Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2017., 02:31   #1
Porez na cestovna motorna vozila

U ožujku prošle godine sam kupio vozilo staro godinu dana. Platio posebni porez na motorna vozila i ostale naknade te ga registrirao. Nedugo zatim sam otišao na poreznu regulirat neke druge obveze i pitao postoji li kakav dug prema njima tj. da li sam dužan platiti godišnji porez na vozilo. Prvo su me pitali da li sam siguran da ga već nisam platio, misleći da se radi o nekom drugom trošku prilikom registracije. Rekao sam da mislim da nisam. Zatim su mi rekli da oni na početku godine šalju uplatnice, jer nema smisla da netko uveze automobil 28.12. te plati porez za tu cijelu godinu (s obzirom da nije korišten u Hr). To da me porez zaobišao je lijepo zvučalo, ali znam da nisam te sreće. Pogledao sam i pkk na e-građani, tamo je naveden iznos ppmv koji sam platio, ali ne i godišnji porez.

Prije par dana mi stiže dopis da sam im dužan 930kn, s kamatama. Nazovem poreznu gdje mi kažu da im nisam dužan ništa tj. da je tih 913kn kompezirano s povratom poreza koji su mi trebali vratiti (968kn) te da imam još dobit 55kn.

Što da radim? Imam feeling da će mi na kraju uletit ovrha, nedavno sam se opekao na još glupljem slučaju pa sam sad oprezan, pušem i u jogurt. :/
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 10:08   #2
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
U ožujku prošle godine sam kupio vozilo staro godinu dana. Platio posebni porez na motorna vozila i ostale naknade te ga registrirao. Nedugo zatim sam otišao na poreznu regulirat neke druge obveze i pitao postoji li kakav dug prema njima tj. da li sam dužan platiti godišnji porez na vozilo. Prvo su me pitali da li sam siguran da ga već nisam platio, misleći da se radi o nekom drugom trošku prilikom registracije. Rekao sam da mislim da nisam. Zatim su mi rekli da oni na početku godine šalju uplatnice, jer nema smisla da netko uveze automobil 28.12. te plati porez za tu cijelu godinu (s obzirom da nije korišten u Hr). To da me porez zaobišao je lijepo zvučalo, ali znam da nisam te sreće. Pogledao sam i pkk na e-građani, tamo je naveden iznos ppmv koji sam platio, ali ne i godišnji porez.

Prije par dana mi stiže dopis da sam im dužan 930kn, s kamatama. Nazovem poreznu gdje mi kažu da im nisam dužan ništa tj. da je tih 913kn kompezirano s povratom poreza koji su mi trebali vratiti (968kn) te da imam još dobit 55kn.

Što da radim? Imam feeling da će mi na kraju uletit ovrha, nedavno sam se opekao na još glupljem slučaju pa sam sad oprezan, pušem i u jogurt. :/
Godišnji porez na CMV plaća se po Rješenju PU koja je do sada prije izdavanja Rješenja dobila podatke od MUP-a o vlasništvu vozila i ako si bio trenutni vlasnik, PU ti izdaje Rješenje o obvezi poreza. Dakle, vrlo je vjerojatno da onda kada si pitao nisi još bio u sustavu PU kao vlasnik vozila, već možda tijekom travnja ili svibnja su oni radili na tome, te te zadužili za porez, jedino je čudno što nisi dobio Rješenje.
Ako želiš biti siguran, odšetaj do svoje PU pa provjeri ili ako imaš e-građani isto možeš provjeriti.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 14:39   #3
Gdje mogu provjeriti u e-građani? PKK kartica ili negdje drugdje?

Porez se plaća za cijelu godinu bez obzira da li je auto unešen 1.1. te godine, ili 31.12. te godine?

PKK kartica za 2016. mi nije jasna, piše da ja potražujem 968kn, zatim da dugujem 913 kuna ne ispod toga da potražujem 55kn tj. piše -55kn. Nazvao sam poreznu i tamo mi kažu da im ne dugujem ništa. Ove godine prilikom registracije sam platio 700kn poreza za ovu godinu i nitko nije spominjao dug za prošlu godinu.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 19:00   #4
Ponovo nazovi poreznu upravu i zatraži pisano očitovanje da nisi ništa dužan, već da su dug iz prošle godine prebili sa iznosom povrata poreza. Tako ćeš se zaštititi, a najbolje da to još i ovjeriš potpisom i pečatom. Naravno, ako ti budu voljni poslati očitovanje.
A za šta ti je dug 913kn? Za porez na CMV ili? Za koju godinu? Porez na CMV se plaća u stanici za tehnički pregled prilikom registacije, svake godine, do 10 godina starosti automobila, to nema nikakve veze sa porezom kojeg plaćaš pri kupnji automobila.
lasheba is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 00:05   #5
Znam. Bio sam u poreznoj po dopis koji su mi poslali, radi se o sasvim desetoj stvari (vezano uz neku nekretninu). Da nije bilo tog sasvim nevezanog dopisa ne bi ni znao da sam dužan porez za cmv. Rekli su mi da će provjeriti i poslati uplatnicu ako sam dužan, a očito jesam jer je naveden nekakv dug od cca. 930kn. To je tih 900kn poreza za cmv koji je zbog kamata narastao na cca. 930kn makar mi je i to čudno jer se porez do prošle godine plaćao po rješenju porezne uprave. Ja sam tražio da mi isprintaju to rješenje, ali ga nisu mogli naći, kao "poslat ćemo ga".

Dug je za 2016., auto sam registrirao mislim 18.3.2016. U 2017. sam platio porez prilikom registracije, za 2017. godinu.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:01   #6
postoji li drugi način za plaćanje godišnjeg poreza na CMV osim u STP?

možda direktno na račum županije...??
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 15:15   #7
vidio sam ovu temu i zadnje pitanje jučer kad sam tražio istu stvar, al nisam uspio nać pa sam išao APP metodom danas. Uglavnom, može se uplatit direktno, iznos nije problem prosurfat, iban se može nać na stranici porezne, model je kao i do sad 68, a poziv na broj 1317-OIB, znači sve kao i do sad. Ako se registracija obavlja na policiji, a ne u STP, onda treba doć na STP i sa potvrdom o plaćanju od njih zatražiti da izdaju porezno rješenje koje se onda nosi na policiju. Za izdavanje tog rješenja se ne plaća naknada.
__________________
There's so many different worlds, so many different suns
and we have just one world, but we live in different ones..
Tijs is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 23:39   #8
Btw., meni su (opet?) oduzeli 900kn od povrata poreza, tj. ovaj put 960kn. Nadam se da je to - to. Nisam našao da li se plaća puni iznos poreza bez obzira kupio/preuzeo/registrirao automobil 2.1. ili 31.12. iste godine.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.