Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2007., 01:07   #1
Oružje u 2. svjetskom ratu (rusko, njemačko i američko)

Radim kratko izlaganje (45 minuta) za sat povijesti, radi se o oružju u 2. svjetskom ratu tj. o oružju koje je obilježilo 2. svjetski rat.

Zanima me da li bi mi mogli malo pomoći jer sam totalno izgubljen što se tiče Rusa i Amera (može i Britanaca). Ako bi mi mogli napisati neke njihove topove koji su bili korišteni u ratu, neke njihove tenkove, ali i projektile.

Dovoljno bi mi bilo samo ime...

PS: U banani sam ako mi ne pomognete
Fadolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 01:32   #2
Rusi.... T-35 i drugo nis inovativno mi ne pada na pamet.
Ameri....Mislimd a su prvi poceli s teskim bombarderima.
Pugsley Adams is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 10:03   #3
Quote:
Pugsley Adams kaže: Pogledaj post
Rusi.... T-35 i drugo nis inovativno mi ne pada na pamet.
T-34
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 11:13   #4
Sovjeti;

T-34 kao epitom razvoja srednjih tenkova od 1940-1945.
KV-1 kao prvi pravi teški tenk.
Artiljerijski topovi 152mm ML-20 koji je i dalje u upotrebi diljem svijeta - prvi model napravljen je 1937.
Također, 122mm A-19 top, iz njega je razvijen D-25 koji se koristio u teškim tenkovima od IS-2 do T-10M
Lavočkinovi lovci, La-5, La-5FN, La-7 i La-9
Legendarni Il-2 Šturmovik i izvedenice (Il-2m3, Il-10)

Amerikanci;

M4 Sherman
M26 Pershing čiji dizajn se koristio i u tenkovima tipa M60 koji su i danas u upotrebi u nekim zemljama (Turska, Izrael,...)
Bombarderi, počevši od ranih B-17 i B-24 do B-29, koji je bio kraj jedne filozofije razvoja bombardera.
Lovci P-51 Mustang u Europi, i F4U Corsair na Pacifiku.
Nosači aviona klase Essex.
Nemoje zaboraviti niti ne-borbene strojeve, prvo legendarni Jeep Willis, pa C-47 Skytrain/Dakota koji i dalje služi diljem svijeta. I Liberty Ship koji je prevozio terete diljem svijeta.
Također, koncept blizinskog (VT-variable timing) upaljača je britanski izum ali su ga Amerikanci razvili u oružje, te se i danas koristi u svim vojskama za puno primjena.

Britanci;

Spitfire - mislim da na njega nema potrebe trošiti riječi.
De Havilland Mosquito
Meteor - prvi mlazni lovac koji je ušao u službu (mjesec dana prije Me-262)
Možeš spomenuti i 17-pounder protutenkovski top - najbolji saveznički PT top do dolaska sovjetskog 100mm BS-3.
Naravno, Britanci su bili pioniri elektronike - Radar, ASDIC (to je kasnije postao sonar) i prve upotrebe elektronskog ometanja.

To je sve što mi ovako napamet izlazi iz glave, nadam se da sam bio od koristi.
Ako te još nešto zanima, samo pitaj.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 12:38   #5
Sve što je Tyndall rekao.

Uz to:
Za Ruse, haubica od 122 mm, pa top ZIS od 76 mm, PT top od 57 mm, PZ top od 85 mm.
Kaćuša.
Pješadijsko naoružanje: automat Špagin, puškomitraljez Degtjarev, strojnica Gorjunov, puška Mosin-Nagant.
Komentar: jednostavno, robusno oružje, lako za proizvodnju i uporabu.

Za Amerikance:
Top Long Tom, haubice od 105 i 155 mm.
Puška Garand (poluautomatska), automat Thompson, teška strojnica Browning M2.
Bazooka.
Ogromni broj transportnih i desantnih brodova.
Atomska bomba.
Komentar: najveća industrijska baza (tvornice i drugi resursi) za proizvodnju ratnog materijala..

Za Britance:
Puška LeeEnfield .303, automat Sten, puškomitraljez Bren.
Spitfire izvanredan, ali u Bici za Britaniju Hurricane brojniji.
Jaka mornarica.

Za Nijemce:
Puška Mauzer 98, puškomitraljezi MG38 i MG42, automat Schmeisser, jurišna puška Stgw44.
Laka protuoklopna oružja: Panzerfaust, Panzerschreck.
Tenkovi: Panzer IV, Panther, Tiger; Sturmgeschutz lovci tenkova.
Top od 88 mm, 150 mm, stara haubica 105mm (brojna), PZ topovi od 20 mm.
Lovci: FW-190, Me-109; Me-262 (mlazni avion). Bombarderi: Stuka, He-111.
Spomenute rakete V-1 i V-2; razvoj protuzračnih i protutenkovskih raketa (na samom kraju rata).
Bojni brod «Bismarck».
Podmornice.
Komentar: oružja prosječna na početku rata, prema kraju rata naprednija od savezničkih. Međutim, nikad ga nije bilo dovoljno. Uz to, puno različitih tipova, što je otežavalo masovnu proizvodnju.

Za Japance:
Lovac Zero i drugi, puška Arisaka, nosači aviona, bojni brodovi «Yamato» i «Musashi» (ne baš učinkoviti, ali najveći).

Zadnje uređivanje Manaslu11 : 07.03.2007. at 13:31.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 14:42   #6
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Za Japance:
Lovac Zero i drugi, puška Arisaka, nosači aviona, bojni brodovi «Yamato» i «Musashi» (ne baš učinkoviti, ali najveći).
Molim da u zapisnik uđe kako su japanski nosači rat obilježili svojim tonjenjem kod Midwaya, te nas naučili da palube nosača ne farbamo kričavim bojama i ne crtamo ogromne zastave na pramcu.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 02:12   #7
Quote:
Fadolf kaže: Pogledaj post
Radim kratko izlaganje (45 minuta) za sat povijesti, radi se o oružju u 2. svjetskom ratu tj. o oružju koje je obilježilo 2. svjetski rat.

Zanima me da li bi mi mogli malo pomoći jer sam totalno izgubljen što se tiče Rusa i Amera (može i Britanaca). Ako bi mi mogli napisati neke njihove topove koji su bili korišteni u ratu, neke njihove tenkove, ali i projektile.

Dovoljno bi mi bilo samo ime...

PS: U banani sam ako mi ne pomognete
he he super tema pa imaš o svemu npr o tenkovima bitka za kursk mislim da je t-36 ili tako nešto bio u igri a njemaćki su bili preteški pa pušing.
baziraj se malo i na v-1,2 rakete koje su poslje bile okosnica razvoja svemirskog programa i na razvoj Me 162 prvog lovca na raketni pogon spomeni her von braun..
spomeni nuklearno oružje openhajmera.
spomeni i kamikaze i njihovu ulogu.
te spomeni podmorski rat i značaj kršenja konvoja tj blokadu engleske.
i na kraju ne zaboravi sieg heil!
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 02:13   #8
spomeni korištenje radara
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 14:22   #9
Za Nijemce se u prosjeku može reći da su radili dobra oružja, ali da su počesto dizajni bili prekomplicirani za ratno doba. Osim toga, obuka za neka oružja je trajala predugo (naprimjer neki od zrakoplova su bili teški za letenje).

Osim toga, u proizvodnji je vladao kaos i nered, nisu znali odrediti prioritete tipa što im treba i u kojim količinama. Primjer: u zračne bitke s Britanijom su ušli bez teškog bombardera, što je svakako utjecalo na ishod.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 12:23   #10
Što se tiče samohodnog topništva, možeš dodati za Sovjete SU-152, a za Nijemce Wespe i Hummel.
Za zrakoplovstvo, njemačke noćne lovce s radarom.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 22:40   #11
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
(naprimjer neki od zrakoplova su bili teški za letenje).

Naprimjer koji? Njemci su prvi uveli na zrakoplovima automatsku regulaciju koraka elise i podešavanje mješavine goriva što je pilotima znatno olakšavalo borbeno letenje. U mnogoćemu su bili ispred svih ali su komplicirali izradu i preferirali kvalitetu nauštrb kvantitete.


La9 nije vidio WW2, La7 jest ali da napomenem da Saša Pokriškin nije dao P39 za La7 dok su doslovno svi u njegovom puku prešli na lavočkine.

Spitfire je bio odlićan ali ponešto precijenjen lovac. Hurricane je podnio glavni teret Bitke za Britaniju a kasnije varijante (spita) iako u vrhu nikada nisu bile najbolje. Dok za Moskita imam samo rijeći pohvale - svestran i iznimno upotrebljiv zrakoplov. Meteor je bio banana, jedino u ćemu se iskazao je bilo obaranje V1 bombi.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 23:15   #12
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Meteor je bio banana, jedino u ćemu se iskazao je bilo obaranje V1 bombi.
kaj je taj uopce imal borbeni let
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:29   #13
Nebelwerfer (njemački VBR).
Curtiss P-40 (prosječan lovac, ali to je bilo magare koje je podnijelo lijep komad tereta rata u Kini, SSSR-u, na Pacifiku, Mediteranu i Burmi).
Me-163 (nebitan za rat, ali zanimljivo tehničko dostignuće).
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 15:56   #14
Quote:
Roy kaže:
Naprimjer koji?
Me-262, Me-163, He-162 je bio relativno OK, -109 je bio užitak za letjeti, -190D je bila zvijer koja se jedva kontrolirala. Najveći zajeb je bila strahovito niska kvaliteta izrade.

German Development/Production Tech Failures in WW2

Quote:
Meteor je bio banana, jedino u ćemu se iskazao je bilo obaranje V1 bombi.
E tu sam te čekao - Meteor je služio do '70-ih, mislim da je to dokaz kvalitete. I nije nikada išao u Europu jer za njega nije bilo potrebe, ostali saveznički lovci su sasvim dobro obavljali posao.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 13:58   #15
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Nebelwerfer (njemački VBR).
Curtiss P-40 (prosječan lovac, ali to je bilo magare koje je podnijelo lijep komad tereta rata u Kini, SSSR-u, na Pacifiku, Mediteranu i Burmi).
Me-163 (nebitan za rat, ali zanimljivo tehničko dostignuće).
Po mom skromnom mišljenju Hellcat a kasnije i Corsair je bio puno važniji lovac od P-40. Ili B-17 i kasnije B-29, najpoznatiji a vjerojatno i najbolji bombarderi WWII.
Antimon2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 23:50   #16
Zna li tko za - ajmo ju nazvati "poluautomatska tanđara" - poluautomatska puška na bazi M 98 7,9 mm?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 00:06   #17
Ako misliš na puške iz 2. svjetskog rata, dvije su poznatije – G41 i G43 (K43).
Ako misliš na moderno oružje, u tom kalibru je «Crvena zastava» M-76.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 18:02   #18
kad se već spominju bazooke... bolji je bio britanski sustav zvan fiat, al je bio veći, teži, nezgrapniji... nijemci su imali panzerfauste...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 19:49   #19
Piat. Da, jači od bazooke i dosta težak, i s relativno malim dometom.
Panzerfaust je korišten masovno. Dobro je probijao oklope, ali mu je domet bio slaba točka.
Međutim, vjerojatno najbolje slično oružje korišteno u WW2 je bio njemački Panzerschreck (praktički uvećana Bazooka).
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 22:23   #20
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
kad se već spominju bazooke... bolji je bio britanski sustav zvan fiat, al je bio veći, teži, nezgrapniji... nijemci su imali panzerfauste...
Zar je Piat koristio rakete? Izgleda kao minobacač koji se ispaljuje sa ramena...
yamabushi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.