Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2007., 17:34   #21
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ako zelis povrat poreza, moras ispuniti poreznu prijavu ako ti je bio obracunat porez (tj. ako si zaradio preko 50.000 kn). Ako si zaradio manje, nije ti ni uplacen porez pa nemas na temelju cega dobiti povrat.
možeš
oni oporezuju sa 12%
cura je dobila 900kn nazad na 19.000kn prometa
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 21:24   #22
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Cuj, nije sve u obracunu kojeg ti Excel izbaci, nego u znanju sto se i kad treba prijaviti. Imam priliku pomagati prilikom ispunjavanja poreznih prijava i nemas pojma kako je u nekim slucajevima 50 kn malo s obzirom na ono sto ti pravi porezni savjetnik, tj. nekog tko ce ti, osim samo ispuniti poreznu prijavu savjetovati npr. na koga da budu djeca kao olaksica. Osoba s kojom radim na prijavama je tako ljudima kroz placu izvukla finu lovu koju inace ne bi imali. E sad, u takvim slucajevima, 50 kn ili Excel....
To pričaš meni koja porezne prijave i savjeteradim odavno prije Excela. iz gušta i zabadava
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 09:24   #23
Quote:
malimrav85 kaže: Pogledaj post
možeš
oni oporezuju sa 12%
cura je dobila 900kn nazad na 19.000kn prometa
Pozivam i Crow Jane da se ukljuci, mozda ona zna nesto vise, nemam puno doticaja sa studentskim ugovorima. No, koliko znam, na cifru do 50.000 kn po studentskom ugovoru se NE placa porez na dohodak i po tome se nema sto dobiti nazad.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 09:25   #24
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post
To pričaš meni koja porezne prijave i savjeteradim odavno prije Excela. iz gušta i zabadava
Onda nas to, u neku ruku, cini koleginicama.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 09:50   #25
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Pozivam i Crow Jane da se ukljuci, mozda ona zna nesto vise, nemam puno doticaja sa studentskim ugovorima. No, koliko znam, na cifru do 50.000 kn po studentskom ugovoru se NE placa porez na dohodak i po tome se nema sto dobiti nazad.
Da, iznos od 50.000 kn godišnje preko student servisa ne podliježe porezu na dohodak, tako da su ti oporezivi svi oni iznosi iznad 50.000.

Ne znam odakle ti malimrave informacija "oni oporezuju sa 12%" - prvo tko su to oni, drugo kad su stope poreza na dohodak lijepo propisane:

- 15% od godišnje porezne osnovice do visine 38.400 kn
- 25% na razliku godišnje porezne osnovice između 38.400 i 96.000 kn
- 35% na razliku godišnje porezne osnovice između 96.000 i 268.800
- 45% na iznos porezne osnovice veći od 268.800 kn
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 11:19   #26
Crow, jedno pitanje za tebe ili nekog tko zna...

3. Porezni obveznici koji nisu obvezni podnijeti godišnju poreznu prijavu

1. dohodak od nesamostalnog rada iz članka 14. Zakona (plaću/mirovinu) samo kod jednog tuzemnog poslodavca ili više tuzemnih poslodavaca odnosno isplatitelja primitka od nesamostalnog rada, ali ne istodobno, i/ili .....

Ovo istodobno, kako tumacite, tj. kako tumaci porezna? Ako se prekine radni odnos, npr. 15. nekog mjeseca i od 16. pocinjes raditi kod novog poslodavca, oba ti obracunaju 1600 kn odbitka na placu, znaci da si u toj godini korisitio 13*1600, a ima se pravo na 12*1600. Da li misle na to kad kazu istodobno, iako u nijednom trenutku nisi istodobno radio kod 2 poslodavca? Ili misle doslovno istodobno?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 17:14   #27
Poštovanje!
Imam jedno pitanje za stručnjake Saru4 i Crow. Naime kupili smo supruga i ja prošle godine stan. Do sada smo kupili za njega kuhinju, dnevni boravak, spavaču sobu i kupaonski namještaj (kupaonski blok, pločice,pipe i kadu). Posjedujemo sve originalne račune za ovo gore navedeno.Pitanje glasi, dali imamo pravo povrata poreza za sve navedeno?
Hvala!
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:57   #28
Kako se računa povrat poreza za kamate na stambeni kradit? Npr. u godini platim 20 000 KN kamata i koliko sad od toga vrate?
adria is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 09:18   #29
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Poštovanje!
Imam jedno pitanje za stručnjake Saru4 i Crow. Naime kupili smo supruga i ja prošle godine stan. Do sada smo kupili za njega kuhinju, dnevni boravak, spavaču sobu i kupaonski namještaj (kupaonski blok, pločice,pipe i kadu). Posjedujemo sve originalne račune za ovo gore navedeno.Pitanje glasi, dali imamo pravo povrata poreza za sve navedeno?
Hvala!
Namjestaj kao takav (ormari, kreveti, ves masine i sl., znaci sve ono sto se iz stana moze iznijeti) ne priznaju se kao porezna olaksica. U poreznu olaksicu ulaze sve one stvari koje povecavaju vrijednost nekretnine, a ne mogu se (samo tako) iznijeti iz nje, jednostavno receno. Plocice i kada bi usle u olaksicu, ali samo ako imate racun od keramicara koji vam ih je postavljao.

Da li vam je to prva nekretnina?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 09:19   #30
Quote:
adria kaže: Pogledaj post
Kako se računa povrat poreza za kamate na stambeni kradit? Npr. u godini platim 20 000 KN kamata i koliko sad od toga vrate?
Koliko ce ti vratiti, ovisi o tvojoj placi i ostalom dohotku. Kao porezna olaksica priznaju se kamate do 12000 kn.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 10:43   #31
E sad,

imam i ja pitanje povezano s poreznom prijavom.

Imam dopunsko zdrastveno, životno i dobrovoljno mirovinsko (III stup).

I sada, osim na strani 6, točka 6.4, 6.5 i 6.6 iznosi se nigdje drugdje ne mogu upisati kako bi smanjili poreznu osnovicu. Ako pogledate točku 9.6 gdje se izračunava povrat ti iznos se nigdje ne mogu upisati.

Može li mi netko reći gdje se još ti iznosi moraju upisati kako bi se smanjila osnovica poreza?

Unaprijed zahvalan
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 10:54   #32
Upisujes u 4.1.1 stupac 5 zbroj tih premija, s time da stupac 5 ne smije biti veci od razlike stupca 3 i 4 (isto 4.1.1)
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 13:35   #33
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Namjestaj kao takav (ormari, kreveti, ves masine i sl., znaci sve ono sto se iz stana moze iznijeti) ne priznaju se kao porezna olaksica. U poreznu olaksicu ulaze sve one stvari koje povecavaju vrijednost nekretnine, a ne mogu se (samo tako) iznijeti iz nje, jednostavno receno. Plocice i kada bi usle u olaksicu, ali samo ako imate racun od keramicara koji vam ih je postavljao.

Da li vam je to prva nekretnina?
Da to nam je prva nekretnina. Znamo da po toj osnovi imamo pravo na povrat poreza.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 13:40   #34
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Koliko ce ti vratiti, ovisi o tvojoj placi i ostalom dohotku. Kao porezna olaksica priznaju se kamate do 12000 kn.
Plaća mi je 5500kn, a godišnje nekih 12000 kn poreza platim. Kako se sad izračuna? Zanima me otprilike da znam planirat za slijedeću godinu.
adria is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 13:42   #35
Imam još jedno pitanje za Saru i Crow ako može.
Naš stan je novogradnja. E sada me zanima koliko znam porez od 5% plačamo samo na vrijednost zemljišta, a ne na cijelu vrijednost nekretnine (zemljište+ stan). Zanima me kako se računa taj porez. Dali na cifru vrijednosti zemljišta (piše na računu) izračunam onih 5% ili tu još imam kakvih odbitaka s obzirom da smo supruga i ja vlasici stana.
Hvala!
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 14:14   #36
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Da to nam je prva nekretnina. Znamo da po toj osnovi imamo pravo na povrat poreza.
Tako je. Mozda onda plocice nece ni trebati ubaciti u prijavu?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 14:16   #37
jel netko zna odgovor na ovo???

kupio sam nekretninu pocetkom prosle godine, ona rjesava moje stambeno pitanje i bio sam oslobodjen placanja poreza na promet nekretninama. medjutim sad na stranicama porezne vidim da se nista ne smije imati da bi mogao dobiti uvecani osobni odbitak tj. povrat uplacenih kamata s obzirom da je rijec o stambenom kreditu...

u trenutku kupnje bio sam (i jos sam) vlasnik oko 20-tak kvadrat, tj 1/3 stana koji je dobiven od strane ministarstva branitelja...

s obzirom da je ovo moja prva nekretnina kojom rjesavam stambeno pitanje imam li pravo na povrat tih kamata????

zahvaljujem na odgovoru
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 14:18   #38
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Imam još jedno pitanje za Saru i Crow ako može.
Naš stan je novogradnja. E sada me zanima koliko znam porez od 5% plačamo samo na vrijednost zemljišta, a ne na cijelu vrijednost nekretnine (zemljište+ stan). Zanima me kako se računa taj porez. Dali na cifru vrijednosti zemljišta (piše na računu) izračunam onih 5% ili tu još imam kakvih odbitaka s obzirom da smo supruga i ja vlasici stana.
Hvala!
Ako imas obracun koji ti je dao investitor, a tamo je navedena cijena zemljista i komunalnih prikljucaka te cijena gradnje, tj. stana, za porez na promet nekretnina izracunas 5% od vrijednosti zemljista kao sto si i napisao. Nema nikakvih odbitaka na suvlasnistvo, jedino sto i ti i supruga predajete prijavu poreza na promet nekretnina. Cekaj, sta niste trazili oslobodjenje od placanja poreza na promet nekretnina s obzirom da vam je to prva nekretnina?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 14:21   #39
Quote:
adria kaže: Pogledaj post
Plaća mi je 5500kn, a godišnje nekih 12000 kn poreza platim. Kako se sad izračuna? Zanima me otprilike da znam planirat za slijedeću godinu.
Odi na stranice Erste banke, tamo imas obrazac porezne prijave, potrebno je ubaciti brojeve, izracuna ti povrat pa vidi. Ovako odokativno (bez svih potrebnih info) oko 3000 kn, rekla bih.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 14:26   #40
Quote:
vukovarac69 kaže: Pogledaj post
jel netko zna odgovor na ovo???

kupio sam nekretninu pocetkom prosle godine, ona rjesava moje stambeno pitanje i bio sam oslobodjen placanja poreza na promet nekretninama. medjutim sad na stranicama porezne vidim da se nista ne smije imati da bi mogao dobiti uvecani osobni odbitak tj. povrat uplacenih kamata s obzirom da je rijec o stambenom kreditu...

u trenutku kupnje bio sam (i jos sam) vlasnik oko 20-tak kvadrat, tj 1/3 stana koji je dobiven od strane ministarstva branitelja...

s obzirom da je ovo moja prva nekretnina kojom rjesavam stambeno pitanje imam li pravo na povrat tih kamata????

zahvaljujem na odgovoru
nemaš, nažalost.... onih 5% poreza si oslobođen, ali kamate ne možeš staviti u poreznu prijavu jer imaš stambeni prostor u vlasništvu... (ovo sam naučio na svojoj koži )....
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.