Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2017., 12:45   #401
Quote:
lora-lora kaže: Pogledaj post
Slažem se da je razmak problematičan. Ne znam koliko si duboko sadio? Zbog toga sam mislila još zemlje. Stabljika rajčice, ako je dublje posađena, i sa strane pušta korijenje, veći korjenov sustav - bolja opskrba biljke, a ako zapuše i stabilnija je. Rajčica je jako "gladna biljka".

Ja već godinama sadim rajčice na terasi. I učim na greškama svake godine. Prošle sam godine u teglu 50x50x50 posadila 4 biljke. Nisu dale ploda usprkos dodavanju glistinca i gnojenju pripravcima od koprive, preslice i gaveza, samo gomilu lišća. U teglama s 2 i 3 biljke uz isti tretman i istu veličinu posude bilo je plodova do kraja jeseni.

I ja sam svake godine nanovo fascinirana nastankom svake biljčice s kojom sam krenula od sjemena.
Nisam sadio iz sjemena nego flance. Moja 'tegla' je zapravo preokrenut stol dimenzija mislim da 80*80 kojem sam dodao drvene stranice i foliju i unutra nasuo zemlje. Četiri su različite vrste rajčlice, nažalost nemam pojma koje. Tata mi je donio flance sa sela, rekli su mu da su ovi odlični za tegle, ali nije popamtio koji je koji. Dvije biljke su velike, a dvije manje.
A vidjet ćemo. Iduće godine ću biti još oprezniji i bolje pripremiti sve.

A zaboravio sam reći da smo jeli mladi luk s balkona Imao sam stari proklijali, posadio sam ga u istu teglu, ovo je iz dva stara luka:

Zadnje uređivanje Volunteer : 24.05.2017. at 13:06.
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 17:39   #402
Bravo za luk


Svaki plod je naravno dobrodosao, ali meni to bas gust se time zabavljati, cak i da nista ne rode (al nesto bude valjda )
Moje sve su nikle iz sjemena tako da me bas veseli gledat kako te biljcice napreduju
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:53   #403
Uvijek mi nestane slika s imgura

Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 10:57   #404
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
Bravo za luk
Svaki plod je naravno dobrodosao, ali meni to bas gust se time zabavljati, cak i da nista ne rode (al nesto bude valjda )
Iz tvojih usta u paradajzove uši
http://imgur.com/ze5fhKr

Uf, al sam se razveselio!

@lora-lora
Maknuo sam jednu biljku, onu koja se najslabije razvila. Sad su tri biljke unutra. Ne znam je li to ima veze, ali kako sam je maknuo, dva dana kasnije evo prvih plodova. U svakom slučaju, hvala na savjetu
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 09:18   #405
Quote:
Volunteer kaže: Pogledaj post
Iz tvojih usta u paradajzove uši
http://imgur.com/ze5fhKr

Uf, al sam se razveselio!

@lora-lora
Maknuo sam jednu biljku, onu koja se najslabije razvila. Sad su tri biljke unutra. Ne znam je li to ima veze, ali kako sam je maknuo, dva dana kasnije evo prvih plodova. U svakom slučaju, hvala na savjetu
He, he, baš me vesele ti plodići. I od mene bravo za luk. Meni ne uspijeva, možda sam ga preduboko sadila, sve je istrunulo.
lora-lora is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 09:29   #406
Quote:
lora-lora kaže: Pogledaj post
He, he, baš me vesele ti plodići. I od mene bravo za luk. Meni ne uspijeva, možda sam ga preduboko sadila, sve je istrunulo.
Vrlo vjerojatno od previše vode.
Posadi ga opet. Lučicu 2/3 u zemlju, vrh mora biti vani. Obavezno drenaža na dno tegle.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 11:54   #407
Imam tegle promjera 20-22 cm, jel to dovoljno veliko za cherry rajcice?
Age of Taurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 13:05   #408
Quote:
Age of Taurus kaže: Pogledaj post
Imam tegle promjera 20-22 cm, jel to dovoljno veliko za cherry rajcice?
Preživjeti će ali veće bi bile bolje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 12:39   #409
Meni je svaki stari luk koji sam posadio dosad lijepo proklijao. Eno i sad su 4 komada tamo, čekam da još malo narastu da ih pojedem. A ništa ne radim osobito s njima, samo stavim u zemlju da vrh malo viri i kroz par dana krene klijati. Doduše, neke sam posadio već proklijale. Sve ih sadim u 'teglu' u kojoj je i rajčica.

Što se rajčice tiče, danas sam nabrojao 12 plodova. Najveći je oko 3 cm u promjeru. Malo je reći da sam oduševljen s obzirom da nikad nisam sadio rajčicu niti išta znam o sađenju povrća.
http://imgur.com/a/JaCZR
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 19:32   #410
Suuuper za paradajze

I vec ih ima zbilja velikih

Kod mene se i na trecoj vrsti danas pojavio mini paradajzic, ostale su jos samo u cvatu
I rotkvice su izvadene i pojedene i sad do jeseni ih nema
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček

Zadnje uređivanje cilla : 31.05.2017. at 20:55.
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 09:44   #411
Kak se sade rotkvice? Koliko truda za koliko uroda?
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 12:13   #412
Quote:
Volunteer kaže: Pogledaj post
Kak se sade rotkvice? Koliko truda za koliko uroda?
Rotkvice se siju
Siju se u trećem ili četvrtom mjesecu (ovisno o zimi), za mjesec dana su spremne za berbu.
Moje sam baš jutros gledao, neke već idu u cvat. Sijao sam ih 01.04.
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 19:45   #413
Rotkvice ne traze puno truda, posijes ih i za cca mjesec dana ih izvadis van, jedna duguljasta tegla za cvijece je jedan dobar puslek

Trebao bi ih sijati na dovoljnoj udaljenosti da mogu narasti, ali ja sam ih puno posijala, onda sam prvih par dana nakon sto su nikle, mlade biljcice rezala i bile su dodatak salati, a kasnije sam ih razrjedivala da ih ostane taman toliko da mogu vise manje rasti

Evo ih dio, Vise je vrsta



U devetom mjesecu cu ih posijat jos jednom, njima pase hladnije i taman ce uspjet sazrit prije zime


Evo i paradajzica, iako druge vrste tek cvjetaju, ova je jedna od dvije koje imaju vec plodove


I najmanji rastom, al je prvi imao cvjetove i plodove

__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček

Zadnje uređivanje cilla : 01.06.2017. at 20:05.
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 20:47   #414
Super! Definitivno ću se okušati s rotkvicama.
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 10:12   #415
Imali smo posjetitelja danas na petom katu
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 16:50   #416
Ljudi, pitanjce. Na balkonu (okrenut na JI) uzgajam sve živo, i sve super raste (imam cherry paradajz, gajbicu salate, 2 tikvice, bosiljak-3 vrste, lavandu, smilje, jednu gajbicu one šarene blitve...

Jedino vražji vlasac neće rast li ga neće. U čem je kvaka?
Niknuo mi je, tj neke 2-3 dlačice doslovno i to je to. Neke ideje? Što radim krivo?

Pitanje dva-kopar. On je prvi krenuo luđački rast, baš je imao veliku lijepu čupu onda sam ga ošišala dok sam radila umak za krumpir i sad je neki sav čudan...na dijelovima posmeđio, objesio se i izgleda nekako očerupano.

Kad npr bosiljak obrstim, on raste još više i gušće. Kopar nikako da vratim u život.

Molim iskusnije balkon vrtlare za pomoć, hvala
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 22:36   #417
Previše zalijevaš taj kopar nakon rezanja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 23:45   #418
Tnx manje cu ga zalijevati, mozda se oporavi. Zalijevala sam ga jefnom na dan, ujutro
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 15:54   #419
Počeli smo jesti naše rajčice - stvarno su ukusne. Dosad sam ubrao četiri, još tridesetak plodova ima na granama. Neke će biti veličine cherry rajčice, većina su poput ove veće na slici.
http://imgur.com/a/NiNN6
Baš sam sretan!
S tim da mi je prvu koju sam ubrao malo načela neka bolest koja bih rekao da je vršna trulež, ali samo malo, na tom je dijelu ostala zelena i bila mekana. Ostavio sam je na kuhinjskom stolu da dozri, odrezao malo taj dio i bila je prefina.
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 14:37   #420
Super! Tako sam se ja radovala jagodama. Moje su rajčice još zelene, al ima ih dosta. Imala sam problem s gusjenicama i to 2x. Nadam se da više neće dolaziti.
__________________
We Come In Peace Shoot To Kill
Bayta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:29.