Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2023., 19:52   #1
Islam na zapadu

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Da. No poanta je da iako se sve te zemlje pozivaju na šerijat, različito ga tumače. A kako vidim stvari će se mijenjati i ubuduće, nadam se nabolje jer ipak i do njih dopiru vjetrovi novih načina razmišljanja. Ne odmah, ali postupno.
To me jako podsjeca na ono da svatko tumaci Bibliju kako mu odgovara. Nesto cemo shvatiti u prenesenom znacenju, a nesto drugo vrlo doslovno.
Ako cemo biti iskreni vjera je uvijek bila jedna od poluga vlasti i to od pradavnina. Upravo su svecenici ili vracevi drzali mase u pokornosti i to uglavnom strahom od kazne, a vladari su bili izravno od boga ili bozanstava poslani, odobreni, pomazani, izabrani. Pa i dan danas imas bogom dane vode.
Nece se to promijeniti. Samo ce se prilagoditi novim vremenima.
Zanima me koliko je islam fleksibilan i ne samo mene, nego mnoge na zapadu. Nema jedan centar tipa Vatikan. cini mi se da se ucenje razlikuje od dzamije do dzamije.
Da se ne zavaravamo... islam je u zapadnoj Europi vazan. U Hrvatskoj nisu bili popraceni veliki prosvjedi u Svedskoj zbog spaljivanja kurana. Ljudi su bili podijeljeni. Neki su smatrali da je i to pravo, a neki d ase takve stvari ne smiju dopustati.
Meni je upalo u oko kako prosvjednici kazu: " Mi smo Svedani!" I upravu su.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2023., 20:36   #2
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
To me jako podsjeca na ono da svatko tumaci Bibliju kako mu odgovara. Nesto cemo shvatiti u prenesenom znacenju, a nesto drugo vrlo doslovno.
Ako cemo biti iskreni vjera je uvijek bila jedna od poluga vlasti i to od pradavnina. Upravo su svecenici ili vracevi drzali mase u pokornosti i to uglavnom strahom od kazne, a vladari su bili izravno od boga ili bozanstava poslani, odobreni, pomazani, izabrani. Pa i dan danas imas bogom dane vode.
Nece se to promijeniti. Samo ce se prilagoditi novim vremenima.
Zanima me koliko je islam fleksibilan i ne samo mene, nego mnoge na zapadu. Nema jedan centar tipa Vatikan. cini mi se da se ucenje razlikuje od dzamije do dzamije.
Da se ne zavaravamo... islam je u zapadnoj Europi vazan. U Hrvatskoj nisu bili popraceni veliki prosvjedi u Svedskoj zbog spaljivanja kurana. Ljudi su bili podijeljeni. Neki su smatrali da je i to pravo, a neki d ase takve stvari ne smiju dopustati.
Meni je upalo u oko kako prosvjednici kazu: " Mi smo Svedani!" I upravu su.
To ustvari najviše ovisi o samim muslimanima. I tu je raspon toliki da se u praksi teško može govoriti o monolitnom sustavu. Činjenica da ne postoji "papa" katkad pomaže, katkad odmaže ali u svakom slučaju omogućava fleksibilnost bar u teoriji.
Ono čemu se ja nadam, i što se već dobrim dijelom i događa je da će generacije muslimana koje su odrasle na europskom tlu, suočene sa drukčijim svjetonazorom, moći otrgnuti retrogradnim tumačenjima islama, ali opet zadržati osnove vjere. A zapravo su tu dvije stvari ključne, a koje su u Hrvatskoj (za neko divno čudo) odlično rješene a to su:
A) IZ nije van zakona već priznaje ustavni poredak i zakone RH.
B) Muslimani pak zauzvrat nisu prisiljavani da napuštaju svoja vjerska pravila nego ih mogu prakticirati u miru.

Klasičan primjer: ako se nekoj ženi nosi marama, država ju ne smije prisiljavati da ne nosi. Ali ako joj se ne nosi, država ju ne smije prisiljavati da ju nosi. I dok je tako - nema problema.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2023., 20:53   #3
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
To ustvari najviše ovisi o samim muslimanima. I tu je raspon toliki da se u praksi teško može govoriti o monolitnom sustavu. Činjenica da ne postoji "papa" katkad pomaže, katkad odmaže ali u svakom slučaju omogućava fleksibilnost bar u teoriji.
Ono čemu se ja nadam, i što se već dobrim dijelom i događa je da će generacije muslimana koje su odrasle na europskom tlu, suočene sa drukčijim svjetonazorom, moći otrgnuti retrogradnim tumačenjima islama, ali opet zadržati osnove vjere. A zapravo su tu dvije stvari ključne, a koje su u Hrvatskoj (za neko divno čudo) odlično rješene a to su:
A) IZ nije van zakona već priznaje ustavni poredak i zakone RH.
B) Muslimani pak zauzvrat nisu prisiljavani da napuštaju svoja vjerska pravila nego ih mogu prakticirati u miru.

Klasičan primjer: ako se nekoj ženi nosi marama, država ju ne smije prisiljavati da ne nosi. Ali ako joj se ne nosi, država ju ne smije prisiljavati da ju nosi. I dok je tako - nema problema.
Tako je i u zapadnim zemljama. Problem je burka, a ne hidzab.
Burka otezava identifikaciju. Bas cisto prakticno je problem.
Vjerovao ili ne, vani se ljudskopravaski pokreti sve vise ukljucuju u borbu za prava zene da bude pokrivena jer smatraju da drzava ni na koji nacin ne smije zeni odredivati kako da se oblaci. Znaci ni na koji nacin!
Puno su tu doprinjele muslimanke koje su urgirale kod zenskih pokreta objasnjavajuci im kako je zabrana hidzaba ( ne burke) napad na zenska prava.
IMas ih puno i po drustvenim mrezama sa " hidzab je moje pravo".
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 09:44   #4
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Tako je i u zapadnim zemljama. Problem je burka, a ne hidzab.
Burka otezava identifikaciju. Bas cisto prakticno je problem.
Vjerovao ili ne, vani se ljudskopravaski pokreti sve vise ukljucuju u borbu za prava zene da bude pokrivena jer smatraju da drzava ni na koji nacin ne smije zeni odredivati kako da se oblaci. Znaci ni na koji nacin!
Puno su tu doprinjele muslimanke koje su urgirale kod zenskih pokreta objasnjavajuci im kako je zabrana hidzaba ( ne burke) napad na zenska prava.
IMas ih puno i po drustvenim mrezama sa " hidzab je moje pravo".
zabrana hijaba u javnim ustanovama nije zadiranje u prava žene.
to je pravo jedne države da odredi šta se može, ili ne, nosit u ustanovama koje ta država financira iz džepa svojih gradjana.

ako većina gradjana jedne države ne želi da se iz njihovog poreza plaća učiteljica s hijabom imaju pravo tražit od države da to zaustavi.
a učiteljica s hijabom neće ostat bez posla, može ić u privatnu školu koju financiraju njezini istomišljenici i borkinje za prava žena.

hijab na ulici: tvoja stvar, tvoje pravo.
hijab u državnom vrtiću, školi, u državnim uredima: pravo gradjana da odluče. jer financiraju tu državu.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 10:01   #5
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Tako je i u zapadnim zemljama. Problem je burka, a ne hidzab.
Burka otezava identifikaciju. Bas cisto prakticno je problem.
Vjerovao ili ne, vani se ljudskopravaski pokreti sve vise ukljucuju u borbu za prava zene da bude pokrivena jer smatraju da drzava ni na koji nacin ne smije zeni odredivati kako da se oblaci. Znaci ni na koji nacin!
Puno su tu doprinjele muslimanke koje su urgirale kod zenskih pokreta objasnjavajuci im kako je zabrana hidzaba ( ne burke) napad na zenska prava.
IMas ih puno i po drustvenim mrezama sa " hidzab je moje pravo".
Prije će biti da se radi o dvostrukim standardima tzv. ljudskopravaša za muslimane kršćane u svrhu opravdavanja imigracije i dovođenja muslimana iz arapski zemalja nego što se radi o borbi za neka prava.

Tako naprimjer ljudskopravaši Europljanke s puno djece nazivaju glupačama (Macron: "pokažite mi obrazovanu ženu s puno djece"), a za imigrante s puno djece kažu: to je njihova kultura, to se mora poštovati.
prominski is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 10:44   #6
Quote:
prominski kaže: Pogledaj post
....
Tako naprimjer ljudskopravaši Europljanke s puno djece nazivaju glupačama (Macron: "pokažite mi obrazovanu ženu s puno djece"), a za imigrante s puno djece kažu: to je njihova kultura, to se mora poštovati.
macron je govorio o africi: stopa radjanja vs obrazovanje.

podaci za afriku se lako provjere, dokazuju da je bio u pravu po pitanju obrazovanja i broja djece.

ako ne znaš kontext, ne piši.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 11:22   #7
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
macron je govorio o africi: stopa radjanja vs obrazovanje.

podaci za afriku se lako provjere, dokazuju da je bio u pravu po pitanju obrazovanja i broja djece.

ako ne znaš kontext, ne piši.
Nije govorio samo o Africi nego općenito. Upravo su mu obrazovane Francuskinje s puno djece slale slike svojih velikh obitelji da ga demnatiraju.

Osim toga, ako žena ima puno djece, onda je logično da će imati manje šanse i vremena za obrazovanje. U tom slučaju ne znači da nije obrazovana jer je glupača, kako to Macron i njegova ideologija lažno podmeću. Oni tu logičku grešku ciljano rade jer ne žele da žene rađaju.
prominski is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 11:26   #8
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
zabrana hijaba u javnim ustanovama nije zadiranje u prava žene.
to je pravo jedne države da odredi šta se može, ili ne, nosit u ustanovama koje ta država financira iz džepa svojih gradjana.

ako većina gradjana jedne države ne želi da se iz njihovog poreza plaća učiteljica s hijabom imaju pravo tražit od države da to zaustavi.
a učiteljica s hijabom neće ostat bez posla, može ić u privatnu školu koju financiraju njezini istomišljenici i borkinje za prava žena.

hijab na ulici: tvoja stvar, tvoje pravo.
hijab u državnom vrtiću, školi, u državnim uredima: pravo gradjana da odluče. jer financiraju tu državu.
Tu je sad stvar u kodeksu odijevanja u javnim sluzbama. On postoji. Neke drzave , naravno, mogu u kodeks odijevanja u javnim sluzbama uvesti zabranu hijaba, ali nemojmo se praviti ludi, zasto je hijab neprimjereno odijevanje( jer kodeks odijevanja je upravo zato)?
Kod burke je sve jasno i tu spora nema.
Imas zene ( ne muslimanke) koje su namjerno vezale maramu na glavu, a ne oko vrata i tvrdile da je to modni dodatak jer one uopce nisu muslimanke. Mozes li im to zabraniti? ako ne mozes i neces njima, a branit ces iskljucivo muslimankama, sto je to?
Znam nekoliko zena koje primaju kemoterapiju i oko glave vezu maramu jer ne zele nositi periku. Hocemo im braniti da to cine na radnom mjestu?
Zabrana hijaba nece lako proci.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 11:36   #9
Quote:
prominski kaže: Pogledaj post
Prije će biti da se radi o dvostrukim standardima tzv. ljudskopravaša za muslimane kršćane u svrhu opravdavanja imigracije i dovođenja muslimana iz arapski zemalja nego što se radi o borbi za neka prava.

Tako naprimjer ljudskopravaši Europljanke s puno djece nazivaju glupačama (Macron: "pokažite mi obrazovanu ženu s puno djece"), a za imigrante s puno djece kažu: to je njihova kultura, to se mora poštovati.
Siguran sam da ti to tako gledas, ali stvar je ciste dosljednosti i tu su muslimanke sa zapada upravu.
AKo se boris da ti drzava nece odredivati kako ces se odijevati, onda to vrijedi jednako za hijab kao i za mini suknju. Nema zakonskog odredivanja. Jednako tako te nitko ne smije prisiliti da ga nosis, ali te nitko i nema pravo prisiljavati da ga ne nosis.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 11:58   #10
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Tu je sad stvar u kodeksu odijevanja u javnim sluzbama. On postoji. Neke drzave , naravno, mogu u kodeks odijevanja u javnim sluzbama uvesti zabranu hijaba, ali nemojmo se praviti ludi, zasto je hijab neprimjereno odijevanje( jer kodeks odijevanja je upravo zato)?.
Rasprava se vodi u svjetlu pitanja drzavne neutralnosti pa slijedom toga imas zabranu za uciteljice,policajke i pripravnice na sudovima u ulozi drzavnih odvjetnica. Ne dozvoljavaju se religiozna obiljezja. Zanimljivo je da se govori o "komadu krpe",a s druge strane je bio problem skinuti taj komad krpe da bi se odradila pokoja sudska rasprava bez njega. Ponudena im je alternativa izuzeca iz obveze,ali nisu zeljele prihvatiti nego se sve diglo na noge ne bi li natjerale drzavu na popustanje. Nije se popustilo,na svu srecu.
hrabra sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 12:03   #11
Quote:
hrabra sestra kaže: Pogledaj post
Rasprava se vodi u svjetlu pitanja drzavne neutralnosti pa slijedom toga imas zabranu za uciteljice,policajke i pripravnice na sudovima u ulozi drzavnih odvjetnica. Ne dozvoljavaju se religiozna obiljezja. Zanimljivo je da se govori o "komadu krpe",a s druge strane je bio problem skinuti taj komad krpe da bi se odradila pokoja sudska rasprava bez njega. Ponudena im je alternativa izuzeca iz obveze,ali nisu zeljele prihvatiti nego se sve diglo na noge ne bi li natjerale drzavu na popustanje. Nije se popustilo,na svu srecu.
Da. Kuzim obje strane. Sad koliko je hijab cisto tehnicki religijsko obiljezje? Osobno smatram da prije je , nego nije, ali nije to bas jednostavno dokazati. Ako pokrivalo za glavu nosi osoba koja nije muslimanka to onda vise nije religijsko obiljezje i dopusteno je. Slijedom toga, nije dopusteno nositi takvo pokrivalo samo muslimankama.
Sto, ako zena ateistica zeli staviti maramu na glavu iz nekog estetskog razloga? STvari su puno kompliciranije i treba se naci kompromis koji bi zadovoljio obje strane.
Burka je vrlo jasna iako je bilo protivljenja. Zapravo se tu nema sto buniti. Hijab je ruban iako na prvu tako en izgleda.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 12:12   #12
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Da. Kuzim obje strane. Sad koliko je hijab cisto tehnicki religijsko obiljezje? Osobno smatram da prije je , nego nije, ali nije to bas jednostavno dokazati. Ako pokrivalo za glavu nosi osoba koja nije muslimanka to onda vise nije religijsko obiljezje i dopusteno je. Slijedom toga, nije dopusteno nositi takvo pokrivalo samo muslimankama.
Sto, ako zena ateistica zeli staviti maramu na glavu iz nekog estetskog razloga? STvari su puno kompliciranije i treba se naci kompromis koji bi zadovoljio obje strane.
Burka je vrlo jasna iako je bilo protivljenja. Zapravo se tu nema sto buniti. Hijab je ruban iako na prvu tako en izgleda.
Ne ide . Nosi se crna toga, ispod bijela kosulja ili bijela marama ukoliko je odjeca druge boje. Pokrivala za glavu se ne smiju nositi.
Marama je simbol stava,kao i pripadajuca odjeca,dugi rukavi, prekriveni gleznjevi i odjeca koja ne ocrtava tjelesne obline.

Intimno smatram da osobe kojima je religioznost u okviru pripadajuceg sustava vrijednosti primarna nisu za taj tip sluzbe.
Sjecam se jedne ankete sa sveucilista u Münsteru, provedene medu studentima islamske vjeroispovijesti ciji su rezultati pokazali da su im vjerski zakoni iznad ustava zemlje. Okej,sve pet, ali u judikativu neces biti primljen,jbg
hrabra sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 12:21   #13
Quote:
prominski kaže: Pogledaj post
Nije govorio samo o Africi nego općenito. Upravo su mu obrazovane Francuskinje s puno djece slale slike svojih velikh obitelji da ga demnatiraju.

Osim toga, ako žena ima puno djece, onda je logično da će imati manje šanse i vremena za obrazovanje. U tom slučaju ne znači da nije obrazovana jer je glupača, kako to Macron i njegova ideologija lažno podmeću. Oni tu logičku grešku ciljano rade jer ne žele da žene rađaju.
šta je macron rekao i u kojem kontextu ?

kontext: afrička demografska bomba.
7,8 djece koje nisu u stanju prehranit vs obrazovanje.
Depuis un an, Emmanuel Macron affiche son inquiétude quant à la «bombe» de la «démographie africaine»

takodjer macron, intervju tokom posjeta nigeriji 2018.
afrička demografija i posljedična masovna migracija prema europi umjesto planiranja broja djece, obrazovanja za žene, ukidanja prisilnog braka za žensku djecu itd.

te koje su mu slale slike su promašile bit rečenog. ali ne slučajno. ciljano.

mogla bih još barem 10-tak linkova o tome šta je macron rekao i u kojem kontextu.
ali nema smisla. jer imam dojam da tvoji izvori znaju bolje o tome što je macron rekao nego li snimljene izjave /intervjui macrona.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 12:45   #14
Quote:
hrabra sestra kaže: Pogledaj post
Ne ide . Nosi se crna toga, ispod bijela kosulja ili bijela marama ukoliko je odjeca druge boje. Pokrivala za glavu se ne smiju nositi.
Marama je simbol stava,kao i pripadajuca odjeca,dugi rukavi, prekriveni gleznjevi i odjeca koja ne ocrtava tjelesne obline.

Intimno smatram da osobe kojima je religioznost u okviru pripadajuceg sustava vrijednosti primarna nisu za taj tip sluzbe.
Sjecam se jedne ankete sa sveucilista u Münsteru, provedene medu studentima islamske vjeroispovijesti ciji su rezultati pokazali da su im vjerski zakoni iznad ustava zemlje. Okej,sve pet, ali u judikativu neces biti primljen,jbg
Sa tim se slazem.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 12:55   #15
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Sa tim se slazem.
Znam,vecina dijeli taj stav. Medutim,navigiranje izmedu skupina koje vjerske slobode dozivljavaju kao sredstvo potpunog ugadanja i osiguravanja njihovog nacina zivota naustrb liberalnog sekularnog poretka je izuzetno zahtjevan posao,paralelno s propustenim integracijskim sansama. Mislim da se nazire jezgra problema,dublja od komada krpe, sobe za molitvu po skolama ili burkinija na skolskom bazenu.
hrabra sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 13:21   #16
Quote:
hrabra sestra kaže: Pogledaj post
Granice su obicno dio regulative o javnim okupljanjima i policijskom postupanju ili neka kombinacija oboje.

Kriterij je opasnost za javnu sigurnost, nosenje oruzja ili namjera da se izazovu neredi.
Zabrane su rijetko moguce,obzirom da je pravo na okupljanje svojevrsna svetinja,jedini nacin za direktno izrazavanje nezadovoljstva.
Obicno,u mom selu,toleriraju i neonaciste ukoliko prekriju tetovaze kukastih krizeva,ali ne dozvoljavaju defiliranje kraj sinagoga.

Ukoliko se pojave znacajke zelje za izazivanjem nereda ili sukoba s drugim skupinama ili oruzje, policija moze raspustiti skup.
Ova prica s islamom je specificna,kao sto kaze bubimir,s pozadinom politickog i kulturnog sukoba "druge vrste".
Ove granice i kriteriji mi izgledaju logično postavljeni.
Gdje je to tvoje selo ?

Što se islama tiče, svojevremeno sam postavio ovdje temu o islamu u Europi... našlo bi se tu dosta zanimljivih postova.

No, Bubi je spomenuo nešto drugo, a to nije sasvim razumljiva zakonska regulacija javnih okupljanja, već jednostavno zabrana javnih molitvi, i pokušaja u tom smjeru ima, nažalost.

Profil muslimanskih imigranata je problem ?
Pa, o tome je trebalo razmišljati kad su im izdavane boravisne vize, naravno da ljudi sa sobom donose i svoju kulturu, nisu ljudi šljunak koji presipaš tamo gdje ga nedostaje.
O tome tko su "radikalni imami" i zašto im se dopustilo djelovati, također se možemo pitati.



Quote:
hrabra sestra kaže: Pogledaj post
Znam,vecina dijeli taj stav. Medutim,navigiranje izmedu skupina koje vjerske slobode dozivljavaju kao sredstvo potpunog ugadanja i osiguravanja njihovog nacina zivota naustrb liberalnog sekularnog poretka je izuzetno zahtjevan posao,paralelno s propustenim integracijskim sansama. Mislim da se nazire jezgra problema,dublja od komada krpe, sobe za molitvu po skolama ili burkinija na skolskom bazenu.
Slažem se za ovo boldano, zanima me tvoj pogled na tu jezgru problema.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 14:17   #17
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Tako je i u zapadnim zemljama. Problem je burka, a ne hidzab.
Burka otezava identifikaciju. Bas cisto prakticno je problem.
Vjerovao ili ne, vani se ljudskopravaski pokreti sve vise ukljucuju u borbu za prava zene da bude pokrivena jer smatraju da drzava ni na koji nacin ne smije zeni odredivati kako da se oblaci. Znaci ni na koji nacin!
Puno su tu doprinjele muslimanke koje su urgirale kod zenskih pokreta objasnjavajuci im kako je zabrana hidzaba ( ne burke) napad na zenska prava.
IMas ih puno i po drustvenim mrezama sa " hidzab je moje pravo".
Znam, problem su ljudi sa "krajnjeg ruba" nekog vjerskog ili političkog spektra. Jedni bi zabranili čak i običan hidžab, a drugi nameću ženama burku - obično iz nekih svojih osobnih uvjerenja a ne jer im to vjerski pravac striktno nalaže.
Međutim valjda će se to "stabilizirati" u nekom srednjem rješenju koje će biti prihvatljivo većini. Najbitnije je (u osnovi) da se ženama po izboru pušta da hidžab nose ili ne nose. Inače, hidžab je po 3 od 4 islamske pravne škole sasvim dovoljan, a sa teritorija četvrte (hanbelijska aka Saudijska) ionako nema nekakve masovne emigracije na zapad.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 14:59   #18
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ove granice i kriteriji mi izgledaju logično postavljeni.
Gdje je to tvoje selo ?

No, Bubi je spomenuo nešto drugo, a to nije sasvim razumljiva zakonska regulacija javnih okupljanja, već jednostavno zabrana javnih molitvi, i pokušaja u tom smjeru ima, nažalost.

Profil muslimanskih imigranata je problem ?
Pa, o tome je trebalo razmišljati kad su im izdavane boravisne vize, naravno da ljudi sa sobom donose i svoju kulturu, nisu ljudi šljunak koji presipaš tamo gdje ga nedostaje.
O tome tko su "radikalni imami" i zašto im se dopustilo djelovati, također se možemo pitati.

Slažem se za ovo boldano, zanima me tvoj pogled na tu jezgru problema.
Ona Sodoma i Gomora koja oteze isporuku tenkova tipa Leopard 2 .
Da da, Bubi je spomenuo zabrane javne molitve pa mi se upalila lampica da po toj osnovi ne bismo mogli braniti skupove,mozda je drugdje to moguce,ali je vjerojatnije da se radilo o "sigurnosnoj procjeni" ili nekakvoj "prijetnji". Ako ne mozes izravno, rastegnes kriterij,uvijek ce se pojaviti neki neodredeni pravni pojam kojeg mozes pi potrebi ekstenzivno tumaciti, uz oprez da ne krene tuzakanje ociglednog samovoljnog krsenja ustavnih prava,jel.

Ne znam postoji li kompleksnije pitanje od tvoga. Jedna razina je politicka i ekonomska, druga drustvena koja se nadovezuje na prvu,treca pravna koja izvire iz prve dvije,a zadnja moja osobna i emotivna bez konekcije s ove tri.

Kad uvozis "radnu snagu" onda trebas uzeti u obzir da ljudi nisu vrece brasna,kao sto kazes,koje ce se pokupiti kad zarade penzije nego su gradani i politicki faktor. To se ignoriralo desetljecima, ljude getoiziralo i smanjivalo im sanse za obrazovni probitak. Na to se nadovezao,logicno, otpor narednih generacija i posljedicno razvoj paralelnih drustava,a s njima i sustav vrijednosti koji slabije korespondira sa zapadnjackom percepcijom istih.

Iz moje perspektive je izrazena prakticna religioznost kod mladih,za razliku od krscana gdje je vise rijec o tradiciji nego svakodnevnoj poboznosti, oblik otpora u kombinaciji sa potragom za identitetom. Taj konflikt je spremno docekan od strane raznih organizacija direktno iz islamskog svijeta. Primjerice, Ditib,krovna udruga iz Turske je kontrolirana iz ureda Erdoganovog ministra pa smo se nasli u poziciji da nam strana drzava bez nadzora uvozi vjerske cinovnike i sukreira lokalne politike kroz svoje pristase.

Zasto se dopustilo? Zato sto se radi o narodu koji je nedovoljno direktan u izrazavanju svog stava,a sto ja povezujem s njihovom ruznom prosloscu zbog koje se uvijek trude djelovati u rukavicama,popustljivo i tolerantno ne bi li promijenili sliku o sebi kao bivsim ubojicama i nacistima.

Ja pritom uzivam odredeni luksuz u komentiranju jer sam dvostruki agent,a i ne strahujem od njihovog tipicnog posramljivanja kojim zele kontrolirati svaki diskurs na tu temu.
Vjetojatno se i vidi svojevrsna sizofrenija ljevice u zastiti migrantske populacije,a time i politickog islama, u odnosu na kritiku krscanstva i srodnih udruga/pokreta.

Emotivno, vezana sam uz svoje kolege,mahom Turke od kojih su dvojica prakticno religiozni,a jedan od njih mi je i ocinska figura,medutim, radi se o visokoobrazovanim pojedincima humanistickih uvjerenja i politickih stavova kojima je vjera iskljucivo osobna duhovna zivotna dimenzija.
Ne znam jesam li donekle uspjela objasniti.
hrabra sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 15:14   #19
Sto vise pljuju po islamu i pale Kuran to vise islam raste, cak i ovo paljenje Kurana dodje kao neka vrsta promocije Kurana a da palitelji Kurana nisu ni svjesni toga, sigurno ima ljudi koji nakon sto vide i cuju to za paljenje, da mozda kazu, "Daj majka mu stara da vidim sta pise u tom Kuranu kad ga vole tako paliti"

jedno od najboljih promocija sto mogu uraditi propaganisti protiv Kurana jeste da sto vise lazu i petljaju na Kuran, i onda ljudi kad uzmu u svoje ruke taj isti Kuran i vide da to nije tacno sto su manipulatori nalagali tad moze da se javlja simpatija prema islamu i Kuranu upravo iz averzije prema toj laznoj propagandi, pa da se suosjecaju sa islamom pa cak i prihvate islam.
Firdevs20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 15:23   #20
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
macron je govorio o africi: stopa radjanja vs obrazovanje.

podaci za afriku se lako provjere, dokazuju da je bio u pravu po pitanju obrazovanja i broja djece.

ako ne znaš kontext, ne piši.
Ako ne uočavaš posljedice njegova tumačenja, muč ženo #to bi 'o rekli!
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:36.