Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2018., 19:38   #1
Smile Liječenje zglobova masnim matičnim stanicama (Lipogems)

Pozdrav forumaši,
zanima me da li je netko od vas isprobao liječenje istrošene hrskavice zglobova, posebno koljena i kukova, sistemom lipogems, koji se prakticira u HR zadnjih tri godine, posebno me zanima u Rijeci ili Zagrebu. Tim sistemom se uzima masno tkivo iz trbuha (nešto kao liposukcija), masne matične stanice se obrade u laboratoriju i ubrizgaju u istrošeni zglob. Navodno jako pomaže kod boli i polako obnavlja hrskavicu čak i kod velikog oštećenja i poodmakle dobi pa time i odlaže ugradnju umjetnog zgloba, opet navodno godinu do deset. Za sada se radi isključivo privatno. Mene zanimaju iskustva, da li je nekome pomoglo, da li ima nuspojava ili mogućih komplikacija za taj zahvat? Radi se o meni dragoj osobi, bit ću zahvalna na svakoj konkretnoj informaciji
__________________
O mila, o draga, o slatka slobodo...
Suri orao is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2018., 21:59   #2
Evo da se javim na post,ja nisam probao ali gledam za buducnost tu terapiju,uglavnom trenutno doktori koji to rade bogate se na "bolesnima" sramota da tako nesta moze biti skupo a ne regenerira zglob do kraja zivota nego mozda na 1-2-3 godine,i za jedan zglob dati 12500 kn ? Halo doktori"privatnici" niste normalni I ne kuzim zasto Hzzo do sada nije vec ustupio u svojim bolnicama maticne stanice i prp za ljecenje tj pomaganje bolesnim osobama oko artritisa i osteoartritisa. Jedan taj prp uredjaj dodje mozda 5000 kn,a uredjaj za maticne stanice mozda 2-3x vise i sad zamislimo koliko si privatnici trenutno stavljaju novaca u djep. Smijesno sto ortopedi to nisu ni studirali u skoli,to je novo nesta samo se kupi uredjaj napravi se i rokaj u zglob. Samo jedna klinika u rijeci cini mi se daje kolko tolko normalnu cijenu za dva zgloboba,a ovi u Zagrebu traze skoro pa 2x vise nego ta klinika u Rijeci. Jos jednom sramota da se bolesnim ljudima uzima toliko puno novaca i da se LAZE narod da maticne stanice regeneriraju hrskavicu za (stalno) kad ne rade to. Kad dodjes na pregled vele ti to ce trajat nekoliko godina i bok. Nadodo bi jos nesta : u americi maticne stanice vade iz "bone marrow" iliti kostane srzi i to su prave maticne stanice. Ma joj ja sam to dobro bas proucio zato jednostvno ne razumijem zasto doktori privatnici toliko novaca uzimaju na bolesnim.
Axe25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2018., 19:43   #3
To je tek prije tri, četiri godine počelo u HR i kako se radi privatno, radi skupoće malo ljudi je dosad isprobalo. Na TV je prošle jeseni bio prilog o tome u Zagrebu, klinika Sveta Katarina. Cijena ima veze i sa tim da li se prije zahvata radi ili ne MR bolesnog zgloba. Koliko znam u Rijeci se ne radi pa je jeftinije. Zanima me efikasnost tog zahvata, do sada sam čula da može imati nikakav efekt, ali isto tako da može pomoći dugoročno. Osobno mislim da je sve bolje od piljenja kostiju i stavljanja umjetnog zgloba. Matične stanice se mogu uzimati i iz krvi, ali ovo je baš sistem Lipogems, masne matične stanice iz trbušnog tkiva, navodno vrlo efikasno za zglobove. Voljela bih kad bi se javio netko tko je isprobao, da čujem iz prve ruke. U svakom slučaju hvala na odgovoru, Axe 25.
__________________
O mila, o draga, o slatka slobodo...
Suri orao is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2019., 20:38   #4
Moras malo bolje proucit o maticnim stanicama,u krvi ih ima jakooo malo to je (PRP) ,u salu puno vise(lipogems),a u kostanoj srzi jako jako puno,i kad se vadi iz kostane srzi najduze traje. Uglavnom ako nemas uopce hrskavice ili malo i zelis lipogems kratko ce ti trajat cca 1-2 godine,dugorocno ti nece niti jedna od ovih troje pomoc,npr ako si "bone on bone" nista ti nece pomoc mislim oce ali na kratko vrijeme. Ali onda svakih par godina treba ponavljat,zato sam ja napisao ovdje da je to jako skupo u hrvatskoj i da moze biti privatnike sram. Ne kuzim sta hrvatske bolnice cekaju i ne stave lipogems u neku vrstu ljecenja osteoartritisa i r.artritisa jer POMAZE.Bas citam danas da je i FDA u americi odobrio ove godine lipogems. U americi najvise rade maticne stanice iz kostane srzi,pogledaj si malo na internetu firmu Regenexx. Lipogems traje izmedju 2-3 i 3-5 godina zavisi kako kod koga. Zato npr kad gledam ne mislim pri tome na sebe,nego ovako na ljude,trenutno covjek sa 50 god da placa 25000 kn za lipogems koji ce mu trajat2-3 godine pa vise mu se isplati ugradit novi npr kuk koji ce trajat 20-30 godina nego da placa svakih 2-3 god 25000 kn hehe 25000 kn? Halo pa uredjaj za maticne stanice lipogems dodje mozda toliko novaca.


Ima u americi slucajeva gdje sam proucavao covjeku su rekli da mora na operaciju oba dva koljena stavio ja stem cell ali iz kostane srzi evo vec je 6 godina bez bolova,skija normalno se krece itd. Zavisi ali u Hr nema tih maticnih stanica iz kostane srzi nego vade iz sala.

Odes malo na internet i citas komentare i procitas da u UK neke bolnice prodaju za dva koljena lipogems za 4800 funti iliti 38000 kn haha a ovaj u katarini bi uzeo 27000,kao da zivimo u njemackoj ili nekoj bogatijoj zemlji,kao sto rekoh trenutno se privatnici sto vise bogate na bolesnim ljudima i to ce ic jedno vrijeme a onda ce stat jer ce vjerovatno na vrata doc ova nekakava terapija za hrskavice . To ti isto samo pokazuje koliko je "privatnicima" stalo do hrvatskog naroda nego deri kolko mozes jer cuo sam da dosta ljudi van HR dolazi u katarinu na terapiju lipogems jer im je kao jeftinija nego u njihovoj zemlji.

p.s jedino gospodin u rijeci ima super cijenu iako je i ona mozda malo prevelika ali on je za sada najposteniji,jer vjerovatno shvaca problem i u kakvoj drzavi zivimo,postovanje njemu
Axe25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2019., 23:11   #5
Jedan fizijatar je izjavio da sistem ubrizgavanja ms-a u bolestan zglob može biti čak potencijalno opasan, jer kako on kaže, matične stanice su "glupe" i ne znaju što treba sanirati, kao što mogu sanirati oštećenu hrskavicu, isto tako mogle bi početi sanirati oštećenu kost i početi stvarati osteofite i to bi onda bila veća šteta nego korist. Jesi ti čuo za neki takav slučaj, da li je moguće da se takvo što dogodi? To bi onda bila ozbiljna nuspojava, ne znam koliki je rizik, kome se uopće može vjerovati kad svaki stručnjak tvrdi svoje.
__________________
O mila, o draga, o slatka slobodo...
Suri orao is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2019., 20:59   #6
Mislim da nije moguce da se tako nesta dogodi mislim da sam 100% siguran da ti nemoze stvarat osteofilte,nisam doktor normalan sam covjek vjerovatno poput tebem ali sam citao o tome dosta pa nisam nigdje to procitao da stvara osteofilte. Samo meka tkiva i hrskavice u zglobu. Ma gle ako se ima novaca isplati se ulagat u maticne stanice ako treba i do kraja zivota,cak i ne treba odmah maticne stanice moze se prvo i prp. Trenutno je to jako skupo al vjerujem da ce se cijena snizit kako ce sve vise klinika imat u ponudi maticne stanice,pa prije 20 godina lasersko skidanje dioptrije je kostalo 20k po jednom oku,danas je 7k najskuplje
Axe25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2019., 20:59   #7
Axe25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2019., 22:05   #8
filipović je to uradio u katarini prošle godine, primorac promovirao na sva zvona , valjda on ima dovoljno informacija i zna što radi
eno ga trenira , priča da je jako zadovoljan
babunovich is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 00:05   #9
filipovic ima milijune kuna u djepu i moze ic na maticne stanice da hoce svakih 6 mjeseci,uglavnom filipovicu je pukao ligament na toj nozi gdje je radio maticne stanice

ugl ja pisem ovdje da je to preskupo za hr gradjanina koji radi npr za placu od 5000 kn,a oni traze za dva zgloba 25-27 a to traje svega par god opet zavisi kako kog kog ali kod nikog nece trajat 5+
Axe25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2019., 00:20   #10
Lipogems is now U.S. Food and Drug Administration (FDA) approved for use in Orthopedics. The proprietary name is applied to a Micro-fragmented Adipose Tissue Transplant System that was the technology I introduced and monitored in a scientific clinical trial dating back three years leading to the publication.


Znaci treba doc do ministra i rec mu ovo i da krene lagano u bolnice stavljat uredjaje Lipogems-a ne da ljudi trose novce u privatnike.
Axe25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2019., 00:20   #11
Axe25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2019., 23:06   #12
infracrveno

Ja koristim IR crveno svjetlo 830nm valne dužine, for better or worse, za meniskus. Za ovo bi mi trebao kalup u kojem bi maticne stanice mogle regenerirat daj dio lezije a opet to ne bi islo bez operacije da dignu dio meniskusa koji visi ili ga zašiju šavovima. Na drugu ruku, džaba sve kad saznaš da imas displaziju kukova i što te čeka.





















...depresija.
__________________
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today."-J.D.
Eoin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2019., 14:44   #13
zanimljivo kako murraja muči kuk i nitko mu ne može pomoći kraj njegovih 100 milja eura
babunovich is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2019., 00:02   #14
Kad u trazilicu na PubMedu upisem " Lipogems ", izbaci mi 19 rezultata.
Kad u istu trazilicu upisem " Lipogems rheumatoid arthritis ", izbaci mi 0 rezultata. ( " We're sorry, but there were no items found for your search.
We couldn't find any items matching the search: "lipogems and rheumatoid arthritis". Please try another search. " )
To mi je prilicno zanimljivo...

A FDA ne bih nuzno uvijek i u svemu uzimala kao univerzalno i svemocno mjerilo...
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2019., 00:09   #15
A, da, jos nesto.
Kad se na Googlu upise Lipogems, pojave se i stranice s oznakom eu... tj. lipogems.eu ...no kad se klikne na bilo koju od njih, pise page not found...
I tu se pitam zasto...
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2019., 12:08   #16
Pomoc ce ti kod RA ali to moras onda za svaki zglob samo je pitanje koliko dugo ce ti trajat a pisemo ovdje da je to jako skupo preskupo.
Uglavnom proucavanjem malo na netu o ligpogemsu ustanovio sam da to ni nisu maticne stanice,prave maticne stanice su u kostanoj srzi,i od tamo bi se trebale uzet i davat terapije.

https://www.youtube.com/watch?v=3ijAuJKQc08
https://www.youtube.com/watch?v=Ytej_iun2bs&t=79s


Dva odlicna linka gdje covjek objasnjava o masnim vs kostanoj srzi (maticnim stanicama). Taj covjek "doktor" je jedan medju prvim sto je uveo reg medicinu u ameriku i radi u najboljoj klinici u Americi regenexx.

Mislim da cak ima jedna klinika u Zg koja daje terapije maticnih stanica iz kostane srze,ovo sve sto daju sveta katarina,poliklinika ribnjak su lipogems najbolje oni vele da masne sadrze 500 x vise maticnih stanica nego maticne iz kostane srzi.

Uglavnom trenutno se radi na 2 lijeka koje sadrze maticne stanice i ako to uspije kroz 5-10 god bi mogle bit dostupne svima i ne bi trebalo bit skupe,jer ce pomocu jednog donora svi imat iste maticne stanice koje ce lijecit ostecene zglobove.

Cynata Therapeutics
Progenza | Regeneus Ltd

Paradigm Biopharma taj treci bi kao mogao bit dobar jako u slucajevima RA. (taj nije sa mat.stan)

Sva tri lijeka su prosle prvu fazu klinickih ispitivanja i u ovoj godini krecu u fazu 2
Axe25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 10:31   #17
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
A, da, jos nesto.
Kad se na Googlu upise Lipogems, pojave se i stranice s oznakom eu... tj. lipogems.eu ...no kad se klikne na bilo koju od njih, pise page not found...
I tu se pitam zasto...
pitao sam se i ja....
sve dok nisam shvatio da je stranica lipogems.com

Tamo BTW imaš i brdo radova. Čak su i neki naši autori vrijedne radove objavili.
Hint: ne strši ne strši neonski natpis Lipogems u svakom naslovu
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 19:03   #18
Da, ali svejedno mi je zanimljivo to - nije za europske gradane...zakaj...

Ali i dalje, kad ides na PubMed traziti studije, izbaci 19 studija...a on je nekakva prilicno referentna tocka za trazenje znanstvenih studija...

Procitala jesam da ga je...sad se nemrem sjetiti tocnog imena pa se ispricavam radi malo improvizacije...Americka udruga nekakvih kirurga ( nesto sto ima veze s osteoartritisom...mozda ortopedskih kirurga?) uvrstila u terapiju...

Tak da kuzim da je u principu, ocito, koristan, kod degenerativnih ostecenja zgloba tipa hrskavica i sl.

Sad, zakaj bi terapiju koja je jednostavnija, a vjerojatno i jeftinija od svih terapija za RA ne metnuli na liste lijekova...on je uzasno skup..no ako djeluje i protuupalno...negdje jesam naletila na taj podatak, ali ne u studiji...vjerojatno je jeftiniji od kombinacije svih drugih lijekova i terapija.

No, vidim da su studije s njim i o koristenju kod kostanih trauma lica, i problema s mokracnim mjehurom...razlicite stvari. ( p.s.znam razliku izmedu tvornickog i generickog imena, i djelatne tvari...)

Sad, ja sam skeptik, i iako vjerujem da ima dobrih stvari, uvijek sam prilicno oprezna s tvrdnjama o cudotvornosti... i trazim vise dokaza...

Dakle, ocito da pomaze kod nekih degenerativnih promjena u zglobovima, no i dalje nema studija koje bi potvrdile nesto drugo sto se reumatoloskih upalnih bolesti tice, uzasno je skup, i ne znaju koliko dugo traje njegov efekt...nagadaju da je max.2 god.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 19:06   #19
Plus, svaki clanak o nekoj temi ...strucan clanak... je zanimljiv,i svakako koristan, ali dok nije znanstvena studija, i lijek svugdje odobren...
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 19:58   #20
""terapiju koja je jednostavnija, a vjerojatno i jeftinija od svih terapija za RA ne metnuli na liste lijekova ""

Znas zasto ? Zato kaj jos nisu sigurni dal ta terapija moze ubrizgavanjem npr u koljeno stvorit neka druga tkiva tipa tumore. Tako sam ja procitao na FDA stranici. Ali i njima nije cilj tako jeftinu terapiju stavit u bolnice,ali morat ce,jer buducnost su maticne stanice koje ce regenerirat zglobove, druge organe i pomoc kod drugih bolesti.
Iskreno ja nisam nigdje procitao da djeluje na duze vrijeme ako imas RA sto se tice lipogems-a. Lipogems kako kod koga ti traje 2-3 i 3-5 godina. A i to je jako skupo jer za svakog posebno se mora izvadit salo i napravit za njega stanice koje regeneriraju tkivo.

Cynata Therapeutics tvrtka iz Australije ove god krece sa klinickim ispitivanjem phase 2 svoje maticne stanice od 1 donora za sve gdje bi maticne stanice postale komercijalizirane i bile jako jeftine. Prva faza im je bila uspjesna tako da ne sumnjam da ce i druga bit. To ce bit najvece testiranje sto se tice maticnih stanica koje se ikad odvilo u svijetu u vezi bolesti osteoartritisa

Paradigm Biopharma A ta firma ima proizvod koji bi mogao cak doc na trziste za par godina njima je vec prosla phase 2 ispitivanje i bilo je uspjesno,radi se o tome da se primaju inekcije 6 tjedana po 2 puta(u gluteus) i budes kroz 6-12-24 mj bez bolova hrskavica se ne trosi(ili jakooo malo),nema vise upala u zglobu i prestanu te koljena bolit.(na koljenima su bila klinicika ispitivanja) Nije steroid ili NSAID niti ne stvara ovisnost niti nema nikakav stetan utjecaj na tijelo

Momak od 31 god bio kandidat za parcijalnu protezu vec se prijavio ali je usao u to testiranje bol mu je bila 10/10 nije mogao hodat od boli,primio lijek danas trci svaki dan po 20 km i ima ponekad bol 1-2.

Ako nekog zanima :
https://www.youtube.com/watch?v=Zr5lZqDuPv0
Axe25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.