Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2008., 17:22   #61
Draga moja Skatte,
Kiseli kupus probaj naći u Poljskim dućanima ( njih sigurno imaju) ili židovskim ( ako ih ima) .
Rakiju stavi dole u kufer, mi je tako uvijek prenosimo .

Donata ova pečenka ti je mljac, mljac, mljac.( Hvala na riceti) Ipak ja bih u ovom slučaju radije pašticadu jer mi se nekako čini specifičnije jer vjerojatno i oni za božić rade pečenku ili puricu , ili možda ne?
I slažem se s Donatom da bi bilo bolje da ti preuzmeš badnjak pa im složiš bakalar na jušno i na bianco

off topic- jednu od najboljih ribljih juha koju sam probala mi je napravio moj prijatelj Škot.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 17:47   #62
Pridružujem se onima koji su protiv dočekivanja stranaca s njihovom spizom. Kao prvo većina ljudi ipak voli isprobavati nove stvari, a Skandinavci su naviknuti na isprobavanje novih okusa jer se ovdje jede dosta internacionalno. Kao drugo- ti nikad ne možeš to jelo smućkati onako dobro kao njihova mama
Iz bogatog iskustva kuhanja za skandinavce mogu ti reći da ih dalmatinska i istarska spiza uvijek oduševi, a fino im sjednu i slavonske delicije ( mislim da ih to podsjeće na domaću hranu, a opet je drugačije)

moji prijedlozi ( dalmatinske orijentacije )
predjelo
pršut ( obavezno, to uvijek pali) i slani inćuni

juha
juha od slanutka ili juha od blitve
a umjesto juhe mogu i dagnje na bijelo

glavno jelo
pašticada s njokima ili palentom
sarma s palentom


desert
rožata
slatka bućnica
rapska torta
Ovdje https://www.forum.hr/showthread.php?t=393420 je Donata dala neke lijepe prijedloge
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 18:09   #63
Vako, Turskijeh dućana nema.Jedino ako nađem poljski, makar ne vidjeh.
Dvoumim se za pašticadu jer nisam nikad radila, u biti planiram je idući tjedan raditi da je Škot oprova kad dođe u posjetu pa nek da ocjenu jer me strah na pamet raditi pa da ne zaribam Božić

Francusku sam mislila radit za Novu Godinu ako budemo još tamo, nismo odlučili gdje ćemo, meni je ona više tradicija nego hrana jer smo je uvijek radile mama i ja skupa i ja sam sjedila satima u kuhinj rezuckajuci povrce i slusajuci Bozicne pjesme.

I -tough cookie -, nisi ti jedina ljubomorna, kad vidim slozeni stol a jos ak je domacica fino sredena,meni se place jer sam ljubomorna.
Ja obicno nakon cijelog dana kuhanja izgledam sva mokra i mirisem na luk a ne da mi se bome oblacit haljinu i slagat frizuru.Mozda jednom i ja to savladam.Uvijek na filmu vidim sretnu obitelj i mamu kak servira uberkomplicirana jela. Kod mene francuska i odojak

Haggis - da,isto i meni ima okus na krvavice i mogla bih se daviti u tome a ekipa oko mene gleda i zgraža se.To srećom ima za kupiti na Malti.A i shortbread
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 18:35   #64
Ali sigurno imaš u Škotskoj i turskih i poljskih.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 22:15   #65
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Baš mi je zanimljiva ova rasprava koja se razvila
Osobno sam protiv dočekivanja gostiju s "njihovim" specijalitetima.
Ova fama kako se kod nas jako, jako fino kuha (Polly znaš da si mi draga, ništa osobno), pa sljedeća doda i kako se raznovrsno kuha, je blago rečeno tipično naša odlika po kojoj je kod nas sve naj i opet naj. A u onoj VZ5 valjda kuhaju strani elementi, ubačeni s namjerom da podriju temelje hrvatske gastronomije? Po meni postoje jedino sposobni i manje sposobni i nema to nikakve veze s nekim nacionalnim osjećajem za kuhanje.
Donata, aj odi vrit
Lako je tebi da ne velim kaj, u Hrvatskoj se fino klopa vec i zato kaj su nam namirnice jednostavno ukusnije. Ok, ti si u Italiji, u Italiji je hrana fina, fina...., ali meni je jako tesko ovdje postici slicne kvalitetne okuse kao doma samo radi toga kaj obavezno neki sastojak nemrem nac za kupit pa moram radit kompromise i hrana (mislim pod tim na osnovne namirnice, ne na kerefeke) jednostavno nije tak ukusna i tocka.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 22:41   #66
niti ja se ne slažem s kuhanjem nečijih domaćih jela

mene to podsjeća na jednu istinitu zgodu u kojoj je eminentni hrvatski poduzetnik goste iz švedske vodio u mex kantinu i kineski

prestrašno

i kao gost definitivno bih voljela probati jela domaćina
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 08:23   #67
Ma nemaju ti Poljaci kieslo zelje, mi imamo ovdje poljskih ducana, oni rade nasu sarmu u obarenim listovima slatkog kupusa.
Nemate Turaka???
Pa vidim da i u Zegeu pocelo prodavat kebab
E jesu hrvati da ne velim kaj, nema do cevapa u lepinji (naglasak na lepinji) i tocka

Skatte, ja isto nakon cjelodnevnog nakuhavanja zgledam kao da me voda donijela i ne mirisem bas....
Mene vise muci kaj se meni onda kaj sam to skuhala nis ne jede jer se naparim svih mirisa i calabrcnem tu i tamo (da probam, ofkors) dok se kuha
Kak je u Skotskoj? Moj bi se nekaj selio u Kraljevstvo, a meni se ne da, jedva sam se na Svabe adaptirala nekak
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 08:48   #68
' jutro!

ajme, ljudi......izgleda da sam to jako lose slozila kad me niste razumjeli...
uopce nisam dovela u pitanje predstavljanje nasih lokalnih specijaliteta.cak mi se cini da je otvarac teme sa suprugom sjajno slozio meni. i to zato jer ljudi dolaze u zagreb (ako se ne varam) i normalno je da se predstave jela koja su karakteristicna bas tu. prijedlog se odnosio na jos jedno jelo (bilo da se radilo o predjelu ili desertu) i to iz razloga ostavljanja dobrog dojma.....nista komplicirano - nesto jednostavno i njihovo.....al, nije vazno. zanemarite.


p.s. da, kod nas se sjajno kuha. pogotovo kad netko zna sto radi.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 08:51   #69
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
Ok, ti si u Italiji, u Italiji je hrana fina, fina....,
Eeeh, kad bih ja sada krenula prepričavati kakvih sam se bedastoća u tanjurima ovdje nagledala i još domaćica veli da je kuhala svoj "piatto forte" ili kakti svoj specijalitet, nešto što jako dobro zna napraviti - ovo u prilog tezi da je talent za kuhanje nacionalno neopredijeljen.
A kad veliš o kvaliteti namirnica - jednom prilikom kod mene u Hrvatskoj na ručku gosti, naši ljudi, ali žive vani i isto tako krenu u priču kako vani ništa nema okusa itd. (nema ni ovdje ako kupuješ van sezone ili iz staklenika) i kako je krasna ta teletina koju sam pripremila , nema takve vani, sve holandske krave bez okusa ... nisam imala srca reći da je i ta teletina u tanjuru stigla iz Nizozemske (što naravno ne znači da nema razlike u okusu teleta othranjenog u nekoj maloj štali na seoskom imanju i one iz industrijskog uzgoja, ali kad ga uzgoje u pogonima, jednako ti je tele iz Hrvatske i ono iz Nizozemske).
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 09:09   #70
Poljaci koriste kiseli kupus za one svoje pieroge ( ko neki ravioli), a kod turaka ovdje ( dk) nema kiselog kupusa. Oni sarme motaju u vinovu lozu.
Viš” kako poljaci i turci u različitim zemljama prodaju različite artikle
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 09:34   #71
Slažem se s Donatom. I u Hrvatskoj većina namirnica u normalnoj prodaji potječu s apsolutno identičnih mjesta i identično su uzgojene kao one 'vani'. Nemojte me počet sam obasipat sa svojim bakama, tetkama i rođacima se sela, nismo svi ruralnog porijekla, neki od nas kupuju isključivo ono što nude tržnice i dućani. Pa se svejedno itetako velika razlika vidi u okusu spremljenog jela. Ima nešto i u biranju, čuvanju, pripremi, obradi, kuhanju etc etc a ne samo u 'zadanom' materijalu.

U svakom slučaju, zaista me nervira toliko silno glorificiranje naših namirnica i gastronomije. Većina jela uopće nije autohtona, kuhinja nam je mješavina svih koji su nam se izredavali u vladavini ovim područjima. Bez obzira na to, svakako strancu koji dođe u posjetu treba ponuditi nešto što ne jede doma. Ili bar pripremljeno na način na koji se kod nas priprema.

A o tome kako se vani jede - jednako sam izvrsno, dobro, osrednje il jako loše jela i u stranim kućama i restoranima, kao i u našim. S posebnim naglaskom da se kod nas puno više žena odmah unaprijed hvali kako odlično kuhaju. Vani uglavnom ne. Čekaju da ih vi pohvalite
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 09:58   #72
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Vako, Turskijeh dućana nema.Jedino ako nađem poljski, makar ne vidjeh.
Dvoumim se za pašticadu jer nisam nikad radila, u biti planiram je idući tjedan raditi da je Škot oprova kad dođe u posjetu pa nek da ocjenu jer me strah na pamet raditi pa da ne zaribam Božić

Francusku sam mislila radit za Novu Godinu ako budemo još tamo, nismo odlučili gdje ćemo, meni je ona više tradicija nego hrana jer smo je uvijek radile mama i ja skupa i ja sam sjedila satima u kuhinj rezuckajuci povrce i slusajuci Bozicne pjesme.

I -tough cookie -, nisi ti jedina ljubomorna, kad vidim slozeni stol a jos ak je domacica fino sredena,meni se place jer sam ljubomorna.
Ja obicno nakon cijelog dana kuhanja izgledam sva mokra i mirisem na luk a ne da mi se bome oblacit haljinu i slagat frizuru.Mozda jednom i ja to savladam.Uvijek na filmu vidim sretnu obitelj i mamu kak servira uberkomplicirana jela. Kod mene francuska i odojak

Haggis - da,isto i meni ima okus na krvavice i mogla bih se daviti u tome a ekipa oko mene gleda i zgraža se.To srećom ima za kupiti na Malti.A i shortbread
hoćeš jednu malu tajnu:
Tajna uspješnih velikih,svečanih obiteljskih i inih večera i ručkova je u pripremi.
Sve što možeš pripremi unaprijed,jelovnik složi tako da barem dva slijeda imaš gotova.Meni je desert i dio glavnog jela unaprijed gotov,nekad i predjelo ako radim kakvu paštetu,hladne nareske,slanu ribu...
Stol postavim prije nego krenem kuhati,nekad i dan ranije jer mi to prostor dozvoljava.
Mlade kuharice često rade grešku da su im sva jela koja nude od one vrste koja se servira "u zadnji čas" - rižota,guste juhe,pašte,naglo pržena jela...
I onda trčiš oko štednjaka ko majmun - žifčaniš i znojiš se.
Planiraj jedno takvo jelo,a ostalo - tejk it izi....
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 09:58   #73
morski meni.

predjelo: san zakovi u fornu i salata od hobe
glavno jelo: orada u soli plus salata
desert: rožata

* slaba sam u juhama, uredno ih preskačem.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 10:03   #74
Ja ne bih nekako u Zagrebu morsku spizu servirala, osim ako začetnik topika nije dalmatinac . Nekako bih servirala jela iz toga kraja.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 10:06   #75
istina. ali se sve da nać u metroa. napisao je naše kraje, a neće zagrebački odrezak.

iako kad krenem s morskim menijima uvijek goste prije pitam kako stoje s mekušcima. kolikogod ih ja voljela, neki ljudi su alergični ili ih ne mogu prosto smislit.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 10:07   #76
izgleda da sam ja,do sada, zaista imala srece pa nikada nisam bila pozvana negdje gdje je posluzeno bilo lose. sad.....dal su neke domacice bile svjesne da im kuhanje nije bas jaca strana(neke od mojih frendica ne vole nikakve radove u kuhinji, cak stovise - mrze kuhanje) ili je sud donio netko od obitelji, jer su pripremanje hrane prepustile svojim mamama ili svekrvama....ne ulazim....
a da ista hrana pripremljena sa namirnicama koje imaju poznato porijeklo i ona kupljena u supermarketima nisu ista prica vjerujem da je poznato svima koji su probali navedeno.
ne vjerujem da......barem do sad nisam srela nikog tko se je hvalio svojim kulinarskim umijecem a da to nije bilo potkrepljeno prezentacijom i opcim odobravanjem. sad....koliko su ljudi spremni hvaliti nekoga tko to ne zasluzuje... druga je prica. ne bih generalizirala nista pa ni to da se vani zene ne hvale svojim umijecem bez pokrica tj. odobravanja okoline a ovdje je to slucaj.....
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 10:09   #77
Nisam ni mislila da se ne može naći...lakše je dobru ribu i školjke nać u Zagrebu nego u primorju, vrlo često

Al štojaznam, da ugošćujem strance u Rijeci, ne bum im štrukleke servirala
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 10:14   #78
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Nisam ni mislila da se ne može naći...lakše je dobru ribu i školjke nać u Zagrebu nego u primorju, vrlo često

Al štojaznam, da ugošćujem strance u Rijeci, ne bum im štrukleke servirala
istina. što se tiče nabavke, hrpetine toga ima u zg.
štrukle volim. , ali od morskih delicija i perverzija dug je put do komada tijesta sa sirom.
ali to sam samo ja.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 10:14   #79
Quote:
gotovanka kaže: Pogledaj post
ne bih generalizirala nista pa ni to da se vani zene ne hvale svojim umijecem bez pokrica tj. odobravanja okoline a ovdje je to slucaj.....
Napisala sam 'puno više žena', a odnosilo se i na one kod nas i na one vani. Znači ne sve. Nisam generalizirala i baš se 'borim' protiv generalizacije. Jer generalno vlada u nas stav da je naša gastronomija najbolja na svijetu.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 19:57   #80
Quote:
tilla kaže: Pogledaj post
iako kad krenem s morskim menijima uvijek goste prije pitam kako stoje s mekušcima. kolikogod ih ja voljela, neki ljudi su alergični ili ih ne mogu prosto smislit.
Mislim da je općenito lijepa i pristojna navada unaprijed pitati goste ima li nešto što ne jedu, a ako se baš ne želi pitati treba imati uvijek nešto u rezervi. Recimo, nepoznatim ljudima koji ti prvi put dolaze ponudiš školjke ili nešto morsko, a oni alergični kako veliš. Pored prehrambenih alergija, u krugu mojih poznanika intolerancije na raznu hranu k'o u priči, zato ja uvijek pitam ima li nešto što ne jedu. I vjerujte mi ima svačega, od onih koji ne probavljaju paprike ili krastavce do onih koji ne podnose sjemenke rajčice, pa sve do onih koji pate od celijakije.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.