Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2006., 15:35   #1
Juvenilni idiopatski artritis

Kako liječiti djete koje je oboljelo od ovog oblika reumatoidnog artritisa????Inače, dječak ima 12 godina i prvi simptomi se pojavljuju prije dvije godine. Sve, baš sve kreme i kremice korištene nisu dale pomaka na bolje. Sada se uz reumatoidni artritis pojavila i psorijaza, radi se o prstima na ruci, odnosno zglobovima. Psorijaza se pojavila samo na prstima odnosno zglobu. Možda netko zna nešto više o ovoj bolesti ???. Riječanko???
 
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 17:59   #2
Hmmm...ovo mi se baš ne sviđa (ja sam kirurg a ne imunolog, pa ovo baš i nije moja domena) - dvije autoimune bolesti odjednom, RA i psorijaza.
Juvenilni RA se smatra u biti preizraženom reakcijom organizma na betahemolitički streptokok grupe A,za razliku od adultnog koji je autoimuna bolest, no mislim da granice i razlike između ove dvije bolesti nisu toliko rigidne.
Nisam baš sigurna da se autoimunu bolest, bez obzira na izraženost tegoba, može liječiti samo topički, kremicama...
Osim toga, i sama psorijaza ima svoj artikularni oblik, ne samo kožni.
Mislim da je neophodna jedna temeljita imunološka obrada.
Tim više, što zahvaćenost malih zglobova šake baš i nije toliko tipična za juvenilni RA (češće su zahvaćeni veliki zglobovi),a ona u toj dobi može biti potencijalno invalidizirajuća, ako nastane ukočenje zglobova šake.
Nisam baš puno pomogla, sorry...je bih samo preporučila : što prije imunologu, negdje gdje to ozbiljno rade.
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 20:28   #3
Nažalost, RA i psorijaza često idu zajedno u paketu.
Bolest se ne može liječiti kremicama, potrebna je iscrpna reumatološko-imunološka obrada i na osnovu nje se prepisuju lijekovi. U kombinaciji s farmakološkom terapijom koristi se fizikalna terapija kako bi se održala normalna funkcija, aktivnosti dnevnog života i smanjile posljedice bolesti koja je vrlo nepredvidiva i može uzrokovati trajan invaliditet.

U svakom slučaju, sretno - određen postotak bolesnika ima povoljnu prognozu, nije sve crno.

Nažalost, nemam danas vremena napisati nešto opširniji odgovor.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 09:28   #4
Hvala na odgovorima. Doktori me tješe da bolest nestaje do kraja puberteta, iako ja iskreno sumjam u to. Jedino razliku vidimo tokom ljetnih mjeseci, vjerujem da mu more i sunce pomaže.
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 10:56   #5
Bolest koju spominje tara30 se zove "juvenilni idiopatski artritis" i nije isto sto i reumatoidni artritis.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:21   #6
Ja sam učila o njoj pod imenom juvenilni kronični artritis, pretpostavljam da je to - to.

I ima tri oblika, sistemski, poliartikularni (ovaj je po tijeku skoro isti kao RA) i oligoartikularni.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 16:35   #7
Juvenilni reumatoidni artritis

ljudi bok!javljam se ovdje jer trebam pomoc u obliku savjeta bilo kakve vrste..samo da su pozitivni molim vas.Moja prijateljica ima curicu koja ima 10 godina i vec 3 godine boluje od navedene bolesti.kako joj se uz inekcije i ibuprofene situacija nije poboljsala ili bar ostala na istom vec pogorsala..molila bi vas koji imate iskustva sa ovim tipom bolesti da napisete nesto korisno..mozda neke alternativne puteve ljecenja,dali postoje koji bolji strucnjaci za tu bolest u inozemstvu koji imaju dobre rezultate u borbi s ovom bolescu ili bilo sta!!!hvala vam unaprijed
elypsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 17:18   #8
bas o toj bolesti neznam skoro pa nista ali znam da je jedna od najvecih uzrocnika oboljenja ociju i to bolesti oka koja se zove uveitus,pa ako ti do sad nisu ukazali na to probaj pitati ljecnike jer je jako vazno da se ta bolest otkrije u pocetnom stadiju jer je poslje relativno kasno.bolest je dosta okrutna i zato je vazno njeno rano otkrivanje i ljecenje,ustvari kontroliranje jer se ustvari nemoze izljeciti kad se jednom dobije ali uz odgovarajuce ljekove i kontrole moze se pomalo obuzdavbati.eto toliko od mene i zelim vam svu srecu ovog svijeta da se izljecite i da djevojcica bude dobro.
jasmine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 18:16   #9
hvala jasmine!!!ljudi molim vas pa gdje ste..zbilja bi mi dobro dosli savjeti..ovo je jedini nacin na koji moja malenkost moze pomoci toj nesretnoj obitelji.
elypsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 18:37   #10
juvenilni reumatoidni artritis

Mojoj kćerki od 14 godina je ovog proljeća oteklo koljeno . Pod sumnjom na juvenilni reumatoidni artritis prolazila je brojne pretrage, koje nisu ukazale na kronični artiritis. Kad je doktor napravio sve pretrage koje je mogao vezano uz artritis, više nije imao ideja. Mi smo na internetu pročitali da je bolest koju prenose krpelji - borelioza - po simptomima slična artritisu. Ali i da je rijetka . Doktor se složio da napravimo pretragu, i konačno ispalo je da ima boreliozu. To se liječi kurom antibiotika. Da li su ispitali i tu mogućnost?
__________________
Tornado
Tornado is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 18:55   #11
ne nikako nije rijec o boreliozi..znam sto je to jer sam medicinar..pokusavam zanemarit dosad nauceno i vjerovat da ima nade u nekim alternativnim mjerama.
elypsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 21:08   #12
neka proba sa gljivama mykosan se zove firma i dr umiramarskoj par ljudi je to reklo kaze da sigirno nemre skoditi a moze pomoc
i ja namjeravam otic i probat
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 22:38   #13
Quote:
elypsa kaže: Pogledaj post
ne nikako nije rijec o boreliozi..znam sto je to jer sam medicinar..pokusavam zanemarit dosad nauceno i vjerovat da ima nade u nekim alternativnim mjerama.
Kakve simptome ima curica?U kojoj fazi je bolest?Nešto što sigurno može uzimati je tinktura lista crnog ribiza koja ima protuupalno i imunomodulirajuće svojstvo ili ulje crnog kima također.
corrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 02:03   #14
Bolest se trenutno nalazi u akutnoj fazi...upalni proces se s ruku preselio i na nozne zglobove..sve je jako bolno a pogotovo ona tipicna jutarnja ukocenost dok se zglobovi ne zagriju..gdje se ima nabaviti ta tinktura i to ulje i to se pretpostavljam utrljava na upalnim procesom zahvacena mjesta.
elypsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 10:09   #15
Quote:
elypsa kaže: Pogledaj post
Bolest se trenutno nalazi u akutnoj fazi...upalni proces se s ruku preselio i na nozne zglobove..sve je jako bolno a pogotovo ona tipicna jutarnja ukocenost dok se zglobovi ne zagriju..gdje se ima nabaviti ta tinktura i to ulje i to se pretpostavljam utrljava na upalnim procesom zahvacena mjesta.
Za utrljavanje u zglobove ima par receptura puno učinkovitijih od ovih preparata,a ovo se uzima oralno radi balansiranja imuniteta i protuupalnog djelovanja.Jako je učinkovito,a imaš ga za kupiti u firmi Kemig u Zagrebu.Ima li još kakvih drugih tegoba?Pitam da ti znam preporučiti jedno od toga.
corrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 12:09   #16
hvala corrina!bar se neko trudi i to mi je jako drago.moze samo jedno pitanje?dali ti bolujes od toga ili imas nekog u svojoj blizini ko ima to?Gle,curica nema nikakve ekstra tegobe osim klasicnih zsa tu bolest.jedina stvar koja ise s upalnim procesom pod ruku je lagana deformacija zglobova sake i nateknuce noznih falangi eto to je to.kao sto sam rekla jutarnja ukocenost koja je ponekad gadna i eto to je to..naravno da je sve popraceno bolovima.kako se dolazi do te firme..ja sam u zagrebu.e i jos me zanima dali znas za neku udrugu roditelja djece oboljele od JRA?NADAM SE DA TE NISAM UDAVILA
elypsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 13:03   #17
Quote:
elypsa kaže: Pogledaj post
hvala corrina!bar se neko trudi i to mi je jako drago.moze samo jedno pitanje?dali ti bolujes od toga ili imas nekog u svojoj blizini ko ima to?Gle,curica nema nikakve ekstra tegobe osim klasicnih zsa tu bolest.jedina stvar koja ise s upalnim procesom pod ruku je lagana deformacija zglobova sake i nateknuce noznih falangi eto to je to.kao sto sam rekla jutarnja ukocenost koja je ponekad gadna i eto to je to..naravno da je sve popraceno bolovima.kako se dolazi do te firme..ja sam u zagrebu.e i jos me zanima dali znas za neku udrugu roditelja djece oboljele od JRA?NADAM SE DA TE NISAM UDAVILA
Ne,ne bolujem od te bolesti,a i nitko meni blizak ne boluje od toga,ali u svom radu se susrečem sa ljudima sličnih stanja.Kemig ima maloprodaju u Bauerovoj 5,to je u centru grada.Ja ti sad nisam baš najidealnija za objašnjavanje kako doći do njih,ali ih nazoveš i oni ti objasne sve.U njenom slučaju neka uzima crni ribiz 3x30 kapi prije jela.Uz to neka pije infuz od lista koprive i lista ružmarina(ako ima visok tlak ne,u to slučaju list maslačka) 3xdnevno po 2 dcl (1 čajna žlica od obje biljke) kroz 20 dana,nakon toga smanjiti na 2xdnevno također kroz 20 dana.Može se napraviti mješavina eteričnih i biljnih ulja za olakšanje bolova u zglobovima.Nisi me udavila .
corrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 13:37   #18
Znam di je Bauerova!Ti si aroma ili fitoaromaterapeut?Dobro nije bitno.Jako sam ti zahvalna na svemu:Infuz od koprive i ruzmarina se isto ima tamo kupiti?Dali tamo kazu o nacinu doziranja određenog pripravka ili samo prodaju i bok!Oprosti sto te davim ali ti si mi jedina koja ima koju povratnu informaciju..nisu se ljudi pretrgli da odgovore a po mojimk saznanjima jako puno djece u Hrvatskoj boluje od dotične bolesti!
elypsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 14:39   #19
Quote:
elypsa kaže: Pogledaj post
Znam di je Bauerova!Ti si aroma ili fitoaromaterapeut?Dobro nije bitno.Jako sam ti zahvalna na svemu:Infuz od koprive i ruzmarina se isto ima tamo kupiti?Dali tamo kazu o nacinu doziranja određenog pripravka ili samo prodaju i bok!Oprosti sto te davim ali ti si mi jedina koja ima koju povratnu informaciju..nisu se ljudi pretrgli da odgovore a po mojimk saznanjima jako puno djece u Hrvatskoj boluje od dotične bolesti!
Da bavim se fitoaromaterapijom.Infuz je čaj,dakle koprivu i ružmarin kupiti u biljnoj apoteci i kuhati po naputku koji sam ti napisala gore.Trebale bi te cure tamo znati uputiti u način korištenja određenog pripravka,ali za crni ribiz sam ti napisala.Jedini problem ti je što tog crnog ribiza rijetko imaju i kad dođe razgrabi se na veliko.
corrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 17:41   #20
Quote:
elypsa kaže: Pogledaj post
Znam di je Bauerova!Ti si aroma ili fitoaromaterapeut?Dobro nije bitno.Jako sam ti zahvalna na svemu:Infuz od koprive i ruzmarina se isto ima tamo kupiti?Dali tamo kazu o nacinu doziranja određenog pripravka ili samo prodaju i bok!Oprosti sto te davim ali ti si mi jedina koja ima koju povratnu informaciju..nisu se ljudi pretrgli da odgovore a po mojimk saznanjima jako puno djece u Hrvatskoj boluje od dotične bolesti!
Hm...juvenili reumatoidni artritis ne spada u autoimune bolesti???
https://www.forum.hr/showthread.php?t=277073
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.