Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2011., 20:10   #61
Jel se može doći za jedan dan pješke do vrha sveto brdo, i vratiti nazad? Polazište bilo gdje gdje se može doći autom...
ms3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 20:54   #62
može, ako ostaviš auto u NP paklenica trebalo bi ti do sv brda pjehe između 7-8sati, ovisi u kakvoj si formi, počneš se penjat u 8ujutro i stigneš. drugi uspon je preko libinja, od tamo imaš do sv brda kojih 4 sata hoda ako se nevaram
__________________
Where The Wild Things Are....
Milko63 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 23:00   #63
Quote:
Milko63 kaže: Pogledaj post
može, ako ostaviš auto u NP paklenica trebalo bi ti do sv brda pjehe između 7-8sati, ovisi u kakvoj si formi, počneš se penjat u 8ujutro i stigneš. drugi uspon je preko libinja, od tamo imaš do sv brda kojih 4 sata hoda ako se nevaram
Ako mi to sv. brda treba u jednom smjeru 7-8h + nazad 5-6 sati to je negdje 15tak sati hoda, mislim da se to ne može za 1 dan. A taj drugi uspon kako se točno dolazi do libinja i imali tamo mina?
ms3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 23:59   #64
ma da se to sredit za 12-13 sati, kreneš oko 7-8ujutro i kod auta si nazad do 9 navečer. a na libinje ideš iz mjesta Modrič, to ti je mjesto prije Selina, imaš na prethodnoj strani o tome, i nema mina
__________________
Where The Wild Things Are....
Milko63 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 01:17   #65
Jel znaš možda gdje mogu nabavit kartu koja bi mi pokazala put od modrića do sv brda ?
Ima li tamo planinarska staza i dokle se može autom doći?

I jel istina kad kažu da je od tamo najljepši pogled s velebita?

Puno hvala!
ms3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 10:30   #66
Quote:
ms3 kaže: Pogledaj post
Jel se može doći za jedan dan pješke do vrha sveto brdo, i vratiti nazad? Polazište bilo gdje gdje se može doći autom...
S ličke se strane možeš popeti autom sve do Bunovca, na 1200+ mnm. Odatle imaš markiranu stazu koja na greben izlazi cca kod Malovana, a odatle desno za Vaganski i lijevo za Sveto brdo. Mislim da sam negdje pročitao da sa na taj način od auta do Sveca može doći i za tek nešto više od dvije vure.

No, "kvaka" je u tome da staza od Bunovca do grebena ide praktički cijelim putem kroz minsko polje, očišćena je tek po 5 metara lijevo i desno, dakle ama baš svako skretanje s nje - opasno je. Zbog toga ju se relativno rijetko koristi i nije preporučljiva za ekipe bez bar nekoliko iskusnih pojedinaca koji su njome već više puta išli:

http://www.hpd-prpa.com/putopisi.htm

Za jednodnevne izlete na Sveto brdo za manje iskusne ekipe (jasno, uz dobru pripremu kartama i čitanjem blogova) ipak je najpreporučljivije krenuti iz Libinja. Ja sam to (također u apsolutno neiskusnoj, ali dobro pripremljenoj ekipi) obavio prošli vikend:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=662

Mina nema uopće, a 4 sata je sasvim OK za očekivati za taj uspon, čak i uz fini odmor uz uzimanje vode na Vlaškom gradu.

Najbolja i najinformativnija karta za taj uspon (i za ostale u NP Paklenica) je Astroidina (ja ju kupio u Iglu sportu), no veći dio ceste Modrič - Libinje, kao i mjesto na kojem treba sići s magistrale, nije prikazano na toj karti. Ipak, taj dio "priče" ti je trivijalan. S magistrale silaziš, ako ideš s Maslenice, na zadnjem zavoju prije Modriča (nekih 100-tinjak metar prije table "Modrič"), a nakon toga samo pratiš uredno postavljene putokaze za Sv. Ivana. (U biti, sva tri puta skrećeš lijevo.)

A glede toga dokle trebaš ići autom, to se dosta jasno vidi na spomenutoj Astroidinoj karti - do zadnjeg oštrog lijevog zavoj prije Kneževića. (Ja sam u gore linkanom svom upisu dosta precizno opisao i kvalitetu ceste te njezinu prohodnost za različite automobile.)

Da, po meni je pogled sa Sv. brda, koje dominira svojom okolicom, najljepši u tom dijelu Velebita. Jest da je Vaganski bio u oblacima kad sam bio gore, no, uzevši u obzir da oko njega ima nekoliko vrhova slične visine koji zaklanjaju vidik - za pretpostaviti je da je s njega vidik nešto lošiji.

Zadnje uređivanje nvnk : 06.06.2011. at 10:51.
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 11:52   #67
Quote:
ms3 kaže: Pogledaj post
I jel istina kad kažu da je od tamo najljepši pogled s velebita?
Nomen est omen, ne zove se bez veze Sveto brdo.

Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Da, po meni je pogled sa Sv. brda, koje dominira svojom okolicom, najljepši u tom dijelu Velebita. Jest da je Vaganski bio u oblacima kad sam bio gore, no, uzevši u obzir da oko njega ima nekoliko vrhova slične visine koji zaklanjaju vidik - za pretpostaviti je da je s njega vidik nešto lošiji.
Da, Vaganski je par metara viši, ali Sveto brdo je osamljenije i zračnije, te je vidik nemjerljivo bolji.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 14:15   #68
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
S ličke se strane možeš popeti autom sve do Bunovca, na 1200+ mnm. Odatle imaš markiranu stazu koja na greben izlazi cca kod Malovana, a odatle desno za Vaganski i lijevo za Sveto brdo. Mislim da sam negdje pročitao da sa na taj način od auta do Sveca može doći i za tek nešto više od dvije vure.

No, "kvaka" je u tome da staza od Bunovca do grebena ide praktički cijelim putem kroz minsko polje, očišćena je tek po 5 metara lijevo i desno, dakle ama baš svako skretanje s nje - opasno je. Zbog toga ju se relativno rijetko koristi i nije preporučljiva za ekipe bez bar nekoliko iskusnih pojedinaca koji su njome već više puta išli
Malo si ga krivo uputio: Ako ce hodati na malovanska vrata onda se put produzuje za cca 1-2h, s Bunovca ima direktno markirana staza koja izlazi na Cicinu dolinu, pa se dalje moze do Sveca, sto traje 3-4h. Mi smo s Bunovca krenuli oko 9 (gore na Cicinu dolinu), a bili natrag (nizbrdo na malovanska vrata) oko 18. Podrucje je minski sumnjivo, ali je solidno markirano, pa ne bi trebalo biti problema.

Pozdrav, Cobra
toni_cobra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 15:46   #69
jel to ovaj vodić http://www.iglusport.hr/proizvodi.asp?id=392 ?
ms3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 15:54   #70
Ne, to je ova karta:

http://www.astroida.hr/html/np_pakle...in_map_1_.html
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 16:34   #71
Quote:
ms3 kaže: Pogledaj post
Huh, izgleda da nvnk ipak ima pravo, uzmite si (ljudskog) vodica.

Pozdrav, Cobra
toni_cobra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 09:55   #72
Poštovani, planinari i alpinisti nudim kvalitetan smještaj u Starigradu Paklenici. Info na p.m.
skurinjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 19:02   #73
Nabavio kartu , pa sad prelistavam malo net... jel ko zna di se može nać karta za povratak s svetog brda preko dušica, pa bi se napravila ruta slična ovoj... http://picasaweb.google.com/dalibor.pacic/SvetoBrdo#

ms3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 03:57   #74
put

Bok ekipico, pitanjce jedno!

Da li mi moze netko malo poblize objasaniti kakav je put od planinarskog doma do Struga, i koliko vremenski bi otprilike trebalo?
Jel ima vode na Strugama?
I koliko ima lezecih mjesta u planinarskom sklonistu?
branimir23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 20:46   #75
Quote:
branimir23 kaže: Pogledaj post
Bok ekipico, pitanjce jedno!

Da li mi moze netko malo poblize objasaniti kakav je put od planinarskog doma do Struga, i koliko vremenski bi otprilike trebalo?
Jel ima vode na Strugama?
I koliko ima lezecih mjesta u planinarskom sklonistu?
put je ok, prevaljuješ kojih 900m n/v ako se nevaram, od doma do struga treba ti 2-2ipo sata. vode ima na marasovcu koji je udaljen do 10min od struga, a neznam kolko ima mjesta, 10-15 ako se nevaram
__________________
Where The Wild Things Are....
Milko63 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 23:25   #76
Quote:
Milko63 kaže: Pogledaj post
put je ok, prevaljuješ kojih 900m n/v ako se nevaram, od doma do struga treba ti 2-2ipo sata. vode ima na marasovcu koji je udaljen do 10min od struga, a neznam kolko ima mjesta, 10-15 ako se nevaram
Aj super..hvala Milko
branimir23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 09:10   #77
Quote:
branimir23 kaže: Pogledaj post
Aj super..hvala Milko
Bez obzira na broj mjesta u samom objektu (nedavno smanjen zbog preuređenja kojim je povećan komfor), trebaš znati da ta mjesta (osobito prek vikenda u nekakvoj "punoj sezoni") znaju biti rezervirana (za GSS, za razne grupe itd...) ili jednostavno razgrabljena.

Zbog toga ili gore ići opremljen šatorom i pripadajućom opremom (i unaprijed spreman da ćeš ih koristiti) ili nekako stupiti u kontakt s ekipom koja je gore (u ovo doba godina) skoro pa stalno (ne pitaj me kako, ali znam da je moguće) te se raspitati glede raspoloživosti mjesta unutra.
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 14:57   #78
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Bez obzira na broj mjesta u samom objektu (nedavno smanjen zbog preuređenja kojim je povećan komfor), trebaš znati da ta mjesta (osobito prek vikenda u nekakvoj "punoj sezoni") znaju biti rezervirana (za GSS, za razne grupe itd...) ili jednostavno razgrabljena.

Zbog toga ili gore ići opremljen šatorom i pripadajućom opremom (i unaprijed spreman da ćeš ih koristiti) ili nekako stupiti u kontakt s ekipom koja je gore (u ovo doba godina) skoro pa stalno (ne pitaj me kako, ali znam da je moguće) te se raspitati glede raspoloživosti mjesta unutra.
Ici cemo preko tjedna tako da se nadam da ce biti mjesta i za nas obicne smrtnike ali za svaki slucaj uzeti cemo sator pa cemo vijdjeti kae ce biti od svega toga
branimir23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 16:06   #79
Quote:
jabuka008 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno si mislio da ide preko Zanzibara a ne preko Stražbenice.
može li pojašnjenje gdje je Zanzibar, a gdje Stražbenica (ne vidim ih ucrtane na karti)?


Inače, ima jedna ferrata na Malom Vagancu:
https://picasaweb.google.com/asterix...iVaganac220610
Aries_71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 10:04   #80
Zanzibar je izvor koji presušuje tijekom dobrog, ako ne i većeg dijela godine (nalazi se između Stražbenice i Buljma) te je stoga i u redu da ga nema na kartama (kako se ljudi ne bi previše, često i neopravdano oslanjali na vodu iz njega).

No, ako ti karta nema ucrtanu Stražbenicu - savjetujem ti da si nabaviš bolju.
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.