Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2014., 18:06   #1
Kada u berbu trešanja?

Pomalo dozrijevaju trešnje.

Trebali bismo ići brati trešnje (neka obična sorta) oko vikse
prijatelja koji su na drugom kontinentu, i to već malo duže,
pa nas ne mogu dobro informirati koji vikend bi se bilo najbolje
odputiti brati, s obzirom na zrelost trešanja.

Zapravo, prilično smo sigurni da bi onaj vikend 31.05-01.06
(zadnja subuta u svibnju-prva nedjelja u lipnju) bio najbolji,
ali tada smo spriječeni, moramo drugdje. Dakle, dilema je:

* je li bolje brati 24.-25. svibnja ili 7.-8. lipnja?

Jesu li ovaj raniji vikend trešnje manje nezrele nego što
su kasniji vikend prezrele? Koji biste vikend vi brali?
valli is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 18:31   #2
s obzirom kakvo je bilo vrijeme mislim da će trešnje kasniti ove godine.
ako zakasnite čvorci će se nahraniti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 22:36   #3
Early Burlat na sijancu se več bere deset dana a stižu i na okučnici na gisele5. Kasnim sortama se loše piše, vidio sam u šumi da su i divlje trešnje sve otpale.
https://www.dropbox.com/sh/zudvy1pol...9OGM8gjJva9rva
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 11:32   #4
Hvala na odgovorima ... ali tu kao da je konflikt prognoza između @Biljke112 i @zribarica,

kako to?

@zribaric, ti dakle misliš da bi bolje bilo ići već ovaj vikend 24-25 svibnja?
Dakle za 5-6 dana već?!?
valli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 11:37   #5
Kod nas u susjedstvu postoje dvije velike, jako plodne trešnje. Stoje međusobno udaljene oko 15 metara, između njih nema baš nikakve zgrade, dobijaju jednako svjetla (ovo pričam samo da kažem kako je razlika u podneblju i uvjetima gotovo nepostojeća).

Jedna od njih dvije je za brati prekosutra, plodovi su ogromni i već sasvim tamne boje.
Druga ima plodove veličine kikirikija, zelene k'o maslina.


I tako je svake godine otkad ovdje živim, beru se s razmakom od skoro mjesec dana.

I jedni i drugi susjedi kažu da je njihova trešnja "obična" i da nije neka posebna sorta, rana ili kasna. Oba su stabla starija od 30 godina.


What I'm saying is da je gotovo nemoguće samo tako "pogoditi" kad će neka trešnja biti u top formi sa stopostotnom sigurnošću Ja bih nekako probala doći do susjeda, ili ako postoje ikakve dodatne okolnosti, tipa da znate da je to negdje na brdu, ili da nema puno sunca, išla drugi od dva navedena vikenda...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 11:41   #6
Quote:
valli kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima ... ali tu kao da je konflikt prognoza između @Biljke112 i @zribarica,

kako to?

@zribaric, ti dakle misliš da bi bolje bilo ići već ovaj vikend 24-25 svibnja?
Dakle za 5-6 dana već?!?
Ovisi koja je sorta, jer imaš rane kod koje je berba krenula već početkom 5mj. do dosta kasnih koje se beru početkom 7mj. Odakle mi znamo koja je sorta kad nisi spomenuo niti okvirno kada se bralo prošle godine.
Ako znaš kada se bralo prošle godine e onda samo tijedan dana skrati prije za ovu godinu jer u ovoj godini je vegetacija krenula ranije.
Inače bi bilo najbolje kad bi ti dobar susjed/rođak/prijatelj/član obitelji mogao navratiti da vidi u kakvom su stanju trešnje pa ti javiti jesu li za jesti ili još nisu, ako to nije moguće onda u usporedbi s berbom od prošle godine skrati za tijedan dana.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 06:00   #7
Lani su kasične sorte trešanja zorile od 10. do 23. lipnja. Ove godine če biti oko tjedan dana ranije.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 21:33   #8
Ne može vam nitko odgovoriti kada brati trešnje ? Ima puno sorata , ovisi u kojem su dijelu Hrvatske . To svaki vlasnik mora pratiti .
Imam na okućnici 3 stabla , 12. 5. sam ih oprskao jer je obolio list ,a i plod opada , agronomka kaže da je neka bolest zvana kozičavost . Inače trešnje prskam prvenstveno protiv osica i tu sam pogodio trenutak , dugo nisu bile tako rodne . Ako ostane sada 1 / 3 biti će dobro + ako spasim list .

Moje dozrijevaju u šestom mjesecu + jedna rana u selu prije , ali to kosovi uglavnom pojedu - nije mi žao , veliko je stablo pa se ne patim sa mrežom !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 10:29   #9
Ma svi kazu za svoje tresnje da su obicne jer im neznaju nazive, a sve su tresnje jaje jajetu slicne/iste po izgledu no po okusu su ipak malo razlicite.

Tek su nedavno prije 20 godina poceli uvoziti na balkan one nama egzoticne sorte koje jako rano i jako kasno dodu u rod i one malo s razlicitim okusom, dok su ostale vise manje slicne. To je ona prica dok su to nama nove sorte jer su tek stigle kod nas, u drugim drzavama su to njima stare sorte.

Idealan primjer je jabuka zlatni delises, dok je to kod nas nova sorta, u Americi gdje je stvorena plus u ostalim drzavama Europe vec odavno spada pod stare sorte jabuka jer je stvorena prije 20-tog stoljeca tj. negdije 189x godina.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 12:17   #10
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post

Idealan primjer je jabuka zlatni delises, dok je to kod nas nova sorta, u Americi gdje je stvorena plus u ostalim drzavama Europe vec odavno spada pod stare sorte jabuka jer je stvorena prije 20-tog stoljeca tj. negdije 189x godina.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
zlatni delišes stvoren je 1914. malo si fulao...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 16:00   #11
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
zlatni delišes stvoren je 1914. malo si fulao...
Hm nebih se složio, vidi kompletnu povijest prefine jabuke Zlatni Delišes !

http://www.wvgenweb.org/clay/goldendeliciousapple.htm

Quote:
Eureka! Pronašao sam je! To su bile riječi Paula Starka iz Rasadnika braće Stark, kada je zagrizao ovu jabuku u voćnjaku Andersona Mullinsa 1914. godine.
1914. godine je Paul Stark našao tu jabuku ali na tuđem imanju Mullinsa, u voćnjaku. I onda je uslijedila priča o otkupu prava na tu jabuku i preimenovana u Golden Delicious, a da bi uopće probali plodove, jabuka je morala prije toga izrasti u nekakvo drvo. A zabilježeno je da je još 1905 godine postajala ta jabuka, i to stablo je živjelo do 195x-ih godina.
Kako god okreneš ima 100 godina postojanja, šteta originalne jabuke što se posušila. Neznam jel ko u rasadnicima drži originalnu sortu Zlatnog Delišea, a da pritom nije neki klon B, Reinders itd.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.