Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2003., 17:42   #1
Koje su glavne razlike između obrta i firme?

Može mala pomoć od privatnika?
Koje su GLAVNE razlike obrta i firme? Tražim na ww.nn.hr neki zakon o tome al uzalud...zapravo me zanima mi procedura o registraciji firme za uvoz i prodaju itd...

thanx
El Bradbury is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 00:30   #2
Nisam privatnik ali sam nedavno bio na komisiji iz prava PSMTR
e sad ovak razlika je u tome da obrtnik snosi odgovornost samo imovinom unjetom u obavljanje obrta a kod nekih trgovačkih društava to nije slućaj npr d.d i d.o.o. kod komanditnog društva i javnog trgovačkog drustva je situacija malo složenija
Nisam ziher ali mislim da uvoz i trgovinu možeš obavljat kao obrtnik što ti je prednost jer ko što sam rekao ne odgovaraš svom svojom imovinom (osobno i solidarno) već samo imovinom unjetom u obrt.
Ako te zanima nešto više o j.t.d i k.d. reci
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 08:28   #3
Talking

E, Nippon, Nippon Pretpostavljam da si bubnuo na ispitu Ne pricaj o onome o cemu ocito pojma nemas.

Glavne razlike:

Obrt

1. Obrtnik odgovara SVOM svojom imovinom za svoje poslovanje
2. Prihodi i rashodi se racunaju na principu blagajne, tj. naplacenih i placenih racuna

Drustva kapitala ( doo dd)

1. Osnivaci odgovaraju do visine unesenog kapitala u drustvo
2. Prihodi i rashodi se racunaju prema "fakturiranim" izlaznim i ulaznim racunima bez obzira da li su placeni ili nisu

Ima nekih iznimaka u ovom gornjem, ali za pocetnu informaciju su nebitna.
El, odi do svoje porezne uprave, potrazi poreznog savjetnika i popricaj malo s njim. Usput poberi sve knjizice s uputama koje porezna uprava besplatno dijeli.
Ako si u ZG odi do Ministarstva obrta i malog poduzetnistva na Ksaveru i trazi da ti daju knjigu u kojoj je detaljno opisano sve sto te zanima. Vrlo je civilizirano napisana. Mozes ju posuditi i od nekog lokalnog obrtnika jer su je svi dobili besplatno od ministarstva. Ako si van ZG odi u lokalni ured za malu privredu ili obrtnicku komoru.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 11:18   #4
Hvala ljudi

nadam se da će mi tamo malo pojasnit situaciju.
Ima li tko od vas iskustva sa uvozom računala?

piva za sve od mene
El Bradbury is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 15:26   #5
Quote:
Juraj kaže:
E, Nippon, Nippon Pretpostavljam da si bubnuo na ispitu Ne pricaj o onome o cemu ocito pojma nemas.

Kažeš nemam pojma
Neču se spuštat na tvoju razinu pa ću nabacit jedan citat iz literature za ispit
"Kod odgovornosti trgovačkih društava razlikujemo odgovornost društva od odgovornosti članova.U našem je sustau svako trgovačko društvo pravna osoba s imovinom odjeljenom od imovine članova. Za obveze društva prema trećima ono odgovara cijelom svojom imovinom.
Isto je tako i trgovac pojedinac za svoje obveze prema trečima izjjednačen sa trgovačkim društvom (ne i s osnivateljem društva kapitala) te odgovara osobno i cijelom svojom imovinom.
Za razliku od trgovca pojedinca, za obveze koje nastaju u obavljanju obrta , OBRTNIK ODGOVARA CJELOUKUPNOM UNJETOM IMOVINOM KOJA JE POTREBNA ZA OBAVLJANJE OBRTA. TO ZNAČI DA OBRTNIK ZA SVOJE OBVEZE VEZANE UZ OBAVLJANJE OBRTA NE ODGOVARA SVOJOM IMOVINOM IZVAN ONE KOJA JE UNJETA U OBRT."

Neznam koji ti je izvor informacija ali daj argumentiraj svoju tvrdnju
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 00:42   #6
Šta je ništa od argumenata
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 07:27   #7
Kao sto rekoh nemas pojma Uciti, uciti, i samo uciti
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 07:57   #8
Juraj, to ti i nije neki odgovor..

Ajde, koji je tocan odgovor - jel obrtnik odgovara unijetom ili kompletnom imovinom? Vojky ce sigurno ovo znat..

Meni bi bilo logicno, da odgovara unijetom, dok trgovac odgovara cjelokupnom (neovisno o tome je li taj trgovac pojedinac, ili drustvo), ali tocan odgovor ne znam.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 09:09   #9
Obrtnik odgovara KOMPLETNOM imovinom.
Osnivaci drustva kapitala ( doo, dd) odgovaraju samo UNIJETOM imovinom u drustvo. Ima iznimki kad osnivaci drustva kapitala odgovaraju cjelokupnom imovinom ali to samo u slucajevima kad je u pitanju muljaza i mijesanje privatne imovine i imovine drustva. No to nije pravilo, nego to porezna uprava mora dokazati u sudskom postupku.


Komaditna drustva su specifican slucaj i koliko znam koristi se samo kod zastitarskih tvrtki. Kod njih ima neka cudna kombinacija odgovornosti, ali kako me to nije zanimalo nemam pojma tocno. Isto za JTD ne znam tocno jer mi nije trebalo.

Ovo kompletnom imovinom kod obrtnika ne shvacajte bukvalno jer ti ne mogu uzeti neke osnovne stvari potrebne za zivot i obavljanje djelatnosti.
Koga zanimaju detalji neka se obrati advokatu specijaliziranom za ovakve poslove jer to i ja radim kad su konkretne stvari u pitanju.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 11:53   #10
Quote:
Juraj kaže:
Kao sto rekoh nemas pojma Uciti, uciti, i samo uciti
Vidim da ti je argumentiranost jača strana
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 12:01   #11
Quote:
Juraj kaže:
Obrtnik odgovara KOMPLETNOM imovinom.
Osnivaci drustva kapitala ( doo, dd) odgovaraju samo UNIJETOM imovinom u drustvo. Ima iznimki kad osnivaci drustva kapitala odgovaraju cjelokupnom imovinom ali to samo u slucajevima kad je u pitanju muljaza i mijesanje privatne imovine i imovine drustva. No to nije pravilo, nego to porezna uprava mora dokazati u sudskom postupku.


Komaditna drustva su specifican slucaj i koliko znam koristi se samo kod zastitarskih tvrtki. Kod njih ima neka cudna kombinacija odgovornosti, ali kako me to nije zanimalo nemam pojma tocno. Isto za JTD ne znam tocno jer mi nije trebalo.

Ovo kompletnom imovinom kod obrtnika ne shvacajte bukvalno jer ti ne mogu uzeti neke osnovne stvari potrebne za zivot i obavljanje djelatnosti.
Koga zanimaju detalji neka se obrati advokatu specijaliziranom za ovakve poslove jer to i ja radim kad su konkretne stvari u pitanju.

Daj se ti odluči jel odgovara cjeloukupnom imoivinom ili ne kažeš da to ne shvaćamo bukvalno nešto mi se čini da s tim baš nisi načisto

A evo i da nekaj naučiš komanditna društva se ne koriste samo u slučaju zaštitarskih tvrtki primjer za to je Bauhaus koji je k.d.
u komanditnom društvu postoje dvije vrste članova komanditori (odgovorni samo do iznosa koji su unjeli u društvo) i komplementari (odgovorni cjeloukupnom imovinom )

Javno trgovačko društvo tipično društvo osoba svi članovi odgovaraju cjeloukupnom imovinom neograničeno i solidarno (zato za osnivanje nije određen minimalni kapital)

Eto možda iz svega ovog nešto i naučiš

Još kad bi znao argumentirano raspravljat.....
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 14:44   #12
Quote:
Juraj kazˇe:
Obrtnik odgovara KOMPLETNOM imovinom.
Osnivaci drustva kapitala ( doo, dd) odgovaraju samo UNIJETOM imovinom u drustvo. Ima iznimki kad osnivaci drustva kapitala odgovaraju cjelokupnom imovinom ali to samo u slucajevima kad je u pitanju muljaza i mijesanje privatne imovine i imovine drustva. No to nije pravilo, nego to porezna uprava mora dokazati u sudskom postupku.


Komaditna drustva su specifican slucaj i koliko znam koristi se samo kod zastitarskih tvrtki. Kod njih ima neka cudna kombinacija odgovornosti, ali kako me to nije zanimalo nemam pojma tocno. Isto za JTD ne znam tocno jer mi nije trebalo.

Ovo kompletnom imovinom kod obrtnika ne shvacajte bukvalno jer ti ne mogu uzeti neke osnovne stvari potrebne za zivot i obavljanje djelatnosti.
Koga zanimaju detalji neka se obrati advokatu specijaliziranom za ovakve poslove jer to i ja radim kad su konkretne stvari u pitanju.
Ma Juraj ima pravo!!
Dobro znam o cemu se radi jer vodim jedan sudski spor s svojom bivsom firmom, tj. OBRTOM u kojem sam radila (na svu srecu kratko) i moj odvjetnik mi je izricito rekao da imam velike sanse da mi isplati sve zaostale place koje mi nije isplatio, jer tip ima OBRT a ne firmu i kao sto Juraj rece: Obrtnik odgovara KOMPLETNOM imovinom. !!!
Dakle, da je suprotno ja ne bi mogla dobiti pare, jer bi tip zatvorio svoj obrt dok si reko keks,( i otvorio novi ako hoce s novim imenom i nikom nista ) naravno kad dobije poziv na sud!!!
Eto!
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 15:22   #13
Uf, nece biti lako

Quote:
NIPPON kaže:
Daj se ti odluči jel odgovara cjeloukupnom imoivinom ili ne kažeš da to ne shvaćamo bukvalno nešto mi se čini da s tim baš nisi načisto
Uciti, uciti i samo uciti Hint: ovrsni zakon .


Quote:
A evo i da nekaj naučiš komanditna društva se ne koriste samo u slučaju zaštitarskih tvrtki primjer za to je Bauhaus koji je k.d.
u komanditnom društvu postoje dvije vrste članova komanditori (odgovorni samo do iznosa koji su unjeli u društvo) i komplementari (odgovorni cjeloukupnom imovinom )

Javno trgovačko društvo tipično društvo osoba svi članovi odgovaraju cjeloukupnom imovinom neograničeno i solidarno (zato za osnivanje nije određen minimalni kapital)

Eto možda iz svega ovog nešto i naučiš
Fala, ali kao sto rekoh o ovome ne znam dovoljno jer mi nije ni trebalo. A kad i ako mi bude trebalo onda cu platiti profesionalce da mi to obave.

Quote:
Još kad bi znao argumentirano raspravljat.....
Argumenti ? Sto ce mi argumenti s tobom ? Tupis o onome sto si malo negdje nacuo, krivo protumacio i onda prodajes maglu.
Stvarno, da li si prosao ispit na komisiji
PS Nadam se da ipak ne studiras pravo
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 15:38   #14
Quote:
Gazda kaže:
Juraj, to ti i nije neki odgovor..

Ajde, koji je tocan odgovor - jel obrtnik odgovara unijetom ili kompletnom imovinom? Vojky ce sigurno ovo znat..
Obrtnik BI TREBAO odgovarati cjelokupnom imovinom, međutim negdje su nešto s zakonima spetljali (ma, gdje, mi?) pa su se pojavila tumačenja da odgovara samo unijetom u obrt (to može biti stari stol i dvije lopate).

Posljedica: nitko ozbiljan (banke i sl.) ne žele poslovat s obrtinicima jer je pravna situacija postala nejasna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 17:02   #15
Re: Uf, nece biti lako

Quote:
Juraj kaže:

Argumenti ? Sto ce mi argumenti s tobom ? Tupis o onome sto si malo negdje nacuo, krivo protumacio i onda prodajes maglu.
Stvarno, da li si prosao ispit na komisiji
PS Nadam se da ipak ne studiras pravo
Mislim da argumenti ipak nisu naodmet o tome ko je nešto načuo sad nebi htio

Ja sam naveo citat iz literature za ispit konkretno V. Gorenc Trgovačko pravo-Društva i to je moj argument
neznam dali sam u zabludi ali tvoje argumente nekak nisam uspio pronači

Naprotiv ti očito više pokušavaš raspravljati nekim jeftinim poluuvredama jadno
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 17:06   #16
Quote:
Vojky kaže:
Obrtnik BI TREBAO odgovarati cjelokupnom imovinom, međutim negdje su nešto s zakonima spetljali (ma, gdje, mi?) pa su se pojavila tumačenja da odgovara samo unijetom u obrt (to može biti stari stol i dvije lopate).

Posljedica: nitko ozbiljan (banke i sl.) ne žele poslovat s obrtinicima jer je pravna situacija postala nejasna.

Eto napokon rješenje cijelog problema
Samo kaj je cjela situacija malo blesava jel onda nema razlike u odgovornosti između obrtnika i trgovca pojedinca
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 18:12   #17
Ispricavam se, ali ja sam pogrijesio. Stvarno postoji rupa u Zakonu o obrtu ( clanak 20) po kojem :

(1) Za obveze koje nastaju u obavljanju obrta, obrtnik odgovara cjelokupnom unesenom imovinom koja je potrebna za obavljanje obrta.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 01:14   #18
Svaka čast
Ajde please drugi put s malo manje agresije i malo više argumenata
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 18:31   #19
od kad se placaju doprinosi u obrtu i ako nisi zaposlen, mislim da nema bas nekog smisla otvarati obrt. Druga gadna stvar je ta "cjelokupna imovina", koliko znam, obrt ne mozes otjerati u stecaj.

Ali, sad ce nam se uzbuna javiti da sve objasni, ima i jedno i drugo
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 18:32   #20
Quote:
Juraj kaže:
Ispricavam se, ali ja sam pogrijesio. Stvarno postoji rupa u Zakonu o obrtu ( clanak 20) po kojem :

(1) Za obveze koje nastaju u obavljanju obrta, obrtnik odgovara cjelokupnom unesenom imovinom koja je potrebna za obavljanje obrta.
to je vrlo svjeze.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:46.