Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2007., 10:43   #61
ak neko zna...
jel moguće da su neka prezimena dobivala prefix mus ? ak se zna unazad stoljećima da su nosioci tog prezimena bili rimokatolici,a imali takvo,je li,tursko ilitiga muslimansko prezime (barem tak zvuči),je li moguće da su se "poturčili" kaj se tiče prezimena ? inače su tamo smješteni u zaleđu makarske,imotski,lovreč,cista provo...
Kasipus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 19:44   #62
a jel prezime-Mišur-turskog porijekla?
__________________
Ne daj se pobijediti zlom, nego dobrim nadvladavaj zlo !
Ulderiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 12:37   #63
turska prezimena

Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
pa dobro, kad danas kažeš "tursko", bitno je da je tursko danas, bez obzira jel došlo u tursku preko arapskog utjecaja, ili je bilo i ranije.....
pozz. svima što se tiće turskih ili arapskih imena, nije velika razlika, ja se prezivam mudželet ( tur. knjigovezac ), u sarajevu imaju ulice na baščaršiji kod gazi husrev - begove džamije mali i veliki mudželeti. musliman sam ali se osjećam bošnjakom iako sam turskog porijekla iz izmira su mi korijeni, morate znati da su jedino u bosni , srbiji i dijelu hrvatske u lici i krajini slavenizirani, svugdje drugo su turci nametnuli jezik i običaje, u bosni su se i dan danas zadržali isključivo slavenski običaji, a ne neki vehabijski iz pustinje. turci su se naselili i izmješali sa tadašnjim slavenima koji su primili islam većinom bogumili tzv. dobri bošnjani otud i naziv bošnjaci, stoga nije ni čudo da veliki broj hrvata, bošnjaka i pravoslavnih ima turska prezimena, većinom turska prezimena imaju pokršteni muslimani u hrvatskoj i srbiji, a srpska i hrvatska pomuslimanjeni hrvati i srbi u bosni, to čete naći na svim prostorima tako da imate mjesta u hrvatskoj kao islam grčki ili islam hrvatski, prezime hrvat kod bošnjaka ili bošnjak kod srba i hrvata, a zašto zato što mi htjeli ili ne imamo slavenske korijene pa čak i ja iako su mi preci s očeve strane došli iz turske u bosnu.
alem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 16:13   #64
Quote:
alem kaže: Pogledaj post
musliman sam ali se osjećam bošnjakom iako sam turskog porijekla iz izmira su mi korijeni,
Ako si turskog porijekla korijeni ti ne mogu biti iz Smirne, nego iz turanske stepe...
rogonos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 19:32   #65
Quote:
rogonos kaže: Pogledaj post
Ako si turskog porijekla korijeni ti ne mogu biti iz Smirne, nego iz turanske stepe...
O kako netočno !

Današnji maloazijski Turci (Türk) su Armenidi koji su naseljavali današnji Kurdistan, zapadni Iran, Gruziju, Armeniju, Azerbajdžan i naravno malu Aziju kao i Grčku... i oni su primili Islam... smjestili se na područje današnje Turske Pravi Turkijci porijeklom (od Uyğura do Türkmena) su Turanidni (dakle mješanci žute i bjele rase) ili su žute rase...

ali imam osjećaj da malko podjebavaš
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 00:21   #66
Quote:
alem kaže: Pogledaj post
pozz. svima što se tiće turskih ili arapskih imena, nije velika razlika, ja se prezivam mudželet ( tur. knjigovezac ), u sarajevu imaju ulice na baščaršiji kod gazi husrev - begove džamije mali i veliki mudželeti. musliman sam ali se osjećam bošnjakom iako sam turskog porijekla iz izmira su mi korijeni, morate znati da su jedino u bosni , srbiji i dijelu hrvatske u lici i krajini slavenizirani, svugdje drugo su turci nametnuli jezik i običaje, u bosni su se i dan danas zadržali isključivo slavenski običaji, a ne neki vehabijski iz pustinje. turci su se naselili i izmješali sa tadašnjim slavenima koji su primili islam većinom bogumili tzv. dobri bošnjani otud i naziv bošnjaci, stoga nije ni čudo da veliki broj hrvata, bošnjaka i pravoslavnih ima turska prezimena, većinom turska prezimena imaju pokršteni muslimani u hrvatskoj i srbiji, a srpska i hrvatska pomuslimanjeni hrvati i srbi u bosni, to čete naći na svim prostorima tako da imate mjesta u hrvatskoj kao islam grčki ili islam hrvatski, prezime hrvat kod bošnjaka ili bošnjak kod srba i hrvata, a zašto zato što mi htjeli ili ne imamo slavenske korijene pa čak i ja iako su mi preci s očeve strane došli iz turske u bosnu.

Jel imas negdje podatak o ljudima koji kao ti vode jednim dijelom porjeklo iz Turske? Bilo u Bosni ili Srbiji ili Hrvatskoj.
I zanima me jos nesto: zasto je islam tako pustio korijenje u Bosni, a nije recimo drugdje u Makedoniji i okupiranim dijelovima od Turaka Srbije, Hrvatske, Bugarske, Madjarske ,Grcke, Rumunjske?
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 01:42   #67
Pozdrav svima.

Calapi nije sigurno turskog porijekla. Da je Calabi onda bi moglo biti, jer u Turskom jeziku postoji pravilo da se uz samoglasnike “p” pretvara u “b”
Rijec kaur je perzijskog porijekla. A Turci su je preuzeli kao izraz za Zoroastrijce. U Bosni je koristen od strane Turaka, ali ne uvijek, tako da se predpostavlja da su ga koristili kako bi oznacili bosanske krstjane.
U Bosni postoji zensko ime Sevda.
Prezime Cicak nemoze nastati od prezimena Cickovic, jedino moze biti obrnuto.
Đuzel znaci lijep na Turskom.
Sto se tice samih prezimena i Turaka, Turci su tek mnogo kasnije poceli da daju prezimena. Malo je neozbiljno govoriti da su Turci davali prezimena kad ih ni sami nisu imali. Oni su mogli jedino davati nadimke. Pogledajte samo liste velikih vezira. Samo oni porijeklom s nasih prostora imaju nesto slicno prezimenima. Tako imamo: Sokolu, Bosnevi, itd. Naravno nebrojeci one dodatne titule tipa ucitelj sultanove djece, sultanov zet isl.
Kolko ja znam soko nije Turska rijec.
Sto se tice prezimena Jarak, znam sta znaci na Turskom, a sta na Bosanskom. Ako neki jezici imaju istu rijec nemora znaciti da je dosla iz jednog u drugi. Tako u Turskom imas rijec «bok» sto znaci balega, a siguran sam da se Hrvati ne pozdravljaju sa rjecju balega.
Demonel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 12:01   #68
[QUOTE=njuškalo;8355600]
onda prezime Dogan turski znači sokol...QUOTE]

Ne znam baš...to mogu biti i ljudi talijanskog porijekla, jer je recimo na talijanskom DOGANA granica (Dogani kao graničari, ljudi s granice). A znamo da u Dalmaciji i dalmatinskoj zagori ima puno Hrvata bar dijelom talijanskih korijena.
strasnomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 17:52   #69
[QUOTE=strasnomlat;9081808]
Quote:
njuškalo kaže: Pogledaj post
onda prezime Dogan turski znači sokol...QUOTE]

Ne znam baš...to mogu biti i ljudi talijanskog porijekla, jer je recimo na talijanskom DOGANA granica (Dogani kao graničari, ljudi s granice). A znamo da u Dalmaciji i dalmatinskoj zagori ima puno Hrvata bar dijelom talijanskih korijena.
Nisi u pravu. U primorskim gradovima je moguće ali u zaleđu nikako.
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 19:38   #70
[QUOTE=Kloki;9087808]
Quote:
strasnomlat kaže: Pogledaj post

Nisi u pravu. U primorskim gradovima je moguće ali u zaleđu nikako.
Tako je.
U zaleđu mrze Talijane.Ne znam zašto.A Talijani nikada nisu ni išli u zaleđe.Jesu se Mlečani koji put zaletavali tamo, ali su ih kršni momci izbacili
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 19:59   #71
[QUOTE=Dux_Croatorum;9088873]
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post

Tako je.
U zaleđu mrze Talijane.Ne znam zašto.A Talijani nikada nisu ni išli u zaleđe.Jesu se Mlečani koji put zaletavali tamo, ali su ih kršni momci izbacili
Mrze ih zato što su im svašta radili u WWII...barem se tako priča.
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 20:07   #72
Quote:
tince kaže: Pogledaj post
Je li netko zna neka prezimena i koliko ih otprilike ima u Hr....ili neku web stranicu sa tim podacima?
Dizdar, Dodik, Budak, Hujdur, Karadža i Hajduk !!
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 13:39   #73
Hajduk je vlashka rec! koja je s Vlasima doshla v Dalmaciju!
gledal sam dokumentarac o medzedima u Rumunjskoj, i kad tamo, covek zove svog pesa (nekof grdi meshanac) - Hajduk!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 13:57   #74
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Hajduk je vlashka rec! koja je s Vlasima doshla v Dalmaciju!
gledal sam dokumentarac o medzedima u Rumunjskoj, i kad tamo, covek zove svog pesa (nekof grdi meshanac) - Hajduk!
Otkad to?
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 14:35   #75
odkad je doshla k nam a i odprije! Hajduk je izraz za odmetnika u Rumunjskoj/Bugarskoj/Juznoj Madjarskoj.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 14:20   #76
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
odkad je doshla k nam a i odprije! Hajduk je izraz za odmetnika u Rumunjskoj/Bugarskoj/Juznoj Madjarskoj.
Ali sama riječ 'hajduk'? Zašto nebi mogla biti turska riječ? Razumjem da su sa vlasima u Dalmaciju 'došli' i hajduci ali da je hajduk izvorno vlaški izraz nevjerujem.
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 14:56   #77
Da pitanje bude komplikovanije:
Hajduk je mađarska riječ
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 16:44   #78
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Da pitanje bude komplikovanije:
Hajduk je mađarska riječ
Ja sam znao da nije vlaška.. ..da li je stvarno turska ili mađarska stvarno neznam, niti znaju drugi..

Quote:
though it is not clear whether the word travelled from Hungarian to Turkish or vice versa.
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 16:49   #79
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Ja sam znao da nije vlaška.. ..da li je stvarno turska ili mađarska stvarno neznam, niti znaju drugi..
U Aniću isto piše da je mađarskog porijekla.
mahatma gandhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 18:46   #80
Ma kakvog vlaškog podrijetla?
Sto posto nije, budući da su si Vlasi često bili dobri s Turcima...Nisu se imali zašto boriti protiv njih.

*edit*
Ovo mi je 888. post
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.