Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2005., 00:36   #1
"Otkaz uzrokovan izvanrednim ponasanjem poslodavca"

Pozdrav, imam mali pravni problem, pa ako ima netko ko me moze savjetovati, bio bih jako zahvalan. Situacija je sljedeca:
nedavno sam svojevoljno dao otkaz u firmi. Po isteku otkaznog roka htio bih
ostvariti pravo na socijalnu pomoc. Kako u clanku 19-1 zakona o zaposljavanju pise:

Quote:
Pravo na novčanu naknadu nema zaposlena osoba kojoj je radni odnos, odnosno služba prestala:

1) zbog toga što je otkazala ugovor o radu, odnosno službu, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu uzrokovanog ponašanjem poslodavca
zanima me koja je procedura dokazivanja "sefova izvanredna ponasanja", tj. da li se to rjesava na zavodu za zaposljavanje ili to zavod prosljedjuje sudu ili nesto trece?
Takodjer me zanima, bez obzira na instancu, kakve su mi sanse da dokazem da me zakidao na placi, obzirom na cinjenicu da mi je placu davao na ruke (nisam nista potpisivao), i da nisam nikada potpisaonikakav ugovor o radu niti ista slicno?

Unaprijed hvala na odgovorima, Chero
Chero is offline  
Old 12.09.2005., 01:44   #2
Re: "Otkaz uzrokovan izvanrednim ponasanjem poslodavca"

Quote:
Chero kaže:

Takodjer me zanima, bez obzira na instancu, kakve su mi sanse da dokazem da me zakidao na placi, obzirom na cinjenicu da mi je placu davao na ruke (nisam nista potpisivao), i da nisam nikada potpisaonikakav ugovor o radu niti ista slicno?
Pravno rečeno - nisi ni radio. Ne možeš dobiti pomoć na novčanu naknadu, jer nisi bio zaposlen.

Ali, pravo na socijalnu pomoć nema veze s pravom na novčanu naknadu.
Vojky is offline  
Old 12.09.2005., 10:32   #3
Ali u radnoj knjizici mi je upisano da sam zaposlen u njegovoj firmi od 01.04.2004. !
Chero is offline  
Old 12.09.2005., 11:02   #4
na temelju čega je upisano? rekao si da nemaš ugovor o radu, a to ti je bitno..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Old 12.09.2005., 11:17   #5
i ja sam nedavno imala sličan slučaj u obitelji. brat je dao otkaz zbog ponašanja poslodavca i na burzi je dobio naknadu za nezaposlene. ženska na burzi ga nije ni pitala koji je razlog prestanka radnog odnosa. mi smo se bojali da neće dobiti ništa jer je on dao otkaz, tj. nije pristao na produženje ugovora na određeno po ponuđenim (starim) uvjetima. ženska je pogledala radnu knjižicu i vidjela da je radni odnos završio, ali uopće nije ni pitala kako i zašto.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Old 12.09.2005., 12:01   #6
Quote:
nn-st1 kaže:
na temelju čega je upisano? rekao si da nemaš ugovor o radu, a to ti je bitno..
Ne znam na temelju cega, ali je upisano. Ali procitao sam u zakonu o radu da je moguce, tj. ako se ne potpise ugovor da se podraztumjeva da je na neodredjeno vrijeme(ili tako nesto, pisem iz glave)
Chero is offline  
Old 22.09.2005., 22:27   #7
Quote:
roberta carlos kaže:
i ja sam nedavno imala sličan slučaj u obitelji. brat je dao otkaz zbog ponašanja poslodavca i na burzi je dobio naknadu za nezaposlene. ženska na burzi ga nije ni pitala koji je razlog prestanka radnog odnosa. mi smo se bojali da neće dobiti ništa jer je on dao otkaz, tj. nije pristao na produženje ugovora na određeno po ponuđenim (starim) uvjetima. ženska je pogledala radnu knjižicu i vidjela da je radni odnos završio, ali uopće nije ni pitala kako i zašto.
njena greška
 
Old 22.09.2005., 22:31   #8
Quote:
Chero kaže:
Ali u radnoj knjizici mi je upisano da sam zaposlen u njegovoj firmi od 01.04.2004. !
Na zavodu ti traže razlog prestanka ugovora o radu, postoji i formular u kojem traže i prosječnu plaću iako mi nije jasno zašto jer naknadu davaju razmjerno vremenu provedenom u radnom odnosu. Neznam kako si to radio bez ikakvog ugovora?
 
Old 11.11.2005., 20:25   #9
Hm, vjerovatno ga je neko potpisao umjesto mene
Eto ako nekog zanima dobio sam naknadu, tip na zavodu me pitao razlog prestanka rada, ja sam nesto smuljao i on mi je sam predlozio da dam zahtjev. Dakle nije problem izvuc naknadu, problem je u necem drugom a to je visin naknade jer neki dan mi je na racun sjelo vrtoglavih 500 kuna
Koja smo sramota od drzave, da kojim slucajem moram prezivit od tih 500 kn zanima me kako bi to izveo
Chero is offline  
Old 12.11.2005., 08:39   #10
Thumbs down

Quote:
Chero kaže:
Hm, vjerovatno ga je neko potpisao umjesto mene
Eto ako nekog zanima dobio sam naknadu, tip na zavodu me pitao razlog prestanka rada, ja sam nesto smuljao i on mi je sam predlozio da dam zahtjev. Dakle nije problem izvuc naknadu, problem je u necem drugom a to je visin naknade jer neki dan mi je na racun sjelo vrtoglavih 500 kuna
Koja smo sramota od drzave, da kojim slucajem moram prezivit od tih 500 kn zanima me kako bi to izveo
Dobio si tocno 500 kn vise nego sto si imao pravo Je, smuljao si drzavu i jos se hvalis.
Juraj is offline  
Old 30.11.2005., 23:07   #11
Quote:
Chero kaže:
Hm, vjerovatno ga je neko potpisao umjesto mene
Eto ako nekog zanima dobio sam naknadu, tip na zavodu me pitao razlog prestanka rada, ja sam nesto smuljao i on mi je sam predlozio da dam zahtjev. Dakle nije problem izvuc naknadu, problem je u necem drugom a to je visin naknade jer neki dan mi je na racun sjelo vrtoglavih 500 kuna
Koja smo sramota od drzave, da kojim slucajem moram prezivit od tih 500 kn zanima me kako bi to izveo

vjerovatno ti to nije puni iznos naknade, nije isto da li si je počeo primati od npr. 15-og ili 1-og u mjesecu, slijedeća bi trebala biti veća, ovisno u vremenu koje si proveo u radnom odnosu.
 
Old 01.12.2005., 02:09   #12
Zakon o radu
"Članak 11.

(1) Ugovor o radu sklapa se u pisanom obliku.

(2) Propust ugovornih stranaka da sklope ugovor o radu u pisanom obliku, ne utječe na postojanje i valjanost tog ugovora.

(3) Ako ugovor o radu nije sklopljen u pisanom obliku, poslodavac je dužan radniku prije početka rada uručiti pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru.

(4) Ako poslodavac u roku iz stavka 3. ovoga članka ne sklopi sa radnikom ugovor o radu u pisanom obliku ili mu ne izda pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru, smatra se da je sa radnikom sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme, osim ako poslodavac u roku od godine dana od početka rada ne dokaže suprotno. "

Nije on nikoga zakinuo,a najmanje drzavu,zakinut je on.Mozda da se obratis nekom odvjetniku,ako imas zivaca.Moj savjet bi bia-zadovolji se i s ovim,i trazi brze novi posa,na kojem bi odma triba zatrazit ugovor.Sritno
bas,bas is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.