Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2007., 19:43   #61
ja ostavila kod mame juku koja sad ima glavno deblo oko 60cm visine i 5cm promjera, iz njega 3 grane od 25-30-40 cm sa oko 3cm promjera i na svakoj lisna kruna, a pored još jedno glavno deblo nastalo rezanjem vrha ovom prvom, od svojih 35cm i lisnom krunom - cijela kombinacija izgleda baš ko ovo dado-01a , a stara je dobrih 15 godina, ako ne i 20

tu kod sebe imam 3 dracene;
- marginatu koja je puuuno manja, samo 1cm promjera glavnog debla, sa 3 grančice i lisnom krunom na svakoj i ta ima juki slično šašasto lišče
- draco sa zeleno bijelim listovima koja još nije otišla u stablo nego je samo ukorjenjena lisna kruna, ima oblije lišće mekih rubova
- jednu od onih koje još zovu i lucky bamboo - 120cm visoku, s tri spirale na vrhu i jednim izdankom sa lisnom krunom ; tu sam uzemljila nakon kaj je 2 godine stajala u vodi pa počela propadati, sad je 8mj u zemlji i napreduje
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 20:35   #62
Znači Dracena je?

A može li mi netko ukratko reći kako se održava jer ne znam ništa. Nedavno smo je dobili i listovi su počeli žutjeti i frkati. Nalazi se u sobi kraj prozora i zalijevamo je otprilike jednom tjedno. Dok nije bila kod nas, držali su je u svijetloj prostoriji koja nije grijana. Da li sad možda prolazi nekakvu fazu privikavanja pa se zato to događa sa listovima ili?
dado_o1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 20:46   #63
Quote:
dado_o1 kaže:
Znači Dracena je?

A može li mi netko ukratko reći kako se održava jer ne znam ništa. Nedavno smo je dobili i listovi su počeli žutjeti i frkati. Nalazi se u sobi kraj prozora i zalijevamo je otprilike jednom tjedno. Dok nije bila kod nas, držali su je u svijetloj prostoriji koja nije grijana. Da li sad možda prolazi nekakvu fazu privikavanja pa se zato to događa sa listovima ili?
dado, kokac ...ako znaš engleski pročitaj članke na linkovima koje sam ja postala za oboje, ali ja i dalje , čisto na vizualnoj bazi a poučena iskustvom tvrdim da imaš juku
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 22:30   #64
ajde nam daj malo veću sliku od ove 9 kilobajtne pa da budemo 100% sigurni što je.
btw, lišće žuti zbog radijatora
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 22:49   #65
Moja Dracena raste u toploj sobi pored radijatora i ne žuti. Ako ste je dobili ove zime meni je vjerojatnije da se radi o šoku zbog selidbe, promjene temp. ili možda o pretjeranom zalijevanju. Uslijed previše zalijevanja, deblo iznad korjenja omekani. No, to se ne može dogoditi preko noći, već kod dugotrajno mokre zemlje. (Biljka počinje propadati odozdola prema gore)
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 00:02   #66


dado_o1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 00:14   #67
Ja glasam za dracenu.
Rosie May is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 02:51   #68
sad više nema dileme - dracena je. raste slojevito, a i mlado lišće je mekano (ne strši prema gore). kod juke lišće strši gore jer je kruto, a kod vrsta s mekšim lišćem barem mlado lišće strši. ovdje niti mlado lišće ne strši, već se povija i odaje mekanost.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 20:53   #69
Quote:
dado_o1 kaže: Pogledaj post
Znači Dracena je?
A može li mi netko ukratko reći kako se održava jer ne znam ništa. Nedavno smo je dobili i listovi su počeli žutjeti i frkati. Nalazi se u sobi kraj prozora i zalijevamo je otprilike jednom tjedno. Dok nije bila kod nas, držali su je u svijetloj prostoriji koja nije grijana. Da li sad možda prolazi nekakvu fazu privikavanja pa se zato to događa sa listovima ili?
Smeta im propuh- zute listovi. No, ovo kod tebe bi moglo biti zbog suhog zraka i nedovoljnog zalijevanja. Tesko da ces Dracenu prevec zaliti. One fakat vole obilno zalijevanje, a tebi se zemlja poprilicno isusuje zbog blizine radijatora. Prskanje vodom pretpostavljam da ne dolazi u obzir zbog parketa.
Nisu zahtjevne i rastu ko lude. Kad ti naraste do plafona, zapamti, slobodno odrezi te lisne rozete, odrzavaj zemlju vlaznom i za kratko vrijeme na drvenastom ce ti dijelu izaci novi izboji. Lisne rozete ce ti pak pustiti korijen ako ih drzis u vodi ali nikad nece odrveniti.
Koliko znam, drvene samo u prirodi, reze se cijelo stablo na manje dijelove koji se pak pojedinacno posade i takvi dolaze u cvjecarne.
Cvatu kao starije biljke. Cvijet ti je u grozdovima, prekrasnog mirisa.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 23:43   #70
Da to ti je dracena iliti drvo života listovi ti žute od radijatora tj presuhog zraka moraš ju prskati ili joj brisati listove sa vlažnom spužvicom. I zaljevaj ju čim joj je isuši zemlja na površini. Možeš ju i udaljiti od prozora jer joj ne smeta ako je malo u sjeni. I to ti je to...
 
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 17:32   #71
i ja sam za dracenu. ali ne za D. draco nego za D. fragrans
cvečn knedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 19:36   #72
Preporučam ne zalijevati češće od svaka 3 tjedna, inače vrlo lako trune i to može biti uzrok žutih listova.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 16:57   #73
Dracena -zmajevac

Ne znam na kojoj strani svijeta drzis biljcicu,al mozda da promijenis malo lokaciju i smjestis je na neko mrvicu svijetlije mjesto pa mozda dodje k sebi.Treba joj svako malo orosavati listove ukoliko se nalazi pored radijatora.Sretno!
Flower24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 15:18   #74
Mislim da je to dracena marginata. Zovu je još i drvo ljubavi. Voli dosta svjetla, ne previše vlage. Drvo života ima debeli donji dio biljke više kao panj.
lily2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 13:40   #75
Quote:
cvečn knedl kaže: Pogledaj post
i ja sam za dracenu. ali ne za D. draco nego za D. fragrans
ja neću glasat! al ću reć ovako: juku ću odsjeć kao reznicu ubost u zemlju i dobiću jel ništa! osušiće se!? rasadit ju je moguće podancima koji se stvarau uz korjen biljke već 3 godine stare koja još i ne cvjetaju! a ovo sa slike ću strmoglavit skupa s lišćem u kontejner za treset i dok popijem kavu već će pustit žile. Juka je po izgledu svrstana medju dracene al mislim da nemaju baš puno zajedničkog.Juka je trpeća i podnosi i malo leda (kratko do -5) a bez vode i po 6 mjececi ( juka u dalmaciji raste van i cvjeta 2 puta, a dracena nijedna nije niti za jako sunce).
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 14:16   #76
najosnovnija razlika za prepoznavanje zdravih biljaka, a i onih u žalosnim oblicima, je struktura debla - kod juke je vlaknasta (slično kao kod palmi, ali manje), dok je kod dracena od članka-do-članka kožasto glatka
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 15:35   #77
Quote:
topala kaže: Pogledaj post
rasadit ju je moguće podancima koji se stvarau uz korjen biljke već 3 godine stare koja još i ne cvjetaju!
Juka cvate tek kad je starija, moje mladice imaju negdje 4, 5 g. i cvatu. Šta god napravim s jukom ne mogu je se riješit nikako, iz bačenih debala su mi izrasle nove, neukrotive su!
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 15:53   #78
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Juka cvate tek kad je starija, moje mladice imaju negdje 4, 5 g. i cvatu. Šta god napravim s jukom ne mogu je se riješit nikako, iz bačenih debala su mi izrasle nove, neukrotive su!
daj, daj, daj ! ja obožavam yuke i njihove cvjetne zvonike
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 16:05   #79
Ma daj! Meni stalno nastaju nove iz ogromnog korijena i frustriraju me jer kraj njih teško šta drugo napreduje jer su tako jake i pogotovo jer me uvijek ubodu kad nešto kraj njih radim! Imaš ih? Čini mi se da su one vlaknaste puno pitomije, nisu tako špicaste.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 00:02   #80
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Ma daj! Meni stalno nastaju nove iz ogromnog korijena i frustriraju me jer kraj njih teško šta drugo napreduje jer su tako jake i pogotovo jer me uvijek ubodu kad nešto kraj njih radim! Imaš ih? Čini mi se da su one vlaknaste puno pitomije, nisu tako špicaste.
moju sam digao nije išlo nemam dovoljno mjesta. iz biljku od 3 godine izvadio sam 10-ak mladih podanaka koji nisu ni povirili iz zemlje.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.