Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2010., 14:30   #41
Quote:
manixman kaže: Pogledaj post
Ja sam prije 20-ak dana presadio 10 iz šume u dvoriste i čini se da se većina primila.......
znaci d se sada u ovo vrijeme sije presadivat...
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 22:47   #42
presadnja borova

Možete da presađujete kad god hoćete samo se treba pridržavati pravila.
Biljaka se vadi zajedno sa busenom i stavlja u sadnu jamu koja se prethodno pripremi .Kada se biljka spusti u sadnu jamu i prekrije zemljom obavezno se i zalije i poprska nekim folijarnim đubrivom da bi se sprečio šok koji nastaje prilikom predadnje.Ostalo ima u knjigama.
Deda Lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 15:11   #43
bor i njegovo sirenje

neki dan mi se digla plocica u kuci, tj vise njih i popucale su. najvjerojatniji razlog je bor koji je vise od nekih 5, 6 metara visok. i blizu je kuce(manje od dva metra). kako zaustaviti sirenje korijenja ako je to razlog pucanju ploca sto vjerojatno je? hvala.
bdevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 16:25   #44
Quote:
bdevil kaže: Pogledaj post
neki dan mi se digla plocica u kuci, tj vise njih i popucale su. najvjerojatniji razlog je bor koji je vise od nekih 5, 6 metara visok. i blizu je kuce(manje od dva metra). kako zaustaviti sirenje korijenja ako je to razlog pucanju ploca sto vjerojatno je? hvala.
Nikako osim odsjecanjem bora.
Inače se borovima korijenje širi dosta blizu površine (ne ide u dubinu već širinu) i zato se nikada ne sade preblizu kuće ili ograde. Uvijek se mora udaljiti ovisno o vrsti i max visini do koje raste.
Na žalost mislim da nema druge nego bor ukloniti.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 18:49   #45
THUJA

Poz,
naletio sam u Bauhausu na Thuje, 20-40 KN, ovisno o veličini.
Zanima me koliko je zahtjevna, i kad se sadi.
Koliko godišnje raste, i najbitnije, dal vrijedi ta iz Bauhausa (Slovenski proizvođač) išta? Cijena mi je više već OK, pa da nebi morao dvaput plaćati...
richardwagner is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 16:47   #46
Bas sam i ja u potrazi za thujama, pa dal bi mogao tko reci ako sto zna o thujama iz bauhausa?
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 00:10   #47
Jedan zanimljiv članak koji me odvratio od kupovine tuja za živu ogradu.
Radije pravim kolekciju tisa, pačempresa, lingstruma i drugih živica.

http://www.pijanitvor.com/showthread.php?t=4071&page=1

Da i u susjedstvu sam vidjela stradavanje tuja koje su već velike, pojavile su se nekakve smeđe pruge po njima, kao da se jedan dio biljke suši.

Zadnje uređivanje petra00 : 13.03.2011. at 00:16.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 12:28   #48
korijen čempresa

Planiram posaditi ogradu, čempresi su u pitanju.
Na tom pravcu ispod zemlje prolazi voda, plin....alkaten znači.
Cijevi su na dubini cca 50 cm.
E sad, zanima me koliko korijen čempresa ide u dubinu i da li bi mogao uzrokovati štetu na spomenutim cijevima?
Vrsta čempresa je pačempres.
Franco F. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 21:49   #49
bor

može li se otrgnuti grančica bora i zapelcati
ProHunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 15:17   #50
mislim da se reznice četinjača jako teško primaju, pogotovo bez tretmana hormonima.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 19:58   #51
Quote:
ProHunter kaže: Pogledaj post
može li se otrgnuti grančica bora i zapelcati
za bor neznam ali tuje i čempresi bez problema...
Pa skupi češere i stavi sjeme u zemlju nešto bu sigurno niknulo...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 10:14   #52
Ograda od čempresa

Kad i kako se obrezuju čepresi za lijepu i visoku ogradu.
Posadio sam ih prije 5 godina kad su bili oko 15-tak cm, sad su već dosegli 2m.

Da li je već sad vrijeme da počenm sječi vrhove ili još malo sačekam...?
može kakva link za formiranje i održavanje zelenih ograda...

hvala !
__________________
"Ne znam formulu za uspjeh, ali formula za neuspjeh je pokušavati ugoditi svima."
TomZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 16:27   #53
Molim pomoć ...u vrtu imamo velike borove stare između 12-35 god...prije 3 godine je krenulo sušenje,počele su se sušiti prvo poneke grane,pa bi stalo pa nakon mjesec do tri mj. još neke grane i dok se naglo nisu osušila 3 bora jedan za drugim...ukupno 6 borova je otišlo u 1,5 godinu. Ne znam jeli važno da su svi ti borovi se sušili redosljedom domino efekta...Imamo još 4 bora i 1 mladi cedar,i na ta 4 bora bar 2 puta godišnje krene ta hrđava boja po granama,i iglice otpadnu...šta možemo napraviti da ih spasimo jer su prekrasni i baš nam koriste kao ograda i zaštita od pogleda iz susjedne zgrade...

Hvala
cerveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 23:20   #54
Otiđi negdje u poljoprivrednu apoteku ili vrtni centar, nađi osobu koja zna o zaštiti biljaka i objasni svoj problem.

AKo su gljivice zimi ide crveno ulje ili bijelo ulje, a sad ima i neko plavo ulje. Takođe se može napraviti mješavina modre galice i mislim sumpora (ili j neki drugi prah).
Mi smo zajedno sa susjedom tako spasili tuje pretprošlu zimu, isto se neka hrđa pojavila.
Vjerojatno od vlage i vremenskih uvjeta.

Bilo bi dobro oko biljaka ukopati kiselu zemlju koja je za četinjače ili neki kompost od četinjača, može i šumska zemlja ispod borova. U proljeće smo znali dodati sporootpuštajuće gnoivo za četinjače.
Gorka sol koja je baš predviđena za četinjače jača imunitet svim biljkama ( i povrću, ružama, gmovima....), ima je kupiti u Buhausu.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 23:32   #55
Quote:
TomZG kaže: Pogledaj post
Kad i kako se obrezuju čepresi za lijepu i visoku ogradu.
Posadio sam ih prije 5 godina kad su bili oko 15-tak cm, sad su već dosegli 2m.

Da li je već sad vrijeme da počenm sječi vrhove ili još malo sačekam...?
može kakva link za formiranje i održavanje zelenih ograda...

hvala !
Pogledaj si među ovim linkovima odgovor.

https://www.google.hr/#q=obrezivanje+%C4%8Dempresa

ili na ovim stranicama.

xxxxxxx
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”

Zadnje uređivanje fermina-daza : 09.12.2014. at 00:54. Reason: zabranjeno je stavljati linkove na druge forume
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 18:52   #56
Zalijevanje bora ljeti

Naslov sve govori. Koliko se često bor treba zalijevati lijeti? Pretprošle godine smo ga zasadili, i ove je napokon poleo rasti kako treba.
Obzirom na ove paklene vrućine, ja ga zalijevam svaka 3 dana. Treba li svaki dan?
Jay Cutler is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 00:14   #57
Ne treba svaki dan dosta je svaka tri dana ako je zemlja vlažna, zaljevaj s 20 litara vode ali ne odijednom već po 10 litara prvi puta pa pauza od par minuta da zemlja upije vodu. I onda drugi puta opet 10 litara, jer ako odijednom zaliješ 20 litara vode onda će se voda razliti po površini i korijen neće osjetiti niti kap vode. A na proljeće baci šaku kana ili ukopaj neko npk gnojivo da potakneš rast. Ima ih u malim pakovanjima od par kila tako da nemoraš kupiti vreću od 20-25kg tog gnojiva.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 11:09   #58
SAS, hvala na odgovoru!
Jay Cutler is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 22:14   #59
Šišanje čempresa

Prije 15 tak godina zasadili smo 10-tak čempresa (e sad koje vrste nisam siguran) i dosad su izrasli u lijepa stabla visoka možda 8 (ili više?) metara.

Lijepa su pravilna stožasta oblika - na vrhu u špicu, a u bazi pri tlu grane su zauzele cca 4 m u širinu, pa su mi zauzeli i suzili dobar dio dvorišta a koje mi je bitno zbog prolaza i parkiranja automobila.

Smijem li te donje grane čempresa skratiti - tj, sa dorišne strane ih "stanjiti" tako da si povratim barem 1 m slobodne širine dvorišta ?

Čempresi su zeleni samo na "površini", dok su grane u unutrašnjosti gole tj. suhi bez iglica, i ako čemprese stanjim do nekih 2 m visine hoćeli oni ikad ponovo zazeleniti tj. nići novi izdanci (zelene grančice) na debelim donjim granama koje bi odrezao?
Ili ću tako samo nagrditi čemprese jer ću tako trajno otkiti njihovu suhu unutrašnjost?

Molim savjet znalaca.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 10:05   #60
Kao prvo sigurno nisu čempresi jer isti ne mogu preživjeti zimu na kontinentu.
Znači da ste zasadili pačempres.
Neki pačempresi se mogu orezivati neki ne. Kako neznamo o kojem se pačempresu radi teško je ovako dati bilo kakav savjet.
Prema opisu rekao bi da se radi o vrsti koja se ne orezuje. Rezom bi samo nagrdio postojeću formu i upitno je dali bi se nakon reza oporavili.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.