Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2006., 12:54   #21
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Ali nema dokaza da NISI bio.
Ili je osumnjičeni unaprijed kriv.....dok mu se ne dokaže da je kriv?
Nažalost skoro da je tako, porezna uprava često ima pravo procijenjivati i tako donositi odluke, naplaćivati poreze i sl.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 14:21   #22
Quote:
emili kaže:
vozila su tak i tak od renta cara, čak je poželjno da imaju puuuuno km da opravdaju svoj najam
kod nas to vrijedi od 01.01.06., s prošlom godinom nemamo niš...nema retroaktivnog pisanja izvješća
Provjerio sam, ovo vrijedi od 01.01.2005., dakle, treba predat izvješće retroaktivno za 15 mjeseci unazad. Ludi su.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 16:37   #23
Quote:
banderas kaže:
Provjerio sam, ovo vrijedi od 01.01.2005., dakle, treba predat izvješće retroaktivno za 15 mjeseci unazad. Ludi su.
Od kud ti 1.1.05 ? Pa pravilnik je donesen u ljetu, krajem 7. mjeseca a stupio na snagu pocetkom 8. mjeseca ?
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 21:46   #24
sad ste mi posla dali
moram provjerit u ponedjeljak od kad je na snazi, eto kaj je nesigurno žensko
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2006., 09:41   #25
Quote:
Anderlon kaže:
Ova tema zaslužuje zasebni topic, a za uvod evo što prema odredbama članka 14. stavka 2. Pravilnika o porezu na dohodak (Narodne novine broj 95/05.) putni nalog treba sadržavati:
  1. datum izdavanja,
  2. ime i prezime osobe koja se upućuje na službeno putovanje,
  3. mjesto u koje se putuje,
  4. svrhu putovanja,
  5. vrijeme trajanja putovanja (vrijeme polaska na putovanje i vrijeme povratka),
  6. podatke o prijevoznom sredstvu kojim se putuje (ako se putuje osobnim automobilom potrebno je navesti marku i registarsku oznaku automobila, početno i završno stanje brojila - kilometar/sat),
  7. pečat i potpis ovlaštene osobe,
  8. izvješće s puta,
  9. obračun troškova,
  10. likvidaciju obračuna.
Uz putni nalog obvezno se prilažu isprave kojima se dokazuju nastali izdaci, a osobito:
  • računi za utrošeno gorivo (ako se putuje osobnim automobilom),
  • računi za cestarine,
  • putne karte,
  • računi za smještaj, i dr.

Pa birokracija vas jebe u zdrav mozak
Mislim da je sve to sitna lova koja su tako "ilegalno" okrenuti i da ne opravdava tu papirologiju i kontrolu.
Kad nas u A ne postoji putni nalog, imam mjesečni formular koji naknadno ispunim i to je to
Ako nemam račum od Hotela dobijem zakonsku paušalu od ca. 35.-€ i gotovo.
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 01:45   #26
U pitanju je pravilnik, po rangu donošenja dosta nizak akt (što ne mjenja njegovu obveznost), ali koji se u pravilu sastavlja u samom ministarstvu i prečesto djeluje kao "kako je službenik koji u životu zna samo teoriju zamislio da bi stvari trebale funkcionirati".

Cilj je smanjiti pranje novca preko putnih naloga - kao sada se može vidjeti kilometraža (koju ionako ne mogu provjeriti, jer je u pitanju privatni auto, pa može biti i bilo koji, a uostalom, moja je stvar hoću li se voziti po gradu 50 km nakon obavljenih sastanaka ili na povratku navratiti do rodbine u selo, jer mi se ionako refundira "pravocrtna" vožnja), pa treba i račun za gorivo (koji ne služi kao refundacija, već samo kao "dokaz"), a većina dizela prođe dobar dio Lijepe Naše s jednim punjenjem, koje je radnik napravio npr. dan prije nego je dobio putni nalog...

Zaključak: malo komplikacije, a nikakvog efekta. Kome se pere novac, npr. kupi registriranog Yuga za 800 kn i čačkalicom nabija kilometre kako hoće ili još 100 stvari. Brojač kilometara je - posebno kada je mehanički - penis od evidencije.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 01:54   #27
Quote:
polly kaže:
yep
ali onda nemaš dokaz da si tamo boravio, pa nemaš osnove za dnevnice i kilometražu, pa si izvukao lovu na crno, pa trebaš temeljem toga utvrdit dobit (ili dohodak) i platit poreze i kaznicu
Mogu poreznici pisati što hoće - ali kada dođe na sud, morati će dokazati da je netko zloporabio putni nalog.

Ja prvi spavam kod rodbine (oca, punice...) i samo u izvješću navedem kako sam spavao privatno. Mislim, sad bi treba u rodnom gradu ići u hotel da se nekome porezniku svidi? Teret dokaza je na tužitelju. Neka uzme satelitski snimak. I uredno bi naša auto parkiran ispred. A uostalom, ima i dva računa od goriva, troši mi 8-9 litara na autocesti, ja uredno po novome to čuvam i priložim, neka ljudi uživaju i računaju...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 02:04   #28
Quote:
DrSigmundFreud kaže:
Pa birokracija vas jebe u zdrav mozak
Mislim da je sve to sitna lova koja su tako "ilegalno" okrenuti i da ne opravdava tu papirologiju i kontrolu.
Ma, kod nas je to zaista raširen način pranja love, valjda kada bi se formalno gledalo, pola države stalno ide na "istraživanje tržišta" i slične djelatnosti za koje se izdaju putni nalozi za pranje love, nije globalno ni mali iznos, dosta se tu penzioni i drugi fondovi oštete, ljudi dobivaju dio plaće "na ruke" i sl.

No, ajmo realno: kako bi lažni putni nalozi mogli na smislen način smanjit?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 12:11   #29
Quote:
Juraj2 kaže:
Od kud ti 1.1.05 ? Pa pravilnik je donesen u ljetu, krajem 7. mjeseca a stupio na snagu pocetkom 8. mjeseca ?
Točno, i donesen je retroaktivno. Mora se sve unazad obračunati. Odnosno, ne obračunati, nego sprovesti ta papirologija s brojačem kilometara i slično. Ako mene laže moja računovotkinja i ja lažem vas.

A ja osobno imam zanimljiv slučaj Naime, riknuo mi je indikator za temperaturu na instrument ploči od auta, nije se dalo popraviti pa sam promijenio cijelu instr. ploču. Brojač kilometara je dio instr. ploče i sad na autu imam 40.000 km manje Već spomenuta računovotkinja me sad mrzi iz dna duše
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 13:25   #30
provjereno
pravilnik je u primjeni od 11.08.2005, objavljen je u nn 95/05 i u njemu lijepo piše (kao u sličnoj beletristici)
Članak 54.
(1) Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje vrijediti Pravilnik o porezu na dobit (»Narodne novine« br. 1/05 i 14/05).
(2) Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.

Ministarstvo nam je po toj tematici bilo dodatno vrijedno te je Porezna uprava objavila i Uputu o evidenciji pri korištenju prijevoznih sredstava 24.10.2005.

ja s tim imam polovični problem
kod nas se stanje km sata piše oduvijek, al' nam računi fale
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 13:28   #31
Quote:
Vojky kaže:
Mogu poreznici pisati što hoće - ali kada dođe na sud, morati će dokazati da je netko zloporabio putni nalog.

Ja prvi spavam kod rodbine (oca, punice...) i samo u izvješću navedem kako sam spavao privatno. Mislim, sad bi treba u rodnom gradu ići u hotel da se nekome porezniku svidi? Teret dokaza je na tužitelju. Neka uzme satelitski snimak. I uredno bi naša auto parkiran ispred. A uostalom, ima i dva računa od goriva, troši mi 8-9 litara na autocesti, ja uredno po novome to čuvam i priložim, neka ljudi uživaju i računaju...
nisu u jednoj firmi osporavali takav putni nalog
a po onoj "ne se s rogatim bosti" malo će se ljudi ići suditi sa ministarstvom financija
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 16:50   #32
Quote:
polly kaže:
nisu u jednoj firmi osporavali takav putni nalog
a po onoj "ne se s rogatim bosti" malo će se ljudi ići suditi sa ministarstvom financija
Iskreno, ja bih se potrudio da takvo rješenje padne na sudu, a onda pisao ministru da protiv službenika pokrene regresnu tužbu za naknadu štete Republici Hrvatskoj koja je platila sudske troškove. I još navedeno prijavio državnoj reviziji jer bespotrebno troše državne pare. Njegovo je da provodi zakon, a ne da izmišlja gluposti di ću ja u rodnom gradu spavat.

I ne sudiš se s Ministarstvom, već s Državom, ministarstvo nije pravna osoba. Mada, ovih par godina što sam imao par susreta s poreznicima, nisam imao nikakvih problema, na kraju su od mene kao nekadašnjeg državnog službenika više savjete tražili i žalili se kako ih slabo educiraju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 16:57   #33
Quote:
banderas kaže:
A ja osobno imam zanimljiv slučaj Naime, riknuo mi je indikator za temperaturu na instrument ploči od auta, nije se dalo popraviti pa sam promijenio cijelu instr. ploču. Brojač kilometara je dio instr. ploče i sad na autu imam 40.000 km manje Već spomenuta računovotkinja me sad mrzi iz dna duše
Meni je Yugo provrtio cijeli brojač (5 znamenki), tako da sam sada na nekih 00800 km.

Što samo govori o besmislu svega. A ljeti i znam uzeti ženin auto jer ima klimu, a njegova je kilometraža drugačija (i uredno napišem te tablice).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 19:13   #34
Mene samo zanima, kako će to poreznici provjeriti stanje brojila kilometar sata,
naime ako se ne varam za pregled automobila potreban je sudski nalog?!
Ne vjerujem da će to raditi za primjerice, dnevnicu i petsto kuna refundacije kilometraže.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 16:08   #35
Quote:
triax kaže:
Mene samo zanima, kako će to poreznici provjeriti stanje brojila kilometar sata,
naime ako se ne varam za pregled automobila potreban je sudski nalog?!
Ne vjerujem da će to raditi za primjerice, dnevnicu i petsto kuna refundacije kilometraže.
Jednostavno. Nikako.

Uostalom, i da provjere - u međuvremenu normalno voziš svoj privatni auto, kilometraža se mijenja, to jedino ako netko nakon puta gdje je napisao 115.550 stavi 112.760 pa onda nakon tjedan dana 167.000 za isti auto, poreznik ima nekih elemenata za reći kako je sumnjivo...

Kažem, tipična odredba službenika koji od života nije upoznao puno više od svog ureda.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 16:30   #36
re

odvratno, ispada da jedan obični putni nalog uzme ti toliko vremena i živaca dok ga napišeš, tako da kad si stvarno išao, popizdiš! ja ne pazim na kilometre i sve račune jer nemam vremena niti mi se da paziti na te gluposti kad imam daleko važnijeg posla, i šta na kraju će oni koji su stvarno išli plaćati kazne, jer nisu napisali km, ili koji kurac.
katasrofa na šta sve moraš paziti, mislim meni je to fakat besmisleno pa treba mi osobna tajnica da sve to točno i po zakonu napraviš.
Da ti se zgadi život.
Umjesto da radiš svoj posao koji imaš namjeru obaviti (u cilju ostvarivanja prihoda i pozitvnog poslovanja), pa šta ako ljudi(poslodavci) i vade lovu na taj način mislim šta će raditi kao životinja, spavati u grču, i s knedlom i strepnjom nad prihodima za poreze, tako da pizde dobiju plaću i s tom plaćom provode zakon na tebi jer imaš papire, pa ti gleda di si i kako šta knjižio i prikazao tako da ti može spičit kaznu, to im je glavni cilj.
Primjerice mi smo imali inp. tržnu 7 puta ove godine i svaki inspektor je pokušao navući poslovođu da potpiše zapisnik koji nije točan zatečenom stanju, možete li to zamsiti, i još kaže tip, šta te briga za upravu to se tebe ne tiče ti samo potpiši neka se oni peru, a veli naš zaposlenik pa kako ću potpisati kad to nije točno, na šta se ovaj "demostrativno" pokupio.
mi se žaili gl. inspektoratu na rad, na šta je ovaj odgovorio nešto tipa kao i ovaj inspektor što je bio u nadzoru!!!!!!
katty is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 16:55   #37
Quote:
polly kaže:
napišem ti ukratko

ovako, piše ti u zakonu da su svi troškovi u 100%-tnom iznosu za osobne automobile porezno priznati ako se na temelju njihove upotrebe utvrđuje dohodak
fora je u tome što zakonodavac nigdje nije propisao koliki se to dohodak treba utvrdit i koliko se auto mora službeno ili privatno voziti da bi se troškovi 100% priznali
znači iznajmiš auto nekom zaposleniku odlukom uprave (npr. Juri se odobrava korištenje službenog auta u privatne svrhe 15.04-17.04.06. za relaciju x i kilometara y) tu kilometražu pomnožiš sa 2,00 kn (u te 2 kunice je uračunat i PDV, dakle treba ga izbit a ne pridodat) i taj račun mu prikažeš kao plaću, tj platiš na taj iznos sve poreze, prireze i doprinose iz i na

kako si utvrdio dohodak po tom autu, svi troškovi su porezno priznati, nema nepriznatog PDV-a, nema na 30%+PDV poreza na dobit

mala, zgodna rupica u zakonu
provjerena na više strana (kod revizora, poreznih savjetnika i dobrodušnih poreznih inspektora)

oprosti al ja ovo ne kužim u čemu je bit onda ako ću plaćati porez , pdv , i doprinose iz i na onda sam mogla dignut lovu iz dobiti i platit porez na dizanje dobit jer ti ga brate isto dođe, možda griješim ispravi me ali šta nije bit svega vadit lovu a da ne plaćaš poreze, doprinose .....
katty is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 19:58   #38
Quote:
katty kaže:
odvratno, ispada da jedan obični putni nalog uzme ti toliko vremena i živaca dok ga napišeš, tako da kad si stvarno išao, popizdiš! ja ne pazim na kilometre i sve račune jer nemam vremena niti mi se da paziti na te gluposti kad imam daleko važnijeg posla, i šta na kraju će oni koji su stvarno išli plaćati kazne, jer nisu napisali km, ili koji kurac.
katasrofa na šta sve moraš paziti, mislim meni je to fakat besmisleno pa treba mi osobna tajnica da sve to točno i po zakonu napraviš.
Da ti se zgadi život.
Mislim da putni nalog sigurno nije toliki problem napisati, osim toga, ako je službeni auto ionako moraš na kilometre paziti, a i u jedan pretinac stavljati račune od puta sigurno nije problem... Propis je propis, makar i malo glup.

Ja u pravilu takve stvari rješavam tako da fino sve školski posložim, i onda se smješkam. Isto kao što u pravilu vozim po propisima - zašto bih punio proračun više od onoga što moram? Nema ljepše stvari nego kada ti dođe inspektor/policajac, a tebi sve savršeno, od putnih naloga do naljepnica za pušenje i onda se smješkaš. Dobro, ja sam pravnik, pa mi to dođe skoro kao hobby.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 08:09   #39
re

Ja ti se aposlutno divim međutim, meni nije smisao posla skupljati račune i gledati brojčanik, pogotovo ako radiš 600 na sat, i opterećen si milion drugih stvari kao što je stvarna tržišna borba, problemi sa radnicima, sa robom, sa kupcima, sa dobavljačima, itd........
A da ne pričam da mi svaki gubitak vremena i misli neće doprinjeti da mi prihod naraste ili će me pripremiti za sezonu rada ili ću robu dobiti na vrijeme........ili ću sa dobavljačem dogovoriti bolje cijene.....
Dobro ja malo serem, jer sam se putni napisla pun k....
katty is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 09:08   #40
Quote:
katty kaže:
oprosti al ja ovo ne kužim u čemu je bit onda ako ću plaćati porez , pdv , i doprinose iz i na onda sam mogla dignut lovu iz dobiti i platit porez na dizanje dobit jer ti ga brate isto dođe, možda griješim ispravi me ali šta nije bit svega vadit lovu a da ne plaćaš poreze, doprinose .....
pomiješala si službene aute i upotrebu privatnog auta za službene potrebe
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.