Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2012., 15:56   #81
Quote:
STIB kaže: Pogledaj post
Ne, WU je upravo namijenjen za prijenos novaca između osoba koje nemaju račune (ili im iz nekog razloga ne mogu pristupiti, npr. kad su na putu)
hvala ti
znaci samo dajem osobne podatke osobi koja mi uplacuje novce i ja ih podignem u pošti?
mateja122 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 16:53   #82
molin pomoc!

idemo na novu na kupres i moramo uplatit 20% od iznosa priko westerna ili ibana ba!

saljemo 600kn i zanima me kako to obavit priko westerna kako priko ibana...
fala.
mozakipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 22:44   #83
Koje podatke moram imati za poslati nekome novac i gdjee i kako ga podize? Hvala
S0nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 22:56   #84
Quote:
S0nic kaže: Pogledaj post
Koje podatke moram imati za poslati nekome novac i gdjee i kako ga podize? Hvala
Ime, Prezime, Grad, možeš u pošti ili banci....dobiješ broj koji pošalješ primatelju i on s tim brojem diže ili u banci ili već ovisno gdje imaju ugovor s WU... max možeš poslati 10.000 kn
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 14:35   #85
hi
planiram naruciti tenisice od eastbay ili footlocker web ducana.
to su dva vodeca web shopa u svijetu za prodaju tenisica
posto sam iz hrvatske moram preko western uniona im poslati novce
(a i da ne moram nemam nikakvu karticu)
ovaj western union obrazac kojeg sam uzeo za ispuniti iz poste
mi oni ne zele prihvatiti tj. rekli su mi da prihvacaju samo neki
PLAVI obrazac (blue quick pay form,na njemu moram upisati ime firme,dok na ovom nasem moram upisati ime i prezime privatne osobe)
iako sam im ja objasnio da su mi rekli u posti da im najnormalnije
mogu poslati novac s njime(kada im posaljem javim im preko maila
onaj kod od vise znamenki i onda ta njihova osoba na cije je ime i prezime poslano upise svoje ime i prezime i taj kod i pokupi novce) oni su meni
rekli da oni ne smiju nikakav drugi obrazac primiti osim tog plavog odnosno
BLUE QUICK PAY FORM
rekli su ako nigdje ne mogu nabaviti taj plavi obrazac (a ne mogu ,pito i na posti i raznim bankama i zvao western union) da je onda jedini moguci nacin da im posaljem novac international money order .
e sada imam dva pitanja:
1. zna li neko di bi u zgu mogo nabaviti taj plavi obrazac odnosno western union blue quick pay form
2.koji je nacin slanja taj sto su mi oni na kraju preporucili-international money order i da li im onda isto novac odma stigne kao slanjem preko western uniona?
unaprijed hvala na odgovorima
lastsamurai is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 15:39   #86
Quote:
lastsamurai kaže: Pogledaj post
rekli su ako nigdje ne mogu nabaviti taj plavi obrazac (a ne mogu ,pito i na posti i raznim bankama i zvao western union) da je onda jedini moguci nacin da im posaljem novac international money order .
e sada imam dva pitanja:
1. zna li neko di bi u zgu mogo nabaviti taj plavi obrazac odnosno western union blue quick pay form
2.koji je nacin slanja taj sto su mi oni na kraju preporucili-international money order i da li im onda isto novac odma stigne kao slanjem preko western uniona?
unaprijed hvala na odgovorima
1. Ako nitko od Western Union agenata (Pošta i neke banke) ne znaju za plavi obrazac, onda čak ni da ga imaš, vjerojatno ne bi znali poslati novce na pravi način.
2. Ovo drugo se u Hrvatskoj zove doznaka i to može napraviti svaka banka (moraš samo znati naziv i adresu firme, njihov broj računa, tj.IBAN ako je u EU i banku kod koje je račun i iznos i valutu u kojoj plaćaš). Cijena toga je minimalno 50 kn.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 17:19   #87
stib puno hvala na odgovoru
evo danas sam zvao western union pa su mi potvrdili da mi u hrvatskoj nemamo taj plavi obrazac posto su nasi
sklopili ugovor samo za ovaj koji ja imam i navodno jos neki zeleni...
nebitno,uglavnom jedini nacin na koji ja njima mogu poslati novac je taj international money order
mislim da je ova zenska iz western union s kojom sam prico isto kada mi je objasnjavala taj international money order
spomenila iban (meni se preko telefona ucinilo ko da je rekla ebay )
oba ducana su u americi ,
mozes li mi objasniti proceduru slanja novca tim nacinom posto prvi put u zivotu nesto narucujem na taj nacin
pa ne bi nesto krivo napravio
moram ti reci da sam nezaposlen i nemam nikakvu karticu, pa ako je to problem javi mi
i daj mi reci da li je slanje novca na taj nacin jednako brzo kao preko western union (kada preko western uniona
posaljem navodno stigne 10 min. nakon toga) i jeli 100 posto sigurno ili je rizicno
unaprijed hvala na odgovoru
pozdrav
lastsamurai is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 07:22   #88
Svaki mjesec dobivam novac preko WU u Hrvatsku. Međutim ovaj mjesec boravim u Tajlandu i novac mi je poslan kao i obično svaki mjesec te sam mislio da ga mogu podići bilo gdje u svijetu... Tako sam pokušao i ovdje u jednoj banci, ali mi kažu da njihov sistem ne može naći uplatu jer je poslana za Hrvatsku... Je li to moguće???
krapić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:51   #89
Pozdrav,

može li mi netko reći što sve Pošiljatelj treba napraviti kada šalje novac preko WU.

Ispuniti obrazac s podacima i što još ...

Treba li davati osobnu, oib ili nešto treće djelatnicima ?
am3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 19:59   #90
samo osobna i oib i pare naravno
__________________
:-)
ZgeNbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 18:40   #91
Može brzi odgovor?
Koliko bi WU uzeo provizije na 4 000 kuna kad bi poslao? Hvala
El_patron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 20:08   #92
Pozz ekipa, nadam se da cu veceras dobiti odgovor Naime, trenutno zivim u Bih, a imam hrvatsku osobnu,tj jos nisam dobila bosansku.. Dal mogu dignuti u Bih lovu s hrvatskom osobno? I jel osoba koja mi salje lovu ,mora na moju hrvatsku adresu koja pise na osobnoj poslat novce ili? hvala unaprijed.
__________________
My Ovulation Chart

..Bog zna koliko cekas, svaka minuta ce biti vrijedna tog cekanja!! Imaj vjere!!
LilLiYellow28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 11:01   #93
trebao bih dobiti neki tranfser novca iz US ali sam pun ovrha.Da li postoji mogućnost da podignem taj novac a da mi ga banka ili neka druga institucija ne pokupi,hvala!
robo-st is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 00:18   #94
Da li mogu saznati kad je i da li je uopće osoba podigla novac?
bosanac2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 11:24   #95
pozdrav, ako primam npr. 100 eura iz inozemstva, po kojem će se to tečaju preračunati u kune u poslovnici Hrvatske pošte?

Po kojem se tečaju preračunavaju kune u eure, npr. ako šaljem 1000 kn u Njemačku, njemu će se isplatiti u eurima (po prodajnom tečaju za efektivu i čekove?)
__________________
Never give up, it's such a wonderful life
Pisces10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 11:37   #96
Malo o sigurnosti WU

Presude Sud u Sarajevu odlučio u korist Zorice Bambulović i Predraga
Petrovića
Nakon osam godina dobili nestali novac uplaćen putem Western Uniona

Bambulović 3.000 EUR poslala na ime Petrovića, a u Italiji ga podigla nepoznata osoba – u „Novoj banci“ iz koje je novac poslan kazali da to nije njihov problem i da oni nisu odgovorni.

Zorica Bambulović i Predrag Petrović iz Brčkog nakon punih osam godina dobili su sudski proces protiv „Raiffeisen banke“ Sarajevo i „Nove banke“ AD. Bijeljina, banka odgovornih za nestanak njihovog novca uplaćenog putem Western Uniona.

Agencija za bankarstvo se čak nije osvrnula na jasno kršenje zakona o bankarstvu, koje je očigledno na samoj uplatnici Western Union-a, gdje se na poleđini obrasca za uplatu (koji inače ne vidite prilikom potpisivanja jer su slova na poledjini, blijeda i sitna) odriče svih odgovornosti ukoliko transakcija ne bude obavljena pravilno.

Učinjeni propusti:
Bambulović je 2006 godine u poslovnici „Nove banke“ u Brčkom putem Western Uniona svom suprugu Predragu, koji se u to vrijeme nalazio u Italiji, poslala 3.000 EUR, a novac se, zbog propusta u transakciji dograbila druga, nepoznata osoba.

Kada sam u Italiji pokušao podići novac, saznao sam da je on već podignut. Kako je neko i sa kojim dokumentima mogao uzeti novac poslan na moje ime, nisam dobio odgovor. Supruga se obratila „Novoj banci“ u Brčkom, ali tamo su smatrali da je to naš problem i da nemaju ništa s tim, premda su, vidi se iz dokumentacije učinili niz propusta prilikom popunjavanja obrazaca putem kojih je poslan novac – navodi Petrović, koji je zahvaljujući odluci suda, ovih dana došao do svog novca.
Petrović i Bambulović obraćali su se i Agenciji za bankarstvo RS, koja je bez obzira na to što su ukazali na brojna kršenja osnovnih postulata bankarskog poslovanja u njihovom slučaju, odbacila svaku mogućnost odgovornosti banke.

Naknada troškova
Kako je za naš list izjavio advokat Azur Prnjavorac, koji je zastupao Bambulović i Petrović u ovom dugotrajnom procesu, konačnom presudom Kantonalnog suda u Sarajevu, osim naknade nestalog novca njegovim klijnetima, „Raiffeisen banci“ kao zastupnik Western Uniona u BIH naređuje se i zakonske zatezne kamate i troškovi parničnog postupka u visini od 3.829 KM.

Upozorenje građanima
Ne znam je li ovo prvi slučaj nestanka novca poslanog putem Western Uniona u BiH, ali svakako je upozorenje mnogim građanima koji novac šalju na taj način. Čudo je da se Agencija za bankarstvo RS nije osvrnula na jasno kršenje Zakona o bankarstvu u poslovanju Western Uniona, na koje smo ih upozorili. Naime, na poleđini obrasca za uplatu, čija se slova teško mogu vidjeti, stoji da se Western Union odriče svih odgovornosti ako transakcija ne bude obavljena pravilno. To je i bio razlog što smo tužili njihovog zastupnika u BiH i banku u kojoj je novac uplaćen – kazao nam je advokat Azur Prnjavorac.



Imate cijelu presudu u rublici sudska praksa - bankarsko pravo - https://advokat-prnjavorac.com
Ant0nella is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 15:08   #97
Ovako, budući da nemam iskustva s Western Unionom, molio bih savjet.

Situacija je ovakva:

Ukratko, radi se o kupnji auta u Njemačkoj i uvozu u RH. Uglavnom, sve se činilo OK (sam auto, cijena, pristup druge osobe (pristaje na bilo kakvu inspekciju auta i sl. - maltene je dogovorio posjet DEKRI) - možda i predobro, u tome i jest problem) i uspjeli smo iskomunicirati sve detalje bez problema. Barem dosad. Međutim, ta osoba (privatni ponuditelj), postavila je sljedeći uvjet: želi garanciju s moje strane da ću ja stvarno doći na dogovoreno mjesto (da on ne bi ostao kratkih rukava jer i on ima putne troškove - on je kao iz Danske, a dogovor je Hamburg i "to mu se već dogodilo s jednom strankom prije mjesec dana" i ne može si lik to dopustit opet, tj. "žena mu ne da" - ovo je vrlo vjerojatno samo priča, kao i sve ostalo) i to u vidu novčane transakcije na moje ime (a šalje član moje obitelji, tj. kućanstva jer pošiljatelj i primatelj ne može biti ista osoba, jasno) u Njemačku. To bi bilo nekoliko tisuća €. Time bih kao dokazao da ću se pojaviti tamo (jer moram podići novce). On se obvezuje na isto (+ da će pokriti proviziju kasnije), tj. već je to napravio ako je suditi prema skeniranom obrascu kojeg je poslao. Na obrascu nije ništa sakrio, čak ni MTCN (??). Prije toga je poslao i sken svoje putovnice. Uglavnom, dosta sam našao priča o sličnom načinu "poslovanja" razno raznih prevaranata baš s Western Unionom i sve mi se to čini FAKE i već sam zapravo odustao od svega. Pretpostavljam da njima nije problem čak niti falsificirati ID ili šta god treba. Međutim, budući da je ovo sve skupa, moram priznati, ipak poprilično uvjerljivo, moram pitati vas koji ste bolje upućeni: ima li ikakve šanse da to ipak nije pokušaj prijevare? I na koji način bi hipotetski ta osoba mogla doći do tih novaca kad bih napravio transakciju bez ikakvih ključnih podataka?
458Speciale is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 11:15   #98
Quote:
458Speciale kaže: Pogledaj post
Ovako, budući da nemam iskustva s Western Unionom, molio bih savjet.

Situacija je ovakva:

Ukratko, radi se o kupnji auta u Njemačkoj i uvozu u RH. Uglavnom, sve se činilo OK (sam auto, cijena, pristup druge osobe (pristaje na bilo kakvu inspekciju auta i sl. - maltene je dogovorio posjet DEKRI) - možda i predobro, u tome i jest problem) i uspjeli smo iskomunicirati sve detalje bez problema. Barem dosad. Međutim, ta osoba (privatni ponuditelj), postavila je sljedeći uvjet: želi garanciju s moje strane da ću ja stvarno doći na dogovoreno mjesto (da on ne bi ostao kratkih rukava jer i on ima putne troškove - on je kao iz Danske, a dogovor je Hamburg i "to mu se već dogodilo s jednom strankom prije mjesec dana" i ne može si lik to dopustit opet, tj. "žena mu ne da" - ovo je vrlo vjerojatno samo priča, kao i sve ostalo) i to u vidu novčane transakcije na moje ime (a šalje član moje obitelji, tj. kućanstva jer pošiljatelj i primatelj ne može biti ista osoba, jasno) u Njemačku. To bi bilo nekoliko tisuća €. Time bih kao dokazao da ću se pojaviti tamo (jer moram podići novce). On se obvezuje na isto (+ da će pokriti proviziju kasnije), tj. već je to napravio ako je suditi prema skeniranom obrascu kojeg je poslao. Na obrascu nije ništa sakrio, čak ni MTCN (??). Prije toga je poslao i sken svoje putovnice. Uglavnom, dosta sam našao priča o sličnom načinu "poslovanja" razno raznih prevaranata baš s Western Unionom i sve mi se to čini FAKE i već sam zapravo odustao od svega. Pretpostavljam da njima nije problem čak niti falsificirati ID ili šta god treba. Međutim, budući da je ovo sve skupa, moram priznati, ipak poprilično uvjerljivo, moram pitati vas koji ste bolje upućeni: ima li ikakve šanse da to ipak nije pokušaj prijevare? I na koji način bi hipotetski ta osoba mogla doći do tih novaca kad bih napravio transakciju bez ikakvih ključnih podataka?
Još samo reci da ste komunicirali preko Njuškala i to je to. Znam jako puno ljudi prevarenih na sličan način, od onih koji su kupovali aute, traktore, pa čak i kućne ljubimce i niti jedan slučaj nije dobro završio. Možda se u ovom slučaju varam, ali da je sve ok i da ne koristi lažne (ukradene) dokumente vjerojatno bi uplata išla na neki račun u banci, tako jedino možeš do pravog identiteta osobe.
bluebunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 19:55   #99
Quote:
bluebunny kaže: Pogledaj post
Još samo reci da ste komunicirali preko Njuškala i to je to. Znam jako puno ljudi prevarenih na sličan način, od onih koji su kupovali aute, traktore, pa čak i kućne ljubimce i niti jedan slučaj nije dobro završio. Možda se u ovom slučaju varam, ali da je sve ok i da ne koristi lažne (ukradene) dokumente vjerojatno bi uplata išla na neki račun u banci, tako jedino možeš do pravog identiteta osobe.
Da, i sve vezano uz auto se čini malo predobrim... Nije s njuškala, auto je (bio) na mobile.de, tip je stranac (Danac kao (i živi tam), auto je korišten u DE). Ova uplata u biti nije za sam auto, nego kao "garancija da ću se ja tamo pojaviti". Pustio sam to, nek se netko drugi "usreći"...
458Speciale is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 08:13   #100
Pametno
bluebunny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.