Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2009., 23:22   #41
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Koji papak Garant jedan od likova koji sa konja uljegnu u mercedes, pa misle da je svijet njihov. A noge mu još voljaju na opanak. Ja bi sve take u Tora-Boru slao na vaspitni rad. Krečenje pećine i tako.. a i fino je rekao Clinton: "Ne može svatko u XXI stoljeće!"

btw, ono za raka.. zamislio sam situaciju u glavi i umalo umro od smijeha. selam


Šta je. nesmiješ da kažeš cifru.. kolika je tendencija, jel? Bojiš se sebe, ha? selam
Samo kratko ću na ovo, ostalo ću poslije pokušati odg.
Dr. Zuhdija Adilović, on je doktor akaida, i nije neki baš primitivac kao što ti misliš to, Shady.
Što se tiče cifre, slikovito bi to izgledalo ovako, nekih -0.0000001, jesi li zadovoljan?
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 23.09.2009., 23:32   #42
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
...good angel...da te pitam nešto...jesi li muslimanka...po ovom postu bi tvrdio da si najbolja muslimanka koju sam ikada upoznao...ako nisi...molim Allaha Jedinog i Veličanstvenog da to postaneš...jer samo je tu spas...a takva osoba kao ti ne zaslužuje kaznu...jer si razborita i dobroćudna...


Tamija, nisam muslimanka, rimokatolkinja sam. Hvala ti od srca za takve
velike i lijepe riječi. Te riječi neka su Bogu na slavu i čast, jer sve što jesam
dobila sam od Njega i Njemu pripada.

Ne brini Tamija brate, spašena sam po Isusu i neću dobiti kaznu, Bogu hvala, inače
sam je itekako zaslužila. Dao Bog da uvijek živim u Njegovoj milosti, što
tebi i svim ljudima želim.

Quote:
sestra je ubola poentu - Allah's power...i on od svoje Apsolutne snage daje onome kome hoće i koliko hoće time ne umanjujući Svoju snagu ni koliko je atom jedan...da Allah nagradi good angela...i ako nije muslimanka vrlo je blizu da to postane...insAllah
Božji Duh je velik i neizmjeran, daje kome hoće, koliko hoće, kada hoće i koliko god hoće.
Bez obzira što tko dobio od Njega, uvijek ostati ponizan i ne zaboraviti da je sve Njegovo, a ne naše.
Onaj tko se uzoholi biva zbačen.
Trebali bismo biti dobro ugođeni instrumenti u Božjim Rukama kako bi kroz nas svirao najljepše melodije u ovom već jadnom i "ludom" Svijetu.

Selam.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa

Zadnje uređivanje good angel : 24.09.2009. at 00:06.
good angel is offline  
Old 24.09.2009., 00:01   #43
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Za svaki tren ima propisan sunnet a na tebi je da to proucis i primjenis. Takodje, postoje sitiuacije kada neki sunnet moras izostaviti da bi uradio neki farz kao npr. da ostavis ucenje zikra poslije sabaha kako bi se posvetio ucenju predmeta za skolu ili kako bi stigao na nesto zakazano u tom periodu ili da ostavis ucenje sure Karia poslije aksama kako bi mogao da sjedis sa gostima koji su ti dosli u posjetu. Znaci moras uvjek paziti na vrijeme i situaciju da znas kada sta trebas primjeniti. Kada ovo primjenis upotpunio si seriat a potom ce ti biti otvoren hakikat bilo direktno od Allaha ili preko nekog insana.
Beli, mislio si Vaki`a.
__________________
ennebiyyu ke-l-´arus, zikruhu yuhyi-nnufus.
semek is offline  
Old 24.09.2009., 00:15   #44
Quote:
good angel kaže: Pogledaj post

Ne brini Tamija brate, spašena sam po Isusu i neću dobiti kaznu, Bogu hvala, inače
sam je itekako zaslužila. Dao Bog da uvijek živim u Njegovoj milosti, što
tebi i svim ljudima želim.
Da se prmijetiti da uvijek pises vedrog duha sto je plaho fino.
A ovo boldirano mi zape za oko.
Kako se to bude siguran u spasenje?
Bozijim Poslanicim a.s. jeste dat šefaat (zagovor) za velike grijesnike medju svojim sljedbenicima, no, kako covjek moze biti siguran da je bas on taj koji ce dobiti taj zagovor?

Zabiljezena je izreka Muhammeda a.s: naći ćeš svog Gospodara onakvim kakvim si Ga smatrao. Pa ko Ga je vidio Milostivim i radio na tome da zadobije milost, takvim ce Ga i zateci.
A Omer r.a. je rekao: Kad bi bilo receno svi ljudi ce raj samo jedan u pakao, ja bih ocekivo da sam ja taj jednini, a isto tako, kada bi bilo receno svi ljudi ce u pako samo jedan u raj, ja bih se nadao da sam ja taj jedini koji ce u raj.
__________________
ennebiyyu ke-l-´arus, zikruhu yuhyi-nnufus.
semek is offline  
Old 24.09.2009., 00:59   #45
Quote:
semek kaže: Pogledaj post
Da se prmijetiti da uvijek pises vedrog duha sto je plaho fino.
Selam semek.
Hvala. Odmaram svoj duh u Božjem.

Quote:
A ovo boldirano mi zape za oko.
Kako se to bude siguran u spasenje?
Bozijim Poslanicim a.s. jeste dat šefaat (zagovor) za velike grijesnike medju svojim sljedbenicima, no, kako covjek moze biti siguran da je bas on taj koji ce dobiti taj zagovor?
Mogu jedino govoriti s aspekta svoje vjere tj. rimokatolika, što znači
sigurnost u spasenje. Vjernici rimokatolici, koji žive Evanđelje i sakramentalni
život imaju sigurnost spasenja. Isus je otkupio svakog čovjeka na Zemlji
davši Svoj život u zamjenu za naš vječni život. Otkupio nas je od grijeha svojom
Krvlju i smrti na Križu. Samo jedna kaplja Njegove Krvi dovoljna je da
spere grijehe čitavoga Svijeta, a prolio je više nego kaplju. U našoj vjeri
velika zagovornica svih ljudi je Blažena Djevica Marija, Majka Isusova, a i
Majka svih onih koji je žele i štuju kao Majku. Tko se Njoj utiče i moli Njen zagovor,
neće pogriješiti jer Bog Njoj ništa ne odbija. Isto tako su nam i proglašeni Sveci veliki
zagovornici pred Prijestoljem Božjim. Ako tako vjerujemo i molimo mi rimokatolici,
ne trebamo se bojati, a tko je u Ljubavi tamo ionako straha nema.

Quote:
Zabiljezena je izreka Muhammeda a.s: naći ćeš svog Gospodara onakvim kakvim si Ga smatrao. Pa ko Ga je vidio Milostivim i radio na tome da zadobije milost, takvim ce Ga i zateci.
Primjerom, Isus je moj Gospodar. Milostiv je i premilostiv, zadobila sam milost
i prije nego li sam uopće pomislila, a kamoli radila na tome. I vjerujem da ću ga takvim i zateći.

Quote:
A Omer r.a. je rekao: Kad bi bilo receno svi ljudi ce raj samo jedan u pakao, ja bih ocekivo da sam ja taj jednini, a isto tako, kada bi bilo receno svi ljudi ce u pako samo jedan u raj, ja bih se nadao da sam ja taj jedini koji ce u raj.
Vjerujem da sam spašena, kao i mnogi drugi. Trudim se živjeti onako kako
vjerujem, a ne iz straha, nego iz ljubavi i poštovanja prema Bogu i čovjeku,
koliko je do mene. Ostalo prepuštam Njemu.

Selam.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa

Zadnje uređivanje good angel : 24.09.2009. at 01:12.
good angel is offline  
Old 24.09.2009., 09:02   #46
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
nešto sam od ovoga pročiitao - nešto ne jer je dugo a ja postim...razumio sam šta se hoće reći...bez obzira na tvoj pokušaj opravdavanja nekih izjava sufija i dalje smatram da se ne smje govoriti onako kako je Rumi govorio...
ipak smatram da se ne trebaju razdvajati šeri'at i hakkikat...i tvrdim da je ne može postići ni približan stepen (hal) Ebu Bekra Es-Sidika r.a, a ne Ibrahima a.s...neke sufije govore kako i danas ima ljudi na mekamima Musa-a a.s Isa-a. a.s, Ibrahima a.s isl. nekad oni pričaju, ama baš, bez ikakvog osnova i dokaza...a ne svataju da iz njihovih riječi izlazi nešto krupno...
to je zato što ljudi zamišljaju ove velikane ko osmanske sultane sa perkama na glavi. oni su bili velikani u svojoj jednostavnosti, npr. hazreti Vejsil Karani je bio neugledni čoban i niko iz njegove okoline nije vidio nikakva mekama kod njega, sve dok Poslanik a.s. nije ukazao na njegovu veličinu. da li ti misliš da takvih ljudi nema i danas? nije po nekom poznavanju fikha, akaida, itd. on bio velikan, već po stanju srca. Ibrahim a.s., šta se kaže za njega u Kur'anu? "Ibrahim je bio dobar čovjek!". eto ti mekama. nije bilo rečeno "Ibrahim je bio visoki profesor sa el-Azhara, vrsni poznavalac fikha, akaida, hadisa, ..., učio pred znamenitim alimima ..." ne, rečeno je "Ibrahim je bio dobar čovjek!", sad da li ti misliš da danas nema jednostavnih, tihih, iskrenih vjernika koji nose tu deredžu Ibrahima a.s.? evo rahmetli Šukrija k.s. kojeg pominjem je bio takav. iz tvojih usta izlaze krupne riječi jer ti govoriš o onome što ne shvataš. ima ljudi koji tako vjeruju u Allaha dž.š. da kažu da Ga vjeruju, ali On je za njih dalek, nekadašnji, stvorio ovaj svijet pa ga napustio. pitam te, da li je Allah dž.š. sada u ovom trenutku sa mnom i s tobom, zna li On šta mi pišemo, nadahnjuje li On i sada srca ljudi, ili ih knjige i predaje nadahnjuju, ... moraš se upoznati sa pojmom "živi Islam" i zašto je taj Islam živ. kad ti Allah dž.š. u tvojoj svijesti i predstavama ne bude neki daleki entitet, već da znaš da On zna tvoje misli, da vidi koje će slovo tvoj prst pritisnuti prije nego si ti pomislio na to, onda ćeš drugačije shvatati sve ovo što ti nije jasno. Poslanik a.s. je tu cijelo vrijeme. Kur'an, koji je nestvoreni kelam, kada on nešto pominje, to je tu cijelo vrijeme, samo trebaš prepoznati. shvataš, u onome što je nestvoreno nema vremena, to je oduvijek i zauvijek. to su vječne kategorije. ono što pominje Kur'an, to je vječna kategorija. inače, ako ti vjeruješ suprotno, svodiš Kur'an na zbirku pripovijesti, a to je Biblija. tada Ibrahim, Hidr, Musa, postaju likovi iz pripovijesti, nekakve crtice i sličice, fragmenti, i normalno da će osoba govoriti kao ti. to je Islam mushafa, a Poslanikov Islam je Islam Kur'ana, živi Islam a ne Islam štampane knjige, što je mushaf. mislim da ti kod sebe na tome trebaš poraditi. na svojoj predstavi o Allahu dž.š. , za Kojeg ja ne sumnjam da ti kažeš da je Jedan i da je Muhammed a.s. njegov Poslanik. ali kakav je to Allah i kakav je to Poslanik? u tom je stvar vjere, jer to je stvar tvog ličnog vjerovanja, a za to služe svi ovi pravci, tarikati, sekte i sl. ljudi imaju različita lična vjerovanja. kako ti npr. vjeruješ ajet: "Vi njih niste ubijali nego Allah; i ti nisi bacio, kad si bacio, nego je Allah bacio,..." Muhammedova a.s. ruka je bila Allahova dž.š. ruka, i kad je Muhammed a.s. bacio, Allah dž.š. je bacio? ako bi po "vehabijskoj" akidi tumačio, dosljedno, morao bi reći, neuzubillah, da je Allah dž.š. počinio širk, neuzubillah. maltene se utjelovio. kršćane je ova pojava zavela da kažu Isa je Sin. šerijat ti neće nikada dati odgovor na ovo pitanje jer ti treba dublje znanje i od Hidr a.s. znanja. treba ti najdublje ispravno vjerovanje koje se ne zaustavlja na "Allah je Jedan". vidiš li ti fena u ovom ajetu? "nisi ti bacio već je Allah bacio" "niste vi ubijali već je Allah ubijao". fena, utapanje, nema tvoje volje, nema tvog znanja, nema tvog djelovanja, to je vrhunski monoteizam koji u cijelosti izražava "Allah je Jedan", a izrekom je rečen u "La hawle we la kuwete illa billah!". ovo vjerovanje tebi treba i to imaš u sufizmu, i tu nema laganja i pretvaranja. u šerijatu možeš i lagati i pretvarati se. jel se Hidr a.s. mogao pretvarati da zna da će dijete biti zalim? pa naravno da nije. a je li se mogao pretvarati da posti? naravno da jeste. kad čovjek obavlja vanjski namaz, ko može reći da on obavlja unutarnji namaz? niko. može se pretvarati koliko hoće. a kad dječak zna da će biti šehit, i da šehit nije mrtav, dakle on ne umire, i pouči ubice kako da ga ubiju, koji stepen imana to podrazumijeva? nemjerljiv.
Rufaija is offline  
Old 24.09.2009., 09:56   #47
Quote:
dino.mustafic kaže: Pogledaj post
Meni je jedan rekao: "Nemoj slijediti onoga koji ti kaže da će te odvesti Allahu, jer samo Poslanik može odvesti Allahu, nego slijedi onoga koji kaže da će te odvesti Poslaniku. Da ljudi mogu bez poslanika dobiti objavu, dobili bi je."
"Reci: Mene je Gospodar moj na Pravi put uputio, u pravu vjeru, vjeru Ibrahima pravovjernika, o­n je vjerovao samo u jednog Boga."

Gospodar tvoj je pčelu nadahnuo..."

"Kome Allah želi dobro, poduči ga u vjeri"( Buhari, Muslim 1037)

"Njih je Allah uputio, zato slijedi njihov Pravi put ..." (Prijevod značenja El-En'am 90.)

itd...

ako jedna pčela može biti direktno nadahnuta, zašto misliš da jedan čovjek ne može biti nadahnut? ko, ili šta, je nadahnulo Ibrahima a.s. da posumnja u kipove? je li tvoj razum dio Božjeg nadahnuća? ili ti smatraš da je to tebi svojstvena suverena osobina? Asad govori o razumu i maturidijama, a razum je Božje nadahnuće na koje Allah dž.š. stalno ukazuje, "o vi razumom obdareni".

uvijek ćeš do Allaha dž.š. stići samo uz Allahovu dž.š. pomoć, u koju pomoć spadaju i poslanici a.m.s., Dinn, iskušenja, i sl.

ko te vodi Poslaniku? ako budeš gledao na Poslanika a.s. kao na sredstvo, u redu, slažem se. nakon što je Islam jedina priznata vjera, i zapečaćen je šerijatom Muhammeda a.s., da, to je jedini siguran put do kurbijjeta. a šta ćemo sa ljudima koje je u Islam uvelo neko lično iskušenje? ko je dao iskušenje, ako ne Allah dž.š.? ko ti daje sadržaj života kroz koji ti živiš Islam i poslanika a.s.? Allah. ljudi shvataju Islam i vjeru kao misaoni proces, a Islam se živi vlastitim životom, a ne namišljanjem o sifatima i razrješavanjem mes'ela. ako ti Allah dž.š. određuje i nameće tvoje životne sadržaje, kroz dešavanja, kroz određenje, i ti ne možeš nikako izići iz tog konteksta i matrice koja se naziva tvoj život, pa zar te sam tvoj život nije približio Allahu dž.š.? nije te Poslanik a.s. doveo do tvog života, već Allahova dž.š. odredba da te stvori, da ti odredi život, da ti daje kuwet, da ti podari razum, itd. i da ti svoje životne sadržaje živiš sa Allahom dž.š. , a poslanici a.m.s. i vjera su ti dati kao uputa da to ispravno učiniš, a ne da bi te približili Allahu dž.š. jer Allah dž.š. je tebi bliži od tvoje žile kucavice. gdje ćeš bliže približavanje? ali ćete vjera približiti Allahovom dž.š. zadovoljstvu, da ti postaneš zadovoljan vjerom, pa će Allah dž.š. postati zadovoljan tobom. e tu ti treba poslanik. i opet ti treba ta inspiracija, koju kršćani zovu Sveti Duh, jer ima ljudi koji su zadovoljni vjerom, kao Musa a.s., ali nemaju inspiracije Hidr a.s.
Rufaija is offline  
Old 24.09.2009., 10:35   #48
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
Islam je čist od naših ljudskih fitneluka...ali ima sufija koje slijede Allaha i Njegovog poslanika u stopu...zato se u isti koš ne trebaju bacati sve sufije...a što se tiče bin Baza je istina...čovjek još tvrdi da je zemlja ravna...po onom ajetu..."Mi smo zemlju ravnom učinio..." ali je prebukvalno svatio to...

to što tvrdi da je zemlja ravna nije ništa strašno, ali ako neko zasniva svoju predstavu o Allahu dž.š. na način da ga vidi kao jedan entitet koji bukvalno silazi (spušta se) na najniže nebo u zadnjoj trećini noći, tada je ta osoba načinila kip, neuzubillah, Allaha dž.š., jer osobina kipa je da je prostorno ograničen, da se nalazi na nekom mjestu i da ga možeš pomaći (kretanje). i onda, u toj krajnjoj konsekvenci, ti utvrdiš da je taj poziv u "najčistiji monoteizam" ustvari poziv u idolopoklonstvo, jer od onog univerzalnog Allaha dž.š. ostalo je samo to mjesto (najniže nebo), vrijeme (zadnja trećina noći) i osobina (kretanje, spuštanje). i ti onda pomisliš da upravo to i ti ljudi predstavljaju najbolji period tvog života, i da su ti halovi najiskreniji halovi tvog vjerničkog života, a brate moj, to nije ništa različito od unošenja kipova u Kjabu. jer ta ideologija o monoteizmu je unošenje kipa u Kjabu tvog vjerničkog srca. zato je ta grupa jako agresivna, jako zatvorena, jako neuobičajena, jer ako bi se podvrgla kritici, i ako bi se utvrdilo da je njihov idejni rodonačelnik kojeg si nazvao krvolokom imao samo jedno ovakvo idolopokloničko vjerovanje, tada bi on jasno bio novotar, i to nenekakav novotar u običajima već u akaidu, od kojeg se niti jedno djelo i učenje o vjeri ne smije primiti, i naravno, ta "monoteistička" grupacija bi postala i ostala monoteistička, ali taj bog u kojeg oni vjeruju nije Allah. kao kukavica kad uđe u gnijezdo, snese jaje, ptiće izbaci ostalu ptičad, a roditelji još uvijek misle da him je to dijete i hrane ga. tako duhovne kukavice snesu ideološko jaje u srce naivnog mladog čovjeka, i kažu mu "ovo je čisti monoteizam", i on to kao savjestan roditelj ljubomorno gaji i čuva, nesvjestan šta odgaja u svom srcu i vjerovanju. shvataš da idolopoklonstvo može biti i monoteističko. vjeruje čovjek da je njegov idol jedini bog. on je monoteista, ali njegov idol nije Allah. a ljudi od ispravne predstave o Allahu dž.š. mogu vrlo lahko da naprave svog vlastitog idola na ovakve načine.

npr. da je Allah sveprisutan, oni se naježe. a vjeruju da se Allah dž.š. bukvalno spušta u zadnjoj trećini noći. zašto se protive sveprisutnosti? jer ako je Allah dž.š. sveprisutan, onda je spuštanje metafora. bilo bi besmisleno bukvalno tumačiti da se Neko ko je sveprisutan "spušta", jer je On već prisutan tamo gdje se spušta. i onda upru u negaciji sveprisutnosti pa dokažu sebi da Allah dž.š. nije sveprisutan, pa dobiju mjesta gdje Allah dž.š. nije, dakle uspostave širk. ako nema snage i pomoći bez Allaha, ko pomaže na mjestima gdje Allah dž.š. nije prisutan? bezbeli neko drugi? međutim, ovo samo dokazuje da oni Allaha dž.š. shvataju tjelesno, ograničeno, kao idola, a ne po sifatima, kako Ga shvataju sufije.

tako da ta naoko velika znanja, mnogo hadisa, visoke škole, itd. ulema vrlo lahko padne na ovim logički shvatljivim modelima. čak i idolopoklonik koji se klanja kipu kojeg je napravio, klanja se Allahu dž.š. koji održava tu materiju kojoj se idolopoklonik klanja. Nema boga osim Allah. Šta god ti upreš prstom i kažeš "ovo je Bog" da znaš da je Allah dž.š. iza svake stvari, ali tvoja predstava o Allahu je pogrešna i naziva se idolopoklonstvo. a svako obožavanje, uvijek, pripada samo Allahu dž.š. ma kome ga ti pogrešno upućivao. ove stvari ćeš naći u sufijskom učenju, ako te interesuje. posebno se time danas bavi Šejh Abdullah Harari.
Rufaija is offline  
Old 24.09.2009., 10:46   #49
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
1998. sam obavio hadž. i tada, u Mekki, posjetio nas je Bin Baaz, barem su rekli da je on. tu gdje smo se hranili bio je jastog od stiropora jedno 2,5 metra visok, u cjelini, ofarban. meni, u tom "evlijanskom halu čistog imana" koji se ovdje pominje, nikako nije bilo jasno otkud "kip" u Mekki. i na tom dersu, kažu ima li pitanja, ja se javim i kažem "šta će onaj tagut tamo gdje se jede?" oni se zgledaše, "kakakav tagut", i ja kažem za raka. oni kažu "pa nije to tagut". međutim, mene su držale sufare sa horozom "bez lica", itd. "bez lica", pa nikako mi se nije uklapalo kako nacrtani hore ne smije imati lice, a cijeli rak stoji. sutradan za ručak, ja prilazim sali, a dvojica stoje pored jastoga. kako ja prilazim, oni ga uzeše i iznesoše, čekali su da ja to vidim. ali cijela grupa je bila puna "vehabija" i meni je sve to bilo tako konfuzno. hore "bez lica" a podijelili šampone sa otkrivenom plavušom, i nikome od "braće" ne zasmeta. na ringišpilu koji sam tamo vidio, vidim "ukras" nekakve maske, ko nekakve šejtanske glave. preko puta harema u Medini parfimerija ispod hotela sa alkoholnim parfemima. recepcioner nosi zlatan sat. zuhd "vehabija" na muzdelifi ogledao se u steranju tepiha, podjeli lanča paketa. pisao sam ja o tome posebno. ali znakovito je bilo, dva su puta bila, između ograda. dvije ceste paralelne. i mi sa jedne strane, sa druge strane su azijatske hadžije. mi na tepisima, oni onako posjedali. mi lanč pakete, oni po jedno jaje svakom. mi svi (i "braća") ko harambaše, oni tamo svi skrušeni. jedan Zuhdija iz Zenice drži ders i kaže "mi braćo širimo noge što smo širokogrudi, a oni (mi hanefije) drže skupljene ..." (uskogrudi). to je na Arefatu bilo, a znaće većina ko je taj čovjek. itd. itd. sad hajde neka svako kaže šta je bolje i sa koje strane ceste (tarika) bi volio biti?

nije svaki hal koji izaziva lijep osjećaj - evlijanski hal, niti je svako učenje o monoteizmu - monoteizam. mislim da se Tamija sa tim susreo, sa učenjem ili sistemom učena gdje ljudi zavaravaju sami sebe ubjeđujući se međusobno, u okviru svoje zatvorene skupine, da su najispravnije i najčistije vjere. ali školjka kad se otvori, vidi kakvih sve "bisera" sadrži. ko izbriše piletu glavu iz straha od širka i neslijeđenja sunneta, a prihvati šampon sa glavom otkrivene plavuše, Boga mi dobro treba da porazmisli o sebi, jer u najmanje je to prijetvorno ponašanje.

a možemo i o "teorijskom Islamu", međutim, ne bih prešao preko ovih praktičnih pojava koje sam naveo baš zbog mnoštva "braće" koja su sve to (ne)vidjela, a morala su, a nisu.
I, to nije nikakav dokaz, nizašto. Jer, da sada svako počne pričati šta je doživljavao i sa sufijama i sa tzv. vehabijama, to bi dovelo do gluposti.
Mislim da je to tvoj subjektivitet i tvoj doživljaj svega, koje godine je to bilo, kakav je izgledao čovjek za kojeh su rekli da je bin Baz, r.h.?

Što se tiče Zuhdije, možda si ga protumacio pogrešno (namjerno ili ne, ne znam), možda je mislio u smislu da mi širimo noge jer smo širokogrudni, a oni nam ne dau da to budemo, oni ih sastavljaju. Inače, Dr. Zuhdija Adilović je profesor doktor, dekan, ne mislim da bi on tako nešto nisko mislio, helem nejse, da nema nikakve titule, čovjek koji zna nešto o islamu, nije tako plitak. I mislim da je sve bilo u jednom 'tonalitetu' šale, a ti si to sada sve izokrenuo.
Koji je status alkoholnih parfema po fikhu?
Da li si pitao čovjeka da li je sat od zlata ili je samo takav izgled?
A, ustvari, šta to sve dokazuje, da imaš 'tonu' predrasuda i da ti se ne izučavaju knjige, nego voliš ovako kroz priču?!?!


Bojim se da samo bezveze imputiraš stvari...
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 24.09.2009., 10:50   #50
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post

5. i da dodam, puni su kontroverzi preko kojih olahko prelaze. ne možeš ne okrivljivati onoga ko hrani pašče, a okrivljivati pašče što ujeda, a vehabije to rade. pobjegli su od historijskog korijena svog nastanka.
Opet potvaranje bez dokaza, Koji je to historijski korijen od kojeg su dotici pobjegli? Gdje su sada, ko su oni??
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 24.09.2009., 14:37   #51
Tamija evo ti komentar dva ajeta:
Ali ne, ko zaradi lose dijelo (sejjia) i okruze ge pogreske (hatia) pa oni su drugovi vatre, oni ce u njoj vjecno ostati. A oni koji su vjerovali i radili dobra dijela (salihat) pa oni su drugovi Dzenneta, oni ce u njemu vjecno ostati. (El-Bekare, 81-82)

Sejjia je lose dijelo koje ucinjeno s ciljem da se drugom ucini nepravda i tako se ta osoba razalosti.
Hatia je nenamjerna pogreska. Allah ne kaznjava nikog za nenamjernu pogresku ali ako osoba non-stop cini te greske i one ga okruze, to onda znaci da ta osoba nema znanja i da nije ispunila farz a to je sticanje znanja kako se prenosi od Poslanika. Posto nije izvrsio farz onda ga Allah kaznjava za napustanje farza a ne za greske.
Znaci onaj koji cini nepravdu drugima i okruze ga pogreske zbog njegovog neznanja, on je drug vatre. Inace, da bi neko usao u vatru on za njom mora zuditi a da bi za njom zudio mora voljeti ono sto je od nje. U ovom slucaju to su strasti i sejtani pa onaj ko se druzi sa strastima i sejtanima (dzinskim kao npr. da ne prouci besmelu na pocetku jela pa sa njim u jelu ucestvuje sejtan; i ljudskim s kojima provodi vrijeme u zabludi). Posto se covjek druzi sa onima koji su od vatre tako i vatra zudi za njima kako nas je obavjestio Poslanik. A onaj ko bude drug vatre on ce u nju uci i u njoj ostati zauvjek.
S druge strane spominje se da onaj ko bude vjerova i radio dobra dijela da je on drug Dzenneta. Vjera je iman a to znaci da je vjernik onaj koji ispunjava emanet koji je dao Allahu jos u ezelu, a onaj koji ispuni emanet taj je sebe osigurao (emn) i on se zove emin (povjerljivi). Dobra dijela se kazu salihat, a salihat znaci pomiriti kako se kaze u Suri Hudzurat: Pa pomirite izmedju vasa dva brata (Fe aslihu bejne ehavejkum) (El-Hudzurat, 10). To znaci oni koji ispunjavaju emanet koji su dali Allahu, a to je da ce samo Njemu robovati, i koji cine dobra dijela koja nisu uzrokom razdora medju muslimanima. Koji ovo cine oni su drugovi Dzenneta. Prema hadisu dzennetske basce na ovom svijetu su halke zikra, pa tako dolazimo do zakljucka da su drugovi Dzenneta oni koji puno cine zikr i koji se puno sjecaju Allaha. Inace, covjek se sjeca samo onog sto voli. Ljubav je porivena kod covjeka u prsima a znacenje Dzenneta je pokrivenost pa tako covjek svojom pokrivenom ljubavlju zudi za Allahom kao sto Dzennet zudi za tim covjekom kako nas je obavjestio Poslanik. Tako covjek postaje drug Dzenneta i u njemu ce vjecno ostati.

Zadnje uređivanje asad : 24.09.2009. at 14:44.
asad is offline  
Old 24.09.2009., 15:05   #52
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Tamija evo ti komentar dva ajeta:
Ali ne, ko zaradi lose dijelo (sejjia) i okruze ge pogreske (hatia) pa oni su drugovi vatre, oni ce u njoj vjecno ostati. A oni koji su vjerovali i radili dobra dijela (salihat) pa oni su drugovi Dzenneta, oni ce u njemu vjecno ostati. (El-Bekare, 81-82)

Sejjia je lose dijelo koje ucinjeno s ciljem da se drugom ucini nepravda i tako se ta osoba razalosti.
Hatia je nenamjerna pogreska. Allah ne kaznjava nikog za nenamjernu pogresku ali ako osoba non-stop cini te greske i one ga okruze, to onda znaci da ta osoba nema znanja i da nije ispunila farz a to je sticanje znanja kako se prenosi od Poslanika. Posto nije izvrsio farz onda ga Allah kaznjava za napustanje farza a ne za greske.
Znaci onaj koji cini nepravdu drugima i okruze ga pogreske zbog njegovog neznanja, on je drug vatre. Inace, da bi neko usao u vatru on za njom mora zuditi a da bi za njom zudio mora voljeti ono sto je od nje. U ovom slucaju to su strasti i sejtani pa onaj ko se druzi sa strastima i sejtanima (dzinskim kao npr. da ne prouci besmelu na pocetku jela pa sa njim u jelu ucestvuje sejtan; i ljudskim s kojima provodi vrijeme u zabludi). Posto se covjek druzi sa onima koji su od vatre tako i vatra zudi za njima kako nas je obavjestio Poslanik. A onaj ko bude drug vatre on ce u nju uci i u njoj ostati zauvjek.
S druge strane spominje se da onaj ko bude vjerova i radio dobra dijela da je on drug Dzenneta. Vjera je iman a to znaci da je vjernik onaj koji ispunjava emanet koji je dao Allahu jos u ezelu, a onaj koji ispuni emanet taj je sebe osigurao (emn) i on se zove emin (povjerljivi). Dobra dijela se kazu salihat, a salihat znaci pomiriti kako se kaze u Suri Hudzurat: Pa pomirite izmedju vasa dva brata (Fe aslihu bejne ehavejkum) (El-Hudzurat, 10). To znaci oni koji ispunjavaju emanet koji su dali Allahu, a to je da ce samo Njemu robovati, i koji cine dobra dijela koja nisu uzrokom razdora medju muslimanima. Koji ovo cine oni su drugovi Dzenneta. Prema hadisu dzennetske basce na ovom svijetu su halke zikra, pa tako dolazimo do zakljucka da su drugovi Dzenneta oni koji puno cine zikr i koji se puno sjecaju Allaha. Inace, covjek se sjeca samo onog sto voli. Ljubav je porivena kod covjeka u prsima a znacenje Dzenneta je pokrivenost pa tako covjek svojom pokrivenom ljubavlju zudi za Allahom kao sto Dzennet zudi za tim covjekom kako nas je obavjestio Poslanik. Tako covjek postaje drug Dzenneta i u njemu ce vjecno ostati.
"U dušama vašim je ponikla zla misao, reče on i ja se neću jaditi, od Allaha ja tražim pomoć ... "

ko želi da se bavi mirenjem braće neka se upozna sa slučajem Jusufa a.s. i njegovom braćom.

Quote:
vjera je iman
ja vjeru shvatam kao uspostavljanje ispravnog odnosa spram Stvoritelja. iman shvatam kao lični stepen u tom nastojanju. sve je u vjeri oko toga. sav tvoj život se svodi na uspostavljanje odnosa spram Stvoritelja. npr. kada ti uspostavljaš odnos sa ljudima, dobar ili loš, da li ti u stvari uspostavljaš odnos prema ljudima ili prema Stvoritelju koji ti je poslao te ljudi i stavio te u neku situaciju? ako kažeš prema ljudima, zašto bi te Allah dž.š. nagrađivao ili kažnjavao za takve postupke? ja ove ajete koje si naveo shvatam u slijedećem smislu, ko izgubi kompas, ko počne uskraćivati tamo gdje treba davati, a davati tamo gdje ne pripada, tu osobu okruži konfuzija i ona dođe u jedan lični Džehennem, u tom stanju ta osoba seli i ona ostaje u tom stanju. ovi drugi, koji su razaznali ispravan smjer, davali bez uskraćivanja tamo gdje treba, na terazijama ličnih djela ispravno mjerili bez uskraćivanja, nisu častili ono što je nedostojno, ti su ljudi za života bili Džennetlije, družili se s njim, preseliće u halu Džennetlija i ostati u tom stanju.

ova dva brata mogu biti dva brata unutar tebe samog, npr. forma i suština, srce i razum, duša i srce, ibadet i rad, itd.
Rufaija is offline  
Old 24.09.2009., 15:24   #53
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Opet potvaranje bez dokaza, Koji je to historijski korijen od kojeg su dotici pobjegli? Gdje su sada, ko su oni??
malo si konfuzan. ako je potvora, dokaz tu i ne treba niti ga možeš naći. ako je optužba, onda dokaz dolazi u obzir, ali to nije potvora. historijski korijen je naširoko i detaljno opisan, imali smo diskusije, davali informacije i dokaze, mislim da inicijator ove teme nije to htjeo kad ju je započeo.

prvi dokaz je devijacija u akaidu i sa tim se trebaš upoznati, naći ćeš više nego dovoljno izvora.

drugi dokaz. odrekao ga se otac, ugledan i pobožan musliman; odrekao ga se brat, alim; odrekli ga se učitelji, ugledni alimi; osudio ga vrhovni vjerski autoritet Mekke, Mekanski muftija; digao bunu protiv Islamskog halifata i pomogao uspostavljanje nacionalne države pomognute od strane engleza; itd. itd.

sada mi reci, kada bih ti izvan konteksta ove priče, onako da ne možeš naslutiti o kome se radi, opisao osobu koje se odrekao otac, brat, učitelji, Islamska vlast, koji je pomogao neprijatelje Islama, itd., šta bi ti meni rekao za tu osobu? bezbeli bi rekao "daleko mu kuća bila". ja sam bio preveo i dao spisak djela Islamskih alima koji su argumentovano osudili taj pokret, imaš to negdje na ovom forumu. ali ono što sam ja ovdje navodio, u kontekstu teme, je moje lično viđenje i osvjedočenje. malo je smiješno kada se "brat" sa kojim dijeliš sobu, sav izgubljen baci na krevet u superluksuznom hotelu Šeraton (vidi čiji je kapital), netom uz rub harema u Medini, i počne vikati "neću da me obuzme dunjaluk, neću..." raspamećen takvom raskoši. sva ta oholost, opredmećena u toj izjavi, datoj ispod šatora sa automatima ledene vode, a do nas turski imam i vjernici imaju bukvalno "stajanje na Arefatu" koje se sastoji u tome da imam, od ujutro kada je počeo, do zalaska sunca, na megafon veliča Allaha dž.š. i svi zajedno stoje i uče dove i zikir. pa te slike sa Muzdelife. sve je to bilo tako znakovito i tako slikovito da prosto ne mogu da vjerujem da je to Allah dž.š. dao tek onako da vidim. a da ti kažem, lično sam pitao tadašnjeg "vođu" jedne organizacije drage jednom bratu odavde, čovjek je šepao, nosio je štap, "da li je istina da dobijate novac za ovo" i fino kaže "jeste". pa jel, nije zabranjeno da od zekjata primi čovjek da bi se privolilo srce za Islam. jedini je problem što su se hudim, siromašnim, ratom samljevenim muslimanima privoljavala srca za Islam. e toga nema u sufizmu. barem onom pravom
Rufaija is offline  
Old 24.09.2009., 17:35   #54
Quote:
good angel kaže: Pogledaj post


Tamija, nisam muslimanka, rimokatolkinja sam. Hvala ti od srca za takve
velike i lijepe riječi. Te riječi neka su Bogu na slavu i čast, jer sve što jesam
dobila sam od Njega i Njemu pripada.

Ne brini Tamija brate, spašena sam po Isusu i neću dobiti kaznu, Bogu hvala, inače
sam je itekako zaslužila
. Dao Bog da uvijek živim u Njegovoj milosti, što
tebi i svim ljudima želim.



Božji Duh je velik i neizmjeran, daje kome hoće, koliko hoće, kada hoće i koliko god hoće.
Bez obzira što tko dobio od Njega, uvijek ostati ponizan i ne zaboraviti da je sve Njegovo, a ne naše.
Onaj tko se uzoholi biva zbačen.
Trebali bismo biti dobro ugođeni instrumenti u Božjim Rukama kako bi kroz nas svirao najljepše melodije u ovom već jadnom i "ludom" Svijetu.

Selam.
eeej moja sestro...ne dozvoli da te obmani to što si fina...a zaista jesi...koliko ja mogu da vidim...ne bih želio da te povrijedim...to je zadnje što želim...ali nema spasenja bez Jedinstva Božjeg, nema spasenja bez vjere Abrahamove...nema spasenja bez ispravnog vjerovanja u Isusa (ko je on bio) bez obzira na sve...ti si meni sestra...jer u qur'anu piše "...i sigurno ćeš uvidjeti da su vam najbliži oni koji govore - mi smo kršćani..."
molim te sestro...učini nešto za mene...pročitaj qur'an...jer sam i ja pročitao bibliju naći ćeš svaki odgovor...pročitaj otkrivenje u bibliji pa onda uporedi sa 'zadnjih 20 strana u qur'anu' - sve će ti poslije toga biti jasno...
Ako si iskrena u svojoj vjeri...samo ćeš preći iz "dobrog u najbolje" jer će ti se tada i iskrenost pojačati...a priznati Muhammeda kao zadnjeg proroka je nešto najljepše što se može desiti u ljutskom životu...ali Allah vodi ka svjetlu Svome onoga koga On hoće...moja sestro zar ne vidiš da je sve slično i da je Muhammedu s.a.v.s dolazio onaj (Gabrijel) koji je dolazio i Mojsiju, Isusu i svima ostalima...Istina je jasna kao puni mjesec u vedroj noći...
Selam i molim te...samo pročitaj qur'an...

Quote:
semek kaže: Pogledaj post
Da se prmijetiti da uvijek pises vedrog duha sto je plaho fino.
A ovo boldirano mi zape za oko.
Kako se to bude siguran u spasenje?
Bozijim Poslanicim a.s. jeste dat šefaat (zagovor) za velike grijesnike medju svojim sljedbenicima, no, kako covjek moze biti siguran da je bas on taj koji ce dobiti taj zagovor?

Zabiljezena je izreka Muhammeda a.s: naći ćeš svog Gospodara onakvim kakvim si Ga smatrao. Pa ko Ga je vidio Milostivim i radio na tome da zadobije milost, takvim ce Ga i zateci.
A Omer r.a. je rekao: Kad bi bilo receno svi ljudi ce raj samo jedan u pakao, ja bih ocekivo da sam ja taj jednini, a isto tako, kada bi bilo receno svi ljudi ce u pako samo jedan u raj, ja bih se nadao da sam ja taj jedini koji ce u raj.
to su naši velikani...Ebu Bekr Es-Siddiq r.a je najiskreniji čovjek poslije Muhammeda s.a.v.s koji se ikad pojavio u ummetu Resula s.a.v.s...on je jedini ashab koji je, bez trun oklijevanja, svatio Istinu i istog trena je prihvatio...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 24.09.2009., 17:53   #55
Quote:
good angel kaže: Pogledaj post
Selam semek.
Hvala. Odmaram svoj duh u Božjem.
Primjerom, Isus je moj Gospodar. Milostiv je i premilostiv, zadobila sam milost
i prije nego li sam uopće pomislila, a kamoli radila na tome. I vjerujem da ću ga takvim i zateći.
Selam.
35. Kada Imranova žena reče: "Gospodaru moj, ovo što je u trbuhu mome je zavjetujem samo na službu Tebi, pa primi od mene, jer Ti, zaista, sve čuješ i znaš!"

36. poslije ona, kada je rodila, reče: "Gospodaru moj, rodila sam žensko", - a Allah dobro zna šta je rodila -, "a žensko nije kao muško; nadjela sam joj ime Merjema, i ja nju i porod njezin stavljam pod Tvoje okrilje od prokletog šejtana."

37. I Gospodar njezin primi je lijepo i učini da uzraste lijepo, i da se o njoj brine Zekerijja. Kad god bi joj Zekerijja u hram ušao, kod nje bi hrane našao. "Odakle ti ovo, o Merjema?" – on bi upitao, a ona bi odgovorila: "Od Allaha, Allah onoga koga hoće opskrbljuje bez muke."

38. Tu Zekerijja zamoli Gospodara svoga: "Gospodaru moj," – reče – "podari mi od Sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš!"

39. I dok se on u hramu stojeći molio, meleki ga zovnuše: "Allah ti javlja radosnu vijest: rodit će ti se Jahja, koji će u Allahovu knjigu vjerovati, i koji će prvak biti, i čedan, i vjerovjesnik, potomak onih dobrih."

40. "Gospodaru moj," – reče – "kako će imati sina kada me starost ophrvala, a i žena mi je nerotkinja?" – "Eto tako", - reče On -, "Allah čini što On hoće".

41. "Gospodaru moj," – zamoli on – "daj mi neki znak!" – "Znak će biti" – reče – što tri dana s ljudima nećeš moći govoriti, osim znakovima. I često spominji Gospodara svoga i hvali Ga krajem dana i izjutra!"

42. I kada meleki rekoše: "O Merjema, tebe je Allah odabrao i čistom stvorio, i boljom od svih žena na svijetu učinio.

43. O Merjema, budi poslušna svome Gospodaru i licem na tle padaj i sa onima koji molitvu obavljaju i ti obavljaj!"

44. To su nepoznate vijesti koje ti objavljujemo. Ti nisi bio među njima kada su pera svoja od trske pobacali da bi vidjeli koji će se od njih o Merjemi brinuti, i ti nisi bio među njima kad su se prepirali.

45. A kada meleki rekoše: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, bit će viđen i na ovom i na onom svijetu i jedan od Allahu bliskih;

46. on će govoriti ljudima još u kolijevci, a i kao odrastao, i bit će čestit",-

47. ona reče: "Gospodaru moj, kako ću imati dijete kada me nijedan muškarac nije dodirnuo?" – "Eto tako", - reče -, "Allah stvara što On hoće. Kada nešto odluči, On samo za to rekne: ’Budi!’ – i ono bude."

48. I poučit će ga pismu i mudrosti, i Tevratu i Indžilu,

49. i poslati kao poslanika sinovima Israilovim: "Donosim vam dokaz od Gospodara vašeg: napraviću vam od ilovače nešto poput ptice i puhnuću u nju, i bit će, voljom Allahovom, prava ptica. I iscjeliću slijepa od rođenja, i gubava, i oživljavaću mrtve, voljom Allahovom, i kazivaću vam šta jedete i šta u domovima gomilate; to će, uistinu, biti dokaz za vas, ako pravi vjernici budete;

50. i da potvrdim istinitost Tevrata, objavljenog prije mene, i da vam dopustim nešto što vam je bilo zabranjeno. I donosim vam dokaz od Gospodara vašeg, - zato se Allaha bojte i mene slušajte -,

51. Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je pravi put!"

52. A kada se Isa uvjerio da oni neće da vjeruju, uzviknuo je: "Koji će biti pomagači moji na Allahovom putu?" – "Mi", - rekoše učenici, - "mi ćemo biti pomagači Allahove vjere, a ti budi svjedok da smo mi poslušni Njemu.

53. Gospodaru naš, mi u ono što Ti objavljuješ vjerujemo i mi Poslanika slijedimo, zato nas upiši među vjernike!"

54. I nevjernici počeše smišljati spletke, ali ih je Allah otklonio, jer On to umije najbolje.

55. I kada Allah reče: "O Isa, dušu će ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i spasiću te od nevjernika i učiniću da tvoji sljedbenici budu iznad nevjernika sve do Smaka svijeta. Meni ćete se, poslije, svi povratiti i Ja ću vam o onome u čemu se niste slagali presuditi:

56. one koji ne budu vjerovali na strašne muke ću udariti i na ovom i na onom svijetu i niko im neće moći pomoći."...

57. A onima koji budu vjerovali i dobra djela činili, On će njima punu nagradu dati. – Allah ne voli nasilnike.

65. O sljedbenici Knjige, zašto se o Ibrahimu prepirete, pa zar Tevrat (Tora) i Indžil (Evanđelje) nisu objavljeni poslije njega? Zašto ne shvatite?

78. Neki od njih uvijaju jezike svoje čitajući Knjigu da biste vi pomislili da je to iz Knjige, a to nije iz Knjige, i govore: "To je od Allaha!" – a to nije od Allaha, i o Allahu svjesno govore laži.

79. Nezamislivo je da čovjek kome Allah da Knjigu i znanje i vjerovjesništvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Allahu!" – nego: "Budite Božji jer vi Knjigu znate i nju proučavate!"

80. On vam neće narediti da meleke i vjerovjesnike bogovima smatrate. Zar da vam naredi da budete nevjernici, nakon što ste postali muslimani?

81. Allah je od svakog vjerovjesnika kome je Knjigu objavio i znanje dao – obavezu uzeo: "Kad vam, poslije, dođe poslanik koji će potvrditi da je istina ono što imate, hoćete li mu sigurno povjerovati i sigurno ga pomagati? Da li pristajete i prihvatate da se na to Meni obavežete?" – Oni su odgovorili: "Pristajemo!" – "Budite, onda, svjedoci" – rekao bi On -, "a i Ja će s vama svjedočiti."


84. Reci: "Mi vjerujemo u Allaha i u ono što se objavljuje nama i u ono što je objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu, i unucima, i u ono što je dato Musau i Isau i vjerovjesnicima – od Gospodara njihova; mi nikakvu razliku među njima ne pravimo, i mi se samo Njemu iskreno klanjamo."

85. A onaj koji želi neku drugu vjeru osim islama, neće mu biti primljena, i on će na onom svijetu nastradati.

102. O vjernici, bojte se Allaha onako kako se treba bojati i umirite samo kao muslimani!


(odlomci iz poglavlja, 03 - Ali Imran)
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 24.09.2009., 17:55   #56
Quote:
good angel kaže: Pogledaj post
Selam semek.
Hvala. Odmaram svoj duh u Božjem.



Mogu jedino govoriti s aspekta svoje vjere tj. rimokatolika, što znači
sigurnost u spasenje. Vjernici rimokatolici, koji žive Evanđelje i sakramentalni
život imaju sigurnost spasenja. Isus je otkupio svakog čovjeka na Zemlji
davši Svoj život u zamjenu za naš vječni život. Otkupio nas je od grijeha svojom
Krvlju i smrti na Križu. Samo jedna kaplja Njegove Krvi dovoljna je da
spere grijehe čitavoga Svijeta, a prolio je više nego kaplju. U našoj vjeri
velika zagovornica svih ljudi je Blažena Djevica Marija, Majka Isusova, a i
Majka svih onih koji je žele i štuju kao Majku. Tko se Njoj utiče i moli Njen zagovor,
neće pogriješiti jer Bog Njoj ništa ne odbija. Isto tako su nam i proglašeni Sveci veliki
zagovornici pred Prijestoljem Božjim. Ako tako vjerujemo i molimo mi rimokatolici,
ne trebamo se bojati, a tko je u Ljubavi tamo ionako straha nema.



Primjerom, Isus je moj Gospodar. Milostiv je i premilostiv, zadobila sam milost
i prije nego li sam uopće pomislila, a kamoli radila na tome. I vjerujem da ću ga takvim i zateći.



Vjerujem da sam spašena, kao i mnogi drugi. Trudim se živjeti onako kako
vjerujem, a ne iz straha, nego iz ljubavi i poštovanja prema Bogu i čovjeku,
koliko je do mene. Ostalo prepuštam Njemu.

Selam.
Zaista je lijepo kad neko tako u svojoj vjeri nadje zadovoljstvo i ispunjenje, rahatluk sto bi mi rekli, to je sigurno plod iskrenosti, jer iskrenost (koju ne pripisujes sebi) uz stalno promisljanje sigurno vodi ka Isitini. Samo naprijed .

blagoslovljen Isus
__________________
ennebiyyu ke-l-´arus, zikruhu yuhyi-nnufus.
semek is offline  
Old 24.09.2009., 18:13   #57
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
to što tvrdi da je zemlja ravna nije ništa strašno, ali ako neko zasniva svoju predstavu o Allahu dž.š. na način da ga vidi kao jedan entitet koji bukvalno silazi (spušta se) na najniže nebo u zadnjoj trećini noći, tada je ta osoba načinila kip, neuzubillah, Allaha dž.š., jer osobina kipa je da je prostorno ograničen, da se nalazi na nekom mjestu i da ga možeš pomaći (kretanje). i onda, u toj krajnjoj konsekvenci, ti utvrdiš da je taj poziv u "najčistiji monoteizam" ustvari poziv u idolopoklonstvo, jer od onog univerzalnog Allaha dž.š. ostalo je samo to mjesto (najniže nebo), vrijeme (zadnja trećina noći) i osobina (kretanje, spuštanje). i ti onda pomisliš da upravo to i ti ljudi predstavljaju najbolji period tvog života, i da su ti halovi najiskreniji halovi tvog vjerničkog života, a brate moj, to nije ništa različito od unošenja kipova u Kjabu. jer ta ideologija o monoteizmu je unošenje kipa u Kjabu tvog vjerničkog srca. zato je ta grupa jako agresivna, jako zatvorena, jako neuobičajena, jer ako bi se podvrgla kritici, i ako bi se utvrdilo da je njihov idejni rodonačelnik kojeg si nazvao krvolokom imao samo jedno ovakvo idolopokloničko vjerovanje, tada bi on jasno bio novotar, i to nenekakav novotar u običajima već u akaidu, od kojeg se niti jedno djelo i učenje o vjeri ne smije primiti, i naravno, ta "monoteistička" grupacija bi postala i ostala monoteistička, ali taj bog u kojeg oni vjeruju nije Allah. kao kukavica kad uđe u gnijezdo, snese jaje, ptiće izbaci ostalu ptičad, a roditelji još uvijek misle da him je to dijete i hrane ga. tako duhovne kukavice snesu ideološko jaje u srce naivnog mladog čovjeka, i kažu mu "ovo je čisti monoteizam", i on to kao savjestan roditelj ljubomorno gaji i čuva, nesvjestan šta odgaja u svom srcu i vjerovanju. shvataš da idolopoklonstvo može biti i monoteističko. vjeruje čovjek da je njegov idol jedini bog. on je monoteista, ali njegov idol nije Allah. a ljudi od ispravne predstave o Allahu dž.š. mogu vrlo lahko da naprave svog vlastitog idola na ovakve načine.

npr. da je Allah sveprisutan, oni se naježe. a vjeruju da se Allah dž.š. bukvalno spušta u zadnjoj trećini noći. zašto se protive sveprisutnosti? jer ako je Allah dž.š. sveprisutan, onda je spuštanje metafora. bilo bi besmisleno bukvalno tumačiti da se Neko ko je sveprisutan "spušta", jer je On već prisutan tamo gdje se spušta. i onda upru u negaciji sveprisutnosti pa dokažu sebi da Allah dž.š. nije sveprisutan, pa dobiju mjesta gdje Allah dž.š. nije, dakle uspostave širk. ako nema snage i pomoći bez Allaha, ko pomaže na mjestima gdje Allah dž.š. nije prisutan? bezbeli neko drugi? međutim, ovo samo dokazuje da oni Allaha dž.š. shvataju tjelesno, ograničeno, kao idola, a ne po sifatima, kako Ga shvataju sufije.

tako da ta naoko velika znanja, mnogo hadisa, visoke škole, itd. ulema vrlo lahko padne na ovim logički shvatljivim modelima. čak i idolopoklonik koji se klanja kipu kojeg je napravio, klanja se Allahu dž.š. koji održava tu materiju kojoj se idolopoklonik klanja. Nema boga osim Allah. Šta god ti upreš prstom i kažeš "ovo je Bog" da znaš da je Allah dž.š. iza svake stvari, ali tvoja predstava o Allahu je pogrešna i naziva se idolopoklonstvo. a svako obožavanje, uvijek, pripada samo Allahu dž.š. ma kome ga ti pogrešno upućivao. ove stvari ćeš naći u sufijskom učenju, ako te interesuje. posebno se time danas bavi Šejh Abdullah Harari.
prvo:
Allahov Za't to jest biće je van prostora, vremena, brzine ili bilo kakvog svjeta...On se uzdigao iznad arša...to nije sporno...ili onaj ajet..."Zatim je Svoju Volju prema nebu uzdigao, dok je još ono dim bilo..." ili onaj "...zatim vladajući aršom svemirom zagospodario)...brate, od ispravne akide je vjerovati da Allah može bez svih svjetova biti...i da je Njegovo biće iznad arša, da Njegova volja svugdje vlada, Njegova moć, znaje, volja, snaga, vladavina je sveprisutna...i da je Allah s vjernicima i da je Allah bliži nama od naše žile kucavice...od ispravne je akide tako vjerovat...a mi ne znamo niti treba da znamo - kako je Allah iznad arša, kako je Allah s nama, kako je Allah bliži nama od naše žile kucavice isl.
Definitivno se slažem s tobom kad si rekao da je ograničavanje Allaha slično kao vjerovanje u kipove...ali te moram razočarati...niti bin Baz niti bilo koji "vehabija" ne vjeruje kao što si ti naveo da vjeruje o spuštanju Allaha na najniže nebo...tako da možemo reći Allah je iznad arša - nećemo pogriješiti, a ako kažemo Allah je svugdje - također nećemo pogriješiti jer On sigurno gospodari i vlada svugdje...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 24.09.2009., 18:25   #58
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
I, to nije nikakav dokaz, nizašto. Jer, da sada svako počne pričati šta je doživljavao i sa sufijama i sa tzv. vehabijama, to bi dovelo do gluposti.
Mislim da je to tvoj subjektivitet i tvoj doživljaj svega, koje godine je to bilo, kakav je izgledao čovjek za kojeh su rekli da je bin Baz, r.h.?

Što se tiče Zuhdije, možda si ga protumacio pogrešno (namjerno ili ne, ne znam), možda je mislio u smislu da mi širimo noge jer smo širokogrudni, a oni nam ne dau da to budemo, oni ih sastavljaju. Inače, Dr. Zuhdija Adilović je profesor doktor, dekan, ne mislim da bi on tako nešto nisko mislio, helem nejse, da nema nikakve titule, čovjek koji zna nešto o islamu, nije tako plitak. I mislim da je sve bilo u jednom 'tonalitetu' šale, a ti si to sada sve izokrenuo.
Koji je status alkoholnih parfema po fikhu?
Da li si pitao čovjeka da li je sat od zlata ili je samo takav izgled?
A, ustvari, šta to sve dokazuje, da imaš 'tonu' predrasuda i da ti se ne izučavaju knjige, nego voliš ovako kroz priču?!?!


Bojim se da samo bezveze imputiraš stvari...
to je kad se čovjek skroz duhovnosti okrene a zaboravlja načela fikha i akide...to je kad zikriš a pojma nemaš zašto zikriš...čovjek mora izučavati šeti'at kao što su morali i ashabi...šta se oni zanose...ta ne mogu biti ni bilizu mekama ibn Abbasa r.a a on je bio učenjak koji se bavio Akidom i fikhom...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 24.09.2009., 18:41   #59
Quote:
Rufaija kaže:
uvijek ćeš do Allaha dž.š. stići samo uz Allahovu dž.š. pomoć, u koju pomoć spadaju i poslanici a.m.s., Dinn, iskušenja, i sl.

ko te vodi Poslaniku? ako budeš gledao na Poslanika a.s. kao na sredstvo, u redu, slažem se. nakon što je Islam jedina priznata vjera, i zapečaćen je šerijatom Muhammeda a.s., da, to je jedini siguran put do kurbijjeta. a šta ćemo sa ljudima koje je u Islam uvelo neko lično iskušenje? ko je dao iskušenje, ako ne Allah dž.š.? ko ti daje sadržaj života kroz koji ti živiš Islam i poslanika a.s.? Allah. ljudi shvataju Islam i vjeru kao misaoni proces, a Islam se živi vlastitim životom, a ne namišljanjem o sifatima i razrješavanjem mes'ela. ako ti Allah dž.š. određuje i nameće tvoje životne sadržaje, kroz dešavanja, kroz određenje, i ti ne možeš nikako izići iz tog konteksta i matrice koja se naziva tvoj život, pa zar te sam tvoj život nije približio Allahu dž.š.? nije te Poslanik a.s. doveo do tvog života, već Allahova dž.š. odredba da te stvori, da ti odredi život, da ti daje kuwet, da ti podari razum, itd. i da ti svoje životne sadržaje živiš sa Allahom dž.š. , a poslanici a.m.s. i vjera su ti dati kao uputa da to ispravno učiniš, a ne da bi te približili Allahu dž.š. jer Allah dž.š. je tebi bliži od tvoje žile kucavice. gdje ćeš bliže približavanje? ali ćete vjera približiti Allahovom dž.š. zadovoljstvu, da ti postaneš zadovoljan vjerom, pa će Allah dž.š. postati zadovoljan tobom. e tu ti treba poslanik. i opet ti treba ta inspiracija, koju kršćani zovu Sveti Duh, jer ima ljudi koji su zadovoljni vjerom, kao Musa a.s., ali nemaju inspiracije Hidr a.s.
Vidim da je bilo mnogo lijepih riječi između odgovora Rufaije na moj post i ovog mog odgovora na njegov, ali ipak ne bih sad u ovom ostale komentirao, nego samo onaj meni upućen.
Sve je ovo tačno i ništa od ovoga ne sporim, a jedino mogu reći da sam previše šturo i bez ikakvog drugog objašnjenja napisao ono što sam napisao, a to je da preko Poslanika upoznajemo Allaha. Kur'an, kao što nas i Rufaija na ovom forumu upućuje, je nestvoreni Allahov Govor koji je nama posredstvom Muhammeda as, a Božijom i ničijom drugo voljom dostavljen i ponuđen da ga učimo. Ja ne kažem nipošto da Allah nije mogao nama na srce i bez ikakvog poslanika staviti vjeru i spoznaju o Njemu, ili ako je Njegova volja da mi svi imamo na srcu Kur'an, On to može. Ali nije tako, nama, ovakvima kakvi jesmo, poslanstvo je potrebno, te je ono - ne samo kao "društveno-politička" funkcija - prisutno, nego i kao osobina i zaseban entitet (ne materijalni, osim Poslanikovog alejhisselam tijela, naprimjer). Da nije bitan faktor Poslanstvo i Robovanje Poslanika, ne bi bilo u Šehadetu. Allah u jednom od kudsi-hadisa kaže sljedeće: “Ja sam sluh njihov, Ja sam vid njihov, Ja sam ruke njihove, Ja sam noge njihove.” Ali ovo znanje nam je ipak prenio Muhammed, alejhisselam. Kudsi-hadis je poslanik usmeno, na arapskom jeziku izrazio. Ne kažem da nama spoznaja dolazi od njega, alejhisselam, kažem da je od Allaha. I nekažem da Allah i bez njega, alejhisselam, ne može namadati da budemo evlije, Allah ionako bira one koje On hoće Svojom voljom. Još se u Kur'anu kaže: Onaj ko se pokorava Poslaniku pokorava se Allahu
O vi, koji vjerujete! Allaha cesto i mnogo spominjite(dakle zikrite)!" (Al-Ahzab: 41)

Rufaija, ti ja govorimo o vrlo sličnom principu. Može bit da sam ja previše suženo napisao svoju poruku, ali nadam se da je šira nego što i sam znam.
Ipak, čovjek koji je na većem stepenu od mene mi je ovo rekao, a ja samo "prenosim" i to vrlo ukratko. Naravno, kad smo razgovarali, nije ovo bila njegova prva i posljednja poruka za mene tada, kao što je ispalo umalo da je od mene vama.
__________________
My name's spelled, "Raymond Luxury Yacht," but it's pronounced, "Throat Warbler Mangrove"
dino.mustafic is offline  
Old 24.09.2009., 18:59   #60
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
eeej moja sestro...ne dozvoli da te obmani to što si fina...a zaista jesi...koliko ja mogu da vidim...ne bih želio da te povrijedim...to je zadnje što želim...ali nema spasenja bez Jedinstva Božjeg, nema spasenja bez vjere Abrahamove...nema spasenja bez ispravnog vjerovanja u Isusa (ko je on bio) bez obzira na sve...ti si meni sestra...jer u qur'anu piše "...i sigurno ćeš uvidjeti da su vam najbliži oni koji govore - mi smo kršćani..."
Selam Tamija.
Finoća koju si primjetio dolazi od Boga i nije obmana. I Isus je bio i je fin,
a ako ga želim nasljedovati iskrena srca, idem i ići ću za Njegovom finoćom i ljubavlju.
I ti si meni brat jer iskreno tražiš Boga.

Quote:
molim te sestro...učini nešto za mene...pročitaj qur'an...jer sam i ja pročitao bibliju naći ćeš svaki odgovor...pročitaj otkrivenje u bibliji pa onda uporedi sa 'zadnjih 20 strana u qur'anu' - sve će ti poslije toga biti jasno.
Ako me Bog nadahne da pročitam časni Kur'an, potruditi ću se pročitati.
Sjetiti ću se tada što si mi preporučio.

Quote:
Ako si iskrena u svojoj vjeri...samo ćeš preći iz "dobrog u najbolje" jer će ti se tada i iskrenost pojačati...a priznati Muhammeda kao zadnjeg proroka je nešto najljepše što se može desiti u ljutskom životu...ali Allah vodi ka svjetlu Svome onoga koga On hoće...moja sestro zar ne vidiš da je sve slično i da je Muhammedu s.a.v.s dolazio onaj (Gabrijel) koji je dolazio i Mojsiju, Isusu i svima ostalima...Istina je jasna kao puni mjesec u vedroj noći...
Selam i molim te...samo pročitaj qur'an...
Iskrena sam u svojoj vjeri i ostati ću u njoj, dao Bog da tako bude uvijek.
Vjerujem da rastem dobro ovdje gdje me je Isus posadio, u Rimokatoličanstvo.
Budući da me ne želi presađivati, a što da se sama presađujem igdje?
Kad bi se presađivala igdje drugdje kao odrasla biljka u cvatu, usahnula bih,
omar. Sve mi je u Isusu, i iskrenost, ne mogu bez Njega opstati, a ti Tamija
oprosti koliko možeš jer ne želim transferirati kod vas. Prijelaz bi me "skupo
koštao" (šala mala). A i iz ovog svog vrta vas mogu gledati druge vrtove u cvatu.
Jedino ne bih mogla, ako bi netko odlučio podići zid. Ako i ima ograda,
nema veze, mi ćemo onako, kao dobri komšije i kahvu popit'.

Je, slično je Tamija. Arkanđeo Gabrijel je po Božjem nalogu došao i Blaženoj
Djevici Mariji kod Navještenja, rekavši joj: "Ne boj se Marijo, našla si milost kod Boga". Zato Marija klikće u hvalospjevu:

"Veliča duša moja Gospodina i
klikće duh moj u Bogu mome Spasitelju
što pogleda na neznatnost službenice Svoje.
Od sad će me evo svi naraštaji zvati blaženom jer
velika mi djela učini Svesilni, Sveto je Ime Njegovo.
Od koljena do koljena dobrota je Njegova
nad onima što se Njega boje.
Iskaza snagu mišice Svoje, rasprši oholice umišljene,
silne zbaci s prijestolja, a uzvisi neznatne.
Gladne napuni dobrima, a bogate otpusti prazne.
Prihvati Izraela, slugu Svoga, kako obeća ocima našim,
spomenuti se Abrahama i potomstva njegova dovijeka.
Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetome, kako bijaše na početku,
tako i sada i u vijeke vijekova. Amen."

Ovo je i moja pjesma Bogu.

Istina je jednostavna jer je Bog jednostavan.

Selamim te Tamija.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa
good angel is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:28.