Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2004., 14:39   #1
Talking Heljda

Kupio sam heljdu, jer sam ju baš želio probati. ali ne znam kako ju pripremiti. Ima li netko kakav receptić?
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 16:30   #2
Re: Heljda

Quote:
Khan Noonan Singh kaže:
Kupio sam heljdu, jer sam ju baš želio probati. ali ne znam kako ju pripremiti. Ima li netko kakav receptić?
imas kasu ili brasno?

Kasa je krasan dodatak nekih variva (pogotovo sa gljivama), a brasno je izvrsno za meni najbolje zgance - heljdine zgance.
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 16:49   #3
možeš kašu i samu ovak pripremiti...bez nekih dodatka
...prednost je da je brzo gotovo

...skuhaš ju,nasjeckaš luk na sitno i prepržiš ga...te na to staviš kašu, promiješaš na toj vatrici, i malo posoliš
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 08:56   #4
Da, kaša je u pitanju. Hvala, probat ću ju kao prilog onda
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 09:08   #5
grah i kaša kao varivo meni je najbolja varijanta jela s grahom, mljac
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 08:27   #6
heljda

Na maslinovom ulju izdinstaš glavicu sitno sjeckanog luka. Na to staviš (lagano ispržiš minuticu) heljdu, podliješ 1:1 sa toplom vodom i skuhaš ju, eh da, staviš i jedan lovorov list. (vodu dolijevaš ako je potrebno) Na kraju, staviš malo češnjaka, malo tamari sosa, još malkice maslinovog ulja.

A sa čime je jesti?

Izvrsno je za zimske dane, uz dinstano kiselo zelje.
Fenomenalno paše uz jela sa gljivama.
Možeš je staviti u skoro sve čušpajze (da ti "glumi" krumpir).

A od heljdinog brašna - napraviš jako fine žgance.

Tada, kad si ih skuhao, jedeš ih dok su topli kao žgance. Ako ti enšto ostane, pustiš da se onako stvrdnu, pa narežeš na šnite, staviš na minutu u vrelo ulje (maslinovo) malo s jedno, malo s druge strane. Kad izvadiš, dok su još vreli, na jednu stranu staviš tanko narezani sir, pa se počne onako lijepo rastezati. Uz to preljev tipa tartara.

Mljac heljda!


deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 10:00   #7
Gdje se u Zagrebu može kupiti čaj od heljdinih cvijetova i listova?
LAKIMAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 11:45   #8
poprzim luk, na to bacim prethodno namocenu heljdu (jako lijepo izgleda kombinacija tamne i svjetle), posolim i popaprim, malo poprzim i zalijem vrucom vodom (ili jos bolje juhom) te kuham 10ak minuta.

ponekad skuham besamel i u posudu stavim malo besamela, skuhanu heljdu, na to stavim sir, zalijem ostatkom besamela i stavim u pecnicu da se zapece 20ak minuta do pol sata
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 08:30   #9
uf,heljda mi je...bas ono....bljak. probala sam ju napravit par puta i....uvijek isto.....cak sam mislila da negdje grijesim u pripremi pa sam jedanput i "vani" narucila ali......nista. nije mi fina i gotovo. a znam da je zdrava....
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 08:13   #10
heljdina kaša

Meni je heljdina (iliti hajdinska) kaša zakon, ali ne u restoranima (kod nas je to jedan od obaveznih priloga na svadbama). Tamo joj većinom dodaju neke prejake začine ili je preprže na ulju nakon što je skuhaju što meni nikako ne odgovara. Najbolja mi je samo skuhana i prepečena u omletu od jaja. Mogla bih je danima jesti. Moja bivša cimerica je iz Sl. Broda. Jednom sam joj za ručak pripremila heljdinu kašu u omletu od jaja. Na početku je nije htjela ni okusiti, a onda me je molila da joj još pripremim. Khan, probaj ovaj moj recept: očisti kašu od primjesa (kamenčića i sl.), operi je, stavi kuhati (dodaj duplo više vode nego što si stavio kaše), posoli i dodaj malo vegete. Kad voda ispari i kaša bude gotova, skini s vatre. Umućkaj u tanjuru jaja, dodaj malo soli. U tavu stavi par kapi ulja, ulij smućkana jaja i kad su jaja pri kraju dodaj kašu i promiješaj. I to ti je to. Uz to najbolje paše salata od svježih krastavaca.
Alana23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 13:28   #11
Quote:
Alana23 kaže: Pogledaj post
moj recept: očisti kašu od primjesa (kamenčića i sl.), operi je, stavi kuhati (dodaj duplo više vode nego što si stavio kaše), posoli i dodaj malo vegete. Kad voda ispari i kaša bude gotova, skini s vatre. Umućkaj u tanjuru jaja, dodaj malo soli. U tavu stavi par kapi ulja, ulij smućkana jaja i kad su jaja pri kraju dodaj kašu i promiješaj. I to ti je to. Uz to najbolje paše salata od svježih krastavaca.
Sviđa mi se ovaj recept!

Dajte ih još, kako sve spremate heljdinu kašu?

Jel mogu brašno dobiti ako samo sameljem zrna?
I kolko temeljito ju perete prije obrađivanja, meni je jučer tijekom kuhanja pustila fakat puno tamne boje u vodu, iako sam je kao oprala prije.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 19:13   #12
Ja obožavam heljdu na sto načina - s povrćem, samu kao prilog uz jetrica, u složencima, raznim varijacijama punjenog povrća i sarme, stavljam je u musaku,...

Kupovala sam gotovo heljdino brašno i super mi je. Znam da brašno može biti od oljuštene i neoljuštene heljde. Nisam se upuštala u to mljevenje pa stvarno ne znam kako bi ispalo.

Japanci od heljdinog brašna rade soba noodles. To mi je jako fino, u raznim kombinacijama.
Rusi pak imaju blini palačinke od heljdinog brašna. Odlične su mi s domaćim sirnim namazom, lososom ili dimljenim haringama,...
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 20:13   #13
A jel, i uz jetrica ju jedeš?

Ja sam večeras ful raspoložena za pizdarije u kuhinji, samljet ću je pa ću jedan dan iskoristit kvazi brašno.
I neki popečci su mi pali na pamet da sam vidla na coolinarici..

edit: evo ih http://www.coolinarika.com/recept/popecci-od-heljde
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 20:20   #14
Quote:
Sheeva kaže: Pogledaj post
A jel, i uz jetrica ju jedeš?

Ja sam večeras ful raspoložena za pizdarije u kuhinji, samljet ću je pa ću jedan dan iskoristit kvazi brašno.
I neki popečci su mi pali na pamet da sam vidla na coolinarici..

edit: evo ih http://www.coolinarika.com/recept/popecci-od-heljde
Već sam i vragu i Bogu dojadila s heljdom uz jetrica.

Sviđaju mi se popečci.
Na netu je hrpa zgodnih recepata. Zakeljit ću ođe neke koje imam u favoritesima.

Fina mi je patka punjena heljdom, znaš da je to i Gven spominjala.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 20:44   #15
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Već sam i vragu i Bogu dojadila s heljdom uz jetrica.

Sviđaju mi se popečci.
Na netu je hrpa zgodnih recepata. Zakeljit ću ođe neke koje imam u favoritesima.

Fina mi je patka punjena heljdom, znaš da je to i Gven spominjala.


Zakelji!

Ne sjećam se
Al nisam još ništa punila (analno)
Ak oće jest, nek jede, ak ne, neću ja silit ništa.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 22:36   #16
Quote:
Sheeva kaže: Pogledaj post
Dajte ih još, kako sve spremate heljdinu kašu?

Jel mogu brašno dobiti ako samo sameljem zrna?
I kolko temeljito ju perete prije obrađivanja, meni je jučer tijekom kuhanja pustila fakat puno tamne boje u vodu, iako sam je kao oprala prije.
Ja heljdu uopće ne perem, samo je bućnem u vruću posoljenu vodu (heljda-voda 1:2,5) i kuham dok ne upije svu tekućinu. Nekad prije prodinstam malo luka, ak mi se da, pa gore bacim heljdu i vodu. Takvu je koristim kao prilog uz bilo kaj, ko npr. rižu. Neki dan sam htjela napravit heljdo-bizi, al je ispalo da nemam graška

Jako mi je fina i s jajima, slično kao od Alane23, samo kaj ja kuhanu heljdu bacim na dinstani luk (može+češnjak), gore umućena jaja i sve zajedno spečem. Samo još neka salata i ručak je gotov

Kombinirala sam je i sa šampinjonima, na jušno.

Nedavno sam je isprobala u slatkoj verziji, kao čuveni forumski kolač od heljde i jabuke, oduševila me je. Recept je na temi s kolačima...

Al zapravo, kad se sjetim, prvi puta sam je kupila jer mi je trebala kad sam delala neke vege varijantu krvavica (samo se vi smijte, baš me briga ) od zobenih pahuljica, fanta za čevapčiće i heljde...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 22:39   #17
Nabujak od heljde i jabuke je isproban repetitično odavno

Ne znam, ja ću se držat pranja jer je voda tolko zmazana od nje da se ne usudim to sve skupa jesti..
Večeras sam ju tresla u šejkeru dok voda kod ispiranja nije bila bistra.

Ovo s jajima ću isprobat, a svi hvale i kombinaciju s gljivama

Krvavice zvuče super.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 22:40   #18
Ah, obožavam prave krvavice...

Heljda je super s gljivama. Samo prodinstaj gljive na luku, dodaj heljdu i začine po želji. Meni je ta jednostavna varijanta baš dobra.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 01:58   #19
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Već sam i vragu i Bogu dojadila s heljdom uz jetrica.
Sviđaju mi se popečci.
Na netu je hrpa zgodnih recepata. Zakeljit ću ođe neke koje imam u favoritesima.

Fina mi je patka punjena heljdom, znaš da je to i Gven spominjala.
Možda njima, ali ne i meni.
Tvoj koh s heljdom i jabukama u mom društvu već ima status usmenog predanja.
Što se tiče patkica,i heljda i gljive kao da postoje zbog njih. Probaj ju napuniti heljdinim žgancima s crnim trubačama koje lagano blagosloviš s 0,5 Martella. Nakon ovoga i one zle postaju dobre.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 00:58   #20
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Tvoj koh s heljdom i jabukama u mom društvu već ima status usmenog predanja.

mislim da bi bilo ok spomenuti Ingenue koja je prva postala taj recept

Btw, dugo je nema ...
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:07.