Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2006., 10:18   #1
Međufinanciranje

Kakva su vasa iskustva (misljenje) vezana uz medufinanciranje?

Osobe koje vec stede u nekoj stedionici - da li planirate uzeti kredit preko stedionice (medufinanciranje) ili to koristiti kao polog za neki veci komercijalni kredit?

Koja ima trenutno najbolje uvjete kreditiranja, najmanju kamatu?

Komercijalni krediti usporedba s medufinanciranjem (kredit cca 150 000 eura)?


Sve sto god imate za napisati o stambenim stedionicama proslost-sadasnjost-buducnost.....
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 13:56   #2
što se tiče dizanja kredita s međufinanciranjem nikako nebi preporučio ukoliko nemaš 15% ušteđeno od kredita kojeg tražiš.

kamate su ti slične posvuda (oko 5% u eurima) tako da to ne igra neku ulogu. mislim da štedionice daju najviše na 20 godina kredit...a stambeni krediti mogu i do 30...al to se trebaš raspitat.
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 15:56   #3
ja sam štedio u stambenoj štednji kada su državni poticaji bili 25% i pokupio lovu. a svakako bi uzeo kredit da sam trebao.
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 16:17   #4
kod PSŠ je kta na međufinanciranje (dok traje ugovor ) 3,89% (na eur naravno) tako da je ovih 5% (dva posta više) ipak malo previše

Nisam dizala takav kredit, ali mislim da je OK.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 15:31   #5
Najveci problem kod stambenih stedionica je ustediti potrebnih (30 - 40%) kredita... sa danasnjim cijenama nekretnina to je jako tesko... cak i preko medufinanciranja

Da li se nakon isteka 5 god moze automatski nastaviti stednja dalje (ustedeno + nova stednja 5 god) ili se moraju opet sklopiti novi ugovori na 5god?

Zadnje uređivanje Lucky : 04.09.2006. at 16:26.
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 21:08   #6
Quote:
Lucky kaže:
1. Najveci problem kod stambenih stedionica je ustediti potrebnih (30 - 40%) kredita... sa danasnjim cijenama nekretnina to je jako tesko... cak i preko medufinanciranja

2.Da li se nakon isteka 5 god moze automatski nastaviti stednja dalje (ustedeno + nova stednja 5 god) ili se moraju opet sklopiti novi ugovori na 5god?
1. Kod međufinanciranja
......... dižeš recimo 10.000 eura, ali mislim 40% 8sada je nešto niže, koliko ne znam) od toga odmah uplaćuješ na štednju, kada protekne štednja s tim novcima smanjuješ dug po kreditu (tako da ne moraš prvo štediti)
.........malo bi bio problem ukoliko kupuješ stan, jer to su ipak veće cifre

2. Kod štednje
...........ako govorimo o štednji koju još nisi započeo, a želiš štedjeti duže od 5 godina ..pa odmah sklopi ugovor na duže (kod nekih u tom slučaju ne plaćaš naknadu za ugovaranje)
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 11:39   #7
Quote:
Lavica02 kaže:
1. Kod međufinanciranja
......... dižeš recimo 10.000 eura, ali mislim 40% 8sada je nešto niže, koliko ne znam) od toga odmah uplaćuješ na štednju, kada protekne štednja s tim novcima smanjuješ dug po kreditu (tako da ne moraš prvo štediti)
.........malo bi bio problem ukoliko kupuješ stan, jer to su ipak veće cifre

2. Kod štednje
...........ako govorimo o štednji koju još nisi započeo, a želiš štedjeti duže od 5 godina ..pa odmah sklopi ugovor na duže (kod nekih u tom slučaju ne plaćaš naknadu za ugovaranje)
Kao sto si napomenula kod stvarne kupnje stana potrebno je ustedjeti vece sume novaca (40%) i to je problem ..

Da li se moze nakon sto prode 5 god stednje nastaviti stedjeti bez prekida ili se mora napraviti nove ugovore?
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 22:01   #8
Možeš:
- zatražiti isplatu svojih sredstava i sklopiti novi ugovor (naknadu za sklapanje opet plaćaš, ali sada imaju neke akcije s nižim naknadama)
- zatražiti aneks u smislu produljenja roka
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 11:53   #9
Quote:
Lavica02 kaže:
Možeš:
- zatražiti aneks u smislu produljenja roka
Ovo je slucaj koji bi mene zanimao... znaci scenario bi bio sljedeci:

Napravim aneks u smislu produljenja roka ( iako je proslo 5 god od pocetka stednje) ... Samo nastavim stedjeti dalje do trenutka kad bi digao kredit za medufinanciranje...

Da li je to ok Lavica02?

Jos jedno pitanje: kad dignem kredit za medufinanciranje u sljedecih 5 godina moram sakupiti 40% sredstava od visine kredita kojeg zatrazim??
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2006., 00:34   #10
Jel može još malo svijetla na međufinanciranje? Digneš 10 k eura, staviš 40 % u štednju u toj banci... I šta onda? Kad oročena štednja istekne, s tim novcima isplatiš dio kredita. Al svejedno čekaš da istekne oročenje.
__________________
homehunter.bloger.hr
homehunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 17:11   #11
Kada prođe 5 godina (recimo da si na toliko ugovorio štednju) s tom lovom otplaćuješ taj kredit i ostane ti nešto malo za otplatiti.

Ovo ne kužim (plavuša šta ćeš)
Al svejedno čekaš da istekne oročenje.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 20:31   #12
Pa i ne baš....
mislim da međufinanciranje ide kod štednje na 2 i 5 godina

Po meni najbolja solucija je radiš kredit sada na 10.000 eura, ugovara se štednja (sada) na 5 godina, 4.000 eura ( od onih 10.000 koje digneš na kredit ) odmah uplatiš na štednju. Dok traje štednja ( po kojoj dobivaš i kamate i dps) kamata na kredit ti je 3,89%. Nakon 5 godina štednja je gotova, s tom lovom smanjuješ kredit i ostane ti još malo kredita za otplatiti.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 17:16   #13
Uh... skuzio sam sistem
Hvala Lavica

Ima netko ovdje da je u zadnje vrijeme usporedivao kredite kod stambenih stedionica - koja ima najpovoljnije kredite?

Necija iskustva s Wuestenrot, usporedba s drugim stedionicama?
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 17:29   #14
Imamo kod Wuestenrota 4 ugovora, svaki na ugovorenu svotu od 10500 eura. Peta godine ističe 2007. u listopadu. Dići ćemo kredit na dva ugovora odmah poslije Nove godine (nadam se) a ostala dva će ostati u fazi štednje do isteka pete godine.

Meni se, u odnosu na stambene kredite banaka, čini da je velika stvar to što mi stambena garantira fiksnu kamatu, na početku od 4,99% a nakon par godina od 4,49% (to su podaci od ovog proljeća, ali mislim da se ništa nije promijenilo). Ako se banke u međuvremenu jako poprave (i njihova kamata se, recimo, ustali ispod ove fiksne), dići ćemo tamo kredit i njime zatvoriti ovaj u stambenoj.

I da, krediti su na 21 ili na 17 godina. Meni to paše, jer me 30 godina nekako plaši
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 11:16   #15
Kamate na kredite su veliki veliki plus stambenih stedionica.
Nuznost da se sakupi 40% sredstava je veliki minus stambenih stedionica. Velika je to cifra pogotovo kad se ide na kupnuju stana i sl.... tesko je to sakupiti. Nazalost medufinanciranje taj problem ne rjesava: ukoliko vam stedionica daje tih 40% onda se to mora staviti na stednju.
Jedino Raiffeisen daje na 30% ustedenih sredstava kredit...
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2006., 23:03   #16
Načuh da je tih obveznih 40% kod prve stambene nešto sada smanjeno.... ili sam krivo čula
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 09:15   #17
Sada iz Rajfice nudi da si produzim stambenu stednju (izlazi mi u studenome ove godine) u tzv. Stednju Plus?!
Kaze u pismu da odem do savjetnika i da s njim prodiskutiram o povoljnjoj i isplativoj strani Stednje Plus. Pa prije nego odem kod savjetnika, je li netko zna o cemu se radi i da li je to isplativo, inace mi ostaje opcija da zelim isplatu svega ustedjenoga. 15% DPS je premalo da si podignem motivaciju inace stednja nije losa, ali bil aje na 25% i to je bilo dobro, a sada uz 15% vise niej dobro....a sot nudi Stednja Plus?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 13:11   #18
Međufinanciranje

Hej društvo kuži li se iko od vas u međufinanciranje?
buba20340 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 14:21   #19
tu sam temu za diplomski dobila i našla sam dosta članaka ali trebaju mi konkretni primjeri i izračuni da bih shvatila samu bit toga.malo je puno komplicirano!
buba20340 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 15:26   #20
Quote:
buba20340 kaže:
tu sam temu za diplomski dobila i našla sam dosta članaka ali trebaju mi konkretni primjeri i izračuni da bih shvatila samu bit toga.malo je puno komplicirano!
Ako misliš na međufinanciranje kod stambenih štedionica, za konkretan primjer ti je najbolje otići u neku koja ga nudi i predstaviti se kao potencijalna mušterija.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:04.