Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2012., 23:30   #121
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Svi??? Baš svisvisvi??? Baš nijedan se nije zajebao pa završio neki studij? Svi sjede pred Konzumom, cugaju žuju i recitiraju tečeitečejedanslap alneksesuncemaloskrije???

Svisvisvi??? Baš nijedan nije zglajzao i živi od minimalca sretan što je uopće zaposlen?

Ili se malo nabacujemo klišejima ne bismo li ispali cool?

Nije ti poznato da je već danas poprilično komplicirano upisati studij iz strukovne škole, a da je intencija da takvo što postane doslovno nemoguće?
Da, baš svi odlikaši (nije ih bilo puno , možda ih je bilo jedno pet-šest).Otprilike da. Svi su bili ''uzvišeni'' i ''miljenici'' i danas su nitko i ništa. .
Da, koliko znam veći dio njih, i svi su zaposleni i pozavršavali studije.
Ne, nabacujemo se klišejima, srednju školu sam završila 99 godine. Nije bila tolika poplava, odnosno inflacija odlikaša. Jer iskreno mislim da su kriteriji katastrofalno niski danas i djeca znaju sva svoja prava. Konkretno, veći dio razreda je bio oslobođen mature, ja sam ju polagala i to onu staru.
Upisala studij iza strukovne škole, (nisam ga završila iz meni jednog razloga, a imati ću ga završeno), a i radim već dulje vrijeme, kao i većinski dio razreda srednje škole, i svi pozavršavali i konkretno sam bila među prvih 15 na rang listi za stručni studij/višu školu. Nastavila dalje, zapela iz osobnih razloga i inače bi imala diplomu.
Nemojte podcjenjivati strukovne škole. Iz strukovnih škola mogu itekako biti vrlo uspješni studenti.
I jedan manji dio faksa sam provela studirajući uz rad, nije jednostavno. To bi svima preporučilia, barem preko ljeta.
I u nekim strukovnim školama dobije se itekako solidno znanje.
Old 28.05.2012., 23:33   #122
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Nije bila tolika poplava, odnosno inflacija odlikaša.
Ni to nije bilo dovoljno da neinflatorni i nepoplavni odlikaši propadnu u životu?
Quote:
Nemojte podcjenjivati strukovne škole. Iz strukovnih škola mogu itekako biti vrlo uspješni studenti.
Vrlo je vjerojatno da iz strukovnih škola uskoro neće moći biti nikakvi studenti (preddiplomskih i kasnijih studija).
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 23:38   #123
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Da, baš svi o
Ne, nabacujemo se klišejima, srednju školu sam završila 99 godine. Nije bila tolika poplava, odnosno inflacija odlikaša. Jer iskreno mislim da su kriteriji katastrofalno niski danas i djeca znaju sva svoja prava. Konkretno, veći dio razreda je bio oslobođen mature, ja sam ju polagala i to onu staru.
Nije bilo puno odlikasa, a ipak je veci dio razreda oslobodjen mature...dakle prosli su sva 4 razreda s odlicnim?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 00:35   #124
Ja sam si debelo razmislila otvorivši ovu temu i čitajući došla do zaključka da od kuda meni pravo da krojim budučnost svog djeteta?
Stvarno bezobrazno od mene, isprike mom djetetu.
Ona će jednog dana biti odrasla zrela osoba i ne želim da se osvne iza i kaže da sam joj ja krojila život.
Tako da ako bude uspješna u svom školovanju imat će podršku s moje strane - pa odabrala li gimnaziju ili biti frizerka..
Old 29.05.2012., 01:08   #125
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ok, shvacam da je odluka bila zajednicka i da u biti nije bilo tesko doci do nje obzirom da ste svi mislili isto.
Ali, imas li ideju kako bi zajednicko odlucivanje teklo da se njen odabir gimnazije razlikovao od vaseg, tj. da se niste svi slozili oko jedne.
Iskreno, o tome "kaj bi bilo da je bilo" mi se sad više ne da razmišljati.

Mišljenja sam da djecu ne treba prisiljavati na nešto što izričito ne žele .
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 10:22   #126
tema se aktualizira kako se približavaju upisi, a i DM je pripomogla...
izbor srednje je jako važan,
ukoliko se ima mogućnosti za gimnaziju, a tu ne mislim samo na sposobnosti učenika već i na obiteljsko okruženje financije itd. svakako bih je preporučila
ali pri upisu u gim. treba se pripremiti na dugogodišnje odricanje- koje će, kao i svaki trud, u konačnici rezultirati probitkom
život je dug (ako imamo sreće) primjerice- jedan šezdesetogodišnjak živi od svog rada, prihoda, društvenog statusa.....između ostalog zahvaljujući i svom obrazovanju kojeg je stekao prije gotovo četiri desetljeća
dakle, obrazovanje je bitka na duge staze, jako duge
kao roditelji dijete upućujemo, podržavamo, savjetujemo- tijekom života ono će nadograđivati, penjati se, boriti se......
sa četrnaest godina oni o životu ne znaju gotovo ništa- na nama je da ih podržimo da se razvijaju- nismo tu da im režemo krila već da im budemo vjetar u leđa
smijeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 10:29   #127
i da još nešto- užasno me nervira, a često se spominje- gimnazijalci su nakon školovanja nitko i ništa- takvo što može reći samo neobrazovana osoba

što su gimnazijalci nakon mature- pa recimo, obrazovani, kao maksimum svoje generacije, "istrenirani" za napore budućeg školovanja....

naravno i strukovnjacima su vrata otvorena, ali ne tako širom kao gimnazijalcima
smijeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 11:22   #128
Quote:
smijeh kaže: Pogledaj post
i da još nešto- užasno me nervira, a često se spominje- gimnazijalci su nakon školovanja nitko i ništa- takvo što može reći samo neobrazovana osoba
Pomozi mi: što su na tržištu rada gimnazijalci koji, iz ovog ili onog razloga, ne nastave školovanje?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 11:50   #129
samo da se malo ubacim. ja sam zavrsila strukovnu skolu zdravstvenog tipa najvise iz straha sto ako necu htjet/moc studirat, sta onda s gimnazijom. ok, zavrsila sam srednju, pa faks, sad imam vec i doktorat iza sebe. cujte, ne mogu deklinirat bas dobro na latinskom, stekam u povijesti umjetnosti, ne citam homera u originalu, al sve u svemu u mojoj struci ne ide mi lose...
Old 29.05.2012., 12:08   #130
Quote:
Vrlo je vjerojatno da iz strukovnih škola uskoro neće moći biti nikakvi studenti (preddiplomskih i kasnijih studija).
i jednostavno cemo pustiti da stvari idu u tom smjeru jer je to superdobro pa cemo se pomirit s tim, sjest i strikat?

Quote:
Lord Byron kaže:
Pomozi mi: što su na tržištu rada gimnazijalci koji, iz ovog ili onog razloga, ne nastave školovanje?
prodavaci u konzumu i administrativno osoblje.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 12:16   #131
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
i jednostavno cemo pustiti da stvari idu u tom smjeru jer je to superdobro pa cemo se pomirit s tim, sjest i strikat?
To je sasvim dobro i slobodno možemo štrikati. Odabir srednje škole je odabir puta kojim krećeš. Ako si kupio kartu do Karlovca, ne možeš u Karlovcu odbiti iskrcavanje i reći "ja sam vrijedan kao i ostali, ja hoću u Zagreb i gotovo!!!11!1!".

Pritom treba razlikovati zabranu pristupanja maturi strukovnjacima (što nije OK), od trenutne snažne struje koja zahtijeva postavljanje mature tako da ju mogu položiti i strukovnjaci bez dodatnog rada.
Quote:
prodavaci u konzumu i administrativno osoblje.
A zašto ti njoj šapćeš?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 12:21   #132
Quote:
To je sasvim dobro i slobodno možemo štrikati. Odabir srednje škole je odabir puta kojim krećeš. Ako si kupio kartu do Karlovca, ne možeš u Karlovcu odbiti iskrcavanje i reći "ja sam vrijedan kao i ostali, ja hoću u Zagreb i gotovo!!!11!1!".

Pritom treba razlikovati zabranu pristupanja maturi strukovnjacima (što nije OK), od trenutne snažne struje koja zahtijeva postavljanje mature tako da ju mogu položiti i strukovnjaci bez dodatnog rada.

A zašto ti njoj šapćeš?
zasto ne, ako nadoplatis?
Old 29.05.2012., 12:26   #133
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
zasto ne, ako nadoplatis?
Jasno sam napisao da ne treba zabraniti strukovnjacima pristupanje maturi, i to upravo uz "nadoplatu" u samostalnom svladavanju razlika u programu.

Ponavljam: ono što smatram pogrešnim su zahtjevi za maturom dostupnom svima, bez bilo kakvog oblika "doplaćivanja".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 12:26   #134
Quote:
aha, i super je kad si cetrnaestogodisnjak odabere zivotni put s kojeg ne moze mrdnut. ajmo onda uvesti njemacki model, mislim da oni biraju vec u desetoj godini. ne, ajmo ih podijeliti jos ko trogodisnjake na doktore i sobarice!

velis, nisi za zabranu mature strukovnjacima a negdje gore veselo navodis kako uskoro nitko iz strukovne na studij nece moci. odluci se.
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 12:32   #135
Quote:
ne, ajmo ih podijeliti jos ko trogodisnjake na doktore i sobarice!
Zaobiđi me s agresivnošću, cijenio bih.
Quote:
velis, nisi za zabranu mature strukovnjacima a negdje gore veselo navodis kako uskoro nitko iz strukovne na studij nece moci. odluci se.
Možeš li mi pomići, imam problema s razumijevanjem svoje rečenice: gdje u rečenici "Vrlo je vjerojatno da iz strukovnih škola uskoro neće moći biti nikakvi studenti (preddiplomskih i kasnijih studija)" vidiš bilo kakvo moje veselje?

Nisam ministar u MZOS-u, krivo su te informirali.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 12:35   #136
Quote:
aha, i super je kad si cetrnaestogodisnjak odabere zivotni put s kojeg ne moze mrdnut. ajmo onda uvesti njemacki model, mislim da oni biraju vec u desetoj godini. ne, ajmo ih podijeliti jos ko trogodisnjake na doktore i sobarice!

u DE ne mozes bas ni birat. ovisi o uspjehu u cetvrtom razredu, i preporuci tete uciteljice, mozes i ne upast u gimaziju, ako je bas ocito da nisi materijal za istu. kod nas je sustav bolji, nije super. ja samo ne vidim zasto forsirat gimnaziju, kao da su strukovnjaci bedaci. i kao da netko iz strukovne ne moze pozelit ic studirat. mozda ne sa 18, mozda sa 20 ili 25.
Old 29.05.2012., 12:38   #137
Quote:
Možeš li mi pomići, imam problema s razumijevanjem svoje rečenice: gdje u rečenici "Vrlo je vjerojatno da iz strukovnih škola uskoro neće moći biti nikakvi studenti (preddiplomskih i kasnijih studija)" vidiš bilo kakvo moje veselje?
pa kasnije si konstatirao da je to dobar sustav. zvucalo mi je kao odobravanje, oprosti ako sam krivo shvatila.
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 12:45   #138
Quote:
pa kasnije si konstatirao da je to dobar sustav. zvucalo mi je kao odobravanje, oprosti ako sam krivo shvatila.
Sustav koji kaže strukovnjacima da su strukovnjaci jest dobar sustav.

Mogu samo po treći put ponoviti svoju rečenicu: "Pritom treba razlikovati zabranu pristupanja maturi strukovnjacima (što nije OK), od trenutne snažne struje koja zahtijeva postavljanje mature tako da ju mogu položiti i strukovnjaci bez dodatnog rada."
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 12:46   #139
Bože mili kakvi stavovi pa to je prestrašno!
Matura je već i sad različita za različite stupnjeve ili smjerove obrazovanja.
Ukoliko dijete iz neke strukovne škole želi pisati maturu da može upisati faks iz struke koju voli i koju je učio u čemu je problem?
Ajmo mu onemogućiti da maturira i upiše recimo neku tehničku struku jer ne može polagati višu razinu Hrvatskog
Pa ne upisuju svi društvene predmete. Fakultet je samo još jedan viši stupanj obrazovanja uže specijaliziran za određenu struku. U čemu je problem? Zašto je on ne bi mogao položiti bez dodatnog rada?
Osim ako se radi zaista o trogodišnjoj ili usko specijaliziranoj strukovnoj školi naravno. Ali svi znamo da nisu sve takve.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 12:48   #140
jeste vi probali rijesiti te mature? ja imam isti postotak i na a i b maturi, a mislila sam da ce b biti laksa.. stajaznam, meni nije laksa
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.