Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2007., 18:10   #81
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
to smo i mi napravili 1966, a onda su očito sami organi upisali u rubriku jugoslaven ( to sam kasnije čula da su neopredijeljene tako automatski upisivali!), pa je bilo povuci-potegni kad mu je trebala domovnica, iako su ga upisali u državljanstvo RH, po očevu mjestu rođenja. no da, i onda se moglo birati između mog ili muževog mjesta rođenja... bilo bi bolje da je upisano moje (sisak), bilo je bliže za kojekakve potvrde.

no da, tad su se svi čudili zakaj nismo htjeli upisati jugloslaven a meni bilo glupo da mi odlučujemo... i njemu se čudili u jna, jer nije upisao očevu nacionalnost!. on je uvijek glatko odgovarao, da je ovdje odrastao a da s njegovima nema nikakve veze.
a odakle mu je otac?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 18:14   #82
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
to smo i mi napravili 1966, a onda su očito sami organi upisali u rubriku jugoslaven ( to sam kasnije čula da su neopredijeljene tako automatski upisivali!),
Bilo je svakako.
Stvarno ne baratam godinama, ali znam da je postojao period kad nisu dali da se upiše jugosloven.
Zapravo radi se o jednom popisu stanovništva. Nije baš bliža prošlost.

Eto, organi su mijenjali mišljenje.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 21:02   #83
mislila sam da smo to rijesili....narodnost/nacionalnost uglavnom nasljedjujes od roditelja, ako je roditeljima stalo do toga i ako njeguju taj svoj osjecaj.... moj muz se izjasnjava kao ceh iako mu je i prabaka rodjena u Hrvatskoj, znaci on je 4 generacija i bio je svega jedanput u Ceskoj, i nema cesko drzavljanstvo vec hrvatsko....ali tu je nasljedjen osjecaj pripadnosti...
druga situacija: moja kolegica je odselila u Svedsku prije 12 godina, dobila svedsko drzavljanstvo i rodila dijete grku, ali kaze da malog odgaja ko svedjanina, tj. ne uci ga hrvatski, jer nema namjeru vracati se, i "bolje" mu je ko svedjaninu?!?!?! malom je soba obljepljena svedskom reprezentacijom, svedskim idolima....
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 22:36   #84
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
mislila sam da smo to rijesili....narodnost/nacionalnost .............
Ma riješili smo, nego šta.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 09:44   #85
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
a odakle mu je otac?

napisala sam da je upisan po očevu mjestu rođenja... ok, otac jest bio upisan u hrvatskoj, ali tad je to mjesto bilo pod krajinskom vlašću, pa nije mogao do friških dokumenata. sva sreća ja sam sačuvala potvrdu o njegovu državljanstvu za naše vjenčanje koja je pak pokzalo se bila tada (1964) nepotrebna za muškarce... ali sad je dobro došla jer je je to bio ipak službeni dokument republike hrvatske. to je dobro došlo i ocu i sinu za domovnicu. zato sam rekla da bi bilo bolje da je bio upisan po meni, sve skupa bi bilo jednostavnije.

ako si mislio pitati za nacionalnost, to je drugi par cipela. nama nije bilo važno ni onda ni sada.
to ne znači da ga se odričemo. već samo da dajemo prednost nekim drugim kvalitetama. činjenica jest da smo oboje rođeni i školovani u hrvatskoj, da je on u svim osobnim dokumentima imao zapisano mjesto rođenja u hrvatskoj, a u zagrebu je živio dulje nego ja.... od 1957!, a ja od 1959! ( a ti se tada sigurno nisi još rodio!)

bez obzira koje nacionalnosti bio... do friških državnih potvrda nije mogao! a ja jesam! a to je bilo 1992. jako bitno.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 09:19   #86
Gdje se vadi rodni list?

Pitanje je u naslovu...je li to isto što i izvod iz matične knjige rođenih?

Usput, zašto bi za išta bilo potrebno da ne bude stariji od šest mjeseci? Trebalo bi biti identičan onome kojeg imam
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 09:24   #87
vadi se u maticnom uredu. nije to dvoje isto

u rodnom listu postoji rubrika 'napomene' koja se moze mijenjati, pa zato.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 09:37   #88
Hvala

A znaš li možda di je moj matični ured, rođena sam u Zagrebu, općina Medveščak?

Edit: našla sam - u Draškovićevoj...

Zadnje uređivanje Silajn : 02.09.2008. at 11:25.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 20:48   #89
Rodni list

Zanima me da li bi moja baka mogla putem interneta da dobije rodni list? Rodjena je na Pagu, Zadarska zupanija. Trenutno boravi u Srbiji. Svaka pomoc je dobrodosla, savet, link...
*evolution* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 22:55   #90
Nek nazove telefonom matični ured na Pagu i nek se raspita, oko 20-30 kn biljega i eto lista, nek se raspita kako poštom to riješiti. Internetom još ne.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 00:39   #91
Da, to je izgleda jedina opcija. Hvala u svakom slucaju.
*evolution* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 15:25   #92
Rodni list

Evo ovako,
sestra je bila hrvatska drzavljanka, vise nije... i sada joj za sklapanje braka treba rodni list... mora li ona osobno ici (trudna je i nije joj bas dobro) po njega ili bi mogla ja kao sestra predignuti?
zahvalna za savjet,pozdrav!
Zeckica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 19:31   #93
Mislim da ti to mozes bez problema podignut. Dodjes tamo di ga vadis ili im se obratis pismenim putem i posalju ti ga. Mozda moras platit kojih 20 il 30 kuna i to je to.
kokos bijeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 05:07   #94
Rodni list

Trebam pomoc...
Zelim izvaditi rodni list a zivim u inostranstvo..Da li postoji nacin preko interneta ili postoji nekakav sajt gdje mogu da vidim tocno sta mi je potrebno.
Kavke dokumentacije itd.
kangaroo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 05:12   #95
dodatno

Probala sam www.mup.hr ali ne mogu dobiti taj sayt...???
kangaroo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 07:43   #96
Quote:
kangaroo kaže: Pogledaj post
Trebam pomoc...
Zelim izvaditi rodni list a zivim u inostranstvo..Da li postoji nacin preko interneta ili postoji nekakav sajt gdje mogu da vidim tocno sta mi je potrebno.
Kavke dokumentacije itd.
Potrebno je popuniti zahtjev i uplatiti upravnu pristojbu.

Pokušaj preko veleposlanstva ili konzulata. Ako to ne ide nazovi svoj matični ured. Popis matičnih ureda s telefonskim brojem nalazi se na stranicamaSredišnjeg državnog ureda za upravu. Na stranici je i tiskanica zahtjeva za izdavanje rodnog lista.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 12:01   #97
Znam da trebam popuniti zahtjev..!! Trebala bi znati kako izgleda taj zahtjev
i koje informacije je potrebno.
Situacija je malo komplicirana jer nismo rodeni u Hrvatskoj. Ovaj zahtjev je za brata..
ja sam dobila domovnicu ali sam vec zaboravila detalje...on ide na gosdisnji na kratko u Hrvatskoj i bolje da zna sve sto mu treba..da li postoji neki sayt gdje mogu vidjeti ili printati taj zahtjev...
kangaroo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 16:33   #98
Quote:
kangaroo kaže: Pogledaj post
Znam da trebam popuniti zahtjev..!! Trebala bi znati kako izgleda taj zahtjev
i koje informacije je potrebno.
Situacija je malo komplicirana jer nismo rodeni u Hrvatskoj. Ovaj zahtjev je za brata..
ja sam dobila domovnicu ali sam vec zaboravila detalje...on ide na gosdisnji na kratko u Hrvatskoj i bolje da zna sve sto mu treba..da li postoji neki sayt gdje mogu vidjeti ili printati taj zahtjev...

ja sam prosle godine za mamu vadio rodni list.

odes u maticni ured gdje pripadas,uzmes zahtjev koji stoje u hodniku i ispunis

u zahtjevu trebas ispunit ima,prezime,ime oca i majke,mjesto rodjenja i adresu,nista sto vec ne znas,treba ti 20 kn biljega koje moras donjet jer ih u uredu nemaju,i jos 20 kn neke pristojbe platit zeni u uredu i to ti je to.a taj zahtjev to ti je samo reda radi,da imaju gdje zaljepit taksucak i ako nesto ne ispunios nema veze
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 16:35   #99
Quote:
kangaroo kaže: Pogledaj post
Znam da trebam popuniti zahtjev..!! Trebala bi znati kako izgleda taj zahtjev
i koje informacije je potrebno.
Situacija je malo komplicirana jer nismo rodeni u Hrvatskoj. Ovaj zahtjev je za brata..
ja sam dobila domovnicu ali sam vec zaboravila detalje...on ide na gosdisnji na kratko u Hrvatskoj i bolje da zna sve sto mu treba..da li postoji neki sayt gdje mogu vidjeti ili printati taj zahtjev...
U prethodnom postu napisala sam ti da se nalazi na stranicama Središnjeg državnog ureda i tiskanica zahtjeva. Otvori stranicu, potraži desno "podaci o matičnim uredima" - otvori "obrasci".
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 07:01   #100
Hvala za pomoc...skuzila sam neke stvari ali jos uvijek imam pitanja..
zasto www.mup.hr ne radi..sve mi se cini da tamo cu najbolje naci
informacije...
Kao sto sam rekla nije bas jednostavno samo otici na mup..i ispuniti formulare..
Problem je da smo ja i brat rodeni van Hrvatske...ali smo bili upisani
kao djeca u matice rodenih...kako se dokaze da si upisan???
znam da je to bio neki problem samnom ali sam rijesila ali se ne sijecam
kako...

Trebalo sam neznam koje dokumente od tate itd...i slali su me iz jedne opcine u drugu....jer nikako da me nadu....
Zato trebam malo pomoci....Brat mi ide za kratko i ne zeli da cijeli godinsnji
provedu u uredima....
Hvala unaprijed...
kangaroo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:07.