Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2012., 21:18   #201
mogu li clanovi i/ili osnivaci udruge raditi ili pruzati usluge u profitabilnim djelatnostima udruge volonterski? Dakle da se njima ne isplacuje nista niti placaju doprinosi niti su vezani zaposlenjem ili ugovorom o djelu, a sva zarada ide direktno udruzi za promociju deklariranih ciljeva (gospodarska djelatnost je takodjer u okvirima osnovne djelatnosti/interesa udruge).

Npr zamislimo da se udruga bavi promicanjem xyz sorte maslina. Osnovale su ju 3 fizicke osobe, ima ukupno 20 registriranih clanova. Odluce se kupit zemljiste, sadnice i uljaru (nebitno sad kako, kojim sredstvima i u kakvim vlasnickim odnosima, to je samo radi ilustracije, a zanima me samo kako je reguliran rad) i napravit svoj maslinik i ulje za prodaju, a cime ce se financirati ciljevi udruge. Mogu li to clanovi udruge raditi cisto volonterski bez ikakvih financijskih dobitaka i davanja iako sama udruga ima financijske koristi? Ako mogu kako je to regulirano? Postoje li nekakvi ugovori ili je omoguceno samim clanstvom u ugovoru ili definirano u statutu?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 11:20   #202
Jedno glupavo pitanje imam. Ispostavljam prvu fakturu, u sustavu smo PDV-a, da li fakturu normalno radim kao i kod d.o.o., sa oznakom R-1?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 08:38   #203
Tako je, treba biti oznaka R-1. Čim je udruga u sustavu PDV-a znači i da je obveznik poreza na dobit, za onaj dio u kojem obavlja gospodarsku djelatnost.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 19:56   #204
Pozdrav , evo registrirao sam se prije 30 minuta i citao sam 7 stranica od udrugama i svemu I dosta sam toga razumio zahvaljujuci vama. Ali nisam naisao na pitanje koje bi ja zelio postaviti. Zelim osnovati online gamersku udrugu. Znaci electronic sports, tj. doslovno preneseno elektronicki sport. Znaci udruga bi se bazirala na online turnirima iz raznorazih igara. Zanima me dali bi nas prihvatilo kao udrugu i dali bi dobili koje kakve poticaje od grada ili drzave? Zato sto mislim da bi bili mozda jedini koji se bavimo ovime u hrvatskoj. Skuzio sam da smijemo primati novac i trositi ga za sredstva udruge samo da na kraju godine bude profit=0. Nadam se odgovoru hvala.
Ante1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 23:17   #205
ma možeš ti imati 100 milijardi kuna profita na kraju godine, ali taj profit si ne možete (članovi) isplatit. mislim, možete na neke načine, ali ne putem dividendi kao recimo u nekim drugim oblicima trg. društva

bitno je da taj potencijalni profit u idućoj godini iskoristite za poboljšanje rada udruge, mir u svijetu, bla bla bla... možete kao udruga s tim raditi što vas volja, samo ta lova mora ostati u udruzi, a ne završiti u vašim džepovima... za vrhunske instrukcije u vođenju udruge građana, javiti se na adresu maksimirska 128, 10 000 zagreb
mata000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 12:59   #206
Da znam to sam procitao dalje kada sam ciato. Zanima me dali bi mi mogli dobiti nekakve poticaje od grada ili drzave jer bi mi bili jedini u drzavi koji bi radili ovako i promovirali esports , koji u nasoj drzavi nije zastupljen toliko kao u drugima.

Zadnje uređivanje Ante1994 : 02.06.2012. at 13:49.
Ante1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 01:01   #207
ante, dobro ti je odgovoreno, a ako pažljivo pročitaš topic ja sam barem 2-3 puta odgovarala na slična pitanja. potpore možete dobiti od bilo koga tko dijeli novce i ima raspisan natječaj, pod uvjetom da imaš kvalitetan projekt i ispunjavaš sve uvjete natječaja. to što ste jedini u HR može biti prednost, ali ne krucijalno za dobijanje sredstava. vaša udruga nije sad iz neke oblasti koja je od iznimnog interesa RH. tipa, da vaša udruga jedina ima licencu da provodi edukacije o nekoj novoj metodi liječenja ili tako nešto...
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 01:24   #208
Uredu , hvala.
Ante1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 13:47   #209
Jos nesto , dali maloljetnici mogu biti u udruzi , te dali mogu obnasati kakve funkcije , kao sto su podpresednik ili nesto tako?
Ante1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 23:22   #210
mogu biti članovi, ali mislim da ništa ne mogu obnašati od funkcija jer predsjednik recimo potpisuje bankovne naloge, financijska izvješća, ugovore itd.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 15:58   #211
mogu li stranci biti osnivaci udruge?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 22:17   #212
osnivači moraju priložiti osobne iskaznice, a po novom možda čak i OIB. pitanje je da li stranci imaju te podatke/isprave.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 00:11   #213
stranci mogu dobiti OIB, ako je to dovoljno.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 13:16   #214
u zakonu o udrugama ne piše ništa konkretno, samo da osnivači mogu biti "najmanje 3 fizičke ili pravne osobe", a oni moraju priložiti preslike osobnih iskaznica (fizičke osobe) ili preslike rješenja o registraciji (pravne osobe). najbolje da prošetaš do tvog županijskog ureda koji je zadužen za registraciju/promjene i ostale stvari oko udruga. ako stranac može imati osobnu iskaznicu, po ovome može biti osnivač. ako pak ne može imati osobnu, onda ništa. tako ja tumačim.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 15:30   #215
thnx
A oni ce se setat ako im treba
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 23:33   #216
Večer svima,

Nova sam na forumu. Otvorili smo udrugu i treba mi vaša pomoć. Naime radi se o udruzi radio klub, neprofitnoj, otvorenoj sa namjenom druženja istomišljenika. Uglavnom ljudi tehničkog znanja vezanog uz radio stanice, odašiljače, antene i općenito električne komunikacije.

Raspitivajući se okolo shvatili smo da moramo voditi knjigovodstvo, a s obzirom da ne planiramo imati nikakvih prihoda zanima me kako položiti u udrugu novac s kojim ćemo plaćati mjesečne troškove ( trenutno imamo samo trošak banke za vođenje računa)?
Novac koji ćemo mjesečno primiti će biti jedino od članarina koje su po 30 kn,a za sada skupljamo tek članove.

Zar je uistinu tako komplicirano vođenje knjiga neprofitnih udruga kao što je već napisano na forumu???

Thnx...
radioklubst is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 14:08   #217
Trebam pomoć, imali smo uvoz u neprofitnoj udruzi, i sad kod knjiženja ( program synesis) u parametre trebam ukucat KONTO OBRAČUNA NABAVE ROBE IZ UVOZA?

Nisam sigurna gdje knjižim tj koji konto otvoriti...help help
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 14:46   #218
radioklubst, na žalost mnogi misle da je udruga oslobodjena svih tih papira oko knjigovodstva, ali tome nije tako. najbolje rješenje je da u okviru udruge imate člana koji je knjigovodja ili se razumije u taj dio i koji će to raditi volonterski. mlade udruge ugl. nemaju sredstva za knjigovodstveni servis (cca. 500kn mjesečno).

kakodane postavi pitanje kod računovodja/knjigovodja OVDJE, a to može učiniti i dečko iz radiokluba.

... takodjer preporučam da pročitate sve što piše OVDJE.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 16:23   #219
bok!
evo ovako. zajedno s prijateljicama sam prije koju godinu osnovala udrugu međutim praktički prije nego se sve završilo jedna se naglo odselila na drugi dio države a druga je i živila u drugom gradu tako kad smo dobili rješenje entuzijazam vezan za udrugu nam je već splasnuo.na kraju nismo ni otvorile nikakav račun i to je sve stalo tako kako je, bez ikakvih godišnjih skupština i sl. e sad mene zanima jesmo mi u ikakvom prekršaju zbog toga i da li se sad može ponovno cijela udruga pokrenuti s obzirom da ima drugih zainteresiranih ljudi koji bi samnom to radili.ono neman pojma jel prolem što je udruga cilo vrime do sad bila neaktivna.
Milkynway is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 16:48   #220
Quote:
Milkynway kaže: Pogledaj post
bok!
evo ovako. zajedno s prijateljicama sam prije koju godinu osnovala udrugu međutim praktički prije nego se sve završilo jedna se naglo odselila na drugi dio države a druga je i živila u drugom gradu tako kad smo dobili rješenje entuzijazam vezan za udrugu nam je već splasnuo.na kraju nismo ni otvorile nikakav račun i to je sve stalo tako kako je, bez ikakvih godišnjih skupština i sl. e sad mene zanima jesmo mi u ikakvom prekršaju zbog toga i da li se sad može ponovno cijela udruga pokrenuti s obzirom da ima drugih zainteresiranih ljudi koji bi samnom to radili.ono neman pojma jel prolem što je udruga cilo vrime do sad bila neaktivna.
1.jedno je osnovati udrugu , a drugo registrirati udrugu !

2. Ako imate rješenje o registraciji , onda možete otvoriti račun ako imate očekivanja za neka novčana primanja !
3. Banka uzima svaki mjesec za troškove računa !
4. ako očekujete donacije ili želite ići za natječaje donatora traže račun !
5. bio sam predsjednik udruge , pisao projekte , izveli smo i organizirali radove u dijelu prirode vrijedne više milijuna kuna . U našoj organizaciji građani su besplatno radili preko 10 000 radnih dana !

- Nije problem što ste bili neaktivni , ako imate rješenje o registraciji i niste brisani iz registra udruga ! Ako ste registrirani , održite godišnju skupštinu i poduzmite daljnje zakonske aktivnosti !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:15.