Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2017., 13:13   #21
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Malo mi je nejasna ova priča oko rezidentnosti pravne osobe. Uzeo sam za primjer ugovor s Estonijom, no mogao je biti bilo koji ugovor. Trgovačko društvo ("firma") je prema tom ugovoru rezidentno u samo jednoj od država (osim ako "države ne postognu dogovor..."), a u nikojem slučaju rezidentnost nije vezana uz vlasništvo. Prema tome, uz pro-forma (rent-a-) direktora rezidentnost tamošnjeg trgovačkog fruštva neće biti u HR (naravno, ako to lokalni zakoni dopuštaju, kao što je to slučaj s brojnim off-shore državicama).
Nitko nije rekao da je rezidentnost pravne osobe vezana uz vlasništvo.

Kada postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja u 90% slučajeva članak 4.3 glasi:
Quote:
(3) Ako je, zbog odredaba stavka (1), osoba koja nije fizička osoba rezident obiju država ugovornica, tada se smatra rezidentom samo one države u kojoj se nalazi njezino mjesto stvarne uprave.
Dakle, rezidentnost je uglavnom određena "mjestom stvarne uprave". Kao što sam objasnio u jednom od prethodnih postova:
Quote:
"Mjesto stvarne uprave" ne odnosi se na "svakodnevno" upravljanje firmom, nego na mjesto na kojem se donose strateške odluke i/ili zasjeda uprava.
Laički rečeno. Mjesto stvarne uprave je ono mjesto u kojemu se nalazi "mozak" firme. Pro-forma rent-a-direktor ne utječe na rezidentnost jer takav direktor spada pod slučaj "svakodnevnog upravljanja firmom". On nije "mozak" firme i ne donosi strateške odluke.

Za brojne "off-shore državice" ne postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Kako taj ugovor ne postoji, firma će biti rezidentna u toj "off-shore državi" zato što je tamo osnovana, isto tako biti će rezidentna u HR jer se ovdje nalazi "mozak" firme, tj. "mjesto stvarne uprave". Dakle, takva firma biti će dvostruko oporezovana. Po zakonu obavezno je takvu firmu prijaviti HR poreznoj upravi.
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 18:31   #22
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Laički rečeno. Mjesto stvarne uprave je ono mjesto u kojemu se nalazi "mozak" firme. Pro-forma rent-a-direktor ne utječe na rezidentnost jer takav direktor spada pod slučaj "svakodnevnog upravljanja firmom". On nije "mozak" firme i ne donosi strateške odluke.
Hm, to možda tako jest ako je dokazivo, a do toga ja direktor taj koji upravlja. Tko može a priori reći da li i u kojoj mjeri (osim postavljanja uprave) vlasnik utječe na vođenje poduzeća?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 18:37   #23
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
to kuzim. ovisi sto je manje opterećeno porezom. A moras tamo placati i knjigovodju, ne...
Tako je.

Quote:
To bi treblao uvesti, da se plaća i razlika u parafiskalnim nametima
Uveli bi da mogu.

Quote:
U biti , što sam shvatio na temelju komentara kolege dfforumaša tu malo iznad, ne paše Hong Kong jer nema ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivnaja - onda bi se ipak zbrajali ti porezi, to ipak ne valja, da budu jos visi neg u Hrvatskoj. Jer ako je dvostruko oporezivanje, onda nema računanja razlike itd. akos am dobro shvatio
----------------
A da, ako zemlja ima dobru regulativu za to posredništvo, ja sam tako je samo dropshipper, posrednik, a mora se to vec istraziti i po nihovi forumima ne znam. Bilo bi dobro da je država sa što slabijom regulativom. To je vec sasvim novo pitanje koje treba istraziti, al mene prvo zanimaju porezi, pa cu onda to sklopiti s regulativom. ili mozd nadjem info na engl. dijelu neta, odmah, koja je drzava najpovoljnija za takvu rabotu. Malo me to brine EU ima svoja posebna pravila itd, za sve vrste trgovine, treba to provjeriti dobro.
Evo, ima normalno dosta informacija, nisma se ja tog prvi sjetio - https://www.google.hr/search?q=drop+...ZTgCNMQBQgPKAA
(a znam intuitivno da je 1000%, sigurno, jednostavnje neg s hrvatskom firmom. Imam osjecaj da bi tu naiso na neki siijesni zid gdje bi rekli, sorry (ko i na onoj drugoj temi gdje zena govori da nemoze iz hrvatske raditi b2c prodaju, jer je traže špediciju za predmete sitne vrijednosti, košta 60 kn a treba platit minimum 120 kn špediciju. DOk se neko ne dosjeti to promijenit.
To ti je tako u Hrvatskoj. U svakoj drugoj državi, ako nađeš rupu u zakonu, profitiraš. U Hrvatskoj, ako je nađeš, onda je ta rupa pokrivena nekom drugom gluposti, gdje ti se uopće ne isplati raditi jer nije zakonski regulirano. Totalni kaos.

Što se tiče države, probaj vidjeti za Irsku, nama je to backup opcija ako UK nešto usere izlaskom iz EU.

Quote:
Da, pomalo, kad se uspostavi špranca onda sve to ide. I ja bi se isto bavio da prodam pol broda necega u ameriku al treba do toga doci A i u maloprodaji tako se zna doci do vecih kupaca, a velim kad se uspostavi jednom spranca onda se moze dalje razvijati posao i svašta. MOze se i na malo zaradit, al nije da nije mukotrpno.
Nisam mislio na pola broda, nego, recimo, na pola kontejnera ili cijeli.

Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Malo mi je nejasna ova priča oko rezidentnosti pravne osobe. Uzeo sam za primjer ugovor s Estonijom, no mogao je biti bilo koji ugovor. Trgovačko društvo ("firma") je prema tom ugovoru rezidentno u samo jednoj od država (osim ako "države ne postognu dogovor..."), a u nikojem slučaju rezidentnost nije vezana uz vlasništvo. Prema tome, uz pro-forma (rent-a-) direktora rezidentnost tamošnjeg trgovačkog fruštva neće biti u HR (naravno, ako to lokalni zakoni dopuštaju, kao što je to slučaj s brojnim off-shore državicama).
Shema kao i svaka druga. Firmu ne diramo, ona se može širiti, imati milijarde prometa, ali... kad ideš sebi nešto isplatiti, evo ti porezne.

Tako da te uhvate i na plaći i/ili na dobiti, jer je teško naći zemlju koja ima veće poreze na tome od Hrvatske. Vjeruj mi, stvarno je. Možda će ti pasti napamet Norveška i ostale Skandinavske zemlje, ali one ti imaju jako visoke porezne razrede, a u Hrvatskoj sa valjda 4k eura mjesečno već spadaš u najveći i bilo koja firma upada u najviši razred oporezivanja, samo ako je malo iznad prosjeka.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 10:29   #24
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Dakle ako mi se pokaže neisplativo otvaranje doo-a, bavio bih se istim ali samo alo drugacije, medjunarodno posredovanje u trgovini i trgovina, iz Azije u sve druge dijelove svijeta (uključujući eventualno i Hrvatsku no mislim da to sad i nije toliko bitno)
Moze malo detaljnije pojasnjenje, zasto bi ti bilo jeftinije poslovati iz vana nego iz RH? O kojem prometu govoris? Cisto me zanima tvoj scenarij, znam da je za mnoge scenarije zaista jeftinije poslovati vani, ali obicno se o razlozima koje obicne poslovnjake ne muce. Ako si u export-importu, jel se radi o dozvolama, administraciji, formularima, compliance... koji poskupljuju poslovanja ?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 12:09   #25
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Shema kao i svaka druga. Firmu ne diramo, ona se može širiti, imati milijarde prometa, ali... kad ideš sebi nešto isplatiti, evo ti porezne.
Ma to je OK, ako je rezidentnost mene kao pojedinca u HR, onda je normalno da me kače HR zakoni kod porezna na dohodak...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 12:26   #26
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Tako da te uhvate i na plaći i/ili na dobiti, jer je teško naći zemlju koja ima veće poreze na tome od Hrvatske. Vjeruj mi, stvarno je.
What?
Da, rad se brutalno oporezuje: neoporeziv dio dohotka je visok, progresija je strma, stope visoke.
Ali porez na dobit od 20%, odnosno 12% za <3 mio Kuna, kao ni 12% na dohodak od kapital definitivno ne spadaju u visoke poreza. Naravno, naci ces drzave koje imaju nize stope, ali Hrvatska definitivno nije medju drzavama koje imaju visoke porezne stope na kapital/dobit, u EU-u smo medju "povoljnijima".

Ako mi ne vjerujes:
https://home.kpmg.com/xx/en/home/ser...tes-table.html

EU average 22.09
OECD average 24.81
Global average 23.62

Tako da nasih 12% uopce nije puno. Cak i velike firme i firme koje s bave trgovinom (20%) opet placaju manje od prosjeka.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 22:11   #27
cekaj ja ako otvorim hrvatskoj firmu za trgovinu, porez na dobit mi je 20% a ne 12%? Prvi glas, otkud ti to??

Inace, s kojim onda zemljama HRvatska na kraju ima sveobuhvatnije ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, u EU 8jer akonije u EU, onda je porez 20% valjda, na dobit)

PS Inače, ovdje vele 18% za prihode veće od 3 milijuna, a ne 20%
https://www.porezna-uprava.hr/HR_por..._na_dobit.aspx
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 22:35   #28
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
cekaj ja ako otvorim hrvatskoj firmu za trgovinu, porez na dobit mi je 20% a ne 12%? Prvi glas, otkud ti to??

Inace, s kojim onda zemljama HRvatska na kraju ima sveobuhvatnije ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, u EU 8jer akonije u EU, onda je porez 20% valjda, na dobit)

PS Inače, ovdje vele 18% za prihode veće od 3 milijuna, a ne 20%
https://www.porezna-uprava.hr/HR_por..._na_dobit.aspx
Sorry, malo sam pobrkao. U pravu si, 18%. Ovo sa trgovinom sam mozda pobrkao sa obrtnicima pausalcima ili tako nesto. Iako se bojim da ce tu biti puno "razbijanja", pogotovo u trgovini. Ljudi ce otvorit vise (j)doo-a kako bi ostali ispod granice od 3 milijuna prometa.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 23:00   #29
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Otvoriš firmu u wayomingu,odeš u usa i otvoriš bankovni racun priko ovlaštenog agenta(moraš ga imat zbog adrese,on ti skenira dokumente i šalje na tvoj email),dobiješ visa karticu i dižeš novac na bankomatu,to su ti troškovi direktno,i ako ti je dobit do 2 miljona$ platiš wyoming 50$ poreza.i ako ti je dizanje na bankomatu premalo tada otvoriš još jedan bankovni racun na karibima i tamo preusmjeriš dio novca sa kariba na panamu i iz paname šalješ sebi novac kao donacija bogatog strica.Ako su veće svote u pitanju tada se otvori po 10-20 offshore tvrtki i novac seli večinom na zadnji trust tvrtku.Da ti neko tome uđe u trag triba barem 10-20 godina dok sudskim diplomatskim putem imaju sve uvide.
Tebi je dosta wyoming odlazak u usa na otvaranje bankovnog racuna.ili otvoriš racun u bosni,crnoj gori,austriji ako ti dopuste,ali si izbjegao odlazak u USA.Po zakonu bi dobit morao prijavit u RH i platiti porez.

Nisam znao da je wayoming porezna oaza ?!

A kako stvari stoje sa Liechtensteinom ?? U Zadru mnogi posluju u toj državi.
Čak i firma gdje radim. http://www.057info.hr/vijesti/2014-1...u-lihtenstajnu
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 23:11   #30
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nisam znao da je wayoming porezna oaza ?!

A kako stvari stoje sa Liechtensteinom ?? U Zadru mnogi posluju u toj državi.
Čak i firma gdje radim. http://www.057info.hr/vijesti/2014-1...u-lihtenstajnu
Ne znam koliko je Lichtenstein ikada bila porezna oaza, vise se radilo o tome da su do 2013 imale bankarsku/poslovnu tajnu i nisu javljale informacije drugim drzavama. Sada javljaju. Vlasnik ove tvoje firme je registriran u Lichtensteinu od 2004, tada se to moglo zamutit, mozda je sad ostao tamo po inerciji. Registrian je na adrei na kojoj je jos 50tak firmi registrirano, znaci vjerojatno neki advokat pro forma vodi ured.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 03:37   #31
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
What?
Da, rad se brutalno oporezuje: neoporeziv dio dohotka je visok, progresija je strma, stope visoke.
Ali porez na dobit od 20%, odnosno 12% za <3 mio Kuna, kao ni 12% na dohodak od kapital definitivno ne spadaju u visoke poreza. Naravno, naci ces drzave koje imaju nize stope, ali Hrvatska definitivno nije medju drzavama koje imaju visoke porezne stope na kapital/dobit, u EU-u smo medju "povoljnijima".

Ako mi ne vjerujes:
https://home.kpmg.com/xx/en/home/ser...tes-table.html

EU average 22.09
OECD average 24.81
Global average 23.62

Tako da nasih 12% uopce nije puno. Cak i velike firme i firme koje s bave trgovinom (20%) opet placaju manje od prosjeka.
Hmda, samo što ti u Hrvatskoj dva puta oporezuju dobit. Kad je ostvariš i kad je ideš isplatiti. Naravno, to ti nitko nije rekao.

E sad, ako prvu godinu ostvariš 1 000 000 kn dobiti, 200 000 ostaviš na porez na dobit + moraš odmah za predporez za iduću godinu platiti još toliko.

Na kraju, ako ideš sebi isplatiti tih 600k kn, onda platiš još 120k kn poreza. Veselje.

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
cekaj ja ako otvorim hrvatskoj firmu za trgovinu, porez na dobit mi je 20% a ne 12%? Prvi glas, otkud ti to??

Inace, s kojim onda zemljama HRvatska na kraju ima sveobuhvatnije ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, u EU 8jer akonije u EU, onda je porez 20% valjda, na dobit)

PS Inače, ovdje vele 18% za prihode veće od 3 milijuna, a ne 20%
https://www.porezna-uprava.hr/HR_por..._na_dobit.aspx
Otkad znam, porez na dobit ti je 20%.

Gore objašnjeno, da je to samo navodno. Na kraju ti ispadne 36%.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 04:49   #32
Pa od 1.1. ove godine ako se ne varam je 12%, znaci da bi sad stvarni bio oko 20%

(PS: Ne bih sad tu ulazio skroz u detalje, ali akos e ne varam ti u onoj racunici nisi racunao povrat preplaćenog poreza)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 08:44   #33
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Hmda, samo što ti u Hrvatskoj dva puta oporezuju dobit. Kad je ostvariš i kad je ideš isplatiti. Naravno, to ti nitko nije rekao.
Cuj: "to ti nitko nije rekao" . Pricali smo o porezu na dobit, a uostalom i brkas fizicku i pravnu osobu i brkas porez na dobit i porez na dohodak od kapitala. To su dva odvojena poreza, jednom se placa samo jedan, nekad obadva. Ali i taj je porez u RH prilicno nizak: 12% (+ prirez). Ja u Austriji placam 27,5%, siguran sam da je i u tom porezu Hrvatska medju jeftinijim drzavama.

Vazno je da ne brkas ta dva poreza jer ovdje govorimo o poduzetnistvu, porez na dobit se placa na ostvarenu dobit, bez obzira isplacivala se dividenda ili ne. A ako cemo po tvojem zbrajati sve poreze zajedno, onda mozemo odmah i PDV uzeti jer na ono sto si isplatis kao dobit ti u cesto moras platiti i PDV nakon sto taj iznos potrosis. Samo sto se kod nas u struci ti porezi ipak ne zbrajaju bas tako .

Quote:
E sad, ako prvu godinu ostvariš 1 000 000 kn dobiti, 200 000 ostaviš na porez na dobit + moraš odmah za predporez za iduću godinu platiti još toliko.
Nisi u pravu, predujam placas mjesecno 1/12, a ne "odmah jos toliko". No tocno je da se odredjeni porezi moraju placati unaprijed (govoris o predujmu, ne pretporezu - to je nesto drugo), zajedno sa obavezom placanja PDVa prema izdanom (ne naplcaenom) racunu bila velika prepreka za odredjene poduzetnike, sada se to malo ublazilo. Problem je cesto sto losije knjigovodje ne znaju/zele smanjiti taj predujam ukoliko se pogorsaju projekcije poslovanja, a u pravilu to zapravo nije nikakav problem. Znaci kad sam ja vidio da su mi mjesecni prihodi pali za 20%, samo sam nazvao knjigovodju ismanjio mi je i taj predujam. To je vise problem za poduzetnike koji imaju prihod samo jednom godisnje (na kraju godine).

Quote:
Otkad znam, porez na dobit ti je 20%.

Gore objašnjeno, da je to samo navodno. Na kraju ti ispadne 36%.
Smanjuje se na 12%, odnosno na 18% za vece firme.
Ne znam kako si dosao na ovih 36%, nesto si pobrkao. Moja je firma placala 20%, sad ce 12% ili 18%. Poduzetnik reinvestira, ako za egzistenciju nije dovoljna obavezna "placa" onda se nesto izvuce i iz dobiti. Meni su troskovi zivota relativno niski pa mi je ovo za isplatu dobiti, prireze i PDV manje bitno, nekome je vjerojatno bitnije.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 12:17   #34
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Znaci kad sam ja vidio da su mi mjesecni prihodi pali za 20%, samo sam nazvao knjigovodju ismanjio mi je i taj predujam.
Predujam poreza na dobit može smanjiti samo PU, knjigovođa je eventualno napisao zahtjev u ime poduzetnika (i priložio dokumentaciju, ako je potrebna).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 12:23   #35
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Predujam poreza na dobit može smanjiti samo PU, knjigovođa je eventualno napisao zahtjev u ime poduzetnika (i priložio dokumentaciju, ako je potrebna).
Naravno, mislio sam da se to podrazumijeva
Point je da nije to bas toliko nefleksibilno kako je kolega forumas predstavio: da se plati sve odjednom na temelju prethodne godine.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 13:53   #36
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Cuj: "to ti nitko nije rekao" . Pricali smo o porezu na dobit, a uostalom i brkas fizicku i pravnu osobu i brkas porez na dobit i porez na dohodak od kapitala. To su dva odvojena poreza, jednom se placa samo jedan, nekad obadva. Ali i taj je porez u RH prilicno nizak: 12% (+ prirez). Ja u Austriji placam 27,5%, siguran sam da je i u tom porezu Hrvatska medju jeftinijim drzavama.

Vazno je da ne brkas ta dva poreza jer ovdje govorimo o poduzetnistvu, porez na dobit se placa na ostvarenu dobit, bez obzira isplacivala se dividenda ili ne. A ako cemo po tvojem zbrajati sve poreze zajedno, onda mozemo odmah i PDV uzeti jer na ono sto si isplatis kao dobit ti u cesto moras platiti i PDV nakon sto taj iznos potrosis. Samo sto se kod nas u struci ti porezi ipak ne zbrajaju bas tako .
Nizak? Za Zagreb ti je prirez 18%. 12 + 18 je 30.

Kako misliš? Hrvatska ti ima porezno opterećenje u rangu Austrije. Nije ništa jeftinija, ako na to ciljaš. Zato postoje države poput Irske, UK, one manje oporezuju kapital.

Tebi stvarno nije jasno, da ti lovu, ako misliš koristiti privatno, recimo, kupiti kući, moraš platiti opet?

Za ostalo, neka se javi neki knjigovođa da nam to pojasni, ako nisam u pravu.

Quote:
Smanjuje se na 12%, odnosno na 18% za vece firme.
Ne znam kako si dosao na ovih 36%, nesto si pobrkao. Moja je firma placala 20%, sad ce 12% ili 18%. Poduzetnik reinvestira, ako za egzistenciju nije dovoljna obavezna "placa" onda se nesto izvuce i iz dobiti. Meni su troskovi zivota relativno niski pa mi je ovo za isplatu dobiti, prireze i PDV manje bitno, nekome je vjerojatno bitnije.
Ja sam ti pojasnio kako se dođe do 36%, ako nisi razumio, tvoj problem. Mislim da se bolje od onoga gore ni ne može objasniti.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 14:07   #37
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Nizak? Za Zagreb ti je prirez 18%. 12 + 18 je 30.
Jel tebi jasno koliko si se upravo izblamirao i pokazao svoje neznanje? Prvo ono sa "predporezom", a sad jos i ovo gore. Jesi li ti ikad u zivotu uopce platio porez ili prirez?

Quote:
Kako misliš? Hrvatska ti ima porezno opterećenje u rangu Austrije. Nije ništa jeftinija, ako na to ciljaš. Zato postoje države poput Irske, UK, one manje oporezuju kapital.
Ciljam na to da je kapital u Hrvatskoj puno manje opterecen nego u Austriji. Kao sto sam napisao, rad je slicno opterecen (pola ode drzavi). Naravno, ima i drzava koje jos manej opterecuju kapital, ali dao sam ti dokaz da su porezi na dobit u RH ispod prosjeka i svijeta i EUa i Europe... ako mislis da su brojke pogresne, obrati se KPMGu, ne meni.

Quote:
Tebi stvarno nije jasno, da ti lovu, ako misliš koristiti privatno, recimo, kupiti kući, moraš platiti opet?
Ali "lovasima" poput mene je to prilicno svejedno jer samo maleni dio onoga sto ostne od dobiti isplatim. Zasto bih isplacivao ako mi je jeftinije reinvestirat? Ali to nije ni bitno, bitnoj e da ne usporedjujes kruske i jabuke. Tocno se zna koliko ja porezna stopa na sto, amaterski je mijesat oporezivanje kapitala i oporezivajne rada. Blesavo je mijesat oporezivanje fiziskih osoba i oporezivanje pravnih osoba.

Quote:
Za ostalo, neka se javi neki knjigovođa da nam to pojasni, ako nisam u pravu.
Dovoljan je netko tko zna guglat

Quote:
Ja sam ti pojasnio kako se dođe do 36%, ako nisi razumio, tvoj problem. Mislim da se bolje od onoga gore ni ne može objasniti.
Nisi procitao sto sam napisao, mozda si zato toliko svadljiv.

Prije porezne reforme: od 100 Kuna dobiti platis 20 Kuna poreza na dobit, ako zelis isplatiti ostatak onda platis 9,6 Kuna poreza na dividendu i onda jos 18% na 9,6 Kuna ako si u Zagrebu. Znaci izadje na 31,3 Kuna.
Poslije porezne reforme, ispod 3 Mio prometa: 12 Kuna poreza na dobit, 10,56 Kuna poreza na dividendu i 1,9 Kuna prireza = 25 Kuna. Otkud tebi 36% covjece?
U Austriji me na 100 EUR dobiti opale sa 25% poreza na dobit pa na 75 Kuna ostatka udare 27,5% poreza na dividendu, dakle ode 46 EUR na poreze.
No kao sto sam i rekao, blesavo je to sve tako zbrajati bez da se razluce pojedinance stavke.

P.S. kolege forumasi, jel kuzi netko ovog usera, ima neki razlog zbog kojeg je toliko arogantan i svadljiv?

Zadnje uređivanje rama6 : 09.01.2017. at 14:26.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 14:29   #38
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Jel tebi jasno koliko si se upravo izblamirao i pokazao svoje neznanje? Prvo ono sa "predporezom", a sad jos i ovo gore. Jesi li ti ikad u zivotu uopce platio porez ili prirez?
U Hrvatskoj, ni pod razno. Barem ne na dobit i ostalo o čemu pričamo, očito su se neke stvari mijenjale od ulaska u EU, ako je tako kako ti kažeš. Iako i nisam baš uvjeren, ali ajde, moguće da si u pravu.

Quote:
Ciljam na to da je kapital u Hrvatskoj puno manje opterecen nego u Austriji. Kao sto sam napisao, rad je slicno opterecen (pola ode drzavi). Naravno, ima i drzava koje jos manej opterecuju kapital, ali dao sam ti dokaz da su porezi na dobit u RH ispod prosjeka i svijeta i EUa i Europe... ako mislis da su brojke pogresne, obrati se KPMGu, ne meni.
Zašto ti uporno u svakoj temi ubacuješ Austriju u kombinaciju? Kolega uopće nema Austriju ni u opciji. Šta će mu Austrija? Austrija dosta opterećuje kapital, i istina je da je u Hrvatskoj manje opterećen, ako gledaš samo osnovne stope. Ukupno porezno opterećenje je podjednako.

Stvar je u tome što niti ti, a niti ja, nismo imali firme u Hrvatskoj. U Hrvatskoj imaš masu "skrivenih troškova", koji ti budu jasni tek kad otvoriš firmu, osim ako već nemaš nekog tko će ti to baš detaljno pojasniti.

Quote:
Ali "lovasima" poput mene je to prilicno svejedno jer samo maleni dio onoga sto ostne od dobiti isplatim. Zasto bih isplacivao ako mi je jeftinije reinvestirat? Ali to nije ni bitno, bitnoj e da ne usporedjujes kruske i jabuke. Tocno se zna koliko ja porezna stopa na sto, amaterski je mijesat oporezivanje kapitala i oporezivajne rada. Blesavo je mijesat oporezivanje fiziskih osoba i oporezivanje pravnih osoba.
Ha? Čovjek planira imati webshop, što će njemu stalna reinvestiranja? On je lijepo pitao da ga zanima plaća i/ili izvlačenje dobiti, zašto sad pričaš o reinvestiranju?

Quote:
Dovoljan je netko tko zna guglat
Kako da ne. Pogledaj temu o knjigovodstvu, pa i sami knjigovođe vode muku s propisima u Hrvatskoj.

Quote:
Nisi procitao sto sam napisao, mozda si zato toliko svadljiv.

P.S. kolege forumasi, jel kuzi netko ovog usera, ima neki razlog zbog kojeg je toliko arogantan i svadljiv?
Nisam svadljiv, nego raspravljamo. Kakav ton? Čovječe, ovo je forum, ne znam ja kakve ti zvukove u glavi čuješ.

Arogancija mi je u karakteru, ne mogu, ni ne želim protiv toga.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 14:47   #39
OK Ok obojica ste u pravukolo se meni čini
A u Hrvatskoj si u podredjenom polozaju ako ides sta otvarat samo zbog te zrke sa zakonima i porezima i birokracijom. Samo zato kaj oras izgubit masu vremen ana to - ak simali. A ak si veliki hebe ti se, sto komplicirnaiji zakoni to bolje...

Mi smo u biti nesredjena država bili i ostali, al su najednom stigli svi ti zakoni koji to sve uredjuju do u najamani detalj. Uglavnom, cini mis e neprmjenjivo za nase uvjete, ko sto je i vidljivo i u praksi.
Mozes birat il se neces bavit niakkvim poslom legalno il ces nest muljat vatat krive drine jer moraš.

Ono trziste smo od 4 milijunan ljudi (od toga prek dva milijuna djeca starci i oni koji nemau ni cvonjka), i sad ti za prodat jednu stvar nekom servisu moras imat industrijsku struju i skladiste min 25 kvardrata (aj to su smanjili fala bogu 2014 sa 50 na 25, kao iznimno je dopušteno.
Da bi ti nek reko da it je skladiste od 6 kvadrata Ok moras se naplacat 300 eura i to ne na jednom mjestu nego na 5 raznh mjesta, jos gore.
Tu na forumu jednima u Uredu za gospodarstvo kazu jedno, drugi ured kaze drugo, treci trece itd, pa sad ti budi miran i vjeruj im. Il trosi vrijeme pa provjeravaj svaku informaciju, 3, 4, 5 puta... Itd itd.
Ovima jednima je službenica rekla da na skladiste stave radno vrijeme 0:24h jer je to webshop, haha. I ti uredi za drzavnu upravu is ve. Pa nemreju oni bit strucni za sve poreze.

Mjesto da su, jer smo tolko sitna zemlja, ustanovili u Zagrebu ili bilo gdje drugdje, 7-8 takvih ureda s p 50-10 ljudi koji ce bit strucnjaci za odredjeno podrucje, za pruzanje informacija u tom podrucju, oni su napravili kaos.

Da, nism mi smao hrvatsko trziste nego EU, al s obzirom na standard imamo najskuolju ogucu postarinu - posta, isto drzavna firma, uzas zivi, pogledajte na kakvo racunalom sustavu rade. Drugi vec dostavljaju dronovima. (a da bi htio sta i izvest b2c, da je postarina i jeftina, to i nemre s kod ans, to josk kod nasnije stiglo iako drugdje egzistira vec puste godine, moras spedicijju platit za izvoz jebate ako prodajes nest vrijedno bilo 15, bilo 50 bilo sto kuna, bilo milijun kuna ).
A tka je sigurno prakticki u svkaoj grani

Zadnje uređivanje goranbo : 09.01.2017. at 14:57.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 15:00   #40
Ne zaboravi seks sa svim organima koji imaju pravo nadzirati tvoje poslovanje. Pa ako si mazohist, možeš i uživati.

Inače, čak bi rekao da se isplati zajebavat oko toga vani, gdje je normalnije okruženje i platiti razliku u porezu u Hrvatskoj, samo da nekome ne zasmetaš i onda počinje cirkus.

Uredi i ispostave su ti tek posebna priča. Svatko vrti svoju priču, ovisno od grada do grada, kao da si u Pojasu Gaze.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:07.