Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2003., 18:36   #21
Koliko znam, postoji i neka razlika u porezu na dobit, mislim da se kod firmi to obracunava godisnje, a kod obrta mjesecno?
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 18:41   #22
vojky je vec odgovorio. Koliko sam upoznat, obrtnik NE ODGOVARA cjelokupnom, vec samo imovinom unesenom u obrt (i onom koju kupuje, naravno).
Istina je i da banke sada puno teze prate obrtnike i sa strozim kriterijima.
U principu, cini mi se da je puno bolja varijanta otvoriti d.o.o. Mali problem u startu mogu biti ona davanja (ukupno oko 1000 Eura+20.000 kn na racunu), ali ako se misli raditi neki posao onda ti ionako treba puno vise od toga za start.
Ja sam pokusavao svoj obrt pretvoriti u d.o.o., ali receno mi je da je to nemoguce . Mogu samo otvoriti novi d.o.o. koji bi kupio obrt ali onda bih si napravio veliki prihod na obrtu na koji bi morao platiti porez.
Nista, skupljam pare i dizem vrijednost obrtu pa cu za koju godinu napraviti d.d., staviti dionice na burzu i bolesno se obogatiti
uzbuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 18:45   #23
cek, a tko odredjuje cijenu s kojom bi firma kupila obrt? Ti si vlasnik i jednog i drugog, zar ne mozes onda prodati obrt za, primjerice, 1000 kn?
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 18:46   #24
pojma nemam, ali mislim da ne bi proslo da recimo, laptop koji je obrt kupio za 15.000 kn prodas za 1.000...ili mozda bi?
Znalci, pravnici???
uzbuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 19:00   #25
Quote:
banderas kaže:
to je vrlo svjeze.
Nije svjeze, rupa je u Zakonu od 1993, ali ljudi nemaju pojma o njoj. Ono sto me buni u cijeloj prici je praksa porezne uprave koja mrtva hladna radi ovrhu nad imovinom koja NIJE dio obrta, ali je u vlasnistvu obrtnika. Npr. zbog poreznog duga.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 19:02   #26
Quote:
banderas kaže:
Koliko znam, postoji i neka razlika u porezu na dobit, mislim da se kod firmi to obracunava godisnje, a kod obrta mjesecno?
Ma isto je. I kod jednog i drugog placas akontacije poreza na dobit odnosno na dohodak. Na kraju podnosis poreznu prijavu i doplacujes ili trazis povrat.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 09:03   #27
Ovisi što će se raditi i kako.
Obrt je recimo dobar jer ti omogućava jednostavno podizanje i trošenje gotovine, dok u d.o.o. imaš malo složeniju situaciju oko toga. Puno više stvari radi se preko računa.
Ima još sitnica po kojima se razlikuju.

Glede odgovornosti u d.o.o. - d.o.o. je društvo kapitala, a postoje i društva osoba (komanditno društvo, javno trgovačko društvo, te gospodarsko interesno udruženje). U d.o.o. je odgovornost društva prema trećima neograničena do iznosa temeljnog kapitala, odnosno cjelokupne imovine društva. Kod društva osoba odgovornost je personalna, što znači da osobe odgovaraju neograničeno i solidarno za obveze društva.
U obrtu odgovornost je osobne prirode, obrtnik bi trebao odgovarti cjelokupnom imovinom, ali kako Vojky kaže, to baš i nije slučaj.

U svakom slučaju d.o.o. se u poslovanju shvaća ozbiljnije od obrta, jer pruža veću sigurnost.
404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 21:52   #28
Quote:
uzbuna kaže:
U principu, cini mi se da je puno bolja varijanta otvoriti d.o.o. Mali problem u startu mogu biti ona davanja (ukupno oko 1000 Eura+20.000 kn na racunu),
....mislim da se u tim davanjima ( kešovinom za početak) može upisati vrijednost opreme npr? kompjutera ?...i razno......te na taj način NE TREBA uplatiti tih 20 ooo tisuća kuna za vrijednost d.o.o...

Koliko se u stvari plaća otvaranje d.o.o.-a?
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 00:29   #29
Quote:
Bajki1 kaže:
....mislim da se u tim davanjima ( kešovinom za početak) može upisati vrijednost opreme npr? kompjutera ?...i razno......te na taj način NE TREBA uplatiti tih 20 ooo tisuća kuna za vrijednost d.o.o...
Mislim da onda moraš platit procjenu vrijednosti tih unesenih stvari pa ti se to ne isplati ak u pitanju nije neka skroz skupa oprema, strojevi ili nekretnina.
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 00:50   #30
jap... dio kapitala mozes postaviti i kroz opremu za poduzece... u tom slucaju na 'teren' i procjenu izlazi revizor tj. vjestavk koji popisuje imovinu i tak to... losa je stvar sto ti to ne moze napraviti frend gratis, vech drzava salje svojeg i njega se masno placa...

eto
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 14:05   #31
Quote:
uzbuna kaže:
vojky je vec odgovorio. Koliko sam upoznat, obrtnik NE ODGOVARA cjelokupnom, vec samo imovinom unesenom u obrt (i onom koju kupuje, naravno).
To nije točno, obrtnik odgovara cjelokupnom imovinom, a nedoumice oko tog pitanja riješila je sudska praksa koja je zauzela takav stav višekratno, a ta je činjenica i razlog što mnogobrojni obrtnici zatvaraju obrte i otvaraju j.t.d. ili d.o.o.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 14:08   #32
Zaboravih, što se tiče troškova za osnivanje d.o.o. - 20000 temeljni kapital, 2-3000 pristojbe i javni bilježnik, plus odvjetnikova tarifa
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 12:45   #33
Quote:
banderas kaže:
cek, a tko odredjuje cijenu s kojom bi firma kupila obrt? Ti si vlasnik i jednog i drugog, zar ne mozes onda prodati obrt za, primjerice, 1000 kn?
Jel' zna netko odgovor na ovo pitanje?
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 17:51   #34
Zakon o obrtu, nn 77/93 + izmjene 90/96, 64 i 71/01.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 21:25   #35
ovako imam maturalnu temu prednosti i nedostatci doo i obrta pa ako može netko još neke razlike napisat bio bih zahvalan
zgb-ć is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 23:19   #36
Pozdrav
proučia sam malo ovo ali neke stvari mi i dalje nisu jasne.
Dakle odlučim otvoriti firmu (doo), i unosim kapital od 20.000kn.
Šta misle pod tim da odgovaram samo unesenim kapitalom?
Odgovaram u slučaju čega, do koje mjere?
Šta ako preko firme kupim materijala 30.000kn i ne ide mi, materijal ostane, firmu zatvorim, odgovaram sa 20.000kn? Šta sa onih 10.000 preostalih? Šta ako na računu više nemam ni tih 20.000 unesenih, nego 0kn ?
Sorry na pitanjima ali malo sam "zelen" u ovom području a možda bi otvoria uskoro neku firmicu pa želim znat te stvari

Hvala!
xyzyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 15:13   #37
Odi na gospodarstvo imaš temu snivanje d.o.o. ,otvaranje obrta a i na računovodstvu imaš dosta toga
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:35.