Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2009., 10:27   #201
Quote:
StreetCleaner kaže: Pogledaj post
Upisnik upravo služi tome što te i zanima.
Odlično, hvala ti!
Čika doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 17:59   #202


U Hrvatskoj javnobilježničkoj komori kažu da oni ne pohranjuju oporuke, nego samo informaciju o tome gdje se oporuka čuva, te da je, ukoliko to želim, odnesem na općinski sud, ne nužno u mjestu prebivališta
Čika doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 23:18   #203
Imam praktično pitanje. Koliko se plaća nagrada javnom bilježniku i ostali možebitni troškovi ako nasljednici donesu oporuku koju je ostavitelj sastavio na računalu i potpisala su je dva svjedoka (dakle alografsku, ako se ne varam)?
Je li i dalje nagrada u skladu s vrijednosti imovine ili nekako drugačije - molim objašnjenje kako ako je drugačije, budući da on samo dodijeli kako je oporučitelj sastavio, naravno, ako je to moguće i ne mora se na sud...? Hvala.

Postala sam i na drugoj temi, vezanoj za nagradu javnog bilježnika, u nadi da ću dobiti odgovor bar na jednom mjestu što prije.
Lady Alys is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 23:29   #204
Nagrada je ista kao i da oporuke nema.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 08:58   #205
Molim vas za malu pomoć.
Trebam nekoliko savjeta koji se tiču nasljedstva,a ne znam niti jednoga odvjetnika koji se time bavi.
Molim na pp ,ako imate neku preporuku.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 10:39   #206
Kod nas se u principu svaki odvjetnik bavi svakom granom prava.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 15:03   #207
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Kod nas se u principu svaki odvjetnik bavi svakom granom prava.
nemam baš takva iskustva.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 16:03   #208
Question australka

Quote:
Cochran kaže: Pogledaj post
Postoji vise vrsta oporuka,javne i privatne .Javne se rade pred sudom ili recimo javnim biljeznikom,a privatne se mogu raditi bez prisustva javnih organa.
Oporuka o kojoj Vi govorite je tzv holografska poruka,koja je valjana,ali MORA biti pisana rukom i vlastorucno potpisana,u protivnom to nije oporuka,kao sto je netko napisao iznad mene
Molim vas za savjet; dali to znaci da nije pravomocno vazeca oporuka koja je sastavljena na racunalu a koju su vlastorucno potpisali oporucitelji (roditelji) uz prisustvo dva svjedoka snjihovim vlastorucnim potpisima - bez ovjere od JB ? Brat u Hrvatskoj uvjerava me da za takvu oporuku ne treba ovjera JB -da je to samo stvar medjusobnog povjerenja !? Zivim na 'drugoj strani' svijeta i tek se upoznajem sa pravilnikom o Hrvatskom upisniku oporuka, konfuzna sam; sto vazi,sto ne vazi...?

Zadnje uređivanje australka : 28.12.2010. at 17:05.
australka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 18:55   #209
To je tzv. Pisana oporuka pred svjedocima i valjana je u takvom (tako opisanom) obliku, s tim da svjedoci moraju zadovoljavati određene uvjete, a to je da su punoljetni i poslovno sposobni (naravno i da znaju čitati i pisati) te da nisu u srodstvu (da sad tu ne idem u detalje sa stupnjevima srodstva...) sa oporučiteljem.
Činjenica eventualnog srodstva svjedoka sa oporučnim nasljednikom nije razlog ništavosti oporuke, ali je razlog ništavosti eventualne takve odluke oporučitelja.

Dakle, ako svjedoci zadovoljavaju "uvjete", oporuka je valjana.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!

Zadnje uređivanje Katrin : 28.12.2010. at 19:27.
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 19:30   #210
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
te da nisu u srodstvu (da sad tu ne idem u detalje sa stupnjevima srodstva...) sa oporučiteljem.
i ne smiju imati nikakve koristi iz oporuke.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 11:53   #211
Da, naravno!
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 13:51   #212
tema je starija, ali zanimaju me neke sitnice vezano za oporuku. kako se zove zakon kojim se uređuju ti odnosi(oporuka, nasljedstvo)?

nužni dio, po kojoj osnovi to pripada zakonitim nasljednicima ako oporuka postoji, i onaj koji imovinu u oporuci ostavlja nasljedniku potpiše ju pri zdravoj pameti? može li se ta oporuka osporiti i na koji način? i može li se oporuka učiniti neosporivom?

dižem ovu temu, jer se dotiče problematike koja me zanima, ako postoji problem, neka se locka, a odgovor bih molio tada u PM. hvala
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 14:14   #213
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
tema je starija, ali zanimaju me neke sitnice vezano za oporuku. kako se zove zakon kojim se uređuju ti odnosi(oporuka, nasljedstvo)?

Zakon o nasljeđivanju (NN 048/2003).

Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
nužni dio, po kojoj osnovi to pripada zakonitim nasljednicima ako oporuka postoji, i onaj koji imovinu u oporuci ostavlja nasljedniku potpiše ju pri zdravoj pameti? može li se ta oporuka osporiti i na koji način? i može li se oporuka učiniti neosporivom?
Nužni dio pripada nužnom nasljedniku na osnovi Zakona o nasljeđivanju je kad raspolaganjem za slučaj smrti (najčešće oporukom) povrijeđeno nečije pravo na nužni dio. Oporuka se uvijek može osporavati, pitanje je samo da li će se uspjeti. Oporuka se sama po sebi ne može učiniti neosporivom, treba je sastaviti na zakonom propisani način kako u eventualnom kasnijem postupku ne bi bilo mogućnosti da se ospori.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 14:18   #214
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
tema je starija, ali zanimaju me neke sitnice vezano za oporuku. kako se zove zakon kojim se uređuju ti odnosi(oporuka, nasljedstvo)?
Zakon o nasljeđivanju

Quote:
nužni dio, po kojoj osnovi to pripada zakonitim nasljednicima ako oporuka postoji, i onaj koji imovinu u oporuci ostavlja nasljedniku potpiše ju pri zdravoj pameti? može li se ta oporuka osporiti i na koji način? i može li se oporuka učiniti neosporivom?
Nužni dio pripada zakonskim nasljednicima, neovisno o oporuci, na osnovi gore spomenutog zakona.

Oporuka se može osporavati izraznih razloga, npr. prisila, krivotvorenje, bolest, starost, psihička nestabilnost...
No, teret dokaza leži na onome tko tvrdi da postoje takvi razlozi.

Svi oblici valjane oporuke imaju jednaku snagu, no, u slučaju spora, odnosno pobijanja oporuke, ipak je nekako "najsigurnija" oporuka sastavljena na sudu ili kod bilježnika.


Edit: evo, pretekao me kolega.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 14:45   #215
mogu sad i ja?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 14:48   #216
Da, ali moraš biti usklađena, kao nas dva. Pogledaj tu sličnost.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 14:57   #217
Uh, bit ce tesko
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 16:34   #218
imao bih još nekoliko pitanja, ali bih radije na PM, pa bih molio da se javi tu netko tko ima volje i vremena odgovoriti
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 02:26   #219
Postavio bih hipotetsko pitanje, ako netko svu svoju imovinu prebaci na neku tvrtku koja nije u njegovom vlasništvu nego je u vlasništvu onoga kome želi darovati i onda ugovori cijenu nekih konzultantskih usluga za tu tvrtku i time plaća korištenje neke nekretnine dali bi takvim potezom razbaštinio nasljednike svega osim onoga što bi mu ostalo na računu.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 17:36   #220
Nakon smrti oca iza njega ostala je jedna nekretnina (kuća) i novac na računu. Otac ima kćer, sina i ženu koji su živi. Je li oporuka valjana ako u oporuci jedan dio nekretnine ostavi kćeri, jedan dio sinu, a supruga oporukom ne dobije nikakav udio u nekretnini niti ju se spominje? Oporuka je nađena nakon ostavinske rasprave u kojoj je žena dobila novac s računa, a djeca su nekretninu podijelila u vlasništvu pola pola jer se žena pokojnika odrekla svog dijela nekretnine djeci u korist (u jednakom dijelu). Je li oporuka valjana tako napisana?
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:45.