Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2012., 13:24   #3081
Recenica iz ugovora o radu

Pozdrav,

imam jedno kratko pitanje, u ugovoru
o radu mi pise "Tvrtka d.o.o.
zastupana po direktoru i ZZ Ime
Prezime...", a takoder na dnu ugovora
pise "Direktor i ZZ Ime Prezime"..
zanima me sto znaci ovo ZZ ispred
imena direktora? Zakonski zastupnik?
Nesto drugo?

Hvala
marinoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 15:23   #3082
u ugovoru o radu piše klauzula da je radnik u slučaju davanja otkaza dužan poslodavcu namiriti troškove obuke prema obračunu koji će poslodavac sastaviti. formalne obuke nije bilo, radnik je učio uz rad, pokažu mu jedan dio posla, on ga odrađuje, pa sljedeći...

da li je ta klauzula zakonita?
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 09:49   #3083
Ako preraspodjelom radnog vremena radim dva - tri dana u tjednu po 10 sati u komadu, da li imam pravo na pauzu u trajanju od 30 minuta, ili više?
U firmi kažu da je to pola sata, a meni se čini da sam u starom zakonu negdje pročitala da je to 45min (30+15).
Molim vas da me uputite na određeni članak novog Zakona o radu jer ga ja nisam uspjela pronaći
mala plava 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 20:28   #3084
Zna li netko? Molim pomoć!
Radim u uglednoj firmi, imam ugovor na neodređeno, zbog pozicije na kojoj radim mjesečni fond sati mi je 198h tj. 9-satno radno vrijeme. Tijekom ovog mjeseca planiran mi je redoviti godišnji odmor. Međutim, šef mi kaže da će mi u dane godišnjeg pisati 7-satno radno vrijeme a ne 9-satno, te da razliku moram nadoknaditi kako bih imao puni mjesečni fond sati. Smije li se to tako raditi i gdje piše da se ne smije ako se ne smije. Hvala puno!
Divandžija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 22:23   #3085
mene zanima mozete li mi dati link zakona/clanka u kojem pise da kad u firmi ides na pripomoc sa boljeg radnog mjesta na lose da ti se plaća obracunava po boljem radnom mjestu, ili ako ides s loseg radnog mjesta na pripomoc na bolje radno mjesto da ti se plaća racuna po boljem radnom mjestu
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 12:17   #3086
Molim pomoć! Trebam dobrog odvjetnika za radno pravo: tužiti ću firmu koja mi duguje 6 plaća i godinu dana mirovinskog. Da li netko zna takvoga, ili se u ovoj lijepoj našoj ne trebam ni truditi oko toga nego se mogu oprostiti s tim.
kilbil is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 15:33   #3087
Da li se u otkazni rok broji i dan kada je poslodavcu uručen otkaz ili otkazni rok počinje teći sljedećeg radnog dana?
__________________
...Mostar Stolac Neum i Čapljina hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...
hercegovac1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 18:18   #3088
Quote:
kilbil kaže: Pogledaj post
Molim pomoć! Trebam dobrog odvjetnika za radno pravo: tužiti ću firmu koja mi duguje 6 plaća i godinu dana mirovinskog. Da li netko zna takvoga, ili se u ovoj lijepoj našoj ne trebam ni truditi oko toga nego se mogu oprostiti s tim.
A u kojem si gradu?
__________________
I´m not grouchy. Everyone else is too happy.
chegrtusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 19:17   #3089
Quote:
kilbil kaže: Pogledaj post
... Trebam dobrog odvjetnika za radno pravo...
Odgovore na ovo molim isključivo putem privatnih poruka, kako bi izbjegli nedozvoljeno reklamiranje. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 09:53   #3090
Ako ugovor o radu na određeno traje 6 mjeseci, može li se tj. smije li se probni radi staviti na 2 mjeseca???
Cupka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 12:03   #3091
Pozdrav,
ovako, već drugu godinu honorarno radim u jednoj privatnoj školi (zbog male satnice). Sada bi me oni htjeli prijaviti na 2,5 mj (ne znam zašto) i kažu da me više ne mogu voditi kao honorarca.
Ugovor koji bih ja trebala potpisati štiti ugl njih, ali ne i mene. Ako zakasnim ili ometam učenika u izvršavanju radnih obveza (vrlo širok pojam) trebala bih platiti kaznu od 400kn..
Isto tako u ugovoru piše da ne smijem raskinuti ugovor dok traje školska godina, ako pak to želim učiniti i otići prije nego završi otkazni rok od 30 dana - moram isplatiti štetu/naknadu poslodavcu u iznosu od 10000kn. (Budući da bih ja bila prijavljena za 1/4 r. vremena, ne bi li onda ta naknada trebala biti proporcionalno smanjena na 2000kn?)
Zanima me:
1. trebaju li me oni doista prijaviti zbog eventualno nekog zakona (kojeg ne znam) da me kao honorarca ne mogu više držati kod sebe? postoji li neki zakonski rok do kada mogu negdje raditi kao honorarac?
2. je li ta prijava zbog event. olakšica (ako me prijave na 1/4 r.vrem.) koje nemaju ako sam zaposlena kao honorarac?
3. mogu li ja ikako utjecati na sadržaj ugovora? mogu li tražiti na neki način da se mene zaštiti ili me se nekako obešteti (ako se to tako kaže) ako mene npr učenici "ometaju" (vrijeđaju i sl.)(btw, ja ih na taj način ne ometam , već oni mene)?

hvala unaprijed
koskoska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 12:45   #3092
ponavljam pitanje:

Quote:
Cupka kaže: Pogledaj post
Ako ugovor o radu na određeno traje 6 mjeseci, može li se tj. smije li se probni radi staviti na 2 mjeseca???
Cupka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 13:20   #3093
Može se.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 14:25   #3094
Quote:
koskoska kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
ovako, već drugu godinu honorarno radim u jednoj privatnoj školi (zbog male satnice). Sada bi me oni htjeli prijaviti na 2,5 mj (ne znam zašto) i kažu da me više ne mogu voditi kao honorarca.
Ugovor koji bih ja trebala potpisati štiti ugl njih, ali ne i mene. Ako zakasnim ili ometam učenika u izvršavanju radnih obveza (vrlo širok pojam) trebala bih platiti kaznu od 400kn..
Isto tako u ugovoru piše da ne smijem raskinuti ugovor dok traje školska godina, ako pak to želim učiniti i otići prije nego završi otkazni rok od 30 dana - moram isplatiti štetu/naknadu poslodavcu u iznosu od 10000kn. (Budući da bih ja bila prijavljena za 1/4 r. vremena, ne bi li onda ta naknada trebala biti proporcionalno smanjena na 2000kn?)
Zanima me:
1. trebaju li me oni doista prijaviti zbog eventualno nekog zakona (kojeg ne znam) da me kao honorarca ne mogu više držati kod sebe? postoji li neki zakonski rok do kada mogu negdje raditi kao honorarac?
2. je li ta prijava zbog event. olakšica (ako me prijave na 1/4 r.vrem.) koje nemaju ako sam zaposlena kao honorarac?
3. mogu li ja ikako utjecati na sadržaj ugovora? mogu li tražiti na neki način da se mene zaštiti ili me se nekako obešteti (ako se to tako kaže) ako mene npr učenici "ometaju" (vrijeđaju i sl.)(btw, ja ih na taj način ne ometam , već oni mene)?

hvala unaprijed
djizzzz

molim te, nemoj potpisivati ovakav ugovor...pa to je kriminalno.

nije mi bas jasno..oni bi te zaposlili na 2 i pol mj. kako? ugovor o djelu?ugovor na odredjeno?

ne moze biti otkazni rok 30 dana ako sklapas ugovor na 2 i pol mjeseca....nebuloza. a pogotovo ovi penali. to je protuzakonito.jel ti uopce zaradis 10 tisuca u ta 2 i pol mj.?? pogotov ako radis cetvrtinu radnog vremena?

ako zakasnis ili ometas nastavu 400 kn ne razumijem koja je uopce intencija poslodavca s ovakvom odredbom ni slucajno na to pristati.

da sad to pravnicki rezimiram: reci im da im je odredba o 400 kn penala uredu ako ti objasne tko ce tocno odlucivati o tome jesi li ti pocinila tu povredu, kakva je procedura u vezi toga. ne moze netko arbitrarno odlucivati o novacanim kaznama.

drugo, sto se tice, ovih 10 000 kn penala, reci im da ti za ugovor od 2 i pol mj. nikako otkazni rok ne moze biti 30 dana te da smatras da je takva ugovorna odredba protuzakonita prema članku 375. Zakona o obveznim odnosima (prekomjerno oštećenje- očiti nerazmjer uzajamnih činidbi) te samim time se ugovor može poništiti tj. pobojan je prema istom Zakonu.

sto se tice ovog honorarni posao i prijava...trebam mi vise info...sto oni podrazumijevaju pod honorarnim poslom a sto po prijavljenim? studentski ugovor, ugovor o djelu, ugovor o radu na odredjeno? sve su to vrlo razlicite kategorije iz pravnog stajalista tako da ti na temelju ovih info ne mogu nista odgovoriti.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 14:55   #3095
za početak hvala na odgovoru

honorarno - znači da sam do sada potpisivala ugovor o djelu, a od ožujka bi me oni prijavili na određeno - na 2,5 mj (što mi isto nije najjasnije jer je ugovor do polovice svibnja, a školska godina traje do polovice lipnja - i to bez naknadnih sjednica koje se protežu do pol srpnja);

otkazni rok - koliko bi trebao trajati otkazni rok ako me prijave na 2,5 mj? (pitam čisto iz razonode)

..da, zaboravih napomenuti da u 10h koje odrađujem ne smijem imati nijednu pauzu..isto je navedeno u ugovoru

eto, i meni je ugovor bio jako sumnjiv, hvala na odgovoru - ovo je samo potvrdilo moje sumnje

hvala još jednom



zaboravih - zapravo me najviše zanima zašto forsiraju s tim ugovorom/prijavom na određeno? što im znače ta dva-tri mjeseca? zar ne mogu za ta dva-tri mj i dalje raditi na ugovor uo djelu - kao što sam do sada?
zanima me jesu li stvarno nekako pravno stjerani u kut (neki novi zakon ili kajtijaznam) pa me moraju prijavit na određeno ili je to stvar neke njihove komocije/manjeg poreza/kajtijaznamčega?
jer su se tak postavili da ja nemam izbora i da ako želim raditi da moram potpisat taj ugovor, koji je takav kakav je

eto, unaprijed hvala

Zadnje uređivanje drot13 : 07.03.2012. at 15:51. Reason: spajanje komentara
koskoska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 15:22   #3096
Quote:
koskoska kaže: Pogledaj post
za početak hvala na odgovoru

honorarno - znači da sam do sada potpisivala ugovor o djelu, a od ožujka bi me oni prijavili na određeno - na 2,5 mj (što mi isto nije najjasnije jer je ugovor do polovice svibnja, a školska godina traje do polovice lipnja - i to bez naknadnih sjednica koje se protežu do pol srpnja);

otkazni rok - koliko bi trebao trajati otkazni rok ako me prijave na 2,5 mj? (pitam čisto iz razonode)

..da, zaboravih napomenuti da u 10h koje odrađujem ne smijem imati nijednu pauzu..isto je navedeno u ugovoru

eto, i meni je ugovor bio jako sumnjiv, hvala na odgovoru - ovo je samo potvrdilo moje sumnje

hvala još jednom
članak 120. Zakon o radu- propisuje se da ako radnik daje otkaz, otkazni rok ne moze biti duzi od 30 dana. tj. tocnije tamo pise mjesec dana. no ako se uzme u analogiju kolki je otkazni rok kad poslodavac daje otkaz to je 2 tjedna za radnika koji je radi do jedne godine neprekidno kod njega. veliki je tu nesrazmjer. uostalom, uopce mi nije jasno ako je ugovor na 2 i pol mj. moguce je da ce se dogoditi da ti prije taj ugovor istekne nego ti uspijes dati otkaz, jer je mjesec dana otkazni rok. na tome ne bi ni inzistirala cisto zbog kratkoce ugovora. u principu je ne bitno jer ako pozelis ranije otici, odi, najgore sto mogu je da ti ne isplate zadnju placu. ali ponavljam, ako bas zele tih mjesec dana, ja bih ih uputila na ovaj članak i malo probala iscimati.

moras imati pauzu. to je isto protuzakonito
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 16:23   #3097
Otkaz nakon povratka s prodiljnog

Pozdrav,
za mjesec dana mi završava jednogodišnji porodiljni dopust. Postoji mogućnost da ću dobiti otkaz kao tehnološki višak pa me zanima koja su mi prava. Imam li pravo iskoristiti godišnji od prošle i ove godine?

Hvala,

S.
abc888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 06:51   #3098
Quote:
mala plava 007 kaže: Pogledaj post
Ako preraspodjelom radnog vremena radim dva - tri dana u tjednu po 10 sati u komadu, da li imam pravo na pauzu u trajanju od 30 minuta, ili više?
U firmi kažu da je to pola sata, a meni se čini da sam u starom zakonu negdje pročitala da je to 45min (30+15).
Molim vas da me uputite na određeni članak novog Zakona o radu jer ga ja nisam uspjela pronaći
Samo podižem..
mala plava 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 15:19   #3099
Quote:
koskoska kaže: Pogledaj post
zanima me jesu li stvarno nekako pravno stjerani u kut (neki novi zakon ili kajtijaznam) pa me moraju prijavit na određeno ili je to stvar neke njihove komocije/manjeg poreza/kajtijaznamčega?
Moguće da ima veze s uštedama...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 21:01   #3100
Quote:
mala plava 007 kaže: Pogledaj post
Samo podižem..
ne sjećam se da je ikad ijedan zakon propisiva pauzu dulju od 30 minuta, pauza je min.30 minuta, a ovisno od poslodavca može bit i 1h, 3h, 4h - koliko god

Sigurno je da to može bit drukčije rješeno kolektivnim ugovorm, pravilnikom o radu pa čak i ugovorom o radu, no zakon govori samo o min 30 min
croma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.