Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2004., 01:33   #41
Quote:
Vojky kaže:
Da, da... Uzmi primjer: žena ne radi, bavi se kućom i djecom, muž zarađuje - i onda je nakon 20 godina izbaci na ulicu bez ičega. Pošteno?

Bračna zajednica (a vanbračna također) je i materijalna zajednica - sva materijalna dobra osim nasljedstva i poklona su zajednička imovina. U slučaju rastanka - dijeli se pola pola. Ukoliko se to nekome ne sviđa - dogovori se sa svojim partnerom i kod javnog bilježnika ugovore drugačije.

A za lomljenje nogu se ide nekoliko godina u zatvor. I to svakako nije postupak kojeg bi primjenio "normalan muškarac", već postupak kojeg bi primjenio nasilnik kojeg treba na primjeren način izolirati od zajednice, kazniti i po mogućnosti resocijalizirati.

Normalan muškarac bi lijepo sa svojom partnericom pošao kod javnog bilježnika ukoliko ne želi dijeliti stan u slučaju prekida veze/razvoda.


daj ajde ko prekida nakon 20 godina braka? a za lomljenje nogu se može dobit i uvjetna osuda. Ili ništa samo članak u crnoj kronici
nepoznati počinitelj slomio...
__________________
Potpis izbrisan. Desirée
Engels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 09:37   #42
Quote:
Engels kaže:
daj ajde ko prekida nakon 20 godina braka?
U zatucanim selima najvjerovatnije nitko.
Inace sto ima biti cudno da se brak raspadne i nakon 30 god. , tu jednostavno nema nikakve garancije.

S druge strane u uvodnom postu je premalo podataka da bi pljucali po nekom.
Samo znamo da je njegova majka posudila dio novca. Sto je sa ostatkom, da li se uzima kredit, na koga ce glasiti? Mozda ce ga i ona otplacivati, uostalom ako su u zajednici, sve i da kredit ne glasi i na njeno ime, ona ce indirektno isto sudjelovati u otplati.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 10:27   #43
Quote:
Denys kaže:

Samo znamo da je njegova majka posudila dio novca. Sto je sa ostatkom, da li se uzima kredit, na koga ce glasiti? Mozda ce ga i ona otplacivati, uostalom ako su u zajednici, sve i da kredit ne glasi i na njeno ime, ona ce indirektno isto sudjelovati u otplati.
Uzmi i situaciju: jedan partner kupi stan - a drugi ga opremi skupim namještajem (ne zaboravimo da ima i kuhinja od 10.000 € kuna i da se prodaju).

Zato je i zakonodavac propisao da se dijeli popola - ukoliko sami bračni ili izvanbračni partneri drugačije ne žele. Bračni ugovori su normalna stvar u zapadnom svijetu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 10:37   #44
"Da, da... Uzmi primjer: žena ne radi, bavi se kućom i djecom, muž zarađuje - i onda je nakon 20 godina izbaci na ulicu bez ičega. Pošteno?"

ovo je u stvari jako dobro pitanje
evo , ja mislim da bi bilo posteno da sud odredi koliko je zena zaradila kao domacica u vrijeme provedeno u braku i da joj muz mora tu svotu isplatiti

ujedno , ispricavam se na tonu mog prijasnjeg posta, ali ide mi na zivce kad vidim situaciju (cak nisam siguran je li to ova situacija) gdje netko nekoga peljesi i racuna na "bracnu zaradu"
ne zivimo vise u svijetu gdje zena sjedi kod kuce cijeli zivot i samo pere i pegla
jednako tako , smatram nepostenim i da se netko ozeni za dobrostojeceg partnera i nakon par godina , razvodom dobiva pravo na pola svega, bez da je u stvaranju (bitnije) ucestvovao/la
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 10:54   #45
Quote:
zg_sash kaže:

jednako tako , smatram nepostenim i da se netko ozeni za dobrostojeceg partnera i nakon par godina , razvodom dobiva pravo na pola svega, bez da je u stvaranju (bitnije) ucestvovao/la
Imovina stečena prije braka ne ulazi u bračnu stečevinu.

No, vani se teško oženiti/udati za nekog bogatog bez kraćeg razgovora s obiteljskim odvjetnikom dotičnog...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 11:11   #46
nismo jednom culi kako se neka starletica dobro podmazala nakon pijanog vjencanja u vegasu i godine dana braka

i onda , naravno , na sudu je i ona ucestvovala u kupnji nove kuce i jahte i ...
a najmanje je da se naucila na standard i da joj to bivsi mora osigurati i za ubuduce, plus par milijuncica "deparca"

a s druge strane , imas ti i pravo, to je njihova zajednica i na njima je da si ju urede kako hoce i znaju
ja ionako ne planiram postati bogatas

jedino mi ide na zivce kad vidim "matematicare" kojima je jedini cilj kako navuci vodu na svoj mlin i docepati se nezasluzenog legalno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 12:24   #47
Zašto smo opterećeni stereotipima da muškarac stvara dobra a žene samo uživaju u njima. Nedavno mi je frendica ispričala njenu priču. Bila je 5 godina u vezi sa frajerom koji je živio kao postanar (ona je živjela kod roditelja) Odlučili su se na zajednički život i kupnju stana. Dogovorili su se da će zajednički dići kredit i da će ga zajednički otplaćivati. Ona je obavila svu papirologiju da bi on došao do zaključka kako on ne može biti sudužnik jer ga gazda prijavljuje na minimum. Ona je podigla na svoje ime kredit čija je rata bila stvarno skoro pola plaće ali on je rekao da će plaćati pola rate (naravno da je morala izostajati s posla i plaćati sve papire potrebne za realizaciju kredita). Kada je konačno dobila novce krenuli su u uređenje stana. On je rekao da će se on pobrinuti za sve radove ali na kraju je ispalo da je za večinu radova ipak morala naći majstore jer njegovi frendovi ne mogu sada već za 2-3 mjeseca i sl. Kada je stigla prva rata za kredit on nije imao love za pola rate jer je još plaćao podstanarstvo a kada je stan bio uređen za useljenje on je rekao da prije useljenja želi da mu ona prepiše pola stana da on ne bi ostao na cesti ako njoj pukne jednog dana... Puklo joj je tog istog dana, vratila se roditeljima a stan iznajmljuje kako bi mogla otplaćivati kredit.
Na koji način su to mogli riješiti da bude vuk sit a ovce na broju ?
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 12:43   #48
Quote:
duda kaže:
Zašto smo opterećeni stereotipima da muškarac stvara dobra a žene samo uživaju u njima. Nedavno mi je frendica ispričala njenu priču. Bila je 5 godina u vezi sa frajerom koji je živio kao postanar (ona je živjela kod roditelja) Odlučili su se na zajednički život i kupnju stana. Dogovorili su se da će zajednički dići kredit i da će ga zajednički otplaćivati. Ona je obavila svu papirologiju da bi on došao do zaključka kako on ne može biti sudužnik jer ga gazda prijavljuje na minimum. Ona je podigla na svoje ime kredit čija je rata bila stvarno skoro pola plaće ali on je rekao da će plaćati pola rate (naravno da je morala izostajati s posla i plaćati sve papire potrebne za realizaciju kredita). Kada je konačno dobila novce krenuli su u uređenje stana. On je rekao da će se on pobrinuti za sve radove ali na kraju je ispalo da je za večinu radova ipak morala naći majstore jer njegovi frendovi ne mogu sada već za 2-3 mjeseca i sl. Kada je stigla prva rata za kredit on nije imao love za pola rate jer je još plaćao podstanarstvo a kada je stan bio uređen za useljenje on je rekao da prije useljenja želi da mu ona prepiše pola stana da on ne bi ostao na cesti ako njoj pukne jednog dana... Puklo joj je tog istog dana, vratila se roditeljima a stan iznajmljuje kako bi mogla otplaćivati kredit.
Na koji način su to mogli riješiti da bude vuk sit a ovce na broju ?

upravo tako kaošto su i riješili
pa neka Dotični pukne Jednoj vritanjak(ako je slična priča)
da se kasnije nebi pravno pekao na ražnju
i izazivao okolice pažnju
NEKsezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 13:43   #49
pardon , ja isti recept priznajem i muskima i zenskima

no, kako bilo , ideja je da se nesto rijesi na nacin da bude onako nepopularno - posteno
za sad , priznajem da je najpostenije kako jest , da se supruznici/partneri/suduznici dogovore o svom vlastitom zivotu i budu odgovorni za SVOJE poteze
u meduvremenu , i dalje ce odvjetnici najbolje prolaziti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 14:37   #50
Recimo, ja ovako gledam na svaku vrstu zajednice. Muškarac ode na posao i vrati se doma, sad, u većini slučajeva, kaj on radi? Mora malo prileć, jer se umorio. A njegova partnerica, isto tako dođe s posla doma, prima se kuhanja, pisanja zadaće s djecom, pospremanja stana, dakle, s jednog posla, dolazi na drugi. E, a zašto se taj drugi ne cijeni? Mislim, kolika je cijena tog posla i gdje se on bilježi?

Moguće je da gledam na sve to krivo, i prihvaćam tuđe mišljenje, ako mi se lijepo objasni.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 14:46   #51
jednostavno , na tim partnerima je da se dogovore kako ce zivjeti
dodu oni s posla, ona se primi kuhanja , a on radi s djecom zadacu
zatim , on opere sude , dok ona opere ves, ili usisa sobu , ili ...
uglavnom , na kraju zajedno prilegnu , sa smjeskom i zagrljeni
o kome bi trebao ovisiti zivot i raspored dvoje ljudi? tko ce ima ga napraviti ako ne oni sami?
s druge strane , moje najdraze kuka ako ja ne operem sude , ali suti kad treba oprati ili servisirati auto
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 22:03   #52
Question Darovni ugovor i izvanbračna zajednica?

Već nekoliko godina živim u izvanbračnoj zajednici (imamo 1 dijete) u stanu koji i dalje glasi na ime mojih roditelje. Oni bi sad taj stan darovali meni, ali nas zanima da li bi bilo pametno uz to potpisati i ugovor o doživotnom uzdržavanju jer ako stan odmah pripadne meni...a meni se nešto desi...moj suprug automatski nasljeđuje moje nekretnine.
Nije to problem, nego šta se dešava ako se on ponovno oženi i dobije novu djecu, dal moje dijete dijeli imovinu sa svojom polubraćom ili novom ženom ili...?
Odvjetnik kojem smo se obratili nije baš djelovao bistro i uvjete koje smo mi postavili nije znao složit u ugovor , pa dok ne nađemo novog tražim savjet od vas.
Anemona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 09:52   #53
Želiš osigurati sebe ili dijete?
Roditelji mogu napisati darovni ug. ili ug. o doživotnom s tobom.
Darovni stupa na snagu odmah, a ovaj drugi nakon njihove smrti.
Ako se tebi nešto desi, nasljeđuju i suprug i dijete.
Svoju imovinu to dijete više ne dijeli s event. polubraćom.
Ali je ta imovina pol stana.
Malo crno razmišljaš, čini mi se.
Imaš i soluciju da stan poklone djetetu, a ne tebi.
Ali to mi je malo bez veze. Meni.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:09   #54
...ako ga poklone djetetu poslije ćeš za event hipoteke i prodaju morati dobiti odobrenje od Centra za soc. skrb...nek poklone tebi stan, a ti napiši oporuku i ostavi sve djetetu npr. tako ostaje samo nužni dio za supruga...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:16   #55
pa njega ne može nikako izbjeć
u tome je i poanta

možda previše crno misli
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:27   #56
...a čuj, previše crno definitely, a ne možeš i ovce i novce,bar ne uvijek :-)
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 19:06   #57
imam pitanje u vezi nasljedstva.moja majka ima dva brata,njih dvojica su dobila nasljedstvo od roditelja,ugovor o nasljedstvu je napravljen bez znanja i prisustva moje majke,saznala je tek nedavno.od toga je proslo 3 godine,nije ni znala da je izbacena iz oporuke.
sad me zanima koja su njena prava i da li ona ima pravo na svoj nuzni dio?i koliko on iznosi?
otac joj je umro,majka je jos ziva,znaci zanima me je li kasno da se sto izmijeni,posto ostavinska rasprava jos nije bila.

zahvaljujem
minotaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 20:34   #58
hvala na odgovorima....ali
moram priznati da meni i dalje nema smisla da moje dijete ima pravo na pola stana a drugu polovicu mora dijeliti sa ljudima (pr. druga žena...) koji nisu ni na koji način sudjelovali u stjecanju toga svega.

Na koji način se određuje nužni dio ako ja oporukom sve ostavim djetetu? Koji je smisao oporuke ako ja ne mogu raspolagat sa svojom imovinom na način na koji ja želim? Čemu taj nužni dio?

Nemam ja baš tako crne misli ..ali na temu me potaknuo slučaj moje poznanice koja se nedavno udala za čovjeka čija je žena poginula (a bila je ful bogata) i sad je dotična dala otkaz, putuje po svijetu (troši njene novce)..a muž joj "bolesno dobra osoba" i njemu je to sve normalno jer su oni zaljubljeni
Anemona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 22:17   #59
Quote:
minotaurus kaže: Pogledaj post
imam pitanje u vezi nasljedstva.moja majka ima dva brata,njih dvojica su dobila nasljedstvo od roditelja,ugovor o nasljedstvu je napravljen bez znanja i prisustva moje majke,saznala je tek nedavno.od toga je proslo 3 godine,nije ni znala da je izbacena iz oporuke.
sad me zanima koja su njena prava i da li ona ima pravo na svoj nuzni dio?i koliko on iznosi?
otac joj je umro,majka je jos ziva,znaci zanima me je li kasno da se sto izmijeni,posto ostavinska rasprava jos nije bila.

zahvaljujem
ima pravo na nužni dio
te i sve druge informacije poprilično jasno stoje u zakon o nasljeđivanju NN* 48/03


*narodne novine

imate internet, ako ste znali nać forum, nije teško doć ni do gugla
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 00:38   #60
Quote:
Anemona007 kaže: Pogledaj post
hvala na odgovorima....ali
moram priznati da meni i dalje nema smisla da moje dijete ima pravo na pola stana a drugu polovicu mora dijeliti sa ljudima (pr. druga žena...) koji nisu ni na koji način sudjelovali u stjecanju toga svega.

Na koji način se određuje nužni dio ako ja oporukom sve ostavim djetetu? Koji je smisao oporuke ako ja ne mogu raspolagat sa svojom imovinom na način na koji ja želim? Čemu taj nužni dio?

Nemam ja baš tako crne misli ..ali na temu me potaknuo slučaj moje poznanice koja se nedavno udala za čovjeka čija je žena poginula (a bila je ful bogata) i sad je dotična dala otkaz, putuje po svijetu (troši njene novce)..a muž joj "bolesno dobra osoba" i njemu je to sve normalno jer su oni zaljubljeni
Ženo, ali ti daleko ideš, ovo vrlo dobronamjerno govorim.
Prvo, živa si.
Drugo, ako ti se nešto i dogodi, tvoje će dijete dijeliti s ocem.
A on će imati pravo ponovo se ženit.
I zašto ne vjeruješ da bi u takvom nekom slučaju
napravio sve za svoje dijete i zaštitio ga

Nužni dio je pola od onog što bi inače naslijedio nužni nasljednik.

A tvoja poznanica neka putuje, ako već ona prva nije znala što s novcima
A zašto ne bi?
Uskraćuje li time koga?
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.