Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2024., 23:23   #381
Mrtvi zub...vaditi ili ne?
liječenje takvog zuba je nužno kako raspadnuto tkivo u zubu ne bi uzrokovalo infekciju i oteknuće kosti koje može dovesti i do manjeg ili većeg oteknuća obraza s tendencijom širenja prema oku ili vratu.
Preporučuje se napravit kontrolnu rtg snimku 6 mjeseci nakon liječenja kako bi se u kosti pratile eventualne posljedice upalnih procesa što je vidljivo kao crna sjena oko vrška korijena. Ako su takve sjene vidljive više mjeseci ili godina i ne smanjuju se potrebno je kirurškim postupkom ukloniti vršak korijena i okolnu, upalom zahvaćenu, kost.
Najveća propaganda oko liječenih zuba jest što se oni nazivaju “mrtvim zubima” i propagira se da ne valja “živjeti sa mrtvim dijelom tijela u organizmu”. Zapravo se propaganda temelji na vađenju zuba kako bi se ugrađivali zubni implantati.
Opasno je živjeti sa mrtvim zubom koji se ne liječi, to da. Tada se bakterije iz zuba mogu proširiti po ostatku organizma.
Stomatolozi se danas užasavaju vađenja zubi jer to smatraju porazom svoje struke. Na punjenje korijenskog kanala zato gledaju kao na tehniku kojom spašavaju i krajnje lošu situaciju. S druge strane, zubari koji imaju holistički pristup će mirne duše reći da će ako je infekcija zuba uznapredovala, a tkivo zubnog živca je gangrenozno izmijenjeno, zub trebati vaditi. I ne samo to, oni će vam savjetovati da se riješite zubi s očišćenim i napunjenim korijenskim kanalima. Za njih su oni uvijek prisutno žarište koje zna biti izvor bolesti drugdje u tijelu. To što se ne razbole svi, nego samo neki koji imaju korijenske kanale pripisuju jačem imunitetu nekih pojedinaca, odnosno slabijem imunitetu drugih. Iako ne postoje veća istraživanja koja to podupiru, uvjereni su da će vađenje zubi s korijenskim kanalom dovesti do sigurnog poboljšanja zdravstvenog stanja.
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2024., 11:05   #382
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
Mrtvi zub...vaditi ili ne?
liječenje takvog zuba je nužno kako raspadnuto tkivo u zubu ne bi uzrokovalo infekciju i oteknuće kosti koje može dovesti i do manjeg ili većeg oteknuća obraza s tendencijom širenja prema oku ili vratu.
Preporučuje se napravit kontrolnu rtg snimku 6 mjeseci nakon liječenja kako bi se u kosti pratile eventualne posljedice upalnih procesa što je vidljivo kao crna sjena oko vrška korijena. Ako su takve sjene vidljive više mjeseci ili godina i ne smanjuju se potrebno je kirurškim postupkom ukloniti vršak korijena i okolnu, upalom zahvaćenu, kost.
Najveća propaganda oko liječenih zuba jest što se oni nazivaju “mrtvim zubima” i propagira se da ne valja “živjeti sa mrtvim dijelom tijela u organizmu”. Zapravo se propaganda temelji na vađenju zuba kako bi se ugrađivali zubni implantati.
Opasno je živjeti sa mrtvim zubom koji se ne liječi, to da. Tada se bakterije iz zuba mogu proširiti po ostatku organizma.
Stomatolozi se danas užasavaju vađenja zubi jer to smatraju porazom svoje struke. Na punjenje korijenskog kanala zato gledaju kao na tehniku kojom spašavaju i krajnje lošu situaciju. S druge strane, zubari koji imaju holistički pristup će mirne duše reći da će ako je infekcija zuba uznapredovala, a tkivo zubnog živca je gangrenozno izmijenjeno, zub trebati vaditi. I ne samo to, oni će vam savjetovati da se riješite zubi s očišćenim i napunjenim korijenskim kanalima. Za njih su oni uvijek prisutno žarište koje zna biti izvor bolesti drugdje u tijelu. To što se ne razbole svi, nego samo neki koji imaju korijenske kanale pripisuju jačem imunitetu nekih pojedinaca, odnosno slabijem imunitetu drugih. Iako ne postoje veća istraživanja koja to podupiru, uvjereni su da će vađenje zubi s korijenskim kanalom dovesti do sigurnog poboljšanja zdravstvenog stanja.
Ja imam 4 zuba endondonski lijecena, jedno je ostaviti pokvaren zub u ustima a drugo je taj zub pravilno izlijeciti i zatvoriti.
Naravno tko zeli nek vadi zube i stavlja implatante.
Svakome na izbor.
Ovo tu da ce ljudi poumirati zbog lijecenih zubi su budalastine, prije ce oboljeti ako u ustima imaju groblje puno upala i istrunutih smrdljivih zubi. A u slucaju da te mrtve zube izvade desni se pocnu povlaciti, nastaje krivi zagriz, od sestice koja fali pocnu se trositi prednji zubi, povlaci se kost itd itd.
Znaci vaditi ‘mrtve zube’ bez da se oni necim nadomjeste-implatant, most itd (izuzev osmica) nije pametna ideja.
Neznam zasto se o tome vise ne piše.
__________________
Too glam to give a damn ;-)
SunyMy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2024., 22:09   #383
A u slucaju da te mrtve zube izvade desni se pocnu povlaciti, nastaje krivi zagriz, od sestice koja fali pocnu se trositi prednji zubi, povlaci se kost itd itd....

gore desno nemam šesticu već deset godina
nemam implantant

i ništa od ovoga kaj si naveo mi se nije dogodilo


eto
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2024., 14:19   #384
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
A u slucaju da te mrtve zube izvade desni se pocnu povlaciti, nastaje krivi zagriz, od sestice koja fali pocnu se trositi prednji zubi, povlaci se kost itd itd....

gore desno nemam šesticu već deset godina
nemam implantant

i ništa od ovoga kaj si naveo mi se nije dogodilo


eto
Meni je falila gornja petica i zubi su se pomaknuli, sad imam problema sa zagrizom i ceka me ortodontska terapija.
Tko zeli nek vadi sve zube.
Ali ovo o mrtvim zubima su budalastine.
__________________
Too glam to give a damn ;-)
SunyMy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2024., 17:44   #385
Osobno mrzim zube bez živca, dali su mi muke za 100 života, svaki je pukao nakon samo par godina, jer su bez živca puno krhiji nego sa živcem,
da je ne znam kako dobro napunjen kanal i zabrtvljen, prethodno očišćen nitko ti ne garantira da će taj zub dugo trajati, znam da se može
nadograditi i pojačati krunicom itd.

Spasio sam se otkad sam izvadio zube bez živca, problem je kad je 'mrtav zub' što tu više krv ne dolazi pa se s godinama nakupljaju bakterije,
bez ozbira što je uspješno izliječen, prošao sam dosta zubara, čak i privatnika, svaki bez živca bi na kraju morao vaditi, istrulio bi, samo jedan
sam imao donju peticu 20 godina bez živca, uspješno izliječen kod privatnika kad sam imao 17 g. i napravila se cista ispod korijena, tupo bolilo godinu ipo dana, izvadio na kirurgiji nema više boli, ovo je jedan od dokaza kako takvi zubi se jave kad tad, a stvarno je taj
privatnik se od sebe dao da mi spasi taj zub, cista se napravila ispod korijena iako je punjenje uspješno na RTG snimci, na susjednoj
četvorci sa živcem sve ok na slici što je i normalno.

Ovo je istina kad fali zubi da dođe do TMZ poremećaja, mene su lice i uši bolile 3 godine, sad je stanje bolje, dijagnoza mi je obostrani tmz
poremećaj, ali puno mi je gore kad se zub bez živca upali, imao sam veliki problem sa iglicama za čiščenje korijenskih kanala, takne mi iglicom
bol 2-3 mjeseca! kaže moja zubarica da imam osjetljiv korijen i dok takne iglicom mene ne prestaje boliti, teško je kroz to prolaziti svake godine .. odvratna ljigava bol, bol TMZ zglobova mi je ništa prema toj boli.

Problem je što zubari nisu specijalisti endodoncije pa nerijetko ne napune sve kanale, pa se ponovno taj zub mora otvarati i liječiti, ja sam
godinu dana liječio gornju peticu, slika pokazala da punjenje nije do kraja korijena, nakupile se ponovno bakterije i zub godinu dana uvijek bolio,
to je bilo davno ali sjećam se da ga je jedva izliječila, predugo sam patio s tim zubom, nije se isplatilo jer je nakon nekoliko godina istrulio i raspao
se skroz, moja zubarica je odma rekla da će ga vaditi jer je to ruševina bila, skroz se raspao, iako je uspješno liječen, tako da sam bezveze trpio
bol radije bi da sam ga izvadio odma, ista stvar i sa ostalima bez živca, počeli bi boliti nakon 2-3 godine opet, užas.

Cista ispod korijena se nikad neće napraviti na zdravom zubu sa živcem, bez živca su velike šanse nakon samo nekoliko godina i to je
činjenica, zato mrzim takve zube, sama zubarica je rekla da su zubi bez živca nekad kao tempirane bombe, nikad ne znaš kad će buknuti,
osobno uvjerio se u to vujerio sa čak 6 zubi bez živca.

Zub bez živca ne dobiva krv, zato je to raj za bakterije, ali da se razumijemo ja nisam protiv endodoncije, jedino ako slika pokaže da je zub
stvarno u jako lošem stanju, onda sam pobornik vađenja, jer se takav zub stvarno ne isplati spašavati, to kao da kuću koje je ruševina ideš
spašavati, pa normalno da ćeš rušiti i novu napraviti.

Jedan frend mi je zubar, rekao mi je par riječi o tim zubima bez živca, ali zubari vam to nikad neće reći, jer nije u njihovoj struci da idu odma
vaditi zub, moraju dati sve od sebe da spase taj zub, iako su prognoze loše, no dobro to razumijem, i ja bi tako radio da sam zubar, prvo
bi probao spasiti taj zub.

Ne takvi zubi nisu opasni ako su stručno izliječeni , samo što su meni osobno dali puno patnje i muke, bolji mi je život bez njih, preporod.
__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2024., 18:21   #386
hvala

eto i ja bi radije da mi je odmah zubar izvadio mrtvi zub (gore peticu)
no išao ga je liječiti i napunio ga je, liječio, širi kanal...
a infekcija se nije povukla, išao sam na RTG
nego se sad upala proširila na četvorku, prošli put mi je stoga bušio četvorku i stavio lijek.... zubar radi jedno...a ja bih drugo.... ljut sam
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 18:48   #387
Pozdrav . Da li je netko imao slična iskustva . Izvađeni prije par mjeseci 6 i 7 na jednoj strani i 5 nema . E sad dolazi do problema . Prednji zubi gore od 4 pa sve do 5 na drugoj strani . Neka tupa bol vise kao nelagoda i na jak stisak osjeti se da se zubi jako jako malo cimnu , da li je to normalno ?
mrkonjica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.