Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2011., 16:41   #1
Planinarenje i zdravlje

Ovako. Svakog vikenda planinarim, bas svakog, sto znaci da sam aktivan planinar u zadnjih 3 mjeseca. I prije sam planinarila, (planinarim vec godinu dana) no medjutim, kao sto i rekoh aktivan planinar sam zadnjih 3 mjeseca. U tih zadnjih tri mjeseca ture su mi poprilično lake, nisu nesto pretjerano zahtjevne….
U svome rancu imam uvijek dovoljno hrane i vitamina (mandarine i banane) koji mi sluze kao “gorivo”…tako da se uvijek nakljukam vitaminima koji se nalaze u pomenutim vockama da se ne bih prehladila i slicno.
U zadnje vrijeme svaki put kad se vratim sa planine imam bolove u misicima, kako po nogama, rukama, tako i uz kicmu. Imam osjećaja kao da se nalazi voda u nogama tako se nekako cudno napusem. Zanima me sta da radim da do toga ne bi dolazilo? Postoje li neke tablete koje bih trebala popiti na vrijeme ili neki drugi recept?
U biti ja i ne znam sta se dešava sa mojim tijelom zbog prevelikog napora…a napuhana sam ili zbog debljine ili zbog neke tekućine koja se stvara u mom organizmu.
Volim planinarenje i ne bih htjela da ga napustam.
Moram samo spomenuti da ne osjecam nikakvu drugu bol sem upale misica…

Molila bih iskusne planinare da mi kazu kako se osjecaju nakon nekoliko godina aktivnog planinarenja. Znam da je to jako zdravo, da čovjek vremenom bude u kondiciji…a takodjer me interesira da li se popravlja krvna slika kad se planinari? Moji usponi su od 1050 metara nadmorske visine do 2000.

Pozdrav.
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 17:51   #2
Moguće da je sve to zbog mliječne kiseline u mišićima ... znači normalna stvar.
Ali osjećaj vode u koljenima ne znam kamo bih svrstao: možda da pitaš liječnika?

Ja se osjećam super nakon par godina aktivnog planinarenja
što ne mora značit da se tako ne bih osjećao da ne planinarim

Krvna slika? neam pojma .. vjerojatno se poveća količina eritrocita na većim nadmorskim visinama, ako se ne varam.
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 20:22   #3
Quote:
Klepsidra kaže:
da sam aktivan planinar
NHF, jel ti neugodno napisati imenicu u zenskom rodu, ti jesi planinarKA?


Quote:
Klepsidra kaže:
U tih zadnjih tri mjeseca ture su mi poprilično lake, nisu nesto pretjerano zahtjevne….
Zanima me sta da radim da do toga ne bi dolazilo? Postoje li neke tablete koje bih trebala popiti na vrijeme ili neki drugi recept?
Ne znam da li bolujes od necega, ali bih rekao da je glavni uzrok (iako su ti "u glavi" ture prilicno lake) nedostatak kondicije; kad nemam konde, meni se (samo)prsti na rukama napuhnu ko "kobase", gledam ih i ne vjerujem da su moji

Pozdrav, Cobra
toni_cobra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 23:24   #4
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme svaki put kad se vratim sa planine imam bolove u misicima, kako po nogama, rukama, tako i uz kicmu.
koliko god misliš da su te ture lagane , ipak izgleda da tvome tijelu baš i nisu
uspori malo , daj si odmora , kud si navalila , počini
pomogne banana , odnosno kalij u njoj , ako ti je to nedostatno u početku dok ne ojačaš uzmi magnezij 300, poslije ti meće trebati
jedan aspirin prije , a može i poslije, neće škoditi
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 23:52   #5
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
U svome rancu imam uvijek dovoljno hrane i vitamina (mandarine i banane) koji mi sluze kao “gorivo”…tako da se uvijek nakljukam vitaminima koji se nalaze u pomenutim vockama da se ne bih prehladila i slicno.
U zadnje vrijeme svaki put kad se vratim sa planine imam bolove u misicima, kako po nogama, rukama, tako i uz kicmu. Imam osjećaja kao da se nalazi voda u nogama tako se nekako cudno napusem. Zanima me sta da radim da do toga ne bi dolazilo? Postoje li neke tablete koje bih trebala popiti na vrijeme ili neki drugi recept? …
Koliko sati ti traju u prosjeku tvoje ture?
Hraniš li se samo voćkama? Piješ li dovoljno vode? Imaš li i neku drugu aktivnost preko tjedna osim planinarenja? Jesi li prikladno obučena?

Eto fali mi par informacija da ti pokušam dati neki smisleni odgovor
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 00:43   #6
Pogresno sam se izrazila ovo sa napuhanoscu tijela. U posljednje vrijeme sam se udebljala 10kg pa na svoju visinu od 178 cm tezim 70 kg, tako da ne ispadne da sam debela, i ne smeta mi ta kilaza, cak sta vise odgovara mi zbog moje visine. Sto se tice ove vode ili sta vec koju osjecam…ajmo to nazvat napuhanoscu, ja to najvise osjecam u nogama kad ih savijem. Evo i sad osjecam iako je proslo 2 dana od mojeg pohoda na planinu. Sutra cu manje osjecat a u Četvrtak vise necu ni osjecat.

@Buraz hvala na odgovoru

@toni cobra izvini ako ti je toliko zaparalo oko planinar/planinarka. Nije mi nista tesko, zasto bi bilo, nisam od onih čangrizavih sto traze dlaku u jajetu i kojima zaboga sve smeta.
Inace ne bolujem ni od cega. Zdrava sam masala. Nekad sam se bavila odbojkom, dugo se vec ne bavim nikakvim sportom. Ovo za prste ti je ispalo mogu slobodno rec nekulturno. Pozdrav.

@mazgov istina je da hodam brzo….do vodica je lik ide ko da ga neko tjera. Nisam do sad pila nikakve tablete ali probacu sa aspirinima prije i poslije. Hvala ti.

@Ruralna ne znam bas koliko sati, ali mogu ti reci u kilometrima od 20-30 kilometara na dan. Ne jedem samo voce jedem i meso i ostalu hranu koju ponesem. Vode pijem cim osjetim da sam zedna. Od aktivnosti preko radne nedjelje imam: radim i moj rad nije sjedenje u kancelariji, u pokretu sam. Prikladno sam obucena, jasta sam.
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 09:11   #7
Quote:
Klepsidra kaže:
Nekad sam se bavila odbojkom
1. Jel se sjecas kako si se osjecala kad si nabila kondiciju, jesi u kondi ili nisi?
2. Da li mozda ima veze specifican trening za noge s puno skakanja?

Quote:
Klepsidra kaže:
Ovo za prste ti je ispalo mogu slobodno rec nekulturno.

O cemu ti? Ja ti opisujem moju manifestaciju nedostaka konde kod planinarenja???
Ono sto ti osjecas u nogama ja osjecam (samo) u prstima, ne mogu ih saviti.

Pozdrav, Cobra
toni_cobra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 09:14   #8
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
ja to najvise osjecam u nogama kad ih savijem. Evo i sad osjecam iako je proslo 2 dana od mojeg pohoda na planinu. Sutra cu manje osjecat a u Četvrtak vise necu ni osjecat.
A da nije da je nozni misic malo radio i mozebitno narastao...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 11:34   #9
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A da nije da je nozni misic malo radio i mozebitno narastao...
Nemam pojma, cuj mozebit i to...nesto se napuhalo u meni, a sta...ne znam
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 15:34   #10
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
@Ruralna ne znam bas koliko sati, ali mogu ti reci u kilometrima od 20-30 kilometara na dan. Ne jedem samo voce jedem i meso i ostalu hranu koju ponesem. Vode pijem cim osjetim da sam zedna. Od aktivnosti preko radne nedjelje imam: radim i moj rad nije sjedenje u kancelariji, u pokretu sam. Prikladno sam obucena, jasta sam.
Nemoj čekati da osjetiš žeđ, pij vodu češće pomalo.
Većina nosi slatko sa sobom u brdo, neke čokoladice i ludosti, po meni je jednako važno imati nešto slano, pogotovo ako tako pješačiš dugotrajno.
20-30km U brdskim mjerama, što je to, cijeli dan?

Što se bola u mišićima tiče, probaj ovo s aspirinom i magnezijem.
Ako te najviše boli kad presaviješ noge, samo da te pitam, jesi znala imati problema s koljenima? Pri silaženju s planine se znaju zaraditi takvi tupi bolovi zbog opterećenja.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:14   #11
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
Nemam pojma, cuj mozebit i to...nesto se napuhalo u meni, a sta...ne znam
A jesi ziher da ti je to od planinarenja? Da ti nije od nečeg drugog...
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:50   #12
A da nisi trudna?
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:40   #13
Neznam kak procjenjuješ km kad već neznaš koliko ste sati hodali, al ture od 20 pa i više km sasvim sigurno nisu lagane, pogotovo ne za nekog tko je tek počeo planinarit, za spomenutih 20-tak km treba ti po ravnom dobra 4 sata hoda dok je to u planinama već vuče na 6 sati hoda, dodatno naprezanje iziskuju uvjeti kao što su blato, led, snijeg čega je sasvim sigurno bilo u proteklom razdoblju, mene i ne čudi to što te boli nego to što se ta bol s vremenom ne smanjuje ako sam dobro razumio...nekako mi se čini da si upala u bandu jurišnika kojima trenutno nisi dorasla, probaj se za jedan vikend odmaknut od društva, napravi izlet sa nekom svojiom ekipicom, dvoje, troje ljudi, po nekom svom guštu, nastoj se nahodati, al u nekom svom tempu, po nekom svom guštu i mislim da bi se ta bol trebala smanjiti ako ne i nestati, bude li i dalje prisutna bojim se da imaš neki drugi problem
nicola is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 19:07   #14
Polako ljudi nisam trudna, ni T od trudne.

@Ruralna da to su pjesacenja cijeli dan.
Nisam imala problema sa koljenima, nikad.Moguce je da je kako si i rekla zbog opterećenja jer kad silazim s planine najvise mi se opterećuju noge. Osjecam to.

@nicola ne procjenjujem ja kilometražu vec vodici koje sam pitala koliko predjemo , a obzirom da idem na 3 planine zadnjih 3 mjeseca to su jedne te iste ture pa znam. Za svaku nam treba preko 20 KM. Vrijeme ne gledam, niti zelim, hocu da sam sto vise opustena. Hoda se cijeli dan. Krenemo u 8 ujutro, vratimo se navečer oko 7-8.
Sto se tice boli nisi dobro razumio, ta bol se smanjuje vremenom, evo danas se dobro osjecam i vise me ne bole misici, niti osjecam napuhanost u nogama.
Istina je da je vodic brz pa se onda i ja zafuram…
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 19:36   #15
Da, to je to: kilometraža te vjerojatno muči .. oladi malo
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 09:16   #16
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
zelim, hocu da sam sto vise opustena. Hoda se cijeli dan. Krenemo u 8 ujutro, vratimo se navečer oko 7-8.
A kam obicno idete s tim vodicem?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 00:17   #17
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A kam obicno idete s tim vodicem?
Pa tamo gdje nas on odvede
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 00:34   #18
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
Pa tamo gdje nas on odvede
Pa dobro Ali eto ako vec imate izlete od 8 sati a da su cijelodnevni mozes dati informaciju gdje ste bili i neko svoje misljenje - mozda se i nama ostalima svidi pa i mi odemo.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 16:22   #19
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa dobro Ali eto ako vec imate izlete od 8 sati a da su cijelodnevni mozes dati informaciju gdje ste bili i neko svoje misljenje - mozda se i nama ostalima svidi pa i mi odemo.
Zenicke planine i planine oko Sarajeva. Trenutno su mi blize Zenicke planine na koje idem kako rekoh svakoh vikenda. Nisu bas nesto posebno velike te planine, iznad 1000-1300m n/v ali eto, priroda je lijepa, dobro dodje i to kao livadarenje. Ima nekih uspona malo vecih ali nista ekstremno tesko kao sto su recimo planine u centralnoj Bosni i oko Sarajeva.
Bosna i Hercegovina ima carobne planine. Dodjite i uvjerite se.
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 10:00   #20
Quote:
Buraz kaže: Pogledaj post
Da, to je to: kilometraža te vjerojatno muči .. oladi malo
Da, gotovo sigurno se radi o ''skladištenju'' mliječne kiseline u mišićima. Umjesto kraćih tura može se preporučiti i ubacivanje jednog ili dva kraća treninga preko tjedna između dva planinarenja. 45-minutna kombinacija trčanja i hodanja utorkom i četvrtkom učinit će vikend u planini ugodnijim.
conan12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.