Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2014., 12:41   #301
Quote:
Lindelia kaže: Pogledaj post
nedavno sam dobila uplatu nepunih 1000 kn zarađenih putem autorskog ugovora na žiro račun.

jel ja trebam to nešto negdje prijavljivati, plaćati na to porez??

ovo mi je prvi put da sam imala baš autorski ugovor pa ne znam ništa o tome...

hvala unaprijed.
To je trebao rijesiti onaj tko je uplacivao
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 12:50   #302
aha, pa onda jesu... znači to što sam dobila je samo moje? uh, dobro... već sam se prepala...
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 22:58   #303
Mozda mozes koju kunicu vratiti na godisnjoj poreznoj prijavi...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 20:06   #304
Ljudi, razmisljam o pokretanju samostalnog malenog posla sa strane tj crtao bi neke slike po narudzbi i za male novce im naplačivao i primao bi te novce na tekući.

Znam da za žiro račun banke redovito dostavljaju izvještaje poreznoj e sad, mene zanima sto ako osoba koja ima žiro račun uplati recimo 30 kuna meni na tekući za taj rad, hoće li porezna meni dati kaznu jer će vidjeti da sam primio tu uplatu za koju sam trebao platiti porez??
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 23:33   #305
sigurno je da radis prekrsaj.

Sama uplata na tekuci ne mora nista znaciti, no ako budu provjeravali detaljnije onda ce vidjeti da nije pravilno knjizeno, dakle moguca je kazna (dapace vrlo vjerojatno).

I sve to zbog 30 kn ?
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 23:56   #306
gle to govoris zbog iskustva ili ? Sto sa onima koji prodaju preko njuskala staru opremu ? evo ja sam par puta prodao nesto a uplatu sam primio na svoj tekući.

gle a ono za 30kuna, to nije konačna cijena, mozda bude i veča ali jos sam nov u tome pa neču dizati cijenu visoko jer ni sam neznam kako bude to islo.
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 01:11   #307
"samostalni mali posao" i privatna prodaja na njuskalu su dva razlicita svijeta
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 22:36   #308
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
gle to govoris zbog iskustva ili ? Sto sa onima koji prodaju preko njuskala staru opremu ? evo ja sam par puta prodao nesto a uplatu sam primio na svoj tekući.

gle a ono za 30kuna, to nije konačna cijena, mozda bude i veča ali jos sam nov u tome pa neču dizati cijenu visoko jer ni sam neznam kako bude to islo.
stikla ti je odgovorila u smislu da ti vodiš samostalni posao, jer si tako rekao, pa se smatra da imaš prijavljen obrt, j.do.o. ili što već, pa bi se onda tražilo da vodiš knjige i naravano da bi bio skužen radije napravi sliku i stavi na njuškalo da prodaješ i to je to...netko ti uvijek može uplatiti pouzećem ili na žiro/tekući...Za žiro je bilo rečeno na prošloj stranici da ne smiješ godišnje primiti više od 47000 kn...Ovo govorim ako ne prijavljuješ firmu...Sretno!
mdaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:11   #309
Ali slike bi radio po narudzbi, mislim slike kao plakati, naljepnice, cestitke ma svasta tj pokazao bi na svojoj stranici svoje radove kakvi su i sto mogu ocekivati. Radim u poljoprivedi kod roditelja ali nevolim taj posao ali drugog nemogu nac pa zato planirampokrenut vlastiti. Koja je onda najbolja opcija za mene, neznam kako bude islo pa ne zelim trositi velike novce zbog neke dozvole.
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:52   #310
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Ali slike bi radio po narudzbi, mislim slike kao plakati, naljepnice, cestitke ma svasta tj pokazao bi na svojoj stranici svoje radove kakvi su i sto mogu ocekivati. Radim u poljoprivedi kod roditelja ali nevolim taj posao ali drugog nemogu nac pa zato planirampokrenut vlastiti. Koja je onda najbolja opcija za mene, neznam kako bude islo pa ne zelim trositi velike novce zbog neke dozvole.
Ne znam što da ti kažem ili savjetujem...ne znam jel znaš za opciju dobivanja poticaja za samozapošljavanje sa biroa, ali mislim da moraš biti najmanje 30 dana na birou...dobije se oko 20.000 kn...ak misliš da bi to išlo, eto...mislim da ovak sam bezveze ne možeš staviti oglas na njuškalu da nudiš uslugu rada slike prema narudžbi, jer se to onda plaća, pa moraš opet imat firmu koliko sam upućen itd.
mdaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 14:16   #311
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Ali slike bi radio po narudzbi, mislim slike kao plakati, naljepnice, cestitke ma svasta tj pokazao bi na svojoj stranici svoje radove kakvi su i sto mogu ocekivati. Radim u poljoprivedi kod roditelja ali nevolim taj posao ali drugog nemogu nac pa zato planirampokrenut vlastiti. Koja je onda najbolja opcija za mene, neznam kako bude islo pa ne zelim trositi velike novce zbog neke dozvole.
ne znam jel znas za ovaj (friski) slucaj, upravo ide u tvom smjeru (i onom sto sam ti vec napisao):

Akcija 'Kroasan': Pretresli joj cijelu kuću zbog domaćih kolača
http://www.24sata.hr/news/akcija-kro...-kolaca-391402
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 16:03   #312
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Ljudi, razmisljam o pokretanju samostalnog malenog posla sa strane tj crtao bi neke slike po narudzbi i za male novce im naplačivao i primao bi te novce na tekući.

Znam da za žiro račun banke redovito dostavljaju izvještaje poreznoj e sad, mene zanima sto ako osoba koja ima žiro račun uplati recimo 30 kuna meni na tekući za taj rad, hoće li porezna meni dati kaznu jer će vidjeti da sam primio tu uplatu za koju sam trebao platiti porez??
Porezna neće češljati tekuće račune građana po defoltu. Ako dobiju neku prijavu, onda hoće, inače ne.
Neke stvari u poreznom smislu uopće ne podliježu oporezivanju. Ja tebi mogu prodat npr. rabljenu kosilicu, ti mi uplatiš novac na tekući i porezna s tim nema ništa jer se to u smislu zakona o porezu na dohodak, ne smatra dohotkom . Ali ako ja prodajem redovito i kontinuirano nešto takvoga možda će to netko i primjetiti (na način da me netko prijavi ili da banka po nekom zakonu to mora prijaviti poreznoj). Ako se to desi, porezna ti pošalje poziv i traži objašnjenje.

Možeš bez problema prodati koju sliku na ovaj način, ali ako ti to sve skupa krene i prihod po toj osnovi bude značajniji, svakako to reguliraj na neki način.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 22:18   #313
Jel isti limit za oporezivanje za tekuci i ziro??
krme1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 09:01   #314
Da li mogu sama sebi uplaćivati na žiro račun?
To radim zbog toga što na žiro računu imam PayPal account i koristim ga za internet kupovinu. Kako na računu nemam dovoljni iznos, prebacila bih sa tekućeg na žiro jedno 2.000 kn. Mogu li to napraviti ili ću imati problema sa poreznom?

Zadnje uređivanje sandymandy : 10.09.2015. at 09:14.
sandymandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 10:27   #315
mozes si sama uplacivati, to nije problem niti koga zanima, no Paypal ti ne bi trebao biti vezan za ziro racun jer ziro racun nije predvidjen za normalni platni promet.

Ukoliko se Paypal koristi radi honorarnih i slicnih uplata to bi onda bilo ok.
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 20:31   #316
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
mozes si sama uplacivati, to nije problem niti koga zanima, no Paypal ti ne bi trebao biti vezan za ziro racun jer ziro racun nije predvidjen za normalni platni promet.

Ukoliko se Paypal koristi radi honorarnih i slicnih uplata to bi onda bilo ok.
Zašto ne ako stvar funkcionira?

Ja sam namjerno paypal spojio na žiro jer za žiro ne plaćam apsolutno nikakvu naknadu banci.

I mene zanima pitanje dali mogu imati problema ako sam sebi uplaćujem pare na žiro i koristim ga za paypal? Radi se o redu veličine 50-200kn mjesečno, MAX 500kn mjesečno, al to jako rijetko.
lllnuclearlll is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 20:46   #317
Quote:
lllnuclearlll kaže: Pogledaj post
Zašto ne ako stvar funkcionira?

Ja sam namjerno paypal spojio na žiro jer za žiro ne plaćam apsolutno nikakvu naknadu banci.

I mene zanima pitanje dali mogu imati problema ako sam sebi uplaćujem pare na žiro i koristim ga za paypal? Radi se o redu veličine 50-200kn mjesečno, MAX 500kn mjesečno, al to jako rijetko.
"Problem" koji možeš imati je da PU utvrdi nesrazmjer između prijavljenih prihoda i prometa na žiro računu, pa da te pita o tome, ali za male iznose to nije vjerojatno.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 19:20   #318
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
"Problem" koji možeš imati je da PU utvrdi nesrazmjer između prijavljenih prihoda i prometa na žiro računu, pa da te pita o tome, ali za male iznose to nije vjerojatno.
Pa generalno nije problem jer ću čuvati potvrde da sam si sam uplatio taj novac i mogu im to onda i pokazati

Velim, koristim to sam za kupovanje sitnica na ebayu, i to rijetko. Ako ću ikada kupovati više otvorit ću si tekući za to.
lllnuclearlll is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 13:26   #319
Namjeravam otvoriti nekoliko računa u niz banaka...Zanima me koliko bih plaćao održavanje najmanje 7 računa...Otprilike 600 kn,zar ne?
Hjalmar Seneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 14:32   #320
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Porezna neće češljati tekuće račune građana po defoltu. Ako dobiju neku prijavu, onda hoće, inače ne.
Neke stvari u poreznom smislu uopće ne podliježu oporezivanju. Ja tebi mogu prodat npr. rabljenu kosilicu, ti mi uplatiš novac na tekući i porezna s tim nema ništa jer se to u smislu zakona o porezu na dohodak, ne smatra dohotkom . Ali ako ja prodajem redovito i kontinuirano nešto takvoga možda će to netko i primjetiti (na način da me netko prijavi ili da banka po nekom zakonu to mora prijaviti poreznoj). Ako se to desi, porezna ti pošalje poziv i traži objašnjenje.

Možeš bez problema prodati koju sliku na ovaj način, ali ako ti to sve skupa krene i prihod po toj osnovi bude značajniji, svakako to reguliraj na neki način.
Zna li netko koji konkretni iznosi spadaju u "značajniji prihod po toj osnovi"?

Ja također kao fizička osoba rezident RH bez ikakvog obrta prodajem na Ebay-u stvari čija je prosječna vrijednost (u smislu uplate kupca meni na moj Paypal dakle vrijednost stvari + poštarina) 600kn. Uplate primam iz cijelog svijeta, mada je većina - 90% sa teritorija EU. Imam Visa WEB prepaid karticu OTP banke i cijeli iznos uplaćenih sredstava trenutno držim na Paypalu kao balance.
U zadnja tri mjeseca imala sam uplate na Paypal u visini 350 eura.

Ono što me zanima jest:
1. na koji način bih ta sredstva mogla prebaciti na neki moj račun, a da ona ne podliježu oporezivanju (tekući, žiro, devizni radi izbjegavanja gubitaka na konverziji valute)
2. postoji li opcija povezivanja Paypal accounta sa Skrill-om ili Payoneer-om, budući da se preko njih valjda može otvoriti račun u inozemstvu, konkreno Americi, gdje naša porezna nema jurisdikciju? Pretpostavljam da se onda plaća porez prema američkim zakonima, iako svugdje ljudi pišu da se ne plaća nikakav porez ali mi to zvuči predobro da bi bilo istinito.
3. smatra li se takva uplata koju meni neki rezident EU ili nerezident EU uplati na Paypal drugim dohotkom u smislu Zakona o porezu na dohodak? Tj. ima li osnove za oporezivanje takvih uplata?
- ako da, po kojoj stopi,
- postoji li minim. iznos do kojeg se takve uplate ne kontroliraju?

Hvala na pomoći
__________________
Níl gach uile fhánaí caillte. Gheobhaidh mé slí nó déanfaidh mé í. <3 Éire <3
SelinaKyle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:40.