Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2012., 10:54   #101
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post

"Ne znam. Čini mi se da su ateisti ljudi kojima je stalo da Bog ne postoji. Mene boli kurac."
Mislim da je pogriješio. Nikome nije stalo da Bog ne postoji.
To je smiješno. Zašto bi to netko želio? Da može nesmetano bludničiti i pljačkati, kako to religijaši kelje nevjernicima?

Quote:
U tom smislu bi se možda moglo reći sljedeće, čisto banalno. Da postoje aktivni i pasivni ateisti. Pasivnim ateistima je svejedno, oni su više kao neki "ignostici" (vidi Alfred Ayer, ignosticizam itd.) ili najnormalnije žive svoje živote, gledaju svoja posla i rade svoje.
Quote:
S druge strane ovi aktivni ateisti, "aktivisti", oni su ti koji bi mijenjali svijet i programatski mijenjali tuđa mišljenja i u tom smislu se ne razlikuju puno od bilo kojih religijskih misionara. Jer šire svoja uvjerenja. I stalo im je do toga.
U današnje doba su potrebni ljudi kao Dawkins. Fanatični religijaši su vrlo agresivni u svojoj promociji. Pustiti ih na miru da rovare, trube svoje slogane i kradu mlade mozgove, po meni, je vrlo poguban propust.

Što bi trebalo da se "pasivni" ateisti povuku i ne izjašnjavaju javno, ostave svoju nevjeru unutar 4 zida ili čak upišu kao vjernici na popisu?
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 10:56   #102
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
zašto spominjem prošlost i bitke daleke jer rođen sam tek poslije njih?

zato jer me današnje doba po medijskom odnosu frapantno podsjeća na doba prije reformacije, prije francuske revolucije, prije komunističkih revolucija... u toku je žestoko medijsko antikatoličko huškanje i priprema... izdanke toga vidimo i na ovom forumu...

crni oblaci se nadvijaju nad kršćanima i katolicima... ostaje vidjeti hoće li se antikatoličko raspoloženje u budućnosti manifestirati kroz zakone (početke u tom smjeru već vidimo) ili će doći do izražaja u rušenju, pokoljima i progonima kao što je dosad bilo svaki put...

to je motiv mog sudjelovanja na ovom pdf-u, kad vidim ateistične inkvizitore i talibane u indoktrinirajućem pohodu, da onima koji čitaju te splačine pokažem da postoji i druga strana... ako sam postigao barem to da zastanu prije nego povjeruju u to, puno sam postigao...
Basta, ima nekih 2, 2,5g kad si najavio skore progone kršćana (a ja rekoh da od toga ništa i da ću te uredno podsjećati na to) koji samo što nisu pa baš ne vidim da se prorokovanje ispunilo.

A stagnacija i nazadovanje kršćanstva u zapadnoj hemisferi te kritika iste su malo šira tema o kojoj možda hoću a vjerojatnije da neću raspravljati. Ima li netko da je pročitao Asimovljevu originalnu Fondacijsku trilogiju?
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 10:57   #103
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
meni zbilja nije jasno zašto bi netko imao moralan sud o religiji ili nečemu što je neka vjerska organizacija činila pred kolko stolječa, ili se iskreno zgražao nad nečim iz biblije ili kojeg god spisa, uostalom pa to su među najboljim djelovima knjige, ali ok ja možda imam čudan način gledanja na stvari
Nije ti jasno zašto bi netko imao moralan stav prema onome što su ljudi radili u prošlosti? Analizirali zašto je to bilo tako? Ili reagirali na ono što piše u nekoj knjizi?

Pa nismo fikusi.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 11:17   #104
Bez militarizma

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post

Quote:
F. Chief kaže:
Svašta je moguće, ja bih se prije kladio na radikalizaciju katoličanstva, pogotovo ako izbije kakva veća kriza.
ne vjerujem...
Bolje povjeruj.

Religijaši su oduvijek se znali okoristiti kriznim situacijama i skrenuti korist u svoj džep.

Quote:
većina katolika je moralno poražena, čak i crkva kao institucija...
Pitam se što misliš pod time...

Quote:
većina će zašutiti ili se stiditi kad se spomenu križarski ratovi, inkvizicija, galileo i slično, jer vjeruju o ono što vide po medijima, udžbenicima i filmovima...
To po tebi su same "masonske laži"?

Quote:
ne postoji kontrapropaganda, rijetko se nude prokatolički argumenti...
E pa imali ste vremena 1700 godina. Ti bi obnovio doba kršćanskog mraka i jednoumlja?

Quote:
čak se i crkva (formalno ili ne, to je za raspravu) ispričala, a to nikako i nikad nije smjela napraviti...
Dakle kako sam i pretpostavljao. Ti Crkvi zamjeraš bilo kakvo ispričavanje i priznanje svojih teških grijeha. Kao pravi fanatik i tradicionalist, tebi niti Papa nije dovoljno zadrt i ohol.

Quote:
ako je crkvena vrhuška podlegla neprijateljskoj propagandi, što reći?
Došli računi na naplatu.

Quote:
dakle, nema volje u katolika za radikalizacijom niti moralnog vodstva koje bi pozvalo na radikalizaciju...
Što je tebi strašno žao, zar ne?

Quote:
i prije rata se može vidjeti tko će sudjelovati u njemu... prije ww2 se točno znalo tko će biti sukobljene strane, jedino se nije znalo kako će se voditi...
?

Quote:
i danas možemo vidjeti koje su danas snage na "tržištu" za potencijalni vjerski rat... tu su radikalni i militantni ateisti,
lol Militantni ateisti. Jedina militantnost je u religijaškom "osjećaju ugroženosti". Najbolje je potencirat svoju izmišljenu ugroženost, pa "udarit na vrijeme" po nevjernicima i zbiti svoje redove. Kristovi vojnici i đihadlije s dinamitom.
A ateisti se "bore" perom i tipkovnicom. Tko je onda militantan?

Quote:
tu je nova ljevica
Kršćanstvo je oduvijek sraslo s desnicom i fašizmom. Jesam li reako i nacizmom? Da.

Quote:
koja ima širok spektar anti-interesa, a jedan od njih je antireligijski, tu su države koje sve više zauzimaju antireligijski stav, tu je islam koji je trenutno u velikom previranju sa snažnom i živom terorističkom komponentom...
Kršćani i Islam - najnazadnije sile, koje će nas, u svojoj ugroženosti širenjem ideja slobode i neovisnosti o "Bogu" radije satrti nego dopustiti nešto neviđeno u povijesti - slobodu od religija na masovnoj razini. Oni bi radije da konačno dođe taj Sudnji dan, pa makar morali i malo pripomoći da dođe ranije...

Quote:
ima li katolička crkva nešto slično na svojoj strani? čisto sumnjam... kad počne "utakmica" bit ćemo pometeni s terena...
Ne bih vas tako lako otpisao. Mem je vrlo duboko usađen. Izbaciš Isusa_Boga, a na njegovo mjesto dođe Icke i Nibiru.

Jesmo li spremni za taj korak, nakon tisućljeća religijskog ispiranja mozga i naturanja kroz nos Isusa_Boga_Allaha?

Dopusti mi da vjerujem da jesmo. Bez ikakvog militarizma.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 11:20   #105
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
ne vjerujem...

većina katolika je moralno poražena, čak i crkva kao institucija... većina će zašutiti ili se stiditi kad se spomenu križarski ratovi, inkvizicija, galileo i slično, jer vjeruju o ono što vide po medijima, udžbenicima i filmovima... ne postoji kontrapropaganda, rijetko se nude prokatolički argumenti... čak se i crkva (formalno ili ne, to je za raspravu) ispričala, a to nikako i nikad nije smjela napraviti... ako je crkvena vrhuška podlegla neprijateljskoj propagandi, što reći?

dakle, nema volje u katolika za radikalizacijom niti moralnog vodstva koje bi pozvalo na radikalizaciju...

i prije rata se može vidjeti tko će sudjelovati u njemu... prije ww2 se točno znalo tko će biti sukobljene strane, jedino se nije znalo kako će se voditi...

i danas možemo vidjeti koje su danas snage na "tržištu" za potencijalni vjerski rat... tu su radikalni i militantni ateisti, tu je nova ljevica koja ima širok spektar anti-interesa, a jedan od njih je antireligijski, tu su države koje sve više zauzimaju antireligijski stav, tu je islam koji je trenutno u velikom previranju sa snažnom i živom terorističkom komponentom...

ima li katolička crkva nešto slično na svojoj strani? čisto sumnjam... kad počne "utakmica" bit ćemo pometeni s terena...
Hm, da, pa eto, mogu reći da mudro zboriš, s tvojeg stajališta, ali da ipak izostavljaš jednu bitnu karakteristiku svake religije, a to je izvanredna sposobnost mobilizacije stada. Kriza bilo kakve vrste može potaknuti tu mobilizaciju i identifikaciju s čoporom, a onda jao si ga svima koji nisu kršćani, u Europi, a i šire. Uzmi za primjer naš mali rat na Balkanu, i koju je ulogu religijska pripadnost odigrala, a praktički smo do onda 50 godina živjeli u deklarativnom ateizmu...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 11:20   #106
A meni nije jasno, da ako se tema zove "O razlozima za ateitam" da mozda dopustimo da mi koji smo ateisti takve razloge i navedemo ha jel moze

I sad, sasvim je krivo shvacanje da ateist na forumu 'zeli da Boga nema', ateist je ovdje u dijalogu sa vjernicima i drugima, prema tome sam cin pisanja znaci odredjenu aktivnost, samo sto ta aktivnost nije ova gore presumirana, jer onda bi bilo za pretpostaviti da svi vjernici na forumu zapravo samo misionare.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 11:40   #107
vrlo jednostvana cinjenica zasto se ide off topic na svakoj temi religije je ta da vjernici ne razumiju zasto netko ne vjeruje u Boga, a ateisti ne razumiju zasto netko u to vjeruje.
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 12:07   #108
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Hm, da, pa eto, mogu reći da mudro zboriš, s tvojeg stajališta, ali da ipak izostavljaš jednu bitnu karakteristiku svake religije, a to je izvanredna sposobnost mobilizacije stada. Kriza bilo kakve vrste može potaknuti tu mobilizaciju i identifikaciju s čoporom, a onda jao si ga svima koji nisu kršćani, u Europi, a i šire. Uzmi za primjer naš mali rat na Balkanu, i koju je ulogu religijska pripadnost odigrala, a praktički smo do onda 50 godina živjeli u deklarativnom ateizmu...
To je ono što uvijek naglašavam da bilo kakva velika kataklizma čovječanstvo vodi u pravi dar-mar. Predznak će se brzo promjeniti pa ćemo se boriti sa križem ili polumjesecom za hranu, vodu,životni prostor, za malo života po volji boga ili bogova. Buđenje uspavanog vjerskog fanatizma posve će dokinuti bilo kakvo pravo i individualan izbor - postati ćemo krdo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 12:38   #109
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
većina katolika je moralno poražena, čak i crkva kao institucija... većina će zašutiti ili se stiditi kad se spomenu križarski ratovi, inkvizicija, galileo i slično, jer vjeruju o ono što vide po medijima, udžbenicima i filmovima... ne postoji kontrapropaganda, rijetko se nude prokatolički argumenti... čak se i crkva (formalno ili ne, to je za raspravu) ispričala, a to nikako i nikad nije smjela napraviti... ako je crkvena vrhuška podlegla neprijateljskoj propagandi, što reći?
Zapravo je katolička crkva poražena u političkom smislu 1648, nakon toga više nisu bili neki faktor. Do kraja 19. stoljeća je njihova moć posve opala.

No dolaskom demokracije moć kat. crkve raste. Danas je katolička crkva prilično ugledna i moćna institucija, dakako indirektno, preko birača.

Danas glavni protivnici nisu protestanti, nego bezvjernici, a tu se lako uspostavi koalicija i s protestantima i muslimanima. Između Kat. crkve i muslimanske zajednice u Hrv. je slaganje oko više-manje svih stvari...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 12:47   #110
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Hm, da, pa eto, mogu reći da mudro zboriš, s tvojeg stajališta, ali da ipak izostavljaš jednu bitnu karakteristiku svake religije, a to je izvanredna sposobnost mobilizacije stada. Kriza bilo kakve vrste može potaknuti tu mobilizaciju i identifikaciju s čoporom, a onda jao si ga svima koji nisu kršćani, u Europi, a i šire. Uzmi za primjer naš mali rat na Balkanu, i koju je ulogu religijska pripadnost odigrala, a praktički smo do onda 50 godina živjeli u deklarativnom ateizmu...
što se tiče našeg rata, ne bih se složio... za debatu je koliko je katolička ili pravoslavna pripadnost utjecala na formiranje hrvatske i srpske nacije, sigurno je, no to je bilo u 19. stoljeću...

u ovom ratu je bio bitan nacionalni princip, ne religijski... slučajnost da smo "mi" većinom katolici, a "oni" većinom pravoslavni, sam po sebi nije ništa značio... on je samo pojačavao onaj nacionalni moment, kao začin, ništa više...

dakle, da sutra neki katolički poglavar pozove katolike s čisto katoličke pozicije na nešto, čisto sumnjam da bi se itko odazvao... prvo, većina katolika su samo nominalno katolici, drugo, dosta ih se kod nas veže za katoličanstvo samo zato jer katoličanstvo kao dio hrvatstva... da tog momenta nema, odbacili bi oni katolicizam...

od onog malog broja što je preostao bi se vrlo mali broj odazvao jer većina boluje od boljki koje sam u prijašnjim upisima spominjao...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:05   #111
Quote:
kvasteriks kaže: Pogledaj post
Razloga za ateizam ima poprilicno mnogo, ako si spreman sagledati stvari kritički.
točno

Quote:
kvasteriks kaže: Pogledaj post
Evo sam si dao primjer "slobodna volja i sveznajuci bog". Tebi je to "glupo", dosadno i trivijalno pitanje na kojeg ti, a niti jedan teolog ili filozof pak nemozete dati odgovor.

Pitanje kao što je "Ako je bog svemoguć, sveznajući i savršen, zašto je stvorio Adama i Evu kada je vec unaprjed znao da ce to dovesti do njihove smrti te prokletska cjelog ljudskog roda" je tebi glupo, ali to je suština krščanskog vjerovanja. Zašto sam ja proklet? Ovo je potpuno legitimno pitanje na koje ti nemaš odgovor.

Problem je što ima ovakvih pitanja mali milijun, a razlika je u tome da se ja nemogu pomiriti sa "tajnom vjere" kao što ti mozes. Ja se nemogu pomiriti sa činjenicom da sam od početka zivota proklet istocnim grjehom za koji nisam kriv niti sam imao slobodnu volju da biram tako živjeti, vec su to za mene navodno napravili Adam i Eva. Nemogu se pomiriti sa time da su zbog Adama i Eve toliki ljudi po krščanskom vjerovanju završili u paklu a da svemoguci dobri otac, koji je znao da ce to tako zavrsiti, nije nista napravio. Eto ti jedan razlog za ateizam, a ima ih još tisuću.
Pisanje o stvaranju je slikoviti prikaz.

Ti imaš priliku 'Adamovu' i priliku 'Kristovu'(Isusovu) da propadneš u stablu tijelesnog sjemena ili da rasteš i živiš u tijelu nebeskog sjemena.

Di je 'Adam' pao ti možeš proć. Nasljedstvo sjemena tijela je smrt, naslijedstvo sjemena duha je život.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:19   #112
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Mislim da se ne radi toliko o razlozima ZA ateizam koliko se radi o razlozima PROTIV teizma, točnije KC.
Zašto instituciju (KC) vežeš s vjerovanjem u Onoga koji je ?
Kada čitaš Evanđleja zar nevidiš da se radi o nečemu posve drugačijem i prirodnijem/ljudskijem od onoga kako to tumače i prezentiraju institucije?


Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Na ovom pdf-u pa i općenito u društvenom životu stalno je prisutan taj "sukob" između kršćanske etike i ateističkog humanizma. Zašto je to tako?
U većini slučajeva 'kršćansku' etiku nema tko tumačit jer je ona nespojiva sa svijetom; a ako se što ima provjerit kroz pismo onda če doći do izražaja razlika u tumačenju a kakvi ljudi jesu tako tumače i vide stvari tako da se svodi na to koliko je tko vjerodostojan.


Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Razlog leži u vjernicima i ateistima naravno. Naime, teološki uvjereni vjernici, a to su oni koji svoju vjeru poznaju i znaju je razumski "opravdati", redovito su kulturni ljudi. Takvi su i racionalno uvjereni ateisti, pa su te dvije grupacije međusobno odmah snošljive. Mogu jedni s drugima surađivati, ne smetajući si međusobno. Mogu jedni druge duhovno obogaćivati i jedni druge poticati na samokritičnost. Ali kad je riječ o vjernicima koje možemo nazvati tradicionalnim, koji vjeruju zato što je to tradicija sredine u kojoj žive, a ne zato što su sami izgradili ili nadogradili svoj osobni religijski stav, ......
Dobro da primječuješ tu osnovnu razliku što netko sam spozna/izgradi/prepozna/vidi i onu di se nešto nasljeduje reda radi ili zbog većine bez vlastita razumijevanja i sl. Puno je nominalnih (fiktivnih) vjernika a malo realnih .


Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Religija i ateizam prolaze iz istih izvora, smještenih u čovjekovu potrebu da sebe situira u svijetu u kojem živi, odredi svoje ideje vodilje, odluči o tome koje će vrednote preferirati.a drugih, ali ujedno sposobni iznaći opravdanje vrijednosti svojih stavova.
Taj osobni nivo ostaje u najvećoj čovjekovoj intimi i onda sve što iznosi je već obrađena informacija od te točke intime gdje se formira čovjekov odnos ka Bogu- obzirom da je to već od rođenja u ovom svijetu i kroz mladost, sa raznim utjecajima i pritiscima onda je teško u odrasloj dobi dobit odgovore 'niz struju', već je potrebno ići kontra 'struje' (potoka) da se dođe do izvora; premda se u toj 'struji' (koliko got daleko već bio od izvora) mogu naći tragovi iskonskog postojanja i niti korijena od čega sve proizlazi tako da čovjekovo obraćanje ka 'srcu' (gdje se nalazi pravda, istina, svijetlo i sve ono dobro ) uvijek vrijedi i donosi plod.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:20   #113
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Basta, ima nekih 2, 2,5g kad si najavio skore progone kršćana (a ja rekoh da od toga ništa i da ću te uredno podsjećati na to) koji samo što nisu pa baš ne vidim da se prorokovanje ispunilo.

A stagnacija i nazadovanje kršćanstva u zapadnoj hemisferi te kritika iste su malo šira tema o kojoj možda hoću a vjerojatnije da neću raspravljati. Ima li netko da je pročitao Asimovljevu originalnu Fondacijsku trilogiju?
jesam, i dalje najavljujem... nije da se te stvari događaju po nekom voznom redu... uz prave okolnosti će se dogoditi...

već ima indicija za takvo nešto... kad su bili prosvjedi po europi zbog krize, napadane su i uništavane crkve... tema prosvjeda je bila čisto ekonomska, ali se po tome vidi da ima anticrkvenog naboja koji izbija...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:33   #114
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Teret dokaza lezi na onome ko iznese neku pretpostavku.
To nije ni smesno, ni cudno, inace bi svako mogao nesto umisliti i onda reci "hajde dokazite da to nije tako", sto je potpuno bez veze.
Takvo banaliziranje je apsurdno- i tko je pošteno pristupio Evanđeljima i razumio ih takva teza dokaza je apsurdna.

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Vernici tvrde da postoje mali, zeleni gnomi, te je na njima i teret da dokazu da oni doista postoje. Postoje li ?
Usporedba govori o tvome shvačanju-
Materijalno i duhovno su oprečne stvarnosti a ti ih ovdje stavljaš u isti koš. Zatim stavljaš ono što je podložno kompromitiranom sistemu sa onime što nije podložno. (primjer koji bi pomogao u razumijevanju je film Matrix; nemožeš piti alkohol i tvrdit da trijeznost ne postoji a da pritom se ne želiš odreć alkohola a zanemaruješ primjere trijeznih ili ih tako kao pijan nemožeš razumijet)

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Evo jedan praktican razlog za ateizam.
Nemoguce je racionalno se odluciti, za jednog od mnogobrojno ponudjenjih bogova/religija.
Zasto bih verovao u jednog, a ne u nekog drugog, ili treceg ?
Vjeruješ u Onoga koji je u tebi spoznatljiv- to je kao da kažeš; u koju pamet da vjerujem? ili u koju savjest da vjerujem? ili u koji osječaj? Tako ti je blizu i On; misli i osjećaji mogu varat ali ako im se odupreš ili ih selekcioniraš/kanaliziraš milosrđem i poniznošći tada je 100% ishod da češ ozdravit i u sebi prepoznat Život.



Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ili ni u jednog ?
Ako bih poverovao u jednog, zasto onda ne i u sve ostale, jer postoji podjednaka (ne)verovatnoca da svi oni postoje.
Ako se držiš ovo gore objašnjenog moguć je samo jedan ishod, sve ostalo je proizvod vlastite ideologije.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:43   #115
Quote:
el.beba kaže: Pogledaj post
Ako nema dokaza za postojanje ljubičastog jednoroga, zašto je smiješno tražiti da onaj koji u njega vjeruje, to nekako i dokaže?
Odgovr iznad ovog vrijedi i za tebe, i sve takve apsurdne primjere.



Quote:
el.beba kaže: Pogledaj post
Super, evo još jedan div intelektualne misli, koji će pokazati najpoznatijem znanstveniku našeg doba,
da je imbecil koji se samoobmanjuje... ma bravo!
Ja ne mislim da je Dawkins imbecil ali tvrdim da je kompromitiran, zaveden i nepošten.

Na svijetovnom nivou njegovi argumenti uglavnom drže vodu, ali to je samo ta razina shvačanja. 'Vjernike' stavlja u jedan koš, kao i dosta ljudi ovdje na forumu. Zamjeram mu što uopće ne shvaća Evanđelja niti približno a ima obraza o tome raspravljat sa pozicije kao da mu je jasno sve; pristup mu je pun predrasuda itd. Ali ima tema o njemu već pa nebi tu o tome, ako misliš da imaš argumente tamo bi volio raspravljat.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:51   #116
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
...i eto ti razloga za ateizam, Mojsije ili je bio haj ili je jednostavno izmislio, ili je on izmisljen, kad je u gorucem grmu sve to vidio sto je kasnije napricao, njegov narod nije nikakav izabrani narod, Isus i nejgov man's club nisu radili nikakva cuda, nitko nije iz mrtvih ustao,
Jel ima i jedna tema gdje argumentima obrazlažeš svoja uvjerenja i tvrdnje ili je to samo 'eto tako'- laž, prevara i sl.

Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
A meni nije jasno, da ako se tema zove "O razlozima za ateitam" da mozda dopustimo da mi koji smo ateisti takve razloge i navedemo ha jel moze
Tvoj je dakle razlog jer nevjeruješ da je išta u ikakvim religijskim spisima istina?


Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
I sad, sasvim je krivo shvacanje da ateist na forumu 'zeli da Boga nema', ateist je ovdje u dijalogu sa vjernicima i drugima, prema tome sam cin pisanja znaci odredjenu aktivnost, samo sto ta aktivnost nije ova gore presumirana, jer onda bi bilo za pretpostaviti da svi vjernici na forumu zapravo samo misionare.

Nevjerovanje nužno ide uz neprihvaćanje; u podsvijesnom/nesvijesnom se to dogodi i onda se na svijesnom to samo uoblikuje u misli koje ne privhaćaju takovu ideju/koncept o Bogu; ili ti tvrdiš da nisi komproitirana ničime (pogleda odgovor dan 'Draganu) a oped ti je 'Bog' nepoznanica i takva ideja neprihvatljiva?
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:57   #117
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ako ateisti smatraju da je sve to skupa neispravno zašto se ne bi trudili prezentirati svoje viđenje? Na taj način ljudi imaju izbor saslušati obje strane i odlučiti kako će živjeti. Crkva ne nudi opciju(e). Dijete je kršteno, dijete mora proći obrede i ako ne prihvaća crkvene zahtjeve on je odbjegla ovca.
Zašto je institucija 'crkve' povezana na sve vjernike? što kažeš o vjernicima koji nemaju veze s institucijama?


Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Vjernik uzima to zdravo za gotovo jer ga tako uče od malih nogu. Kritičko razmišljanje i vjera su u suprotnosti.
Nisu, u tom smislu u kojem ti pitaš. Vjera je put, iskustvo, povratna informacija, rast..... a ne puka ideja o nečemu.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 14:20   #118
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
što se tiče našeg rata, ne bih se složio... za debatu je koliko je katolička ili pravoslavna pripadnost utjecala na formiranje hrvatske i srpske nacije, sigurno je, no to je bilo u 19. stoljeću...
Mislim da sam negdje već napisao da nacija nije imenica, nego glagol, jedan proces nastajanja, a bogme vjerojatno i nestajanja određenih grupacija ljudi, a religija je jedan od katalizatora.

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
u ovom ratu je bio bitan nacionalni princip, ne religijski... slučajnost da smo "mi" većinom katolici, a "oni" većinom pravoslavni, sam po sebi nije ništa značio... on je samo pojačavao onaj nacionalni moment, kao začin, ništa više...
E vidiš, religijski ključ nije nimalo slučajan kako se tebi čini, religijski ključ je ključan faktor. Religijski ključ je recimo u Bosni iznjedrio novu naciju, makar će se Bošnjaci kleti kako su tu od stoljeća sedmog...

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
dakle, da sutra neki katolički poglavar pozove katolike s čisto katoličke pozicije na nešto, čisto sumnjam da bi se itko odazvao... prvo, većina katolika su samo nominalno katolici, drugo, dosta ih se kod nas veže za katoličanstvo samo zato jer katoličanstvo kao dio hrvatstva... da tog momenta nema, odbacili bi oni katolicizam...
Varaš se, mnogi vjerojatno samo čekaju poziv, i eto ti krvi do koljena.

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
od onog malog broja što je preostao bi se vrlo mali broj odazvao jer većina boluje od boljki koje sam u prijašnjim upisima spominjao...
E kad bi se oni pročistili u plamenu nekakve egzistencijalne krize, možda neke energetske krize, pa da ih povede neki novi Urban II protiv recimo islamske ugroze koja brani dostup do svojih izvora nafte negdje oko Bagdada, ili Damaska, pa da vidiš belaja...

Ustvari, nešto slično se već i događa, samo još fali ona prava, egzistencijalna kriza...

Nova provokacija je postala "hit" među vojnicima u Afganistanu - zakrpa "Križari koji jedu svinjetinu"
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 14:41   #119
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Zašto je institucija 'crkve' povezana na sve vjernike? što kažeš o vjernicima koji nemaju veze s institucijama?
Ne cujem ih cesto tako da ne znam
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:06   #120
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Zašto se ne bavi tim uvjerenjima umjesto religijskih uvjerenja? Jednom kada se postavi to pitanje, postaje očita razina samoobmane ljudi poput Richarda Dawkinsa.
Mislim da je glupo u jednoj ozbiljnoj raspravi spominjati tipove kao što je Dawkins. On piše u stilu onih knjižica "Zašto je pušenje štetno" ili "Kako biti sretan u životu". Znači, čista komercijala. Tip je osjetio kako može zaraditi novac na brzinu, a što ima zanimljivije (i besmislenije) nego dokazivati da Bog ne postoji.
On sigurno nije predstavnik ateizma već kapitalizma.
Quote:
Dakle moja je teza da se ateizam svodi na želju za mijenjanje ljudi i svijeta. To se nužno svodi na želju za moć. U svijetu u kojemu je to jedan od glavnih uzroka ratova i nasilja, je li to uistinu toliko racionalan nagon kao što ateisti tvrde?
Po mom mišljenju ateizam je glorifikacije individue. Počelo je nizozemskom revolucijom i još nije završilo. U modernom svijetu pojedinac je Bog. Njemu se obraćaju mediji, industrija, škola......... Njemu se daju prava, njega se tetoši i viče troši, troši, troši jer samo kroz potrošnju se možeš opredmetiti. Govori se o njegovoj slobodi, o pravu na vlastito mišljenje o preziranju svakog grupnog, kolektivnog, masovnog djelovanja, jer, zamislite, masa je "glupa".
Bogovi, a pogotovo kršćanski se mora prilagoditi pojedincu ili će se pretvoriti u forumu.
Međutim pojedinac je zajeban. On, za razliku od kolektiva, stalno traži neku promjenu, nešto novo, nikada mu nije dosta, jer, u ovoj ranoj fazi industrijskog društva, tako novostečene slobode i prava, mogućnosti još uvijek nisu do kraja ispitane i pojedinac samo isprobava mišiće.
Ako je on danas Bog, a jest, tada ne može postojati drugih Bogova osim njega.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:01.