrvatske snage vrate pod nadzor i derventu i odzak i modricu a i brcko...ja bi rekao da su srbi pametnije i strateski dalekovidnije razmisljali o buducnosti nego hrvatski politicari i u bh-a i u hrvatskoj u to vrijeme...za razliku od mate bobana karadzica recimo nije bolio kiki za neke druge srpske teritorije u bh-a...nego ih je gledao kao srpsku cjelinu gdje god ziviznatan broj srba to ej srpski teritorij

problem dobrog dijela hrvatskih politicara napose u onih u hercegovini ej da su vise razmisljali lokalpatriotski nego svehrvatski sto se tice bh-a...da su vise bili optereceni odnosima s muslimanskim narodom i planovima..nego sto ih je zabrinjavalo sto srbi u bh-a te 1992 godine mic po mic grickaju hravtske teritorije i trpaju je u 'srpsku'...dokaz tome je pad posavine,pad jajca,pad kotor varosa...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 17.08.2015. at 13:54. Reason: spajanje uzastopnih poruka
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 13:56   #3028
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
problem dobrog dijela hrvatskih politicara napose u onih u hercegovini ej da su vise razmisljali lokalpatriotski nego svehrvatski sto se tice bh-a...da su vise bili optereceni odnosima s muslimanskim narodom i planovima..nego sto ih je zabrinjavalo sto srbi u bh-a te 1992 godine mic po mic grickaju hravtske teritorije i trpaju je u 'srpsku'...dokaz tome je pad posavine,pad jajca,pad kotor varosa...
apropo te 1992. jedini pravi rat se vodi između Hrvata i Srba. Posavina, Jajce,"lipanjske zore", obrana Livna,pad Kupresa.....Muslimani za to vrijeme još naivno mašu jugoslavenskim zastavama, klanjaju se titu i zazivaju jna u pomoć.
da je bilo nekakvog dogovora na najvišoj razini o prodaji Posavine, ne bi se ista branila 7 mjeseci.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 21:33   #3029
Kako ljepe akcije divota.Recite mi iz kojeg razloga niste minirali most Modriča-Jakeš da Srbi ne mogu preko.Kao i most kod Dervente .Bitno da se srušio most na SAVI.
eustah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 00:04   #3030
Quote:
eustah kaže: Pogledaj post
Kako ljepe akcije divota.Recite mi iz kojeg razloga niste minirali most Modriča-Jakeš da Srbi ne mogu preko.Kao i most kod Dervente .Bitno da se srušio most na SAVI.
tko mi?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 10:40   #3031
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
apropo te 1992. jedini pravi rat se vodi između Hrvata i Srba. Posavina, Jajce,"lipanjske zore", obrana Livna,pad Kupresa.....Muslimani za to vrijeme još naivno mašu jugoslavenskim zastavama, klanjaju se titu i zazivaju jna u pomoć.
da je bilo nekakvog dogovora na najvišoj razini o prodaji Posavine, ne bi se ista branila 7 mjeseci.
..ne bih se bas potpuno slozio u nekim stvarima s tobom...da te 1992 godine dobar broj muslimana je mahao jugoslavenskim zastavama kao napr.u sarajevu,zenici,brckom....ali isto tako dobar broj muslimana vec na pocetku prikljucio se postrojbama hvo-a u borbi protiv srba..narocito u posavini,jajcu,kotor varosu...tome dokaz je da je samo u derventskoj brigadi hvo-a poginulo skoro brojkom 200 muslimana od 538 sveukupno poginulih..nista manje ni u odzackoj,bosanskobrodskoj brigadi hvo-a...negdje su muslimani zajedno s hrvatima kao posavina,bihacka regija organizirali se i pruzili odmah otpor negdje ne...poput istocne bosne,dijela sarajeva,srednje bosne...
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 10:43   #3032
......to s emoze razluciti po tome gdje su prije samog rata bile jace koalicije hdz-a i sda..tj bolja suradnja na opcinskoj ili gradskoj vlasti tu ej otpor bio organiziraniji i ranije se pripremao tj..ljudi su bili svjesniji sto ih ceka...
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 12:26   #3033
Pad Jakeša

Nikad mi nije jasno zašto nijedna postrojba HV-a nije bila poslana u pomoć Odžaku(osim nas koji smo kao pripadnici HV-a bili dobrovoljno,ali to je zanemariv broj) kad je svima bilo jasno da postaje kritično jer od 28.06 više nije bilo odmora a pad Jakeša nam je javljen oko tri sata ujutro i slijedi povlačenje na Lipu a neki prema Brodu.
Ostaje nejasan stav zapovjedništva brigade prema Jakešu,kad je svakom bilo jasno da padom Jakeša pada i Odžak.Po mom mišljenju iako tada nisam bio za to trebalo je smijeniti cijelo zapovjedništvo a ideja je bila ozbiljna i to sa visokog mjesta HV-a ali tijek dešavanja na terenu je očito preduhitrio ove koji su bili za smjenu.
Tek kad je svima bilo jasno da je sve gotovo upućena je pomoć u Potočane o kome sam već pisao ali bilo je prekasno.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 14:11   #3034
Quote:
ledenobrzi kaže: Pogledaj post
Nikad mi nije jasno zašto nijedna postrojba HV-a nije bila poslana u pomoć Odžaku(osim nas koji smo kao pripadnici HV-a bili dobrovoljno,ali to je zanemariv broj) kad je svima bilo jasno da postaje kritično jer od 28.06 više nije bilo odmora a pad Jakeša nam je javljen oko tri sata ujutro i slijedi povlačenje na Lipu a neki prema Brodu.
Ostaje nejasan stav zapovjedništva brigade prema Jakešu,kad je svakom bilo jasno da padom Jakeša pada i Odžak.Po mom mišljenju iako tada nisam bio za to trebalo je smijeniti cijelo zapovjedništvo a ideja je bila ozbiljna i to sa visokog mjesta HV-a ali tijek dešavanja na terenu je očito preduhitrio ove koji su bili za smjenu.
Tek kad je svima bilo jasno da je sve gotovo upućena je pomoć u Potočane o kome sam već pisao ali bilo je prekasno.
Trebalo je minirati most zašto nije.
eustah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 14:51   #3035
Quote:
eustah kaže: Pogledaj post
Trebalo je minirati most zašto nije.
Koliko znam srbi su ušli u Jakeš praktički iza leđa snagama koje su tu bile,i to kopnenim putem(ako nije tako neka me ispravi Kula)a na tom dijelu mislim da su bili dobrovoljci iz HR I i to iskusni ljudi,tako da miniranje mosta nebi ništa bitno promijenilo ako stoji ova tvrdnja da su srbi upali u Jakeš praktičko u zapovjedništvo i to momcima iza leđa.
Ne poznajem tamo dobro taj dio terena sobzirom da sam većinu vremena proveo u brdovitom dijelu,dakle Pećnik,Antena,Sedam vukova,Nekakav izvor nazvan po nekoj osobi ali tko bi se svega sjećao,mi jesmo bili susjedi jakešanima ali duboko u brdu i šumi.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 14:42   #3036
Nisam mislio napisat ovo ali svaka cast svim vasim momcima sto su bili na Zivkovom polju,i pozdravljam ih sve ovom prilikom,ocitali su nam lekciju,samo takvu.

Tamo je na**ebala nasa grupa samostalaca,jako dobri i dokazani borci su tamo dobili po zubima taj 1 put,ja sam krenuo u pomoc oko proboja,moja grupa je probila na drugom dijelu,pa nas je zamijenila grupa v policije da mi idemo u ispomoc ovima,medjutim ne samo da nismo nastavili napad nego smo bukvalno izvlacili ove. Tad mi je zestoko ranjen jedan jako dobar prijatelj.

Ako je neko nasao moju koznu futrolu za automatsku nadam se da mu je koristila kao i meni
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 00:05   #3037
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Nisam mislio napisat ovo ali svaka cast svim vasim momcima sto su bili na Zivkovom polju,i pozdravljam ih sve ovom prilikom,ocitali su nam lekciju,samo takvu.

Tamo je na**ebala nasa grupa samostalaca,jako dobri i dokazani borci su tamo dobili po zubima taj 1 put,ja sam krenuo u pomoc oko proboja,moja grupa je probila na drugom dijelu,pa nas je zamijenila grupa v policije da mi idemo u ispomoc ovima,medjutim ne samo da nismo nastavili napad nego smo bukvalno izvlacili ove. Tad mi je zestoko ranjen jedan jako dobar prijatelj.

Ako je neko nasao moju koznu futrolu za automatsku nadam se da mu je koristila kao i meni
Koliko sam upratio ti do sada nisi spomenuo da si ucestovao u proboju koridora na ovom djelu ratista,spominjo si samo B.Brod mislim Grk ili tako nesto.
Ili mi je nesto promaklo Mico?
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 00:09   #3038
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Koliko sam upratio ti do sada nisi spomenuo da si ucestovao u proboju koridora na ovom djelu ratista,spominjo si samo B.Brod mislim Grk ili tako nesto.
Ili mi je nesto promaklo Mico?
pa rekoh ti da sam bio u 16,a ona je odradila najveci dio posla tu. A nisam pisao stvarno,nesto malo.Jer mi se desava da ne znam ime mjesta ili pomjesam,a detalje neke kao vi pogotovo ne znam,jer sam manje vise brzo prosao to sve pa ne ulazim u dublju diskusiju,samo citam.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 06:07   #3039
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Nisam mislio napisat ovo ali svaka cast svim vasim momcima sto su bili na Zivkovom polju,i pozdravljam ih sve ovom prilikom,ocitali su nam lekciju,samo takvu.

Tamo je na**ebala nasa grupa samostalaca,jako dobri i dokazani borci su tamo dobili po zubima taj 1 put,ja sam krenuo u pomoc oko proboja,moja grupa je probila na drugom dijelu,pa nas je zamijenila grupa v policije da mi idemo u ispomoc ovima,medjutim ne samo da nismo nastavili napad nego smo bukvalno izvlacili ove. Tad mi je zestoko ranjen jedan jako dobar prijatelj.

Ako je neko nasao moju koznu futrolu za automatsku nadam se da mu je koristila kao i meni
Nije to bilo nesto tako strasno utvrdjeno kako ti mislis,nego ste naletjeli na momke iz HOS-a njih par je bilo tamo sa nekolicinom domacih.
Iz kojeg mjesta ste krenuli u napad?
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 14:00   #3040
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Nije to bilo nesto tako strasno utvrdjeno kako ti mislis,nego ste naletjeli na momke iz HOS-a njih par je bilo tamo sa nekolicinom domacih.
Iz kojeg mjesta ste krenuli u napad?
Ma znam da nije,ja sma tu tad dosao pomagat,al kao sto rekoh nista od tog.

Mozes me ubit ako znam tacno odakle sam ja dosao tad. Lusici,Masici,ubi me ako se sjecam odakl su me poslali tamo. Otisli 150 kom u zivkovo polje,pa nas vratili u Bukovac[ jel bukovac il Bukvica?]

U Z. polje kad smo dosli,haoos. Jedni se deru,galame, pucaju,drugi bacaju dimne bombe.
Neki tenk stao,posada izasla,pa se vraca. VI pjevate ili sam ja umislio?
Neka kuca s podrumom bila,al je bila upola zaklonjena,ja usao dole lezi taj drug.Kad sam krenuo da ga izvalcim nazad zapuca nesto po meni. Jednom rukom vucem njega,drugom pucam. Njega opet pogodi u nogu. jesmo brate na*ebali tamo
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.