Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2010., 15:24   #1
Rupa u školskoj satnici zbog izbornog predmeta - tko odgovara za dijete?

O temi vjeronauk raspravljamo na drugom mjestu-ovdje molim pravni savjet o tome da li i što mogu poduzeti.

Dijete kreće u 1. razred i nismo je upisali na vjeronauk. Najprije su nam rekli da će ta nastava biti prvi ili zadnji sat; sada je u sredini nastave i rečeno nam je da naše 7godišnje dijete može vrijeme provoditi u knjižnici, ili NA HODNIKU, kad učiteljica iz knjižnice ima sat.

Jako imam problem s tim : na hodniku. Zanimaju me pravne obaveze škole u ovom slučaju. Ne samo to, nego da li je to i neki oblik diskriminacije (eto ti mala, kad već nećeš učiti vjeronauk, budi na hodniku)

Molim pravni pogled, a ne nagovaranje da će nam ipak biti lakše ako dijete upišemo na vjeronauk.

Zadnje uređivanje stjuardesa b : 02.09.2010. at 15:31.
stjuardesa b is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 15:30   #2
Quote:
stjuardesa b kaže: Pogledaj post
O temi vjeronauk raspravljamo na drugom mjestu-ovdje molim pravni savjet o tome da li i šom mogu poduzeti.

Dijete kreće u 1. razred i nismo je upisali na vjeronauk. Najprije su nam rekli da će ta nastava biti prvi ili zadnji sat; sada je u sredini nastave i rečeno nam je da naše 7godišnje dijete može vrijeme provoditi u knjižnici, ili NA HODNIKU, kad učiteljica iz knjižnice ima sat.

Jako imam problem s tim : na hodniku. Zanimaju me pravne obaveze škole u ovom slučaju. Ne samo to, nego da li je to i neki oblik diskriminacije (eto ti mala, kad već nećeš učiti vjeronauk, budi na hodniku)

Molim pravni pogled, a ne nagovaranje da će nam ipak biti lakše ako dijete upišemo na vjeronauk.

koliko je meni poznato uvijek postoji u školi dežurni profesor .
on za svoje dežurstvo dobija sate, tako da je škola dužna omogućiti nadzor nad tvojim djetetom.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 16:26   #3
Sto se tice toga sve ovisi o nastavniku, ne vjerujem da ce nastavnik dopustit da dijete bude na hodniku. Barem je kod mene bio takav slucaj i osnovnoj i srednjoj skoli.
Imalo je par ucenika koji nisu isli na vjeronauk, sjedili su na satu i pisali zadacu ili ucili.

Zadnje uređivanje Katrin : 02.09.2010. at 16:53. Reason: off
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 16:29   #4
steraj ih sve u 3PM.

sigurno nije jedino dijete iz razreda koje ne ide ne to sranje, postoje i druga djeca.

Odnosno pravno gledano, škola bi trebala dati izbor alternativnog predmeta.
NUMLOCK1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 16:34   #5
Mislim, ali nisam sigurna, da postoji nekakva odredba kojom se propisuje da izborni predmeti-a to, navodno, vjeronauk jest, moraju biti zadnji sat i slično. Provjeri kod nekog ravnatelja, profesora.
Inačer, ja sam vjernica, ali nema šanse da će mi dijete ići na takav način na vjeronauk. Ići će u crkvu-i tamo ga plaćamo.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 16:35   #6
Mislim da bi škola trebala osigurati prostoriju za boravak djece s ovakvom situacijom i da taj dežurni bude ako ne prisutan onda bar u blizini.

off

Nije baš da djeca rade diskriminaciju jer netko ne ide sa svima ostalima na neku školsku aktivnost. Oni to rade izgleda vezano uz sve ostalo osim za razlike u predmetima. Kod nas je bilo najviše problema vezanih uz facebook i mobitel maltretiranje. Roditeljima je veći problem šta će mu malo dijete biti samo 45 min.
Kad sam ja bila u osnovnoj sve su slobodne aktivnosti bile u isto vrijeme i birali smo jednu od njih tako da naši roditelji ovakvih problema nisu imali.
Međutim u današnjoj demokraciji neka samo netko proba dati drugu opciju vjeronauku, šta mislite kako bi prošao???
Loše bi mu se pisalo.
Svejedno u starijim razredima ima poveći broj učenika koji lunjaju po školi za vrijeme trajanja nastave vjeronauka.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 16:38   #7
Gle, vjeronauk može biti zadnji sat-ali na taj način bi se smanjio broj učenika, odnosno-novac koji ide Crkvi (posredno).
Vjeronauk nije religijski odgoj niti sat etike.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 16:58   #8
stjuardesa
ja bi na tvome mijestu otisla ravnatelju i popricala s njima, i pokusaj saznat zasto sat nije na kraju ili na pocetku kao sto ti je i receno. i pokusala bi osigurati nadzor za dijete u to doba.
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.

Zadnje uređivanje Katrin : 02.09.2010. at 17:03. Reason: off
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.09.2010., 17:04   #9
Ovo nije rasprava o vjeronauku, za to postoje drugi podforumi.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 17:04   #10
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Mislim, ali nisam sigurna, da postoji nekakva odredba kojom se propisuje da izborni predmeti-a to, navodno, vjeronauk jest, moraju biti zadnji sat i slično. Provjeri kod nekog ravnatelja, profesora.
Inačer, ja sam vjernica, ali nema šanse da će mi dijete ići na takav način na vjeronauk. Ići će u crkvu-i tamo ga plaćamo.
vjeronauk je izborni predmet sve dok ga ne upišeš, kad ga dijete upiše postaje obvezni..kao i matematika..hrvatski.. itd.
__________________
My mama told me when I was young..We are all born superstars..She rolled my hair and put my lipstick on in the glass of her boudoir..."There's nothin wrong with lovin who you are" she said, "'cause He made you perfect, babe...So hold your head up girl and you'll go far,listen to me when I say" I'm beautiful in my way 'cause God makes no mistakes..I'm on the right track baby I was born this way... ♥
legica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 17:30   #11
Quote:
legica21 kaže: Pogledaj post
vjeronauk je izborni predmet sve dok ga ne upišeš, kad ga dijete upiše postaje obvezni..kao i matematika..hrvatski.. itd.
Kako to misliš?
Da se vratimo na temu, polušaj saznati točno što izborni predmet čini izbornim-i drži se toga. Tu postoji rupa...ali...
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 17:37   #12
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ovo nije rasprava o vjeronauku, za to postoje drugi podforumi.
A je li moguće u situaciji iz uvodnog posta podnijeti tužbu zbog vjerske diskriminacije? Ako je takva tužba osnovana, ona bi se mogla uporabiti kao jako sredstvo pritiska na smještanje vjeronauka na početak, kraj ili izvan redovite satnice.

(Pitam odgovarajući na ovaj post jer je prošli u kojemu o tome govorim izbrisan, a ne smatram da je offtopic. Zabuna? Odgovor na obrisani post? )
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 17:45   #13
Vjeronauk je izborni predmet, ali s posebnim statusom. Ne znam točno kako je definiran taj posebni status, ali manifestira se time da je uklopljen u raspored s redovnom nastavom, za razliku od ostalih izbornih predmeta koji se odvijaju prije ili poslije nastave ili u suprotnom turnusu.

Nemoguće je organizirati nastavu tako da svim učenicima vjeronauk bude bilo prvi, bilo posljednji sat nastave, jer više je razreda, a samo jedan prvi ili posljednji sat.

To praktički znači da dijete koje ne pohađa nastavu vjeronauka nema gdje biti osim na hodniku, u knjižnici ili s razredom na vjeronauku. To je vrlo perfidan način da se roditelje navede da makar i iz pogrešnih razloga djecu upisuju na vjeronauk.

Bojim se da tvoj problem nema rješenja.

@Modesti, dežurni profesor ne planduje taj dan kad je dežuran niti dobiva ikakve sate na dežurstvo, nego redovito održava svoju nastavu. Samo je dužan odmore provoditi dežurajući na hodniku, doći u školu pola sata prije početka nastave i ostati duže nakon nastave taj dan.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 18:28   #14
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post

(Pitam odgovarajući na ovaj post jer je prošli u kojemu o tome govorim izbrisan, a ne smatram da je offtopic. Zabuna? Odgovor na obrisani post? )
On topic ti je bila samo zadnja recenica plus odgovor na obrisani off.

OT: shvacam da je nemoguce organizirati nastavu tako da je neki predmet svima prvi ili zadnji sat, ali onda treba ili taj predmet staviti u suprotnu smjenu ili omoguciti djeci koja ga na pohadjaju da imaju gdje provesti to vrijeme. Koliko znam, skola i profesori su odgvoroni za djecu dok traje nastava, zar ne?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 18:32   #15
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
On topic ti je bila samo zadnja recenica plus odgovor na obrisani off.

Mogla si onda obrisati offtopic dio.
Nego, imaš li mišljenje o pitanju koje sam postavio?

Quote:
OT: shvacam da je nemoguce organizirati nastavu tako da je neki predmet svima prvi ili zadnji sat, ali onda treba ili taj predmet staviti u suprotnu smjenu ili omoguciti djeci koja ga na pohadjaju da imaju gdje provesti to vrijeme. Koliko znam, skola i profesori su odgvoroni za djecu dok traje nastava, zar ne?
Da, odgovorni su. I, predmnijevam, posebno odgovorni u slučaju da se dijete, recimo, ozlijedi tijekom tog nastavnog sata.
Moji profesori u srednjoj nisu bili jako sretni kad bi ljudi odlučili markirati i otići do obližnjeg kafića – jer da im se nešto dogodilo, škola je svejedno odgovorna iako im se ništa nije dogodilo unutar školskih prostora.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 18:35   #16
Koliko je meni poznato da ako dijete nejde na vjeronauk, mora ići na etiku, ili tak neke finte? (bar je tak bilo prije 15ak godina kad sam ja išo u osnovnu školu)
PayPal acc is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 18:41   #17
Quote:
PayPal acc kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato da ako dijete nejde na vjeronauk, mora ići na etiku, ili tak neke finte? (bar je tak bilo prije 15ak godina kad sam ja išo u osnovnu školu)
To je u srednjoj školi. U osnovnoj nema etike.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 18:45   #18
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post

Nego, imaš li mišljenje o pitanju koje sam postavio?

Moze li se dici tuzba? Moze, to je barem svacije pravo.
Mislim li da ce imati smisla? Ne, bar ne kod nas i ne u ovom trenutku. Mozda se netko od kolega susretao sa slicnim slucajevima pa nam moze reci vise i bolje, parnice nisu moje podrucje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 18:55   #19
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Moze li se dici tuzba? Moze, to je barem svacije pravo.
Mislim li da ce imati smisla? Ne, bar ne kod nas i ne u ovom trenutku.
Međunarodni sud za ljudska prava?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 18:55   #20
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Moze li se dici tuzba? Moze, to je barem svacije pravo.
Mislim li da ce imati smisla? Ne, bar ne kod nas i ne u ovom trenutku. Mozda se netko od kolega susretao sa slicnim slucajevima pa nam moze reci vise i bolje, parnice nisu moje podrucje.
Dijete će biti zbrinuto nekom aktivnošću nije potrebno odmah dizati tuzbe i prijetiti,a glavni uzrok ove teme spada na podforum psihologija a na pravo ,no naravno nije rijetko da neki svoju patologiju prikrivaju pravom.
robert_smith is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.