Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2017., 10:51   #841
nebi se slozio da nije napravljen kako treba, radi se o novoj okucnici gdje je navazano 200 kubika nove zemlje, postavljeni rubnjaci poravnato prema rubnjacima klececi s letvom, iznivelirano, postavljeno navodnjavanje nivelirano, padovi, popravljena struktura umjesavanjem supstrata, osnovna gnojidba s npk 7-20-30 , unisteno sve sto raste s totalnim herbicidom, zasijan travnjak, navodnjavan, nikao, prihranjivan kosen itd.... mislim da nisam nista pogrijesio... odnosno vjerovatno sam pogrijesio odabirom smjese...

sto se tice ovih jednogodisnjih uskolisnoh korova moja pretpostavka je da su se javili u vecem broju jer sam u proljece jednostavno zakasnio s prihranom i bio je kratko vrijeme "gladan" te su tu korovi bili konkurentniji i proklijali, i dalje nije prihrana pomagala jer je steta vec napravljena...

inace daleko je od livade, samo nije savrsen kako bi ja htjeo da bude, i ti korovi narusavaju estetiku, a jos mi je veci problem preintenzivna kosnja koje ce me sigurno pratiti i na godinu, pogotovo ako se travnjak intenzivno gnoji...

sto se tice herbicida, svakako preporucam gore navedeni banvel svakome tko nije ljubitelj divljine u travnjaku i zeli se rijesiti sirokolisnih korova... radi se o kontaktnom herbicidu kratke perzistentnosti bez rezidualnog djelovanja, sto znaci danas poprskas i za dva dana vise nema tragova... ja ga u poljoprivredi koristim na stotine litara svake god i jos nisam krepao, tako da ni jednokratno izlaganje travnjaka herbicidu nece nikome nastetiti... naravno uz pretpostavku da kad poprskas se nece djeca odmah ici valjati po njemu.... sta mislite da to sve sto jedete nije vidjelo herbicida?? kad nebi bilo herbicida 90% vas sto pisete na forumu bi sada kopali polja a ne tipkali.. ali naravno da treba biti oprezan...
SPOLJC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 11:21   #842
Po ovome što si napisao travnjak je zaista napravljen po svim pravilima.
Nije greška u neprihranjivanju već u naveženoj zemlji koja je očito sadržavala sjeme korova. Druga mogućnost da je sjeme korova donešeno vjetrom sa susjednih parcela.
Redovita košnja slabi rast korova. Što se intenziteta košnje tiče, sportski travnjaci imaju nedostatak jer se kose češće.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 20:46   #843
ma moze sjeme biti prisutno u tlu, ili doneseno vjetrom, ali ako je travni pokrov dovoljno uhranjen i dobro razvijen ti korovi uopce nebi trebali nicati zato jer su nekonkurentni... e sada zasto ih ove godine toliko ima neznam ni sam, mozda jednostavno nije bila godina dobra za travnjak... kod nas je bila nezapamcena susa, i iako je navodnjavan redovito i obilno, susno vrijeme jednostavno napravi svoje i trava uspori s rastom a korovi postaju konkurentniji... neznam...

evo bas zavrsena kosnja, i napravljena prihrana s npk 15-15-15... i jos na to pala kisa... korovi sada posustaju a trava pocinje jesenski intenzivni rast i nadam se da ce ponovno preuzeti travnjak, a nagodinu neznam kako ce izgledati...
SPOLJC is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 16:24   #844
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
U startu je već krenulo krivo.
Naime, želiš li kvalitetan travnjak tada prvo treba skinuti površinski sloj zemlje visine desetak cm. To podrazumijeva uklanjanje stare trave i vađenje korijenja.
Na tako očišćenu površinu naveze se pijeska u sloju cm do dva, zatim obična vrtna zemlja u sloju desetak cm i na kraju je dobro rasuti cm do dva treseta.

Neujednačeno nicanje vjerojatno je do sijanja ili neujednačene vlage tla.

Nikakav herbicid ne dolazi u obzir jer ćeš uništiti i ovu travu što trenutno imaš. Osim toga nije zdravo a nije ni jeftino.

Najbolje je u jesen zasijati novu travu na mjestima gdje nije nikla i u slučaju suše obavezno zalijevati.

U ovoj fazi gnojenje još nije potrebno.
Dva puta sam ručno očistio travnjak od korova, što nije ni malo lagan niti zabavan posao. Međutim, uslijed suše, mlada trava koja je proljetos zasijana, uglavnom nije preživjela a korovi su ponovno prilično zastupljeni. Sredina je rujna i htio bih nešto učiniti prije zime. Ponovno ću ručno odstraniti većinu korova ali...
1. Treba li ipak upotrijebiti kakav herbicid?
2. Kada izvršiti dosijavanje (novi sloj zemlje u postojećem travnjaku se fino rahli grabljama)?
3. Kada, koliko često i koje gnojivo koristiti?
violončelo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 17:29   #845
Quote:
violončelo2 kaže: Pogledaj post
Dva puta sam ručno očistio travnjak od korova, što nije ni malo lagan niti zabavan posao. Međutim, uslijed suše, mlada trava koja je proljetos zasijana, uglavnom nije preživjela a korovi su ponovno prilično zastupljeni. Sredina je rujna i htio bih nešto učiniti prije zime. Ponovno ću ručno odstraniti većinu korova ali...
1. Treba li ipak upotrijebiti kakav herbicid?
2. Kada izvršiti dosijavanje (novi sloj zemlje u postojećem travnjaku se fino rahli grabljama)?
3. Kada, koliko često i koje gnojivo koristiti?
1. Herbicid se može koristiti ali ne preporučujem ga za okućnice, Osim toga bez dozvole ga ne možeš kupiti.
2. Dosijati travu sada kada ima dovoljno vlage za nicanje i rast.
3. Ovisi o tlu, vrsti trave, vremenskim prilikama...u proljeće i jesen dovoljno.
https://www.eurovrt.hr/gnojivo-za-tr...plantella.html
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 06:12   #846
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
2. Dosijati travu sada kada ima dovoljno vlage za nicanje i rast.
Dosijavanje se svodi na kupnju sjemena (u Pevecu ili gdje?) i blago raširivanje po postojećem travnjaku, prije kiše?
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 20:11   #847
Prozracivanje

pozdrav imam pitanje....
Kad se vrši prozračivanje travnjaka sa benzinskim prozracivacem da li zemlja treba biti suha ili se može nakon kise neposredno raditi??? Hvala
rbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 21:35   #848
Quote:
rbubnjar kaže: Pogledaj post
pozdrav imam pitanje....
Kad se vrši prozračivanje travnjaka sa benzinskim prozracivacem da li zemlja treba biti suha ili se može nakon kise neposredno raditi??? Hvala
Najbolje ako je umjereno vlažna.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 14:48   #849
Quote:
SPOLJC kaže: Pogledaj post
sto se tice herbicida, svakako preporucam gore navedeni banvel svakome tko nije ljubitelj divljine u travnjaku i zeli se rijesiti sirokolisnih korova... radi se o kontaktnom herbicidu kratke perzistentnosti bez rezidualnog djelovanja, sto znaci danas poprskas i za dva dana vise nema tragova... ja ga u poljoprivredi koristim na stotine litara svake god i jos nisam krepao, tako da ni jednokratno izlaganje travnjaka herbicidu nece nikome nastetiti... naravno uz pretpostavku da kad poprskas se nece djeca odmah ici valjati po njemu.... sta mislite da to sve sto jedete nije vidjelo herbicida?? kad nebi bilo herbicida 90% vas sto pisete na forumu bi sada kopali polja a ne tipkali.. ali naravno da treba biti oprezan...
Poštovani,
jel postotak Benvela ovisi o vremenu tretiranje? Proljeće, ljeto, rana jesen? Koliko se razrjeđuje?
marko26zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 21:02   #850
Ne ovisi o vremenu, samo da ga ne opere kisa odmah nakon upotrebe.... neznam napamet koliko se razgradjuje, treba procitati podatke s upute...

Doza koja se korist ovisi koje korove zelis suzbiti, ako se radi o visegodisnjim korovima onda visa doza, a o jednogodisnjim manja doza....

Mi ga u poljoprivredi koristimo od pola litre po ha u kombinaciji s drugim herbicidima, tako da ga smijes stavit u rucnu prskalicu od 10 l mozda nekih 0,5 dcl ili cak jos slabije i time poprskati travnjak....

Rezultat ce biti potpuno rjesavanje svega sirokolisnog u travnjaku, na uskolisne korove ne djeluje...

Naravno pri upotrebi biti oprezan i pridrzavati se sigurnosnih mjera, te procitati uputstvo za upotrebu...
SPOLJC is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 15:39   #851
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
1. Herbicid se može koristiti ali ne preporučujem ga za okućnice, Osim toga bez dozvole ga ne možeš kupiti.
2. Dosijati travu sada kada ima dovoljno vlage za nicanje i rast.
3. Ovisi o tlu, vrsti trave, vremenskim prilikama...u proljeće i jesen dovoljno.
https://www.eurovrt.hr/gnojivo-za-tr...plantella.html
Ipak nisam koristio herbicid, nego sam travnjak opet ručno očistio od korova. Naišao sam i na dosta mahovine, koju sam također ručno uklonio, koliko je bilo moguće. Obzirom da je palo dosta kiše, pričekati ću par dana da se zemlja prosuši, kako bi ju pripremio za dosijavanje.

1. Trebam li prije toga tretirati travnjak sredstvom protiv mahovine (dostupan mi je ovaj http://www.cedar-agro.hr/index.php?p...art&Itemid=169)

2. Pribavio sam gnojivo NPK 20-10-10 (https://www.eurovrt.hr/gnojivo-za-tr...g-flortis.html). Trebam li ga upotrijebiti prije, za vrijeme ili nakon dosijavanja?

3. Ili da upotrijebim ovo koje je i protiv mahovine i gnojivo?
http://grama.com.hr/plantella-sredst...e-5-kg-4890-kn
violončelo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 16:45   #852
Mahovina se inače javlja na vlažnom tlu, na mjestima koja su najvlažnija. Drenaža nije dobra.
No, možeš koristiti ovo protiv mahovine. Prihrana travnjaka sada je upitna, ovisi o vremenu. Bolje je razbacati nešto fine zemlje ili treseta po dijelu gdje se dosijava a prihranu obaviti u proljeće, sa gnojivom koje sadrži sredstvo protiv mahovine pa si miran.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 15:28   #853
Hvala na uvijek konkretnim odgovorima.
violončelo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 17:30   #854
Može mala pomoć, što mislite kada je kasno za sijanje travnjaka? Sredina 10. mjeseca ili je već kasno?
marko26zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 19:06   #855
Quote:
marko26zgb kaže: Pogledaj post
Može mala pomoć, što mislite kada je kasno za sijanje travnjaka? Sredina 10. mjeseca ili je već kasno?
Ovisi o vremenskim prilikama ali općenito je kasno.
Najbolje sredinom devetog sijati.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:59   #856
biljaka

molim pomoć, da li znaš da li smijem stara debla dunje na pola odrezati, da li će npr. kao Platana, Lipa, Kesten i dr. ponovo iz debla izbijat mladice koje će formirati stablo.

Naime, dunje su stare cca 50-60 g. i pri vrhu se počele sušiti, vidim da neke grane koje sam obrezao "te suhe" sljedeće godine izbijaju nove, a neke se i dalje suše ....


Mislio sam odrezat u pola debla drvo Dunje, da li će ponovo grane krenut ?
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 20:31   #857
Teško da će dunja preživjeti takav drastičan rez.
Trebalo bi otkriti uzrok sušenja, ako je neki štetnik ili bolest potrebno je liječenje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 09:11   #858
Imam dio vrta koji je u sijeni i tamo skoro ništa ne raste. Volio bi da taj dio ipak bude zelen a ne zemlja s pokojim korovom. Probat ću s dihondrom, timjanom i kućnom srećom pa vidit ako uspijeva, imate li preporuku neke biljke u tom stilu.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 10:02   #859
Quote:
farfan kaže: Pogledaj post
Imam dio vrta koji je u sijeni i tamo skoro ništa ne raste. Volio bi da taj dio ipak bude zelen a ne zemlja s pokojim korovom. Probat ću s dihondrom, timjanom i kućnom srećom pa vidit ako uspijeva, imate li preporuku neke biljke u tom stilu.
Dihondra je zanimljiva biljka koja bi se mogla koristiti za taj prostor.
Timijan mi mogao ući u obzir no previsok je u odnosu na dihondru, ako bi se brže razvijao mogao bi ju zagušiti. Prema tome, trebalo bi ga saditi uz rubove.
Kućnu sreću možeš zaboraviti, previše je osjetljiva da bi preživjela vani.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 08:08   #860
Hvala na savjetu. Za kućnu sreću sam čitao da je ljudima bolje uspijevala vani, iako piše da je kućna biljka. Zapravo našao sam jednu biljku koja savršeno uspijeva u uvjetima sličnim mojim i pomislio da je to kućna sreća, budem ju slikao da mi točno determinirate koja je to biljka.
Timijan previsok? Mislio sam na THYME - PURPLE CREEPING, svuda se navodi da je visok max 10cm a i po slikama izgleda niska.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:36.