Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2009., 12:34   #81
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
došli su ljudima koji su se potrovali odmah u bolnicu, dali im veću odštetu nego što bi je dobili na sudu i gurnuli im ugovor pod nos kojim se obvezuju da prihvaćanjem odštete ne smiju ni pisnut u javnost inače ništ od love. a i kažem ti da je medijima Konzum puno interesantniji od ostalih trg. centara. samo me nemoj molim te pitati otkud to sve znam, i ovako sam previše rekao

necu te pitat odakle znas.
pa al ti neznas nas narod, uvik nam je draze kad neko nas zabrlja nego drugi. takvi smo, kakvi smo.

sve sta si reka stoji, ali to ne umanjuje cinjenicu da je neko zavrsija u bolnicu od samonele.
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 19:15   #82
Quote:
ljubaznagospodja kaže: Pogledaj post
to se zove sreća! dobili lovu i usput skinuli koju kilu!

sorry, morala sam...


ja sam to prvo pomislila

još mi mama pričala o tim čudesno primamljivim princeskama i kak je frendicu nagovarala da si kupi..žena karakter nije..mislim da joj je sad žao..te bolovanje, te fina cifra da si otplati kredite i ne muči se s dijetama
Leona81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 19:48   #83
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
necu te pitat odakle znas.
pa al ti neznas nas narod, uvik nam je draze kad neko nas zabrlja nego drugi. takvi smo, kakvi smo.

sve sta si reka stoji, ali to ne umanjuje cinjenicu da je neko zavrsija u bolnicu od samonele.
slažem se. ali još je jedno bitno - kod tih kratkotrajnih proizvoda tipa salate, kolači i sl. Mercatori i Konzumi nisu niti najmanje krivi. kriv je dobavljač koji jamči za ispravnost proizvoda. pa pobogu, ne mogu centri imati mikrobiološki ispitivati svaki kolač!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 17:31   #84
pospremajuci ladice, nasla sma zapakirani bulgur, alnatura, sa rokom trajanja 01.10.2014.
upotrebiti to ili ne?
mislim, nije neki bed, mogu u vrtic donirati, pa ce se oni sa njime likovno izrazavati (farbati i ukrasavati), nase tete vole kad im donesemo "otpad".
al ak je jestivo, mozda bih ga jos koji put skuhala.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 19:09   #85
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
pospremajuci ladice, nasla sma zapakirani bulgur, alnatura, sa rokom trajanja 01.10.2014.
upotrebiti to ili ne?
mislim, nije neki bed, mogu u vrtic donirati, pa ce se oni sa njime likovno izrazavati (farbati i ukrasavati), nase tete vole kad im donesemo "otpad".
al ak je jestivo, mozda bih ga jos koji put skuhala.
na prvi nisam imao pojam sto je bulgur...morao sam naci na google...hahaha
a zasto bi pšenica imala rok trajanja??
ako je prirodna onda nema rok trajanja.
jedino se moze dogoditi da je napadnu razne bubice.ako da ,bacis je.
mozda bude pretvrda.ali je i dalje jestiva.
rok trajanja je tu kod psenice najvise zbog pakovanja.pakovanjem u najlonu se moze dogoditi plijesan.
revo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 19:40   #86
Quote:
revo kaže: Pogledaj post
na prvi nisam imao pojam sto je bulgur...morao sam naci na google...hahaha
a zasto bi pšenica imala rok trajanja??
ako je prirodna onda nema rok trajanja.
jedino se moze dogoditi da je napadnu razne bubice.ako da ,bacis je.
mozda bude pretvrda.ali je i dalje jestiva.
rok trajanja je tu kod psenice najvise zbog pakovanja.pakovanjem u najlonu se moze dogoditi plijesan.
aha.
hvala
sto, da ju samo prebacim u staklenu (prije pregledam dal ima plijesni?)

nemam iskustva, jer uglavnom stvari potrosim debelo prije roka. ovo mi je izgleda promaklo (nekak sam sigruna da sam sva jesenska pakiranja otvarala kojima je rok 03/15)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 13:48   #87
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
aha.
hvala
sto, da ju samo prebacim u staklenu (prije pregledam dal ima plijesni?)

nemam iskustva, jer uglavnom stvari potrosim debelo prije roka. ovo mi je izgleda promaklo (nekak sam sigruna da sam sva jesenska pakiranja otvarala kojima je rok 03/15)
da...svakako prebaci u staklenku...okom pogledas da li je sve ok i to je to...
revo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 09:07   #88
Pojela sam dosta kolaca kojima je prije 2 dana istekao rok, a to sam tek kasnije vidjela.

Je li moguce trovanje i moze li mi se nesto zakomplicirati? Napominjem da su kolaci bili ukusni i stajali su u hladnjaku.

Sto da sad radim?
__________________
Prolaze ljudi, ali stoje sati
Free like a wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 10:35   #89
Quote:
Free like a wind kaže: Pogledaj post
Pojela sam dosta kolaca kojima je prije 2 dana istekao rok, a to sam tek kasnije vidjela.

Je li moguce trovanje i moze li mi se nesto zakomplicirati? Napominjem da su kolaci bili ukusni i stajali su u hladnjaku.

Sto da sad radim?
Nista. A da su bili domaci ne bi niti znala rok trajanja. Pretpostavljam da su to oni sitni kolaci. Ako te pocne sarafiti popi aktivni medicinski ugljen i trebala bi biti ok.

Ja ne jedem kupovne kolace ali kada ih ja radim ne volim da stoje duze od 3 dana iako znam da ih ljudi jeci i po par tjedana,zaledjuju i sl. Jednostavno volim samo svjeze kolace.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 12:50   #90
Ako su se cinili ok, a ti se dobro osjecas, vjerojatno i jesu ok. Neki rok moraju napisati, a on uglavnom oznacava "upotrebljivo najmanje do...", dakle, vjerojatno moze i malo dulje, barem ako je rijec o zapakiranim suhim kolacima. Mozes uzeti i probiotike. Svasta pojedes i u gostima bez da znas koliko su domacini prljavi i koliko dugo kolace ostave na sobnoj temperaturi. Bolje da ne razmisljam o tome koliko ljudi lezerno pipkaju sirovo meso, jaja, neoprano povrce, pa onda dalje diraju pribor i ostale povrsine bez da su oprali ruke.

S mesom i jajima se ne volim zezati, ali sam skuzila da meso na snizenju pred istekom roka u mom malom konzumu vec zna biti prilicno smedje (mljev.junetina), dok u sparu do zadnjeg dana zadrzi crvenu boju kao i pakiranja s duljim rokom trajanja. Kad konzum stavi na snizenje, meni to precesto izgleda kao da je odavno trebalo biti baceno.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 14:19   #91
Quote:
Free like a wind kaže: Pogledaj post

Je li moguce trovanje i moze li mi se nesto zakomplicirati?
Ako si još živa, ne brini, takvim proizvodima rok je puno duži nego što piše. Ako su to bili suhi kolačići onda bi se prije zasušili do nejestivosti nego pokvarili, a ako su bili kremasti, da su se pokvarili to bi mirisom i okusom odmah primjetila. Don't worry!

A ako više nisi živa onda si slobodna poput vjetra pa te baš briga za kolačiće.

Zadnje uređivanje Pellaprat : 06.01.2017. at 14:32.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 03:07   #92
1991 keksi petit beurre , istekao rok ? (kupovali bi se krajem osamdesetih po navici , pa bi ostali zaboravljeni kraj svakodneve hrpe novih kolača ) , otišli u skloništu u jesen 1991 kad ničeg drugog nije bilo , niko se kasnije nije požalio na tegobe

1994 griote bombonjera , istekao rok ? bili bar 2 godine u kredenci na tamnom i suhom, slasno pojedeni bez posljedica

1999 kečap pohranjen u frižideru , otvoren pet godina , tri godine nakon roka isteka , ukusan do jaja bez ikakvih probavnih posljedica

2010 sardine u konzervi cca par mjeseci prije isteka roka , pohranjene godinu dana na suhom i tamnom mjestu - ok za jelo, povraćanje nakon pol sata (histamin ?)

2011 junetina dva dana do isteka roka, malo čudne boje i mirisa, a ja si velim pa piše datum ok, zimica i potpuna mišićna nemoć pet minuta nakon konzumacije

2012 jamica otvorena ali i dobro zatvorena 6 mjeseci , pohranjena u frižideru, ostala fina i pjenušava čak (inače radenska testirana nakon 40 godina , nije niš izgubila na kvaliteti)
ali recimo tešanjski kiseljak , ostalo 2 deca od 2 litre, nakon 2 mjeseca u frižideru , grozan okus,ali naravno bez posljedica , nema naravno nikave veze s markom proizvođača , jednostavo kiseljak je otvaran više od desetak puta, othlapio i eto )

2013 čokoladno dukat 0,5 istekao rok za preko 30 dana , pohranjen u ledenom djelu gornje police , ok za piti, bez posljedica (ipak sam popio samo dec za svaki slučaj , onako da vidim kajbude)

2014 polpa mutti - cca 6 mjeseci prije isteka, uskladišteno skoro dvi godine po regulama , ok za jelo ali trčanje na wc za desetak minuta

2015 ljuti feferoni zvjezda otvoreni godinu dana ,pohranjeni na donjoj polici frižidera ne znam za rok, nit sam ga gleda , pakleni i baš ono užeglo ljuti , pojedeni bez kasnijih posljedica

Zadnje uređivanje babunovich : 08.01.2017. at 03:32.
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 23:06   #93
ožuljak 2018

vakuminiranirani pršut kojem je "rok trajanja "isteka prije osam miseci
bilo zima vani nije mi se dalo ,a htjelo mi se meso , pa reko

pohranjen na gornjoj polici frižidera, osta isti okus, miris i boja , i ja eto živ i zdrav nakon konzumacije tih 500 grama
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 09:18   #94
Ti rokovi trajanja su žešća prijevara, u većini slučajeva.
Prije mjesec dana kopah malo po frižideru na poslu i vidim da je netko zaboravio na kiselo vrhnje (Dukat) s rokom trajanja 27.3.2017.. Uzeo ga doma i mrknuo sa sarmom, apsolutno nikakve promjene, kao da mu je rok trajanja još mjesec dana, a ne istekao prije skoro godinu dana. Isto vrijedi i za npr. jedan zaboravljeni ABC sir, kojeg uredno jedem sa 6 mjeseci isteka.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 23:37   #95
Pa rokovi trajanja su otprilike kao i ograničenja brzine na cesti. Stavljeni okvirni, po nekim pravilima i na temelju određenih testiranja. To ne znači da tamo gdje piše 60 tehnički možda ne možeš povuć 120, isto kao što ćeš gdje je 130 možda izgubit kontrolu dok voziš 80.
Ako je čuvano u suhim i hladnim uvjetima, pakovanje bilo dobro pasterizirano, nije nemoguće da traje puno dulje od roka. Vrlo jednostavno, ako boja, miris i okus nisu promijenjeni i voljan si riskirat sve 5.
Ako boja, miris, okus nisu ok, baciš bez obzira koji rok piše.
Tehnički, ako proizvodi koji su dezinficirani i hermetički zatvoreni nisu načeti rok je samo okviran. Ako se proizvod otvori rok curi brže od navedenog.
Upotrijebiti do i najbolje do je već poznato.
Ja sam nedavno pravila pileće hrenovke u tijestu. Prošao rok nekih 15 dana, ne konzumiramo baš često pa nismo išli za tim.Pakovanja bila cijela, netaknuta, zrak nije ušao, otvorila, miris, boja normalni. Skuhala, sve ok, zarolala, ispekla. Pojeli, ukusne i nikome niti žgaravica. Bitno je samo koristiti svoja osjetila i nema brige.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 11:17   #96
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Pa rokovi trajanja su otprilike kao i ograničenja brzine na cesti. Stavljeni okvirni, po nekim pravilima i na temelju određenih testiranja. To ne znači da tamo gdje piše 60 tehnički možda ne možeš povuć 120, isto kao što ćeš gdje je 130 možda izgubit kontrolu dok voziš 80.
ajme, ne!
ograničenja brzine su za vlastitu sigurnost, ali i tuđu. rok trajanja je za vlastitu. nikoga osim sebe ne ugrožavam ako jedem istekli pršut, ali debelo ugrožavam sve sudionike u prometu ako ja vozim 120 gdje se smije 60.
znam da je self-evident, but jebiga, da nekome ne bi štogod palo na pamet.

nego, ontopično: što se kvari u šećeru, odnosno može li se šećer pokvariti? obični najobičniji bijeli šećer.
slabo šećera koristimo, a dobila sam još prije ohoho vremena nešto u prahu, nešto običnog kristala, i prolazi im rok. OK, ovaj u prahu razumijem, navuče vlagu, zgruda se, ima koješta dodano da se to ne dogodi, sve to nije vječno. ali uopće ne znam kako bi se šećer pokvario
__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 11:34   #97
A ako isteklim pršutom hraniš druge sudionike u prometu?
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 11:35   #98
@coco nut odlično pitanje
__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 12:26   #99
Quote:
xavierkat kaže: Pogledaj post
ajme, ne!
ograničenja brzine su za vlastitu sigurnost, ali i tuđu. rok trajanja je za vlastitu. nikoga osim sebe ne ugrožavam ako jedem istekli pršut, ali debelo ugrožavam sve sudionike u prometu ako ja vozim 120 gdje se smije 60.
znam da je self-evident, but jebiga, da nekome ne bi štogod palo na pamet.

nego, ontopično: što se kvari u šećeru, odnosno može li se šećer pokvariti? obični najobičniji bijeli šećer.
slabo šećera koristimo, a dobila sam još prije ohoho vremena nešto u prahu, nešto običnog kristala, i prolazi im rok. OK, ovaj u prahu razumijem, navuče vlagu, zgruda se, ima koješta dodano da se to ne dogodi, sve to nije vječno. ali uopće ne znam kako bi se šećer pokvario
U pravilu se šećer ne bi trebao kvariti ako nije prisutno dovoljno vlage i kvasci koji će ga probavljati a to se pri držanju u kućnim uvjetima baš i ne može dogoditi.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 12:45   #100
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
A ako isteklim pršutom hraniš druge sudionike u prometu?
Ili ako si gradonacelnik pa ga koristis u kozmeticke svrhe!

Kruzila je internetom neko vrijeme himalajska sol stara 250 mil. godina kojoj rok trajanja istice uskoro

https://www.reddit.com/r/mildlyinter...but_evidently/
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.