Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2016., 14:34   #1661
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Da, i "Franjo" ima poziv. Pitam se samo tko ga poziva, odnosno koga on to slusa?
Naišao sam na ovaj tekst koji pruža iscrpan odgovor na tvoje pitanje:
http://kalitribune.com/najnoviji-zav...ce-laudato-si/

(mislim da isto ima i na engleskom)
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 17:31   #1662
Rim: Plakati koji optužuju Papu za napad na konzervativce

Noćno plakatiranje javnih kritika na račun pape nije novotarija u Rimu, toga je bilo još od srednjeg vijeka, ali je ovo vjerojatno prvi put u povijesti da papu na takav način kritiziraju konzervativci, a brane ljevičari i sekularisti.

Što se tiče malteškog viteškog reda ukratko - smijenjen zagovornik dijeljenja kondoma prostitutkama, Franji se to nije svidjelo, smijenio mimo procedure glavnog u redu i vratio djelitelja natrag.

Meni je puno značajniji ovaj dio sa šutnjom na pitanja četvorice kardinala. Franjo već mjesecima izbjegava odgovoriti na ta pitanja jer je svjestan da se traže nedvosmisleni odgovori i da bi u svakom slučaju sam sebe osudio. Ne može nedvosmisleno potvrditi dosadašnji nauk o pričesti jer bi time poništio cijelu svoju agendu u zadnje 3 godine, a ne može ga ni izričito ukinuti jer bi time praktički sam sebe proglasio heretikom. A kaos na terenu je već počeo. Kongregacija za nauk vjere govori jedno (ono što papa ne želi reći), neke biskupske konferencije drugo (uz papin prešutni blagoslov). Pitanje je koliko dugo takva šizofrena situacija može potrajati prije nego što preraste u otvoren sukob...
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 18:28   #1663
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Rim: Plakati koji optužuju Papu za napad na konzervativce

Noćno plakatiranje javnih kritika na račun pape nije novotarija u Rimu, toga je bilo još od srednjeg vijeka, ali je ovo vjerojatno prvi put u povijesti da papu na takav način kritiziraju konzervativci, a brane ljevičari i sekularisti.

Što se tiče malteškog viteškog reda ukratko - smijenjen zagovornik dijeljenja kondoma prostitutkama, Franji se to nije svidjelo, smijenio mimo procedure glavnog u redu i vratio djelitelja natrag.

Meni je puno značajniji ovaj dio sa šutnjom na pitanja četvorice kardinala. Franjo već mjesecima izbjegava odgovoriti na ta pitanja jer je svjestan da se traže nedvosmisleni odgovori i da bi u svakom slučaju sam sebe osudio. Ne može nedvosmisleno potvrditi dosadašnji nauk o pričesti jer bi time poništio cijelu svoju agendu u zadnje 3 godine, a ne može ga ni izričito ukinuti jer bi time praktički sam sebe proglasio heretikom. A kaos na terenu je već počeo. Kongregacija za nauk vjere govori jedno (ono što papa ne želi reći), neke biskupske konferencije drugo (uz papin prešutni blagoslov). Pitanje je koliko dugo takva šizofrena situacija može potrajati prije nego što preraste u otvoren sukob...
Što se tiče malteškog reda, čisto sumnjam da je puklo zbog kondoma.
Bez obzira na stroge stavove po pitanju kontracepcije, izgovor zvuči trivijalano, na razini monty pytona.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 16:00   #1664
Naravno da su kondomi samo povod. U pitanju je puno dublji sukob na višim razinama, ali ovo samo pokazuje koliko daleko je Franjo spreman ići kako bi zaštitio svoje liberalne štićenike od zločestih konzervativaca.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 18:16   #1665
Konačno nešto pametno od pape Franje:
http://vijesti.hrt.hr/378309/predlaz...njeni-muskarci

"Predlaže da svećenici mogu postati oženjeni muškarci
10. 03. 2017.

U intervjuu za njemački Die Zeit - papa Franjo izjavio je da je otvoren prema mogućnosti da oženjeni muškarci postanu svećenici.

Kaže da bi se Rimokatolička crkva na taj način borila s manjkom svećenika u svojim redovima. Papa kaže da je to postao golemi problem. Predlaže da svećenici mogu postati oženjeni muškarci, ali ne i samci koji su se već zaredili.

Kaže - dobrovoljni celibat nije rješenje. "
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 19:48   #1666
Inače, treba uočiti da unatoč velikoj praktičnoj važnosti, to uopće ne bi bio bitan teološki preokret.
Jer ne radi se o teološkoj stvari, već više o stvari organizacije i dicipline.

To se najlakše shvati ako se uoči da je stav RKC da su pravoslavne crkve samo raskolničke (šizmatičke) ali ne i krivovjerne (heretičke). A u pravoslavnim crkvama samo više svećenstvo mora biti celibatno. (U tom smislu valja tumačiti novinarevu zabunu u prilično nesuvisloj rečenici u citiranom tekstu: "Predlaže da svećenici mogu postati oženjeni muškarci, ali ne i samci koji su se već zaredili." Valjda hoće reći da se neće moći ženiti oni koji su već primili određene sakramente, naime zaređenje. Na isti način je RKC u Velikoj Britaniji primala u svoje redove oženjene anglikanske svećenike koji su se razočarali u Anglikanskoj crkvi i odlučili prijeći u Rimokatoličku crkvu.)

Celibatno svećenstvo u RKC nije baš toliko staro svojstvo, nego tamo negdje od Cluny-skih reformi koje su se suprostavljale velikoj korupciji u RKC. Ta konkretna mjera, uvođenje celibata svećenika, imala je glavnu svrhu spriječiti da potomci svećenika razgrabe i razvuku crkvenu imovinu. Obratno, celibatno svećenstvo je više imovine gomilalo u korist crkvene organizacije. Sada je financijska kontrola neusporedivo jača nego u srednjem vijeku, tj. taj originalni razlog za celibat ne postoji već stoljećima.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 00:45   #1667
Neka pati, kome smeta...

Baš kao što to naslov ovog kratkog upisa navodi, tako to baš i jest i neka jest tako kako jest... Neka pati kome Papa Franjo smeta jer on jest najodličniji duhovni vođa povijesti i on jest onaj koga je Duh Sveti izabrao na ovaj položaj. Slava Ocu u ime Sina Njegovog na ovom blagoslovu jer evo, pa još malo, točnije 13.03. proslavljamo pune četiri godine Franjinog pontifikata.

Žao mi je dragi moji što vam Franjo ne podržava nacionalizam, što vam nije prijatelj s vašim predragim kapitalistima, potom vašim još dražim nazovi izabranim svjetskim vođama... Žao mi je što vam Franjo radi na savjesti i žao mi je što vam je novce i nacionalizam prozvao grijehom, zajedno s pripadajućim zidinama i isključivostima...

No, ne naslađujem se ja samo na prozivanju vaših zala imenom koje im priliči, a to jest - grijeh, već ja oduševljeno najavljujem kako ovaj čovjek, najveći na svijetu u svojoj poniznosti, uskoro namjerava na put prema Brazilu. Nije to čudno jer je tamo Franjo već bio, no na ovaj način ispunjava svoju, recimo to tako, proročansku riječ da će se vratiti u Brazil nakon što ga je pohodio prije točno četiri godine. Trenutačno ne raspolažem podatkom o točnom odlasku heroja Duha svetog u zemlju Brazil, no pouzdano mogu ustvrditi kako će uskoro uslijediti svibanjski Papin posjet Portugalu, a potom i Indoneziji u srpnju...

Velik je Papa čovjek, baš onako kako treba, na svojem mjestu, a najdraže od svega mi je njegov stav koji u svojoj beskrajnoj milosti i dobrobiti propovijeda svijetu i pri tome osuđuje sotonizam isključivosti i populizma, posebno onaj ekstremnog desničara i rasista, tzv. predsjednika SAD-a, Donalda Trumpa, koji je, iako izgubviši izbore, postao predsjednikom trenutačno najmoćnije države svijeta...

Lako za to jer Papa Franjo propovijeda za vječnost, a svaka aktualna sila jest za vremena, pa makar se takvom sada nazivala ona anglo govoreća u bespućima svoje samoprozvane izuzetnosti...

Lako za supremaciste, lako za rasiste s one strane Atlanitka, Papa Franjo viče, postrojte se vjerni i ostanite takvi jer dan je Sudnji blizu i stoga stražite! Ne uzmite ovo olako jer da vas ne snađe ona izreka koja kaže, najćešće izgovorene riječi, a nikada dovršeno djelo, za našeg života jesu, "ispovijedit ću se sutra"... Ne postoji sutra, vrijeme za izmirenje s Bogom jest upravo ovog trena. Slava Mu u ime Njegovog Sina Isusa Krista. Amen!
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 22:31   #1668
Možeš mislit "najodličniji duhovni vođa povijesti". Sviđa se onima koji crkvu mrze i tu istu duhovnost smatraju blesavom i zatucanom, te onima koji su kršćani uslijed socijalnog pritiska i navike pa im se sviđa njegov opušteni stav koji je s njihove perspektive skidanje tereta s leđa. Dakle, neprijateljskim taktičarima i licemjerima.

Sva sreća pa me nije briga.
Smug Žabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 23:35   #1669
Čudim se da nema nikakvih reakcija kad Erdogan sve vođe EU etiketira "križarima" a papu vođom križara.
Ni flumen day da se oglasi :
http://vijesti.hrt.hr/380939/turci-u...celi-glasovati
Quote:
Istodobno, turski predsjednik Erdogan europskim čelnicima upućuje oštru kritiku.

"Neiskreni su. Čelnici zemalja Europske unije sastali su se u Vatikanu. To podsjeća na nešto. Zašto ste se okupili baš u Vatikanu? Zašto ste se sastali u nazočnosti Pape? Kada je Papa postao članom Europske unije? Križarski savez napokon se pokazao. Što su nam dosad govorili? 'Stalno o tome govoriš, ali to ne postoji.' Da, ne priznajete nas jer je Turska muslimanska zemlja", rekao je predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 10:31   #1670
Lako njima svima soliti pamet kad i oni kao i država žive na naš račun. A i Crkva je s obzirom na svoju moralnost i toliku dobrotu griješila ništa manje nego neki najveći svjetski zločinci. Jedino što još nije krijumčarila drogu i možda ljude, a palili žene jer su vjerovali da su vještice, pedofilija je i danas prisutna i svugdje guraju nos i danas. Osuđivali ljude na smrt uz rame sa kraljevima.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 06:12   #1671
Naš "Franjo" nam je opet in trouble, ovog puta zbog širenja krivovjerja (heresy).

Tko bi to od njega očekivao?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 13:09   #1672
Franjo pozvao zatvorenike na ručak, oni iskoristili priliku i uhvatili maglu

Publicity stunt gone wrong.

I dosadašnji pape su se susretale sa zatvorenicima, ali koliko znam uvijek na za to predviđenom mjestu - zatvoru.

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Naš "Franjo" nam je opet in trouble, ovog puta zbog širenja krivovjerja (heresy).

Tko bi to od njega očekivao?
Dok god na svojoj strani ima medije i poklonike svoga kulta ličnosti takve sitnice poput katoličkog nauka ga ne trebaju zabrinjavati. Nikoga od njih nije briga za teološke trivijalnosti, bitno je samo koliko je danas nogu oprao i koliko drveća spasio.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 20:22   #1673
Meni kod sadasnjeg pape pomalo smeta sto je postao omiljen u medijima ko rock zvijezda (pogotovo ljevim). Iako Biblija na vise mjesta upozorava da kada vas svijet hvali i odobrava nesto ne radite dobro,cak i sam Isus kaze "progonit ce vas kao sto su i mene..".
Osim toga fokus sadasnjega pape nije moral i etika (sto bi vjerskom vođi trebao biti prioritet) vec socijalna,materijalna prava i državne mjere kao da je predsjednik sindikata.

S druge strane katolicka juzna Amerika zajedni s Mexicom grca u nemoralu,prostituciji,mafijaskim klanjima o cemu ne cujemo ni rijeci,a ipak je rijec o pretezno katolickim zemljama.

Za vjernika sirimastvo nije glavni fokus nikada. Ono moze biti posljedica ili nusprodukt. Fokus treba biti zivot u skladu sa Isusovim ucenjem,bilo da ste bogatas ili siromah.

Usmjerenost na materijalno odlika je ljudi koji su lišeni duhovnog. Zbilja ne razumijem tu fokusirsnost na materijalno,imigracije itd dok katolici u Europi kopne uzduž i poprijeko a crkve se prodaju ili pretvaraju u kockarnice (Belgija)
splitman30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 20:32   #1674
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Lako njima svima soliti pamet kad i oni kao i država žive na naš račun. A i Crkva je s obzirom na svoju moralnost i toliku dobrotu griješila ništa manje nego neki najveći svjetski zločinci. Jedino što još nije krijumčarila drogu i možda ljude, a palili žene jer su vjerovali da su vještice, pedofilija je i danas prisutna i svugdje guraju nos i danas. Osuđivali ljude na smrt uz rame sa kraljevima.
To samo dokazuje da su ljudi gresni a ne da je npr krivo 10 Bozjih zapovijedi.
Ne znam sto osuđujes kada kazes "crkva"? Vjersko ucenje ili ljude koji su nedostojni crkvenog zvanja.
Ako su svecenici takvi zamisli kakav je tek narod iz kojega se regrutiraju svecenici koji bi trebali biti sol zemlje.
Ako ti je poanta da crkva u 2000 god nije smjela pogrijesiti onda imas totalno losu viziju covjeka i sto je sve spreman napraviti.

Ako ti je pak crkveno ucenje samo po sebi problem koja je tvoja alterativa. Mislis da su ateisti staljin marx i hitler bili bolji iako su vladali daleko manje (nekih 30-ak godina sve skupa) za razliku od crkve koja je 2 000 god.

Recimo da crkva nikada nista u 2000 god nije pogrijesila,da nije bilo vjestica i pedofilije. Sto bi to tebi znacilo i koliko bi postao bliskiji crkvi?
Postao bi biskup?
splitman30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 18:26   #1675
Izgleda da nas je naš "Franjo" oslobodio od još jednog problema.
Quote:
Pope Francis says, "They are not punished, those who repent obtain the forgiveness of God and enter the rank of souls who contemplate him, but those who do not repent and cannot therefore be forgiven disappear. There is no hell, there is the disappearance of sinful souls.
https://www.cnsnews.com/blog/michael...-there-no-hell

Za sada, koliko znam još uvijek imamo raj, ali s ovakvim papom tko zna što nas čeka u raju, t.j. da li će raj biti raj, kad svi bez obzira na našu prošlost i karakter budemo svršili tamo.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 18:45   #1676
Nisam katolik, ali ovako sa strane mi se Papa Franjo čini veoma poštenim i pozitivnim.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 00:33   #1677
Quote:
Stuteley kaže: Pogledaj post
Nisam katolik, ali ovako sa strane mi se Papa Franjo čini veoma poštenim i pozitivnim.
Pa naravno da tebi Papa "Franjo" mora biti pozitivan lik. Od sad nema potrebe da brineš gdje ćeš završiti kao ne-katolik.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 01:23   #1678
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Naš "Franjo" nam je opet in trouble, ovog puta zbog širenja krivovjerja (heresy).

Tko bi to od njega očekivao?
Hmm?

Nije li rič pape, rič od boga?
Hereza je kad ideš protiv njegovog nauka
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 02:14   #1679
Ja ne vjerujem rezultatima ove ankete.
MADCITY is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 06:50   #1680
Quote:
MADCITY kaže: Pogledaj post
Ja ne vjerujem rezultatima ove ankete.
Nevjernik
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.